Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaką kamerę do wideokonferencji dla nauczyciela wybrać?

System nauki zdalnej zyskuje obecnie na popularności. Sprawdź, w jaki sprzęt do wideokonferencji zainwestować.

Kamera do wideokonferencji stanowi w dzisiejszych czasach jeden z niezbędnych elementów wyposażenia każdego nauczyciela lub wykładowcy.

Jaką kamerę do wideokonferencji dla nauczyciela wybrać?

Pewnie zadajesz sobie pytanie: po co inwestować we wspomniany sprzęt, skoro niemal każdy współcześnie produkowany laptop bądź komputer stacjonarny posiada wbudowany aparat z trybem rejestrowania obrazu i dźwięku? Owszem. Należy jednak pamiętać, że zwyczajna kamera internetowa często okazuje się niewystarczająca w przypadku prowadzenia zdalnych zajęć, webinarów czy specjalistycznych kursów online organizowanych na szerszą skalę. Jej funkcjonalność jest dość mocno ograniczona, a jakość sygnału nierzadko pozostawia wiele do życzenia.

Profesjonalna kamera o regulowanym położeniu stanowi więc dużo lepsze rozwiązanie. Nauczyciel może ustawić urządzenie pod dowolnym kątem i dopasować jego wysokość do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań, a w konsekwencji znacznie podnieść komfort i efektywność swojej pracy. Odpowiednio dobrane akcesoria multimedialne pozwolą zrealizować udaną i atrakcyjną lekcję, z której uczniowie mimo dzielącej ich odległości wyniosą mnóstwo interesujących treści.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery do wideokonferencji dla nauczyciela?

Wiele zależy od stylu pracy danego nauczyciela. Jedne osoby siedzą cały czas przy biurku, nieznacznie tylko zmieniając pozycję, inne chodzą po pomieszczeniu, żywo gestykulując. W pierwszej z opisanych sytuacji dobrze spełni swoje zadania kamera do wideokonferencji rejestrująca obraz w wąskim polu widzenia (zazwyczaj na wprost), w drugiej – wspaniale sprawdzi się urządzenie z szerokokątnym obiektywem (do 180°) i tak zwanym trybem panoramicznym. Dlaczego? Taki gadżet pokazuje nie tylko postać wykładowcy, ale również jego najbliższe otoczenie. Pedagog prowadzący zajęcia na stojąco albo spacerujący wokół tablicy będzie doskonale widoczny.

Kolejne niezwykle istotne kwestie, na jakie z całą pewnością należy zwrócić uwagę przy wyborze kamery, to rozdzielczość oraz liczba rejestrowanych klatek na sekundę. Przywołane aspekty decydują bowiem o płynności całej transmisji. Zasada jest prosta: im wyższe wartości wspomnianych parametrów, tym bardziej wyrazisty i szczegółowy obraz, a także mniej zakłóceń. Obecnie swoistym standardem są urządzenia o rozdzielczości HD (1280 × 720 pikseli) i częstotliwości odświeżania 30 klatek na sekundę. Niemniej jednak osoby, które chcą wykorzystywać prezentowane akcesoria do celów zawodowych czy profesjonalnych, powinny pomyśleć o wydajniejszym sprzęcie.

Polecane kamery internetowe

Niebagatelne znaczenie ma również wygoda obsługi oprzyrządowania. Dlatego dobra kamera internetowa powinna być łatwa w montażu. Warto inwestować w modele wyposażone w uniwersalny uchwyt przystosowany do mocowania na wielu różnych urządzeniach i powierzchniach. Sama procedura uruchamiania gadżetu nie jest zbyt skomplikowana. Zajmuje zwykle nie więcej niż kilka minut. Wystarczy podłączyć go do komputera za pośrednictwem dedykowanego złącza USB lub HDMI i odpowiednio skonfigurować.

Co możemy zyskać, stosując kamerę do wideokonferencji wysokiej klasy?

Przede wszystkim dużą swobodę działania oraz świadomość, że poczynione wysiłki przynoszą wymierne rezultaty. Zastosowanie nowoczesnej kamery pozwala jak najwierniej odzwierciedlić warunki panujące w tradycyjnej sali lekcyjnej podczas wirtualnych zajęć. Uczniowie lepiej i szybciej przyswajają wiedzę, gdy jednocześnie widzą i słyszą nauczyciela, a przekaz werbalny zostaje wzmocniony przez inne środki wyrazu, na przykład mimikę, gesty lub innowacyjne pomoce dydaktyczne (eksperymentalne widowiska, tablice interaktywne, itp.).

Gdzie umieścić kamerę do wideokonferencji?

Odpowiedź brzmi: w miejscu, z którego prelegent będzie najlepiej widoczny, choć nie należy traktować przedstawionej rady jako bezwzględną regułę. Zaawansowana technologicznie bezprzewodowa kamera daje większe pole manewru niż klasyczny, okablowany model. Możesz ją dowolnie przestawiać w zależności od aktualnych potrzeb czy prezentowanych w danym momencie treści. Tego typu akcesoria posiadają wbudowany system komunikacji krótkiego zasięgu Bluetooth, standard Wi-Fi oraz akumulator, dzięki czemu nie wymagają podłączania do zewnętrznego źródła zasilania.

Jakie przydatne funkcje posiada kamera do wideokonferencji?

Jakie dodatkowe udogodnienia oferują nowoczesne kamery do wideokonferencji? Warto wymienić, chociażby funkcję automatycznej regulacji ostrości, technologii TrueColor czy korekcji natężenia światła. Urządzenie dopasowuje poszczególne algorytmy do warunków panujących w określonym miejscu. Nieważne, czy telespotkanie odbywa się w bardzo jasnym, czy zaciemnionym pomieszczeniu, jakość generowanego obrazu nie wzbudzi zastrzeżeń i każdy jego element zostanie bardzo dobrze zarejestrowany, gwarantując wszystkim uczestnikom zdalnych zajęć doskonałe wrażenia wizualne.

Na popularności zyskuje również kamera internetowa z mikrofonem stereofonicznym. To niezwykle praktyczne rozwiązanie przynosi spore oszczędności. Nie musisz nabywać żadnych dodatkowych przyrządów, by podczas wideokonferencji rejestrować nie tylko obraz, ale również wysokiej jakości dźwięk pozbawiony szumów, efektu echa czy innych denerwujących zniekształceń. Brzmienie głosu jest czyste i w pełni naturalne, a zarazem donośne. Wszyscy członkowie spotkania usłyszą każdy najdrobniejszy dźwięk, a tryb tłumienia hałasów dobiegających z otoczenia ułatwi im skupienie i uczyni pracę bardziej efektywną.

Zastanawiasz się co zrobić, by zorganizować udaną wideokonferencję? Kamera internetowa i inne multimedialne gadżety nie wystarczą. Potrzeba czegoś więcej – platformy multimedialnej, która umożliwi nauczycielowi zdalny kontakt z uczniami, na przykład Google Classroom, Microsoft Teams czy Hangouts Meet. Wspomniane narzędzia pozwalają na tworzenie wirtualnych klas, udostępnianie materiałów do zajęć, wystawianie ocen i sprawdzanie wiedzy poszczególnych osób.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.