Udostępnij
Skomentuj

Jaka konsola dla dziecka? PlayStation, Xbox czy Nintendo?

Konsola do gier to obecnie jeden z popularniejszych pomysłów na prezent na Dzień Dziecka. Jaki model wybrać?

Jaka konsola dla dziecka będzie więc odpowiednia? Microsoft Xbox, Sony PlayStation czy Nintendo Switch? Wybór jest szerszy, niż mogłoby się wydawać. W sprzedaży dominują oczywiście najnowsze generacje wspomnianych już urządzeń, ale i one mogą być dostępne w różnych wariantach. Jak wybrać konsolę do gier dla dziecka? O czym pamiętać przy zakupie? Czy warto ją kupić w prezencie na Dzień Dziecka?

Czy konsola do gier na Dzień Dziecka to dobry pomysł?

Wielu rodziców, krewnych oraz opiekunów dzieci zastanawia się nad tym, czy zakup konsoli na prezent to dobry pomysł. Warto zatem zacząć od tego pytania i dopiero w dalszej kolejności przejść do kwestii, jaka konsola dla dziecka będzie odpowiednia. Oto kilka atutów takiego rozwiązania:

 • Konsola dostarcza wyjątkowo wciągającej rozrywki, a gry są świetnym sposobem na nudę. Należy zaznaczyć, że gry dla dzieci na te urządzenia są przeróżne, więc z pewnością znajdziesz taką produkcję, która spodoba się Twojemu maluchowi.
 • Wiele gier rozwija wyobraźnię, zręczność oraz refleks, zatem konsole do gier mają swoje mocne zalety. W dodatku warto wspomnieć, że bez znaczenia, jaka konsola do grania znajdzie się w Twoim domu, będziesz mógł kupić nie tylko gry dla dzieci, ale również dla nieco starszych. Niech rodzice też skorzystają z przyjemności grania.
 • Gra na konsoli może integrować całą rodzinę, gdyż wiele produkcji można uruchomić w trybie multiplayer albo grać na zmianę, rywalizując ze sobą. Idealny sposób na leniwą niedzielę!

Mankamentem zakupu konsoli na prezent pozostaje kwestia ceny oraz obawa o to, że dziecko będzie spędzało przy niej zbyt wiele czasu. Akurat tę drugą kwestię można rozwiązać, wprowadzając jasno określone reguły w domu lub stosując narzędzia kontroli rodzicielskiej, jakie są integralną częścią konsoli do gier. Wtedy będziesz miał pewność, że dziecko spędza odpowiednią ilość czasu przy tym urządzeniu oraz gra w gry dostosowane do jego wieku.

Gry na Xbox One dla dzieci

Jak wybrać konsolę dla dziecka na prezent?

Przejdźmy więc teraz do kluczowej kwestii tego poradnika, a więc jaka konsola dla dziecka będzie odpowiednia. Który model kupić? Jakie parametry mieć na uwadze? W sprzedaży znajdziemy różne modele konsol do grania. Która z nich będzie najlepsza na Dzień Dziecka? Czas na pierwszy Xbox czy lepiej wybrać którąś wersję PlayStation? Na co zwrócić uwagę?

 • Wybór gier, jakie są dostępne na konkretny model konsoli – każda konsola dla dzieci oferuje jakieś gry na wyłączność (nie będą dostępne na konsoli innej marki). Jeśli dziecko ma jakąś ulubioną lub wymarzoną grę, to warto dobrać konsolę właśnie na bazie tego, czy będzie można na niej użytkować tę konkretną produkcję.
 • Rodzaj konsoli – do wyboru mamy modele klasyczne (podłączane do telewizora i dedykowane do nowoczesnych gier) oraz mobilne (stworzone głównie z myślą o grach retro i prostych produkcjach). Jeśli szukamy sprzętu do użytku w domu, to standardowa konsola typu Xbox lub PlayStation będzie odpowiednim wyborem. Jeśli natomiast szukamy rozwiązania do użytkowania w różnorodnych okolicznościach, to tylko konsola przenośna dla dzieci typu Nintendo Switch faktycznie się sprawdzi.
 • Pojemność dysku twardego – bez względu na to, jakiej marki konsolę chcemy kupić, warto zwrócić uwagę na to, jaką pojemność dysku wewnętrznego oferuje wybrany model urządzenia. Nawet w obrębie jednego rodzaju konsoli (na przykład PS4) znajdziemy urządzenia oferujące różnorodną pojemność dyskową, a to właśnie od tej kwestii zależy, ile gier będzie można jednocześnie zainstalować i użytkować.
 • Zawartość zestawu – do konsoli najczęściej dołączane są również jakieś gry na start, a także ewentualne akcesoria. Teoretycznie im więcej na start, tym lepiej, bo nie musimy płacić od razu za dodatki.
 • Koszt dodatkowych akcesoriów – warto od razu rzucić okiem na ceny dodatkowych elementów, które uznamy za przydatne (na przykład na koszt dodatkowego pada, ponieważ zazwyczaj konsole do grania mają w zestawie jeden kontroler). To pozwoli już na starcie oszacować, jaką kwotę trzeba wydać w pierwszej kolejności.
 • Cena konsoli do gry – koszt zakupu konsoli, o ile nie jest to starszy model urządzenia (starsza generacja), nie jest niski. Warto jednak porównywać różne edycje oraz modele, bo czasami można zaoszczędzić kilkaset złotych, wybierając konsolę bez żadnych gier na start albo z mniejszą pojemnością dysku, co może być dobrym pomysłem przy zakupie urządzenia przede wszystkim dla malucha. Jest wysoce prawdopodobne, że konsola do gier dla dzieci spełni bowiem swoje funkcje, nawet gdy odznacza się mniejszą przestrzenią dyskową.

Gry na PS dla dzieci

O czym pamiętać, gdy kupuje się konsolę do gier oraz gry dla dziecka?

Konsola do gry to urządzenie, które otwiera szeroki dostęp do bardzo różnorodnych produkcji. Nie wszystkie gry są jednak odpowiednie dla dzieci, a szczególnie tych najmłodszych. Z tego właśnie względu warto pamiętać o kilku poniższych kwestiach:

 • Każda gra powinna posiadać oznaczenie PEGI – klasyfikacja to pozwala łatwo i szybko zorientować się, czy wybrana produkcja nadaje się dla dziecka w konkretnym przedziale wiekowym. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż jest to jedynie wskazówka dla kupującego, który musi podjąć ostateczną decyzję o zakupie samodzielnie.
 • Na opakowaniu gier lub w opisie, najczęściej obok klasyfikacji PEGI, znaleźć można także bardziej szczegółowe informacje o ewentualnych treściach nieodpowiednich dla dzieci, jakie zawiera produkcja. Przykładowo: krew, przemoc, narkotyki.
 • Przed zakupem gry zawsze można jeszcze poszukać szczegółowych informacji na jej temat w sieci. Bez problemu znajdziemy nie tylko ogólny zarys fabuły, ale także bardziej szczegółowe informacje, co ułatwi nie tylko dopasowanie produkcji do wieku dziecka, ale też do jego zainteresowań i preferencji.
 • Konsole posiadają system kontroli rodzicielskiej, dlatego nie należy obawiać się, że dziecko wpadnie w niekończący się maraton grania i to w produkcje o nieodpowiednim charakterze. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki system wyposażono wybraną konsolę i jakie daje możliwości oraz uprawnienia.

Zakup konsoli na prezent dla dziecka to bardzo popularna decyzja i dobry wybór. Rozgrywka na konsoli dostarcza świetnej rozrywki zarówno dzieciom, jak i całej rodzinie, gdyż w sporo gier można grać wspólnie lub na zmianę. Po przeczytaniu tego poradnika mamy przede wszystkim nadzieję, że wiesz już, jaka konsola dla dziecka będzie w przypadku Twojej pociechy najlepszym wyborem.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.