Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić rysik do telefonu? Zrób to sam

Nowoczesne urządzenia elektroniczne często są wyposażone w rysiki, ale tego typu narzędzia bez problemu zrobisz w samodzielnie w domu.

Jakie materiały będą potrzebne do zrobienia rysika?

Rysik do telefonu to niewielkie urządzenie, które kształtem przypomina długopis, jest zakończony jednak miękkim tworzywem sztucznym, które symuluje dotyk opuszką palca. Rysiki do tabletów nierzadko charakteryzują się eleganckim wyglądem i zapewniają komfort użytkowania, a dostępne na rynku rysik Apple czy rysik Lenovo mają także szereg dodatkowych funkcji. Nie musisz jednak inwestować w drogi, markowy długopis do tabletu, by w pełni cieszyć się zaletami dotykowych ekranów smartfonów czy tabletów.

Najistotniejsze parametry tego urządzenia to odpowiednia grubość zapewniająca precyzję oraz materiał, z którego wykonasz końcówkę. Precyzyjny, cienki rysik do telefonu i tabletu z pewnością wpłynie na komfort i jakość Twojej pracy, pozwoli wygodnie przeglądać strony internetowe i bezproblemowo obsługiwać niektóre aplikacje. Pozbędziesz się także nieestetycznych rys i śladów palców z ekranu. Zimą zaś obsłużysz ekran telefonu bez potrzeby zdjęcia rękawiczek.

Aby rysik działał prawidłowo, musi przewodzić ładunek statyczny między palcami a wyświetlaczem Twojego sprzętu elektronicznego. Kilka zwyczajnych przedmiotów wystarczy, by stworzyć pisak do tabletu, z którym pod względem funkcjonalności może konkurować choćby rysik Samsung czy rysik Xiaomi. Niezależnie od sposobu, jaki wybierzesz, domowy rysik będzie pełnił podobne funkcje do markowych rysików do tabletów, takich jak na przykład produkty Tech Protect, rysik Wacom, rysiki Apple czy inne tego typu urządzenia.

Z czego można zrobić rysik do telefonu?

Precyzyjny rysik do tabletu można wykonać z elementów dowolnego przedmiotu, który pozwoli na komfortowe operowanie nim w dłoni. Oprócz długopisu nada się do tego także ołówek, miedziana rurka, metalowa słomka, czy nawet dłuższy klucz. Sprawdź w skrzynce z narzędziami, cokolwiek przypomina pisak bez wkładu nada się doskonale. Użyj fantazji – potencjalny rysik do smartfona z pewnością znajduje się w zasięgu Twojej ręki.

Jeśli masz już odpowiedni trzon rysika, rozejrzyj się za materiałem, z którego wykonasz jego końcówkę. To nieco trudniejsze zadanie, bo materiał musi być przewodnikiem prądu. Choć brzmi skomplikowanie, z pewnością bez większych problemów znajdziesz tego typu materiał w domu. Przyda się gęsta folia aluminiowa lub folia cynowa. Świetnym zamiennikiem będzie kawałek gąbki antyelektrostatycznej, czyli takiej, w którą są wyposażone opakowania elektronicznego sprzętu.

Polecane rysiki

Gąbka ma podwójną funkcję – przewodnika i miękkiej końcówki imitującej dotyk opuszki palca. Jeśli wyposażysz swój domowy pisak do tabletu w folię aluminiową lub cynową, będziesz musiał dodatkowo znaleźć materiał, którym będziesz dotykać ekranu. Świetnie sprawdza się tu bawełniany wacik kosmetyczny, który możesz nasączyć niewielką kroplą wody. Przymocuj go do trzonu na przykład za pomocą taśmy klejącej.

Jak zrobić rysik do tabletu?

Zgromadziłeś już potrzebne materiały? Długopis do tabletu wykonasz dosłownie w parę minut. Usuń wkład długopisu, a używając metalowej rurki – zabezpiecz jej ostrą krawędź. Zadbaj, by trzon rysika wygodnie leżał w dłoni. Wyczyść dokładnie narzędzie i upewnij się, że jest bezpieczne w użyciu. Jeśli używasz bawełnianego wacika kosmetycznego na patyczku, utnij go nieco poniżej bawełnianej główki, wepchnij końcówkę do wkładu długopisu lub przymocuj dokładnie na wybranym przez Ciebie trzonku rysika.

Następnie dokładnie owiń trzon folią aluminiową lub cynową. Zabezpiecz ją taśmą klejącą – sprawdź, który rodzaj kleju będzie trzymał się folii – nie wszystkie są do tego odpowiednie. Owijając trzon blisko wacika, upewnij się, że folia ma styczność z bawełnianą końcówką, którą będziesz dotykał ekranu. Delikatnie zamocz bawełnianą główkę w kropli wody i odsącz jej nadmiar – wacik powinien być wilgotny, a nie mokry. Kiedy folia i wilgotna bawełna mają odpowiedni styk, Twój rysik do telefonu powinien działać prawidłowo.

Jeśli posiadasz kawałek gąbki antyelektrostatycznej, wystarczy, że wytniesz z niej niewielki kwadracik lub okrąg i wepchniesz do metalowej rurki lub otworu klucza albo przymocujesz do wkładu długopisu. Dzięki odpowiednim właściwościom gąbki nie musisz jej moczyć. Tego typu domowy rysik do iPada powinien działać w momencie dotknięcia ekranu. Zadbaj o to, aby gąbka była na tyle duża, żeby nie uszkodzić powierzchni urządzenia ostrą krawędzią metalowej rurki lub wkładem długopisu, służących jako trzon rysika.

Jak zrobić rysik do tabletu z ołówka?

Zasada jest bardzo podobna. Wystarczy wyjąć grafitowy rysik z ołówka lub ściąć go na prosto albo maksymalnie stępić. Następnie postępować dokładnie tak jak w przypadku wkładu do długopisu i bawełnianego wacika. Jeśli używasz gąbki antyelektrostatycznej – po prostu przymocować za pomocą taśmy klejącej. Jeśli więc nie chcesz inwestować w profesjonalny sprzęt, wykonaj swój rysik bez wychodzenia z domu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 14:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.