Udostępnij
Skomentuj

Router działa, ale nie ma internetu. Jak rozwiązać ten problem?

Co zrobić jeśli router działa, ale nie ma internetu? W tym tekście rozwiążemy problem.

Jedną z najważniejszych rzeczy w obecnych czasach jest dostęp do sieci. Niestety pomimo rozwoju techniki, wciąż zdarza się, że router działa, ale nie ma internetu. W takim wypadku warto zachować spokój, ponieważ istnieje wiele możliwych rozwiązań tego problemu. W tym tekście wyjaśnimy, w jaki sposób poradzić sobie z brakiem internetu.

Router działa, ale nie ma internetu – możliwe przyczyny

Polecane routery

Mając problem z internetem, pierwszą myślą będzie router. To w końcu on odpowiada za połączenie z siecią. Często zdarza się jednak, że urządzenie wyświetli komunikat: „połączono, brak internetu”. W takim wypadku rozwiązań sytuacji może być kilka. Niewykluczone, że tego typu problem to błąd wewnętrzny routera, a pomóc może nawet najzwyklejszy restart. Bywa jednak, że kłopoty z połączeniem mogą być poważniejsze, a pomóc może jedynie kontakt z operatorem sieci, z którego internetu korzystamy.

Sposoby na problemy z brakiem internetu

Jeśli masz problemy z płynnym działaniem internetu, nie musisz się dalej tym martwić. Poniżej przedstawiamy sposoby, które mogą pomóc Ci poradzić sobie z tymi kłopotami.

Restart routera i sprawdzenie okablowania

Choć brzmi to banalnie, często najlepszym rozwiązaniem tego, że internet nie działa, jest po prostu restart routera. Pozwala to na zrestartowanie części ustawień, a także ustanowienia nowego połączenia z siecią, co często jest wystarczającym rozwiązaniem na przywrócenie dostępu do internetu.

Drugim z powodów, dlaczego nie działa internet, może być błędne podłączenie lub omyłkowe odłączenie okablowania. W takim wypadku, router, pomimo że jest włączony, może nie być prawidłowo podpięty do sieci. W takim wypadku częstym komunikatem może być: „Wi-Fi połączono, brak internetu”. Warto wtedy sprawdzić, czy wszystko jest podłączone, jak należy do routera.

Diagnostyka sieci bezprzewodowej

Kolejnym rozwiązaniem braku dostępu do sieci może być diagnostyka sieci bezprzewodowej. Tego typu usługę posiada większość komputerów z systemem operacyjnym Windows. Warto ją uruchomić, aby poznać możliwe przyczyny problemów z dostępem do sieci. Dzięki temu będziemy w stanie szybciej zdiagnozować, gdzie leży kłopot z internetem i znacznie szybciej go naprawić.

Przydatną funkcją, z której warto skorzystać, jest również „rozwiązywanie problemów”. Komputer i system operacyjny próbują wtedy samodzielnie dokładnie zdiagnozować problem, a następnie, dzięki wbudowanym algorytmom, zresetować niektóre ustawienia lub zmienić ich konfigurację. Często to właśnie ta opcja pozwala poradzić na to, że internet nie działa mimo połączenia.

Zmiana ustawień serwerów DNS

Kolejnym ważnym rozwiązaniem w kwestii routera, który nie łączy się z internetem, może być zmiana serwerów DNS. Choć brzmi to dość skomplikowanie, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją podłączenia się do sieci. Aby skonfigurować połączenie prawidłowo, jednym z najważniejszych kroków jest poprawne ustawienie serwerów DNS. Czasami zdarza się jednak, że po resecie routera, ustawia on błędny adres serwera.

W takim wypadku należy wejść w konfigurację urządzenia i połączyć się z siecią. Adres DNS musi być poprawny, aby mógł on łączyć się z internetem. Jest to również związane z IP samego urządzenia, które również powinno odpowiadać serwerowi DNS. Jest to częste rozwiązanie problemu, jeśli router sam po pewnym czasie zmienił adresy lub przypadkowo zrobił to sam użytkownik. Ręczna zmiana zazwyczaj rozwiązuje problem, w którym router nie łączy się z internetem.

Restart karty sieciowej i sprawdzenie jej ustawień

Kolejnym sposobem na to, jak naprawić router, może być dotarcie aż do samej karty sieciowej. Jest ona dostarczona wraz z płytą główną i znajdziemy ją właśnie w samym środku komputera. Niektóre urządzenia korzystają również z zewnętrznych kart. Jej poprawna konfiguracja to podstawa, aby urządzenie mogło podłączyć się do sieci. Większość komputerów posiada opcję konfiguracji ustawień karty sieciowej przez łatwy w obsłudze interfejs, który pomaga użytkownikowi ustawić wszystko poprawnie.

Wiele osób zastanawiających się: „dlaczego nie mam internetu?”, nie zdaje sobie sprawy, że karta sieciowa również może być źródłem problemów. W przypadku, gdy jest ona nieprawidłowo podpięta, może nawet dojść do sytuacji, w której, pomimo że pokazuje nam się połączenie Wi-Fi, brak internetu wciąż nas dotyka. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy karta sieciowa jest prawidłowo podłączona do komputera.

Jak poprawić jakość sieci Wi-Fi i zredukować problemy z internetem?

Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa na komfort korzystania z komputera, jest sama jakość połączenia Wi-Fi. W przypadku, gdy prędkość przepływu danych jest niska, użytkownikowi może wydawać się: „nie mam internetu”. Może być to jednak spowodowane wydłużonym łączeniem się routera z poszczególnymi stronami, co znacznie utrudnia pracę przy komputerze.

Aby poprawić komfort użytkowania i zmniejszyć wrażenie, że nie ma internetu, warto skorzystać z urządzeń, które potrafią go nieco poprawić. W przypadku routerów mogą być to dodatkowe anteny, które lepiej radzą sobie z pobieraniem danych z sieci. W przypadku kart sieciowych mogą być to przede wszystkim zewnętrzne urządzenia, które są droższe, jednak lepiej radzą sobie z przesyłem danych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.