Udostępnij
Skomentuj

Jak z telefonu zrobić modem? Czy warto zrobić modem ze smartfona?

Z urządzeń elektronicznych można korzystać na różne sposoby. Czy wiesz, że Twój smartfon może być modemem?

Elektronika i gadżety zawładnęły naszym życiem. Nie tak dawno temu nie spodziewano się, że przez telefon będzie można rozmawiać z odległości większej, niż przewiduje długość kabla. A dzisiaj? Korzystasz ze smartfona, który możesz zabierać ze sobą wszędzie i który zawiera w sobie całe centrum dowodzenia, z wszelkimi przydatnymi na co dzień akcesoriami, prognozą pogody, aparatem i GPS. Każdy kolejny model proponuje coraz to nowe, innowacyjne funkcje.

Jak zrobić modem z telefonu?

Jedną z najważniejszych cech smartfonów jest dostęp do internetu. Dzięki niemu za pomocą tego niewielkiego urządzenia jesteś w stanie korzystać z rozmaitych aplikacji, przeglądarki, komunikatorów oraz mediów społecznościowych. Możesz rozmawiać z bliskimi w formie wideokonferencji, a także prowadzić spotkania biznesowe. Internet pozwala Ci łączyć się z całym światem w błyskawicznym tempie.

Dzięki dostępowi do sieci telefon może pełnić funkcję modemu. Aby stworzyć przenośny modem SIM, niezbędne jest urządzenie z aktywną kartą dowolnej sieci telefonicznej oraz pakiet danych mobilnych. Telefon, z którego korzystasz, musi być ponadto wyposażony w funkcję routera Wi-Fi, a ona sama – włączona i aktywna. Co istotne, jeśli jesteś w posiadaniu sprzętu, z którego już nie korzystasz, możesz przerobić go na modem. Karta z modemu w telefonie sprawia, że możesz go używać w tej funkcji.

Niezależnie od tego, jaki system operacyjny ma Twój smartfon – opcja routera powinna być dostępna w podobnym, intuicyjnym miejscu. Najprawdopodobniej będą to zatem ustawienia związane z danymi mobilnymi, występujące pod nazwami takimi jak hotspot Wi-Fi, udostępnianie internetu, router Wi-Fi itp. Należy uruchomić tę funkcję i ustalić nazwę urządzenia oraz hasło, które jest niezbędne, jeśli nie chcesz potencjalnie udostępniać sieci wszystkim osobom w pobliżu. Koniecznie trzeba także zadbać o konfigurację sieci mobilnej.

Polecane modemy

Wady i zalety modemu z telefonu

Rozwiązanie polegające na udostępnianiu internetu za pomocą telefonu – jak wiele funkcji urządzeń elektronicznych – ma swoje liczne zalety oraz kilka wad. Niewątpliwie docenisz pozytywy w takich sytuacjach, jak praca zdalna na laptopie bez własnego modemu w miejscu, w którym nie ma Wi-Fi lub gdy chcesz skorzystać ze sprzętu bez wejścia USB. A może nagle komuś z Twoich bliskich lub znajomych skończyły się dane mobilne, a pilnie potrzebuje skorzystać z sieci? W takim wypadku również sprawdzi się modem z telefonu. 

Wady korzystania z modemu jako telefonu oczywiście także istnieją, jednak podstawową rzeczą, o której należy pamiętać, jest fakt, że do użytkowania telefonu w tej funkcji nikt Cię nie zmusza – jest to udogodnienie, które możesz uruchamiać wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Na pewno trzeba mieć w pamięci, że niepodłączony do źródła zasilania telefon z funkcją modemu dużo szybciej traci poziom naładowania baterii, co na dłuższą metę nie będzie miało dobrego wpływu na jej żywotność.

Może to także nie być najwygodniejsze rozwiązanie – zdarza się, że w zależności od modelu telefonu, ogranicza ono czasowo korzystanie z innych funkcji, a smartfon nieco szybciej się przegrzewa. Jeśli nie masz nieograniczonego zasobu danych mobilnych, trzeba także mieć na uwadze, że i one szybciej się wyczerpują, szczególnie gdy podłączasz kilka urządzeń i na przykład planujesz oglądać na laptopie film streamingowany przez internet, porozmawiać na wideokonferencji lub pobrać plik o dużych rozmiarach.

Polecane smartfony

Jak podłączyć urządzenie do smartfona?

Zastanawiasz się zapewne, w jakich sytuacjach wykorzystasz modem z telefonu przez USB. To rozwiązanie sprawdza się w laptopach (oczywiście wyposażonych w aktywny port USB), tabletach bez karty sieciowej i innych urządzeniach tego typu. Nie będzie jednak możliwe do realizacji w przypadku braku wejścia USB, na przykład w konsolach do grania. Zdarza się jednak – w zależności od zasięgu sieci – że połączenie za pomocą kabla zapewnia pewniejszą łączność, co może być lepszym wyborem, jeśli na przykład prowadzisz rozmowę biznesową.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać telefon z iOS lub telefon z androidem jako modem USB. Najbardziej oczywistą metodą korzystania z modemu z telefonu jest połączenie za pomocą Wi-Fi. W ustawieniach telefonu ustalasz nazwę swojej sieci oraz – co ważne – hasło, które musi znać użytkownik pragnący połączyć się z Twoim telefonem. Czasami można także ustawić konieczność zaakceptowania konkretnego urządzenia z poziomu telefonu, a w urządzeniu – zapamiętać sieć, z której regularnie korzystasz.

Trzecią metodą jest łączenie się z urządzeniem przez moduł Bluetooth. Działa między urządzeniami z systemem iOS oraz między smartfonem typu iPhone a urządzeniami innych producentów. W zależności od oprogramowania, z którego korzystasz, połączenia mogą być jednak skomplikowane lub niemożliwe. Najlepiej zatem zawczasu upewnić się, czy w przypadku Twojego sprzętu elektronicznego występuje kompatybilność.

Czy warto zrobić modem z telefonu?

Pracujesz zdalnie za pomocą laptopa i sporo się z nim przemieszczasz, szczególnie do lokali, w których nie ma dostępu do Wi-Fi? Dużo podróżujesz z mocno ograniczonym bagażem lub środkami komunikacji, w których też trudno o łączność z siecią? Na pewno od czasu do czasu chętnie skorzystasz z takiego rozwiązania! Używanie z telefonu jako modemu, w zależności od potrzeb, możesz traktować jako standard lub wyjście awaryjne.

Warto też pamiętać, że jeśli często potrzebujesz dostępu do mobilnego internetu w rozmaitych miejscach, lepszym rozwiązaniem okaże się zainwestowanie w mobilny modem GSM lub modem ZTE w postaci sticka. Te niewielkich rozmiarów gadżety często są wyposażone w różne moduły, dzięki czemu możesz wybrać np. modemy LTE lub modem 4G. Najczęściej przypominają pendrive, dlatego są łatwe w transporcie, mieszczą się bowiem nawet w niewielkiej kieszeni lub torebce. Wybierz modem USB od sprawdzonego producenta (np. modem Huawei), który pozwoli Ci połączyć się z siecią w każdym momencie.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Access Pointy - Karty sieciowe - Switche

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.