Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić gwizdek do czajnika?

Gwizdek do czajnika się zepsuł i zastanawiasz się, co zrobić? Możesz naprawić go sam w łatwy sposób.

Gwizdek do czajnika nie gwiżdże i nie wiesz, jak go naprawić? To nic dziwnego! W końcu mechanizm, który powoduje gwizdanie czajnika do herbaty, jest dość złożony. Aby zrobić gwizdek samodzielnie, musisz zmniejszyć otwór, przez który para uchodzi na zewnątrz urządzenia. Jeśli Twój czajnik nie jest wyposażony w osłonę dzióbka, możesz ją kupić. Natomiast w sytuacji, kiedy nie możesz znaleźć odpowiedniej lub chcesz zaoszczędzić, bez problemu wykonasz własną. Zainteresowany? W tym artykule dowiesz się, jak wykonać uniwersalny gwizdek do czajnika.

Polecane czajniki

W jaki sposób zrobić gwizdek do czajnika?

Na początku zmierz zewnętrzną średnicę dzióbka czajnika za pomocą linijki. Będziesz potrzebował miedzianej nasadki do rur o większej średnicy wewnętrznej, niż średnica zewnętrzna, np., jeśli zewnętrzna wynosi 2 cm, kup miedzianą nasadkę o średnicy 3 cm lub 4 cm. Następnie przymocuj kawałek ozdobnego metalu do górnej części nasadki, aby użyć jej jako uchwytu podczas zdejmowania nasadki z dzióbka, gdy woda będzie się gotowała. Najważniejsze, aby umieścić uchwyt na samej krawędzi nasadki, żeby się nie poparzyć.

Do sklejania dobrze będzie użyć dwuskładnikowego kleju epoksydowego lub innego podobnie mocnego tworzywa. Wywierć pojedynczy otwór o średnicy kilku milimetrów w boku nasadki. Powinien znajdować się w jej górnej części. Pamiętaj, aby nie wiercić na jej zakrzywionym końcu, ponieważ dzióbek wydmuchuje parę w kierunku dłoni podczas zdejmowania nasadki. Dobrze jest umieścić otwór jak najbliżej punktu, w którym górna część czapki zaczyna się zakrzywiać. Na końcu nałóż warstwę żaroodpornej silikonowej masy uszczelniającej wokół wewnętrznej krawędzi dzióbka.

Musisz chwilę poczekać, aż uszczelniacz się utwardzi. Kiedy tworzywo będzie solidne, nałóż nasadkę na czapkę – powinna być ciasno dopasowana. Jeśli nie możesz tego zrobić, powinieneś przyciąć część uszczelnienia nożem. Natomiast w sytuacji, kiedy jest zbyt luźna, możesz dodać więcej silikonu. W ten sposób czajniki Ambition, czajniki Klausberg lub czajniki Gipfel znów będą funkcjonowały poprawnie. Wszystko dzięki idealnie dopasowanemu gwizdkowi!

Z czego wykonać gwizdek do czajnika?

Spora część gwizdków do czajnika jest wykonana ze stali nierdzewnej lub aluminium. Większość została zbudowana z dwóch równoległych metalowych płyt z otworem, przez który przechodzi para. Świszczący dźwięk to wynikiem przepływu pary, który powoduje gwałtowne wibracje powietrza. Zastanawiasz się, jakie materiały będą potrzebne, aby stworzyć uniwersalny gwizdek do czajnika? Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w miedzianą nasadkę do rur, która będzie miała większą średnicę niż średnica dzióbka Twojego czajnika.

Miedziana nasada jest łatwo dostępna w lokalnych sklepach dla majsterkowiczów lub w dziale hydrauliki sprzętu. Dodatkowo będziesz potrzebował dosyć drobnego kawałka metalu, który posłuży za uchwyt do zdejmowania nasadki z dzióbka. Najlepiej, aby była to stal nierdzewna, ponieważ tworzywo będzie znajdowało się w trudnych warunkach zewnętrznych. Duża wilgoć ulatniającej się pary i bardzo wysokie temperatury sprzyjają korozji. Jeśli chcesz, aby czajniki Florina miały estetyczny wygląd, zadbaj o odpowiednie przystosowanie materiału.

Oczywiście takie narzędzie, jak linijka i nożyczki będą niezbędne. Upewnij się, że masz pod ręką coś ostrego, czym możesz wywiercić otwór. Do tego celu najlepiej nada się wiertarka. Pamiętaj, aby wiercić bardzo ostrożnie, ponieważ dziurka na ulatującą parę musi być naprawdę mała. W przeciwnym razie czajnik nie będzie gwizdał. Warto również wyposażyć się w mocne kleidło syntetyczne, takie jak dwuskładnikowy klej epoksydowy. Dzięki produktowi o tak wysokiej jakości masz pewność, że Twój gwizdek jest solidnie wykonany.

Jak naprawić gwizdek do czajnika?

Nie musisz koniecznie konstruować nowego mechanizmu, jeśli gwizdek do czajnika nie gwiżdże. Z odrobiną cierpliwości uda Ci się naprawić stary. Powodem, dla którego czajniki Ambition gwiżdżą, są dziury w dzióbku. Twój czajnik może nie mieć jednej z płyt na pokrywce. Na początku powinieneś poszukać pęknięć w gwizdku i upewnić się, że prawidłowo styka się z metalową czapką. Jeśli nie znalazłeś żadnych usterek, wyczyść urządzenie, aby poprawić jego sprawność.

Najpierw wyszoruj wewnętrzne krawędzie nasadki, jeśli jest nienaruszona. Myj metalowe ścianki dzióbka szorstką stroną wilgotnej gąbki kuchennej, aby usunąć osady mineralne, które uniemożliwiają szczelne zamknięcie nasadki. Następnie wbij cienki drut przez otwór w metalowej części gwizdka czajnika. Poruszaj nim w przód i w tył, aby oczyścić osad blokujący otwór. Napełnij czajnik kilkoma filiżankami wody i zagotuj, aby sprawdzić, czy gwizdek działa. Jeśli nadal go nie słyszysz, opróżnij czajnik i napełnij go 50-procentowym roztworem wody i octu.

Gotuj mieszankę na wolnym ogniu przez 15 minut. Kwas w occie rozpuści osady mineralne wewnątrz czajnika, których nie udało się doczyścić. Taki proces powinieneś powtarzać regularnie co miesiąc. Natomiast jeśli plastikowa nakrętka jest pęknięta, niestety nie będziesz mógł jej naprawić, ponieważ klej i taśma samoprzylepna nie wytrzymają wysokich temperatur. W takim wypadku musisz obyć się bez gwizdka lub po prostu zainwestować w nowy sprzęt. Dobrym wyborem będą czajniki Gipfel lub czajniki Krisberg, które nie zepsują się tak szybko.

Czy warto samemu zrobić gwizdek do czajnika?

Czajniki Botti lub czajniki Maestro to niezbędne wyposażenie każdej kuchni. W większości domów czajnik jest używany codziennie, ponieważ spora część Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Gwizdki do czajników są bardzo pomocne, ponieważ nie musimy cały czas stać w kuchni, aby zdjąć urządzenie z palnika lub płyty kuchennej w odpowiednim momencie. Gdy zostawimy je na ogniu zbyt długo, woda się zagotuje, a sprzęt spali i wywołamy pożar. Jeśli nauczyć się samodzielnie robić gwizdek do czajnika, unikniesz wielu niebezpiecznych sytuacji.

Warto naprawiać rzeczy codziennego użytku. Dzięki temu masz pewność, że wszystko w gospodarstwie domowym jest pod kontrolą. Co więcej, obejście się bez specjalisty to duża satysfakcja! Jeśli jesteś majsterkowiczem, to na pewno przyda Ci się wiedza, w jaki sposób wykonać uniwersalny gwizdek do czajnika. Kolejne korzyści to duża oszczędność, a także dbanie o środowisko. Pamiętaj, zawsze lepiej naprawić zepsute urządzenie, niż wydawać pieniądze na nowe! Warto także zadbać o odpowiednią pielęgnację sprzętu.

Gdy podgrzewasz wodę w czajniku, na ściankach osadza się węglan wapnia. Jeśli nie będziesz czyścił regularnie urządzenia, zanieczyszczenia mogą uszkodzić element grzejny. Kamień osadza się warstwami wokół grzałki, przez co czajnik potrzebuje więcej energii, aby doprowadzić wodę do wrzenia. Rezultatem jest zmniejszenie wydajności i wzrost kosztów eksploatacji. Jak sam widzisz, czyszczenie urządzeń, takich jak czajniki Klausberg, czajniki Stellar oraz czajniki Maestro raz na trzy miesiące i dbałość o nie odgrywa dużą rolę!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.