Udostępnij
Skomentuj

Xbox One czy PlayStation 4 - Jaką konsolę wybrać? Starcie gigantów

Odpowiadamy na pytanie nurtujące wszystkich miłośników konsol do gier. Co wybrać? Xbox One czy PlayStation 4?

Obecnie „cykl życia” konsol wynosi mniej więcej 7-8 lat. Tyle właśnie czasu minęło między premierami konsol PS3 (2006 rok) oraz Xbox 360 (2005-2006 rok) a pojawieniem się sprzętu, z którego korzystamy obecnie. I choć życie PS4 i Xbox One powoli dobiega końca (już niedługo zrobią one miejsce kolejnej generacji sprzętu), wiele wskazuje na to, że u graczy będą dostępne jeszcze przez pewien czas. Gry nadal będą na konsole wypuszczane, nawet wówczas, gdy już najnowsze odsłony cieszyć się będą sporą sprzedażą.

Jest to więc doskonała okazja do tego, aby odpowiedzieć na pytanie co lepsze - PS4 czy Xbox One? Mamy za sobą prawie 7 lat grania na obecnej generacji. Przez ten czas zdążyliśmy poznać wszystkie niuanse urządzeń, a także ograć najgorętsze premiery, zarówno gier multiplatformowych, jak i produkcji ekskluzywnych. Poniższy poradnik będzie bardzo pomocny dla osób, które swojej konsoli jeszcze nie posiadają, a chcieliby rozpocząć swoją przygodę z Xboxem lub PlayStation.

Dlaczego warto wybrać Xbox One?

Pierwsza odsłona konsoli Xbox One pojawiła się na rynku 22 listopada 2013 roku – najpierw w 13 wybranych krajach, potem powoli w kolejnych regionach. Producentowi zależało na wykorzystaniu mocy ośmiordzeniowego procesora oraz jednostki graficznej AMD Radeon o wydajności wynoszącej 1,31 TFLOPS. Od początku Xbox One określany był mianem systemu rozrywki, który miał pozwolić nie tylko na grę, ale również na oglądanie telewizji (treści streamingowe), słuchanie muzyki i obsługę wielu programów multimedialnych. Interfejs konsoli bardzo przypominał „kafelkowy” system Windows 8, co niektórzy oceniali jako jego wadę.

Polecane konsole Xbox

Mocną stroną konsoli Microsoftu miała okazać się kompatybilność wsteczna - na początku częściowa później niemal całkowita. Pozwala ona na obsługę gier z poprzedniej konsoli, czyli Xboxa 360. Od 2015 roku opcja ta jest darmowa. Dwa lata później producent poinformował natomiast o rozszerzeniu kompatybilności wstecznej także o gry z pierwszej konsoli Xbox.

Mankamentem konsoli, a także kwestią, która mogła przeważyć podczas rywalizacji PS4 vs Xbox One, okazała się mała ilość tytułów ekskluzywnych, a więc gier powstających wyłącznie na sprzęt Microsoftu. Wiązało się to z małą liczbą studiów deweloperskich wykupionych przez firmę, a także z nieco dziwnej polityki wydawania największych gier zarówno na Xboxie One, jak i na komputerach osobistych. Zestawienie Xbox vs PC nie miało większego sensu, ponieważ większość gier na konsolę „Zielonych” można było ograć także na blaszaku.

Rywalizacja z Sony jednak trwała i już w 2016 roku weszła w kolejny etap. Microsoft ogłosił bowiem wypuszczenie nowej wersji konsoli o nazwie Xbox One S. Zyskała odświeżoną obudowę, której wymiary były o 40% mniejsze w porównaniu z modelem standardowym. Do tego doszła zmiana przycisków, przeniesienie bocznego portu USB, a także wsparcie dla rozdzielczości 4K dla filmów (nie dla gier) i technologii HDR. Była to odpowiedź na pojawienie się konsoli PlayStation Slim.

Już w 2017 roku Microsoft musiał ponownie zareagować na działania konkurencji. Pod koniec poprzedniego roku Sony wypuściło na rynek model PS4 Pro, czyli znacznie wzmocnioną wersję swojej konsoli, reklamując ją jako najmocniejszy sprzęt do gier. Zieloni nie pozostali dłużni i w listopadzie 2017 roku na rynku pojawiła się jeszcze mocniejsze urządzenie – Xbox One X. Konsola zapewniła jakość 4K dla gier oraz wykorzystanie znacznie mocniejszych podzespołów. Przez 7 lat na rynku pojawiły się więc 3 wersje konsoli Xbox One. Warto więc zastanowić się, na który model warto postawić obecnie. Poniżej prezentujemy porównanie pod względem podzespołów, funkcji, a także ceny i dostępności.

Xbox One vs Xbox One S vs Xbox One X
Parametr
Xbox One
Xbox One S
Xbox One X
Procesor
8 rdzeni, AMD Jaguar, 1,75 GHz
8 rdzeni, AMD Jaguar, 1,75 GHz
8 rdzeni, AMD Jaguar, 2,3 GHz
Układ graficzny
AMD GCN 853 MHz – 1,31 TFLOPS
AMD GCN 2 914 MHz (12 CU) – 1,40 TFLOPS
AMD GCN 4 1172 MHz (40 CU) – 6 TFLOPS
Pamięć RAM
8 GB DDR3
8 GB DDR3
12 GB DDR5
Dysk twardy
500 GB, 1 TB lub 2 TB
500 GB, 1 TB lub 2 TB
1 TB
Porty
USB, HDMI, Ethernet, S/PDIF
USB, HDMI, Ethernet
USB, HDMI, Ethernet
Łączność
Wi-Fi
Wi-Fi
Wi-Fi
Napęd
Blu-ray
Ultra HD Blu-ray
Ultra HD Blu-ray
Wymiary
długość: 333 mm, szerokość: 274 mm, wysokość: 79 mm
długość: 298 mm, szerokość: 229 mm, wysokość: 63,5 mm
długość: 300 mm, szerokość: 240 mm, wysokość: 60 mm
Funkcje
kompatybilność wsteczna, telewizja, aplikacje multimedialne
Funkcje z Xbox One + filmy 4K, HDR
Funkcje z Xbox One i One S + rozdzielczość 4K w grach
Aktualna cena
brak dostępności
od 949 zł
od 1495 zł

Konsola Xbox One przeszła długą drogę, w trakcie której była poddawana dwukrotnej rewizji. Wyszły to jednak jej na dobre, zwłaszcza biorąc pod uwagę specyfikację modelu najmocniejszego, czyli Xbox One X. Mocniejszy procesor, lepsza grafika i więcej pamięci RAM – wszystko to sprawiło, że rywalizacja Xbox One vs PS4 pod względem wydajności została wygrana przez Microsoft. Nie należy zapominać również o wsparciu dla jakości 4K, która jest zapewniana w przyzwoitej ilości klatek na sekundę w większości grach. Nie zawsze jest to 60 klatek, ale i tak płynność zazwyczaj zostaje zachowana.

Jeśli zastanawiacie się, którą konsolę Xbox wybrać, powinniście wziąć pod uwagę własne potrzeby i posiadany telewizor. Xbox One X okaże się dobrym wyborem wówczas, gdy zależy Wam na dodatkowej mocy, lepszej płynności, a także obsługi rozdzielczości 4K, do której oczywiście potrzebny jest odpowiedni telewizor. Tak zwana „eSka” to urządzenia kompaktowe i stosunkowo tanie, dlatego też jeśli nie interesują Was dodatkowe teraflopy i nie zamierzacie grać w 4K.

W 2019 roku na rynku pojawiła się jeszcze wersja Xbox One S All-Digital, która jest pozbawiona napędu optycznego. Obsługuje tylko gry cyfrowe, a zapisy są przechowywane w chmurze. Ceny konsoli wynoszą około 999 zł, sprzedawana jest z grami Minecraft, Sea of Thieves i Fortnite.

Analizując możliwości konsol, nie można zapomnieć także o wszelkich usługach, które zapewniają nam dostęp do ciekawych gier, bez konieczności opłacania pełnej ich ceny. W przypadku Microsoftu, zdecydować możemy się na:

 • Xbox Live Gold – usługa obowiązkowa, jeśli chcecie grać przez sieć. Bez niej tryb multiplayer w większości produkcji będzie niedostępny. Daje również dostęp do rabatów, a także do darmowych gier w każdym miesiącu (są to produkcje na Xbox One i Xbox 360). Są one przypisywane do konta, dlatego tak długo, jak opłacacie Xbox Live Gold, będziecie mogli z nich korzystać. Cena usługi wynosi 29 zł na miesiąc, 79 zł kwartalnie lub 249 zł na cały rok.
 • Xbox Game Pass – daje dostęp do bogatej biblioteki gier, z której można korzystać za darmo. Znajdują się w niej zarówno tytuły klasyczne, jak i nowości. Obecnie na liście znajduje się ponad 100 produkcji (m.in. GTA V, Ori and the Will of the Wisps, Wiedźmin 3: Dziki Gon), choć nie wszystkie są dostępne za darmo. Jest to idealny wybór dla osób, które nie chcą wydawać dużych pieniędzy na premiery gier, ale mimo to chcą mieć dostęp do nowości. Abonament na konsolę kosztuje 40 zł miesięcznie, choć Microsoft co chwila organizuje oferty promocyjne.

Wykupić można również usługę Xbox Game Pass Ultimate, która zapewnia nieograniczony dostęp do gier dostępnych w usłudze (przede wszystkim do nowości) – zarówno na konsole, jak i na PC. Do tego dochodzi usługa Xbox Live Gold. Za taki pakiet trzeba zapłacić 54,99 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę konieczność posiadanie „Golda” dla rozgrywki wieloosobowej, jest to bardzo korzystna oferta.

 • EA Access – usługa podobna do Game Passa, z tą różnicą, że dotyczy wyłącznie gier od EA (m.in. seria FIFA, Mass Effect, Battlefield). Kosztuje 14,99 zł miesięcznie lub 79,99 zł na cały rok.

O sile konsoli, a także stanie rywalizacji PlayStation vs Xbox, decyduje przede wszystkim liczba gier ekskluzywnych, a więc takich, które możemy ograć na konsoli Microsoft i nigdzie indziej. Pod tym względem Zieloni wypadają przeciętnie. Jest to wynikiem nakreślonej wcześniej polityki producenta, zakładającej posiadanie niewielkiej liczby własnych studiów deweloperskich, a także wydawanie gier jednocześnie na komputery osobiste. Mimo to, dostępnych jest kilka ciekawych tytułów, dla których z pewnością warto zainteresować się konsolę Xbox. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

 • Halo 5: Guardians
 • Forza Motorsport 6 i 7
 • Vigor
 • Zoo Tycoon
 • Crimson Dragon

Do tego należy dodać jeszcze kilka tytułów dostępnych na Xbox One i na PC – Gears 5, State of Decay 2, Forza Horizon 4, Ori and the Blind Forest, Sea of Thieves oraz Halo Wars 2.

Dlaczego warto wybrać PlayStation 4?

W tym samym okresie mogliśmy obserwować rozwój nowej konsoli Sony, czyli PlayStation 4. Już w trakcie zapowiedzi było jasne, że sprzęt ten będzie bardzo zbliżony do propozycji Microsoftu. Ówczesny rozwój technologiczny nie pozwalał na opracowanie znacznie wydajniejszego urządzenia, Sony musiało jednak uważać, by nie zostać w tyle za rywalem.

15 listopada 2013 roku świat poznał PS4 (premiera europejska odbyła się 2 tygodnie później). Konsola korzystała z ośmiordzeniowego procesora AMD Jaguar i jednostki graficznej AMD Radeon -wydajniejszej niż ta, którą mogła pochwalić się konkurencja (1,84 TFLOPS). Producent szybko wykorzystał to do rozkręcenia akcji marketingowej, której głównym przesłaniem był fakt, iż konsola PS4 stała się najmocniejszym sprzętem do gier (oczywiście poza komputerami osobistymi). Sony zachęcało klientów także funkcją Remote Play, która pozwalała na strumieniowanie rozgrywki na przenośną konsolę PS Vita, a także możliwością uruchamiania filmów w jakości 4K UHD. Do tego doszły gry ekskluzywne, na początek kolejna odsłona serii Killzone oraz Knack. W odróżnieniu od Microsoftu, producent nie zdecydował się na wprowadzenie wstecznej kompatybilności.

Uruchomienie gier z poprzednich generacji jest możliwe za sprawą usługi PlayStation Now, która korzysta z technologii grania w chmurze. Została ona przeznaczona na konsolę PS4, a także na komputery osobiste.

Prawie 3 lata po premierze konsoli PS4, na rynku pojawił się wersja PlayStation 4 Slim (15 września 2016), która rywalizowała z konsolą Xbox One S. Gracze zyskali dostęp do sprzętu mniejszego o 40%. Do tego doszły nowe standardy portów USB (wersja 3.1), a także obsługa łączności Bluetooth 5.0.

Strzałem w dziesiątkę okazała się jednak konsola PS4 Pro, która wypuszczona została 2 miesiące później. W ten sposób Sony wyprzedziło swojego konkurenta, proponując jeszcze wydajniejszy sprzęt do gier (został on „pokonany” dopiero po pojawieniu się konsoli Xbox One X). Gracze zyskali lepszy procesor, wydajniejszą jednostkę GPU oraz szybszą pamięć RAM. Doszła do tego także obsługa gier w jakości 4K. Bardzo ciekawie prezentuje się również tryb Boost, który wykorzystuje dodatkowe pokłady mocy, by zapewnić płynniejszą rozgrywkę.

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Xboxa, warto przeanalizować specyfikacje techniczne wszystkich trzech wersji konsoli PS4, by móc wybrać tę najlepszą.

PlayStation 4 vs PlayStation 4 Slim vs PlayStation 4 Pro
Parametr
PlayStation 4
PlayStation 4 Slim
PlayStation 4 Pro
Procesor
8 rdzeni, AMD Jaguar, 1,6 GHz
8 rdzeni, AMD Jaguar, 1,6 GHz
8 rdzeni, AMD Jaguar, 2,1 GHz
Układ graficzny
AMD GCN 800 MHz (18 CU) – 1,84 TFLOPS
AMD GCN 800 MHz (18 CU) – 1,84 TFLOPS
AMD GCN 4 911 MHz (36 CU) – 4,2 TFLOPS
Pamięć RAM
8 GB GDDR5
8 GB GDDR5
8 GB GDDR5
Dysk twardy
500 GB
500 GB lub 1 TB
1 TB
Porty
USB, HDMI, Ethernet, wyjście audio
USB, HDMI, Ethernet
USB, HDMI, Ethernet
Łączność
Wi-Fi, Bluetooth 4.0
Wi-Fi, Bluetooth 5.0
Wi-Fi, Bluetooth 5.0
Napęd
Blu-ray, DVD
Blu-ray, DVD
Blu-ray, DVD
Wymiary
długość: 305 mm, szerokość: 275 mm, wysokość: 53 mm
długość: 288 mm, szerokość: 265 mm, wysokość: 39 mm
długość: 327 mm, szerokość: 295 mm, wysokość: 55 mm
Funkcje
PlayStation Now, Remote Play, filmy 4K, 3D
PlayStation Now, Remote Play, filmy 4K, 3D
PlayStation Now, Remote Play, filmy 4K, 3D, HDR, gry 4K, tryb Boost
Aktualna cena
brak dostępności
od 1149 zł (pojawiają się liczne promocje)
od 1599 zł

Specyfikacje techniczne pokazują, że najwydajniejsza jest oczywiście konsola PS4 Pro, na którą powinni decydować się gracze chcący uzyskać jak największą liczbę klatek na sekundę, a także osoby dysponujące telewizorami 4K UHD.

Choć zmiany względem kolejnych konsol nie były tak znaczące, jak miało to miejsce w przypadku modeli Xboxa One, Sony udało się zagwarantować graczom komfortową rozgrywkę i dostęp do wielu produkcji ekskluzywnych. Firma skupiła się bowiem właśnie na grach, podczas gdy Microsoft starał się forsować ideę jednego urządzenia do wszystkiego.

Efektem tego okazało się wypuszczenie wielu świetnych gier, które nie były dostępne nigdzie indziej. Wymienić można między innymi następujące tytuły:

 • Nioh 2
 • God of War
 • The Last of Us
 • Days Gone
 • Seria Uncharted
 • Bloodborne
 • Horizon: Zero Dawn
 • Spider-Man
 • Shadow of the Colossus

To jedynie wybrane pozycje ekskluzywne na PS4. Sony od wielu lat stawia na własne studia deweloperskie, które tworzą gry wyłącznie na ich konsole. Dopiero po latach są one ewentualnie przenoszone na komputery osobiste. Dobrym na to przykładem jest Horizon: Zero Dawn. Gra na PS4 pojawiła się na początku 2017 roku, natomiast na komputery osobiste zostanie przeniesiona dopiero w tym roku. Pod tym względem rywalizacja PS4 vs PC jest bardzo zacięta.

Podobnie jak w przypadku konsoli Xbox One, gracze mogą skorzystać abonamentów. Do wyboru mamy jednak tylko dwie opcje.

 • PlayStation Plus – odpowiednik Xbox Live Gold. Usługa pozwala na grę przez sieci, daje dostęp również do darmowych gier pojawiających się co miesiąc (od pewnego czasu tylko na PS4), a także do wielu zniżek i dedykowanych promocji, które często sięgają ponad 50%. PS Plus obecnie kosztuje 37 zł na miesiąc, 100 zł kwartalnie i 240 zł na rok.
 • EA Access – wersja abonamentu od EA na konsole PS4. Zapewnia dostęp do wielu gier od EA, a także do wersji demonstracyjnych i zniżek. Kosztuje 14,99 zł miesięcznie lub 79,99 zł za cały rok.

Polecane konsole PlayStation

Która konsola lepsza?

Pod względem wydajności, należy porównywać przede wszystkim modele najmocniejsze, czyli PS4 Pro oraz Xbox One X. Sucha analiza specyfikacji jasno wskazuje, że to sprzęt Microsoftu ma lepsze osiągi. Jak to jednak przekłada się na obsługę gier? Różnica nie jest tak widoczna, jak mogłoby się wydawać. Xbox One X na pewno zapewnia nieco lepszą obsługę rozdzielczości 4K. Gry uzyskują większą ilość klatek na sekundę, dlatego zazwyczaj działają płynniej. Pewne różnice widoczne są również w oprawie graficznej. Niektóre gry (zwłaszcza te najnowsze) wyglądają nieco lepiej na konsoli Microsoftu. Przewaga jest jednak niewielka – tak naprawdę dostrzegą ją jedynie spostrzegawczy gracze, a także profesjonaliści. W sieci często pojawiają się graficzne porównania konkretnych gier, które także pozwalają dostrzec różnice.

Xbox wypada lepiej także pod względem opisanych wcześniej usług. Sony może pochwalić się wyłącznie abonamentem PS Plus i EA Access, który dostępny jest również u Zielonych. Decydujący w tym przypadku jest Xbox Game Pass, dzięki któremu gracze zyskują dostęp do wielu nowości za stosunkowo niewielkie pieniądze. Lepiej bowiem płacić mięsnie 40 lub 55 zł, niż wydawać grubo ponad 200 zł w dniu premiery. Kolejną zaletą konsoli Microsoftu jest wsteczna kompatybilność, realizowana na dużo szerszą skalę niż ma to miejsce w przypadku PS4 (skorzystać możemy wyłącznie z PlayStation Now).

Wspomniane wyżej przewagi konkurencyjne bledną jednak podczas omawiania sprawy najważniejsze. Rywalizacja Xbox One vs PlayStation 4 rozgrywa się bowiem przede wszystkim w aspekcie gier. A pod tym względem Sony bije na głowę Microsoft. Mowa tu oczywiście o tytułach ekskluzywnych, których na PS4 jest znacznie więcej. Sony nie jest tak chętne w dzieleniu się swoimi grami z graczami pecetowymi. Od wielu lat buduje rodzinę firm, które tworzą gry na ich konsole, co przynosi efekty w postaci milionów sprzedanych egzemplarzy.

Co lepiej wybrać - PlayStation 4 czy Xbox One?

Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, odpowiedź na pytanie co jest lepsze – czy Xbox One czy PS4 jest mocno indywidualna. Jeśli zależy Wam na mocniejszym sprzęcie, płynniejszej rozgrywce 4K i dostępie do bardzo ciekawego abonamentu, wybierzcie Xbox One. Konsola do gier PS4 zadowoli przede wszystkim graczy oczekujących wielu ciekawych tytułów ekskluzywnych, których nie można dostać nigdzie indziej.

Pod koniec 2020 roku zapoczątkowana zostanie kolejna runda rywalizacji Sony z Microsoftem. Na rynku pojawią się bowiem konsole dziewiątej generacji – PS5 oraz Xbox Series X. Według wszelkich zapowiedzi, mają być to znacznie wydajniejsze sprzęty, korzystające między innymi z dysków twardych SSD. Dzięki nim, możliwe stanie się niemal wyeliminowanie ekranów ładowania. Wiele wskazuje więc na to, że na graczy czeka moc atrakcji. Jeśli jednak nie interesuje Was sprzęt stacjonarny i wolicie grę mobilną, zachęcamy do pójścia trzecią drogą i do zapoznania się z konsolą Nintendo Switch, która także ma do zaoferowania wiele gier, zwłaszcza ekskluzywnych.

Udostępnij
4,9
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.