Udostępnij
Skomentuj

Jak zwolnić pamięć RAM? Czyszczenie pamięci komputera

Aby komputer działał wydajnie, musi mieć odpowiednio dużo wolnej pamięci RAM. Co robić, kiedy jej brakuje?

Pamięć RAM (ang. random-access memory – podręczna pamięć o swobodnym dostępie) to podzespół komputera odpowiadający za tymczasowe przechowywanie uruchomionych programów. W przeciwieństwie do stałej pamięci komputera – występującej jako dyski HDD, dyski SSD lub Flash czy pamięć ROM – pamięć RAM nie służy do magazynowania danych, ale do przetwarzania ich w czasie rzeczywistym.

W jaki sposób zwolnić RAM?

Efektywność pamięci RAM w dużej mierze zależy od dwóch jej cech, którymi są: pojemność oraz taktowanie. W przypadku pierwszej z nich wartość przeważnie wyrażana jest w gigabajtach. Możesz mieć w swoim komputerze pamięć RAM 4 GB, choć obecnym standardem jest minimum RAM 8 GB. Od tego zależy, jak dużo danych może przechowywać. Jeżeli nie chcesz za często czyścić pamięć RAM, zdecyduj się na nieco większą pojemność, niż potrzebujesz.

Taktowanie, czyli inaczej częstotliwość, zależy od standardu DDR, w którym została wykonana kość. Pod tym względem dzieli się rodzaje pamięci RAM. Współcześnie najczęściej natkniesz się na pamięć RAM DDR4, która obecnie stanowi najlepszą odpowiedź na pytanie: “jaka pamięć RAM jest najlepsza?”. Jeszcze do niedawna bardzo popularny był standard pamięci DDR3, jednak został wyparty przez nowsze technologie. Dodatkowo na horyzoncie pojawia się dobry RAM DDR5, która może zdyskredytować w przyszłości starsze standardy.

Jednak niezależnie od tego, czy w swoim komputerze masz pamięć ram 8 GB, czy nawet większą, w pewnym momencie dojdzie do jej zapchania. Jednak nie panikuj. Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby sobie z tym poradzić. Stosując się do poniższych rad, możesz skutecznie wyczyścić pamięć RAM, dzięki czemu będziesz w stanie ponownie komfortowo korzystać ze swojego komputera.

Polecane pamięci RAM DDR3

Co zatyka pamięć RAM?

Zdarza się, że wraz z wydłużającą się sesją korzystania z komputera jego system zaczyna działać coraz wolniej. W takiej sytuacji rozwiązaniem wydaje się jedynie ponowne uruchomienie sprzętu. Przyczyną takiego stanu są nieodpowiednio zaprogramowane aplikacje, które powoli zapychają pamięć operacyjną, nie usuwając danych w całości. Wraz z upływającym czasem ilość pozostających danych wystarczy, aby zająć pamięć RAM 8 GB, a nawet mającą duży RAM o pojemności 16 GB RAM czy większej.

Na zapełnienie pamięci RAM wpływają także programy włączane przy uruchomieniu systemu. Warto zwrócić na nie uwagę i zmniejszyć ich liczbę do minimum. W tym celu wciśnij kombinację przycisków CTRL + ALT + DELETE i z wyświetlonej listy wybierz Menedżer zadań. W oknie, które pojawi się przed Twoimi oczami, zobaczysz listę aktualnie uruchomionych programów. Kliknij Więcej szczegółów, a następnie z zakładek na górze wybierz Uruchamianie. Z listy wybierz wszystkie aplikacje, których nie potrzebujesz od razu po włączeniu komputera. Po kolei klikaj na nie prawym przyciskiem myszy i naciskaj Wyłącz. Nawet najszybsza pamięć RAM DDR4 nie poradzi sobie ze zbyt dużą liczbą programów uruchamianych w jednym czasie.

W systemie Windows 7 pamięć RAM wykorzystują także tzw. usługi. To działania podejmowane niezależnie od użytkownika, które w założeniu mają ułatwić mu korzystanie z komputera. Jednak także przetwarzają dane, co może być szczególnie dotkliwe w takich przypadkach, jak pamięć RAM 4 GB, w których pojemność jest znacznie ograniczona. Aby zmniejszyć liczbę usług działających w tle, naciśnij CTRL + R i wpisz msconfig. Uruchomi się okno konfiguracji systemu. Wybierz zakładkę Usługi. Na liście odznacz te pozycje, które uważasz za zbędne.

Polecane pamięci RAM

Jak pamięć RAM wyczyścić?

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie pamięci RAM do laptopa jest wyłączenie aplikacji, które wykorzystują dużo jej zasobów. Aby sprawdzić, które programy się do nich zaliczają, uruchom Menedżer urządzeń. W tym celu naciśnij kombinację CTRL + ALT + DELETE i wybierz odpowiednią opcję z wyświetlonej listy. Po tym naciśnij Więcej szczegółów, aby sprawdzić wykorzystanie pamięci RAM. Programy tego typu wyłącz, naciskając na daną pozycję prawym przyciskiem myszy i wybierając Zakończ zadanie.

Możesz także stworzyć własny skrypt do czyszczenia pamięci RAM. W tym celu uruchom Notatnik. W nim zapisz FreeMem = Space (307200000). Następnie zapisz plik i zamknij program. Kliknij prawym przyciskiem myszy na utworzony dokument i wybierz Zmień nazwę. Zamień rozszerzenie *.txt na *.vbs. W tych kilku krokach udało Ci się stworzyć skrypt czyszczący 3 GB pamięci RAM. Jeżeli chcesz zwiększyć czyszczoną pamięć, zamiast wpisanej wartości wstaw liczbę uzyskaną według wzoru: objętość w GB * 1024 * 10 000. Za każdym razem, kiedy uruchomisz skrypt, zwolnisz określoną przez siebie wielkość pamięci RAM.

Jeszcze jednym rozwiązaniem, aby czyścić pamięć RAM w laptopie czy komputerze stacjonarnym, jest wykorzystanie specjalnie do tego przygotowanych aplikacji. Jednak należy wybierać ostrożnie. Nieodpowiedni program do czyszczenia pamięci RAM może pogorszyć działanie systemu przez ograniczanie możliwości wykorzystania jej funkcji systemowych. Dlatego warto zainstalować i testować narzędzia, które na pewno zrobią na dobre twojemu komputerowi. 

Najlepsze programy do czyszczenia pamięci RAM — czyli jakie?

Wielu użytkowników komputerów osobistych ma niemiłe wspomnienia związane z programami do czyszczenia pamięci RAM. Test, który przeprowadzają, nie zadowala ich. Często jest to konsekwencja wyboru nieodpowiedniej aplikacji. Producenci, obiecujący znaczne przyspieszenie komputera, wyposażają swoje produkty w funkcje, które, o ile faktycznie poprawiają wydajność systemu na krótką metę, o tyle rzadko ma to bezpośredni związek z czyszczeniem pamięci RAM. Nie oznacza to, że nie ma programów, które rzeczywiście spełniają swoją funkcję. Wystarczy tylko czytać opis. Pamięć RAM na pewno będzie Ci wdzięczna.

  1. Mz Ram Booster. Choć nie jest już wspierany przez producenta, nadal skutecznie spełnia swoje zadanie. Rama oprogramowania czyszczącego RAM jest kompatybilna z najnowszymi systemami. Jest dystrybuowany bezpłatnie i zajmuje bardzo mało miejsca na dysku. Narzędzie dostarcza podstawowe informacje o wykorzystaniu dostępnej pamięci RAM, cache oraz jednostki CPU. Po kliknięciu przycisku Recover RAM program skanuje pamięć RAM w poszukiwaniu niepotrzebnych plików. Oprócz tego aplikacja wyposażona jest w inne funkcjonalności, takie jak optymalizacja CPU lub nawet całego systemu.
  2. Mem Reduct. Także bardzo małe narzędzie, które służy do monitorowania oraz redukcji pamięci wykorzystywanej przez system i działające w nim oprogramowanie. Po kliknięciu przycisku Zmniejszenie pamięci aplikacja skanuje plik wymiany oraz bufor systemu i czyści je z niepotrzebnych danych, dzięki czemu znacznie przyspiesza system i pozwala na szybsze działanie pamięci RAM. 
  3. Memory Booster. Niezależnie od tego, czy w komputerze masz pamięć RAM 8GB, czy większą, mały boost zawsze się przyda. Do tego idealne jest właśnie to narzędzie. To niewielka, praktycznie bezobsługowa aplikacja, która została stworzona do optymalizacji pamięci RAM, wykorzystywanej przez system oraz uruchomione na nim oprogramowanie. Jego sposób działania znacznie różni się od wcześniej opisywanych programów. Zamiast samodzielnie zwalniać zbędnie zajmowane zasoby pamięci, Memory Booster wysyła do systemu komunikaty, aby ten wyczyścił obszar roboczy wszystkich uruchomionych obecnie procesów. Oprócz tego narzędzie ma funkcje monitorujące wykorzystanie procesora, pamięci RAM, pamięci wirtualnej oraz pliku wymiany.

Polecane komputery

RAM ma także telefon. Istnieją również aplikacje czyszczące pamięć do telefonu. Warto zainteresować się także nimi, aby zachować swoje urządzenie w jak najlepszym stanie i wydajności. Dzięki nim pamięć RAM do smartfona będzie czysta i gotowa do obsługiwania włączanych aplikacji.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.