Udostępnij
Skomentuj

Jaka jest różnica pomiędzy telewizorami OLED i QLED?

Marzy Ci się nowy telewizor? Sprawdź, jaki wybrać – LG OLED czy Samsung QLED. Czym różnią się te technologie?

Zanim przyszły użytkownik zdecyduje się, jaki telewizor, OLED czy QLED będzie dla niego lepszy, warto, żeby poznał najbardziej istotne różnice między tymi dwoma technologiami.

Różnice pomiędzy telewizorami OLED i QLED

Pierwsze kryterium, jakie wielu klientów bierze pod uwagę przy zakupie nowego telewizora, to wymiary ekranu. Im większy rozmiar, tym lepiej, pod warunkiem, że kupujący dysponuje odpowiednio dużym salonem. Tymczasem nie mniej ważne jest pytanie: które rozwiązanie jest korzystniejsze – matryca OLED czy QLED? Technologie te, dostępne różnych cenach, wiążą się z diametralnie innym podejściem do wyświetlania obrazu, co ma wpływ na późniejsze użytkowanie TV.

Polecane telewizory OLED

Na rynku jest dostępnych wiele modeli nowoczesnych telewizorów. Który z nich wybrać? OLED czy QLED HDTV? A może postawić na rozdzielczość 4K lub 8K? Wtedy jednak wciąż warto zadać sobie pytanie: jaka powinna być matryca? Największe różnice w wymienionych technologiach dotyczą sposobu podświetlania, co ma istotny wpływ na walory wyświetlanego obrazu. Zacznijmy od telewizora QLED TCL lub innej marki. W przypadku tej technologii zastosowano kryształki QLED (ang. Quantum dot LED), które są podświetlane przez źródło zewnętrzne.

W telewizorach QLED smart TV światło diody przechodzi przez kryształki i jego długość jest regulowana. Może ono pozostać niebieskie lub zmienić się w fale zielone i czerwone. Dzięki zastosowaniu tzw. kropek kwantowych możliwe jest wygenerowanie bardziej precyzyjnych składowych RGB oraz uzyskanie lepszych parametrów obrazu – o szerokim zakresie barw i realistycznym odwzorowaniu kolorów. Pomysłodawcą tej technologii jest firma Samsung, dziś jednak możesz spotkać na rynku także inne marki oferujące TV QLED, np. TCL Corporation.

Czym różnią się QLED i OLED? QLED jest rozszerzeniem starszej technologii LCD (ang. Liquid-Crystal Display), tymczasem telewizor OLED lub innego producenta korzysta z diod OLED (ang. Organic LED). Są to organiczne diody elektroluminescencyjne, które świecą własnym światłem. W TV OLED każda mini żaróweczka oraz znajdujący się przed nią filtr odpowiadają za pojedynczy piksel obrazu i dopasowanie koloru światła. Jest to obecnie najlepsza technologia wyświetlania.

TV OLED działa poprzez zastosowanie pomiędzy dwoma przewodnikami warstwy węglowej – produkuje ona własne światło. Dzięki samoemisyjności dwa piksele mogą oddzielnie dawać bardzo głęboką czerń i jasną biel, co wpływa na wysoki współczynnik kontrastu oraz pozwala uzyskać duże częstotliwości odświeżania. Jak to się przedkłada na późniejszą eksploatację? Poniżej prezentujemy porównanie OLED czy QLED – opinie na temat tych dwóch technologii, a także zestawienie kosztów pomogą Ci wybrać najlepszy sprzęt do mieszkania lub domu.

OLED a QLED – porównanie technologii

Wybór nowego telewizora nie zawsze jest łatwy. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów, takich jak wielkość, rozdzielczość czy funkcje. Dodatkowym ważnym czynnikiem jest odwzorowanie kolorów na ekranie odbiornika. Coraz częściej spotykamy się z określeniami: Smart TV QLED vs OLED, jednak nie każdy wie, co one właściwie oznaczają, czym się różnią i – przede wszystkim – która z tych technologii jest lepsza.

Producenci telewizorów prześcigają się w ulepszaniu swoich sprzętów. Jakość wyświetlanego w nich obrazu ma duże znaczenie, zwłaszcza dla miłośników gier i filmowych wieczorów w domowym zaciszu. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki telewizor wybrać – np. LG OLED vs QLED lub Sony OLED vs QLED – dobrze najpierw poznać różnicę między obiema technologiami i na ich podstawie wybrać odbiornik najbardziej dopasowany do swoich potrzeb.

Jak działają telewizory OLED?

Technologia OLED wykorzystuje małe diody LED ze związków organicznych (o czym świadczy „O” w OLED). Od wyświetlaczy LED różni się tym, że nie wymaga dodatkowego podświetlania, a piksele samodzielnie emitują światło. Wyświetlacz OLED zapewnia nieskończony kontrast, który nie zmienia się nawet podczas patrzenia pod różnym kątem, głębię czerni i żywe kolory. Dla graczy istotny będzie fakt, że podczas gry występujące opóźnienie jest bardzo małe.

Jak działają telewizory QLED?

Technologia QLED została opatentowana przez firmę Samsung. Nazwa QLED – Quantum Dots, czyli kropki kwantowe – oznacza nanokryształy zamontowane między filtrem koloru a elementami podświetlenia telewizora. To technologia zbliżona do tej stosowanej w odbiornikach LCD, ale ulepszona, bez wad odnotowywanych w starszych modelach. Zapewnia wysoką jakość obrazu oraz żywe kolory. Telewizory QLED są jaśniejsze od OLED, dzięki dodatkowemu podświetleniu, a żywotność ekranu jest dłuższa.

Wady i zalety telewizorów OLED

Co wyróżnia TV, które korzystają z diod OLED (ang. Organic LED)? Telewizor OLED LG, np. o przekątnej ekranu 55 cali, kosztuje około 5-7 tysięcy złotych. Cena zależy od rozdzielczości, a także dodatkowych funkcji, w jakie wyposażono wyświetlacz. Przykładowe z nich to: obsługa technologii HDR, częstotliwość odświeżania ekranu (standardem jest obecnie 100 Hz) oraz obsługa łączności bezprzewodowej Wi-Fi i Bluetooth. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Telewizor LG pozwala:

 • osiągnąć doskonałą czerń oraz wysoki kontrast barw;
 • otrzymać smukły ekran o wysokiej wytrzymałości matrycy;
 • utrzymać wysoką płynność obrazu, nawet przy scenach dynamicznych (np. podczas walk);
 • uzyskać bardzo dobre kąty widzenia.

Natomiast wady telewizora 55 cali OLED lub o innych rozmiarach to:

 • krótsza żywotność paneli wynikająca z postępującego wypalania się pikseli;
 • mniejszy wybór przekątnych ekranu (jak dotąd);
 • wysoka cena.

Wady i zalety telewizorów QLED

A co z wyświetlaczami, w których zastosowano kryształki QLED (ang. Quantum dot LED)? Telewizor 65 cali lub 55 cali, np. marki Samsung, jest dostępny na rynku w cenie wynoszącej około 4-5 tysięcy złotych. Podobnie jak w przypadku TV OLED, cena zależy od różnych parametrów ekranu, np. rozdzielczości. Wpływają na nią także dodatkowe funkcje, takie jak np. częstotliwość odświeżania, natężenie kolorów, dynamiczny korektor czerni czy też input lag (współczynnik ten jest szczególnie ważny dla miłośników gier komputerowych i konsolowych).

Jak wypada na tle OLED QLED Samsung? Największe zalety tej technologii to:

 • bardzo dobra reprezentacja HDR (wyższy poziom jasności);
 • bogata paleta kolorów;
 • możliwość pracy w rozdzielczości 4K;
 • możliwość produkcji ekranów zakrzywionych, dających jeszcze bardziej realistyczne doznania;
 • niska cena;
 • wysoka żywotność.

Natomiast wady telewizora QLED 65 cali lub o innych rozmiarach to:

 • duże wymiary ekranu;
 • mniejszy kontrast barw oraz głębia czerni;
 • wysoka cena w porównaniu z wyświetlaczami LCD.

OLED czy QLED do gier?

Jaki telewizor wybrać do gier? LG OLED czy Samsung QLED? W przypadku gdy TV jest wykorzystywany jako monitor do konsoli lub komputera, bardzo istotnym parametrem okazuje się jakość obrazu HDR (High Dynamic Range – szeroki zakres dynamiki). Z tą technologią o wiele lepiej radzą sobie ekrany podświetlane przez źródło zewnętrzne. W takiej sytuacji niewystarczający może się więc okazać OLED. QLED HDR będzie o wiele lepszym wyborem dla gamera.

OLED vs QLED – co lepsze?

Jak to wygląda w innych sytuacjach? Co wybrać na co dzień? Jeśli telewizor ma się znaleźć w pomieszczeniu z dużą liczbą okien, lepiej sprawdzi się technologia QLED. Smart TV QLED są też zazwyczaj tańsze od OLED, odbiorniki o przekątnej ekranu 55 cali można zakupić już za niecałe 3000 złotych. Warto kierować się także innymi parametrami technicznymi, np. rozdzielczością.

8K, czyli 7680 × 4320 pikseli to najbardziej zaawansowana jak do tej pory rozdzielczość dostępna w telewizorze. Pozwala ona uzyskać obraz czterokrotnie bardziej ostry niż w przypadku 4K. Jeśli chcesz uzyskać bardzo szczegółowy obraz podczas oglądania filmów lub grania w najnowsze gry konsolowe, warto zainteresować się TV, które wyświetlają obraz w 8K. Jak wypada porównanie OLED vs QLED 8K? Co będzie lepsze – matryca OLED czy QLED?

W tym przypadku lepiej sprawdzi się technologia OLED. Niestety telewizory OLED (LG lub innej marki) obsługujące tak wysoką rozdzielczość są bardzo drogie. Za model o przekątnej ekranu 65 cali za zapłacisz nawet 9000 złotych. Tymczasem TV o takich samych wymiarach, ale wykonany metodą QLED to wydatek rzędu około 5000 złotych. W tej cenie możesz liczyć na obsługę sieci bezprzewodowych Wi-Fi oraz Bluetooth, a także wiele złączy HDMI oraz USB, umożliwiających podłączenie do telewizora naraz kilku różnych sprzętów.

Podsumowując, jeśli zależy Ci na obrazie, który wygląda bardziej realistycznie w rozdzielczości 8K i dysponujesz odpowiednim budżetem, wybierz telewizor OLED LG (lub innego producenta – Sony, Panasonic, Philips). Gdy natomiast pragniesz posiadać odbiornik wysokiej jakości, o wydłużonej żywotności, dostępny w atrakcyjnej cenie, postaw na telewizor smart TV, na przykład marki, która zapoczątkowała tę technologię na rynku, czyli Samsung.

Udostępnij
4,3
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Dobry artykuł, przydatne porównanie cenowe i opis różnic technologii ale zapomnieliście dodać dość ważnej informacji o wypalaniu się pikseli w OLEDach. No chyba, że już nie ma takiego ryzyka - ale to też by wtedy wypadało wyjaśnić ;-)
Specjalista Morele | 02:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.