Udostępnij
Skomentuj

Który rysik do tabletu jest najbardziej precyzyjny?

Zastanawiasz się nad zakupem rysika do rysowania? To dobra opcja dla tych, którzy potrzebują większej precyzji.

Jeśli pracujesz z dużą precyzją na tablecie, rysiki są Twoimi naturalnymi narzędziami, które z pewnością znacznie poprawiają dokładność rysunku. Tablet to dla wielu osób urządzenie, z którym trudno się na co dzień rozstać. Chodzi nie tylko o wygodę posiadania wielu multimedialnych możliwości, takich jak ulubione filmy czy seriale z aplikacji platform streamingowych, muzykę, zdjęcia. Współczesne tablety są już wysoko rozwiniętymi urządzeniami z szybkimi procesorami i pamięcią pozwalającą tworzyć skomplikowane wirtualne wizualizacje graficzne. Rysunek często wymaga jednak bardzo dużej precyzji, a ta jest bardzo ciężka do osiągnięcia, jeśli nie mamy rysika do ekranu dotykowego.

Działanie rysika do tabletu

Wraz ze wzrostem konkurencji na rynku tabletów, producenci zaczęli również konkurować ze sobą o to, kto stworzy najlepszy rysik. W tym przypadku chodzi nie tylko o wygodny chwyt – rysiki to tak naprawdę oddzielne, wysoce wyspecjalizowane urządzenia, często mające wewnątrz wiele przydatnych funkcji oraz możliwości wykrycia tysięcy poziomów nacisku. Warto dostosować zakup tego typu akcesoriów do swoich prywatnych preferencji i zastosowań. Jakie powinniśmy brać pod uwagę? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!Zasada działania tego typu urządzeń jest prosta – to akcesoria wskazujące, zastępujące w wielu przypadkach standardowy zestaw klawiatura + mysz. O ile w przypadku „cywilnych” lub rozrywkowych zastosowań nie jest to aż tak konieczne, o tyle zawodowo posługując się rysunkiem, posiadanie rysika to absolutny obowiązek. Umożliwiają one, tak jak wspomnieliśmy, sprawny rysunek, ale także intuicyjną edycję plików. Rysik komunikuje się ekranem tabletu za pomocą gumki mającej właściwości magnetyczne. Dzięki niej także urządzenie wykrywa siłę i kąt nacisku, a w oparciu o zebrane w ten sposób dane może dostosować rodzaj tworzonego na ekranie rysunku. W sklepach występuje kilka rodzajów rysików:

- rysiki pojemnościowe – najczęściej wykorzystywane przez osoby funkcjonujące w całym ekosystemie Apple. Są one w pełni zsynchronizowane z iPadami, MacBookami, a nawet smartfonami Apple’a . Wykrywają tysiące poziomów oraz kątów nacisku. W pełni konfigurowalne.

- rysiki II generacji – rezystencyjne – mają one minimum 1024 poziomy nacisku, co przekłada się bezpośrednio na wysoką precyzję pracy. Urządzenia potrafią wykryć takie rysiki już z 3-4 centymetrów.

- rysiki III generacji – często niezależne urządzenia wyposażone we własną baterię, która sprawia, że waga takiego rysika jest nieco wyższa niż dwóch poprzednich rodzajów.

Polecane rysiki

Funkcje precyzyjnego rysika do tabletu

Cienki rysik do ekranu pojemnościowego to bardzo częste narzędzie profesjonalnych grafików. Pozwala on uzyskać bardzo wysoką precyzję w większości czynności graficznych wykonywanych na specjalistycznych tabletach. To szkicowanie, rysowanie, a także bardzo intuicyjna obróbka zdjęć i wideo. Co ciekawe, rysik doskonale sprawdza się także korzystając z tabletu na co dzień, przeglądając strony internetowe, czy oglądając filmy. Powierzchnie tabletów nie są przystosowane do korzystania z założonymi zwykłymi, bawełnianymi rękawiczkami. Owszem, w sklepach można dostać specjalne rękawiczki do ekranów, które na to pozwalają, jednak w większości jest to niemożliwe. I tu właśnie miejsce na „cywilne” wykorzystanie rysików. Mając zimowe rękawiczki, rysik pozwoli na korzystanie z tabletu nawet na zewnątrz. To duże ułatwienie dla tych, którzy wymagają od tych urządzeń pracy przy różnych warunkach atmosferycznych.

Jaki rysik do tabletu kupić?

Dobrą zasadą jest korzystanie z urządzeń jednego producenta. Dla przykładu, jeśli korzystamy z urządzeń marki Apple, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup . Urządzenia tego producenta charakteryzują się bardzo wysokim poziomem współpracy pomiędzy sobą. Użytkownicy całego ekosystemu Apple wiedzą o czym mowa – posiadając iPhone’a z przyjemnością korzystamy dodatkowo ze smartwatcha spod znaku firmy z Cupertino, a dodatkowym ułatwieniem jest także posiadanie bezprzewodowych słuchawek. Podobnie z innymi producentami. Jeśli korzystamy z tabletu marki HP, wówczas dobrym wyjściem będzie zakup . Pomijając aspekt dobrej współpracy pomiędzy urządzeniami jednej marki, rysik od HP jest po prostu bardzo dobrym produktem. Wykonane z włókna węglowego narzędzie posiada naturalną wagę, w pełni konfigurowalne przyciski oraz zaimplementowaną technologię N-Trig, która znacząco poprawia wydajność pracy.

Atutem produktu jest cena. Jest on nieco tańszy od rysika Appla. HP Envy dostaniemy już za niecałe 200 zł. Produktem, na który warto zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza wtedy, kiedy nie chcemy wydawać na rysik dużych pieniędzy jest Esperanza EA140. Już za 5.99 otrzymamy rysik do ekranów pojemnościowych z gumową końcówką, działającą na zasadzie symulacji funkcjonowania ludzkiego palca. Nie ma on może wewnątrz skomplikowanych technologii, jednak doskonale sprawdzi się w czasie pracy z tabletem w rękawiczkach na zewnątrz. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, jest to dobre rozwiązanie. Jeśli jednak wymagamy od urządzenia czegoś więcej, specjalistycznych funkcji, konfigurowalnych przycisków, które pomagają nam ze względu na przykład na charakter wykonywanej przez nas pracy, wówczas powinniśmy zwrócić uwagę na pozostałe zaproponowane przez nas modele.

Atuty rysików do tabletu

Niewątpliwymi atutami związanymi z korzystaniem z rysików do jest wygoda i funkcjonalność. Niezależnie od tego, czy mówimy o skomplikowanych, nieco droższych urządzeniach, czy prostych, analogowych rysikach podnoszą one komfort użytkowania tabletów zwłaszcza na świeżym powietrzu. Dodatkowo, walory korzystania z tego typu akcesoriów docenią profesjonalni graficy, którzy, dzięki rysikom zyskują kolejne możliwości związane z tworzeniem najwymyślniejszych kreacji wizualnych. Jak już wiemy, zakup rysika nie musi być wyjątkowo dużą inwestycją. Przy najprostszych, domowych zastosowaniach z powodzeniem sprawdzą się te najtańsze, a do urządzenia do profesjonalnej pracy graficzne najczęściej nie są droższe niż 400 zł.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.