Udostępnij
Skomentuj

Jak wyregulować maszynę do szycia?

Jak ustawić starą maszynę do szycia? Na czym polega regulacja nowszych modeli? Sprawdź nasz poradnik.

Chcesz się dowiedzieć, jak ustawić starą maszynę do szycia? A może potrzebujesz pomocy w regulacji nowszego sprzętu, np. marki Singer lub Brother?

Jak ustawić maszynę do szycia?

Obsługa urządzeń do szycia nie jest trudna – po zapoznaniu się z instrukcją załączoną do opakowania oraz przeczytaniu niniejszego artykułu szybko przygotujesz maszynę do pracy. Pokażemy Ci, jak korygować ustawienia najważniejszych elementów urządzeń do szycia – chwytacza oraz naprężacza nici.

Polecane maszyny do szycia

Chcesz uzyskać idealny ścieg, ale nie wiesz, jak korzystać z pokrętła wyboru szwu? A może ciekawi Cię, jak wyregulować maszynę do szycia Łucznik, tak, by uzyskać szew potrójny? Zanim przejdziemy do kwestii wyboru ściegu, swoją przygodę z szyciem i korygowaniem parametrów urządzenia zacznij przede wszystkim od nauki regulowania chwytacza. Poniżej podpowiadamy, jak się za to zabrać, w zależności od posiadanego modelu.

Jak wyregulować chwytacz w maszynie do szycia?

Jak ustawić chwytacz w maszynie do szycia Singer lub innej marki? W tym celu wystarczy poluzować lub dokręcić śrubkę, która znajduje się na wale napędzającym chwytacz (szczegóły dotyczące lokalizacji poszczególnych elementów oraz dokładne ilustracje znajdziesz zawsze w instrukcji załączonej do opakowania). Następnie można przystąpić do założenia szpulki w koszu chwytacza. Wcześniej upewnij się jednak, czy maszyna jest wyłączona, w przeciwnym razie możesz przypadkowo uruchomić urządzenie.

Przykładowo, dla maszyny do szycia Brother należy:

 1. Podnieść igłę do najwyższej pozycji.
 2. Podnieść stopkę.
 3. Przesunąć przycisk pokrywy szpulki.
 4. Umieścić szpulkę w koszu, tak, by nie odwijała się w lewo.
 5. Upewnić się, czy szpulka jest założona prawidłowo.
 6. Przeprowadzić nić przez sprężynkę naprężającą w koszu chwytacza.
 7. Założyć pokrywę kosza szpulki i docisnąć elementy.

Bardziej zaawansowane modele posiadają system szybkiego nawlekania nici dolnej. W takim przypadku wystarczy podnieść igłę, umieścić szpulkę w koszu i poprowadzić nić do obcinacza.

Jeśli chcesz wyczyścić mechanizm chwytacza, musisz najpierw wymontować ten element. Na szczęście jego rozkładanie i składanie jest dość proste. W przypadku maszyny do szycia Łucznik wystarczy:

 1. Zdjąć pas napędowy.
 2. Ustawić igłę w jak najwyższej pozycji.
 3. Odchylić głowicę urządzenia do tyłu.
 4. Wyjąć bębenek i wymontować chwytacz.

Następnie można przystąpić do usunięcia zabrudzeń z łożyska.

Natomiast jeśli chodzi o maszynę do szycia Janome, aby wymontować ten element, należy zdjąć stopkę oraz igłę i odkręcić śruby mocujące płytkę ściegową. Po zdjęciu płytki możesz wyciągnąć bębenek i tym samym uzyskać dostęp do chwytacza. Następnie wystarczy go wyczyścić za pomocą suchej ściereczki lub sprężonego powietrza. Pamiętaj, by zawsze przed rozpoczęciem czyszczenia wyłączyć maszynę z prądu poprzez odłączenie przewodu zasilającego.

Jak ustawić ścieg w maszynie do szycia?

Jak ustawić ścieg w maszynie do szycia Singer? Na początek przyda się podstawowa wiedza na temat rodzajów szwów maszynowych. Jeśli jesteś osobą początkującą, z pewnością interesuje Cię ścieg biegnący po prostej linii lub jego odwrotność – tzw. szew wsteczny. Pierwszy pozwala łączyć ze sobą różne fragmenty tkanin, natomiast drugi służy do ryglowania, czyli zakończenia szycia. Bardziej zaawansowane w szyciu osoby wykorzystują także inne rodzaje szwów, np. zygzakowaty.

Jak ustawić szew? Zarówno maszyna do szycia Singer jak i inne modele tego typu urządzeń posiadają bardzo prosty system wyboru ściegu. W instrukcji załączonej do sprzętu dowiesz się, gdzie są zlokalizowane odpowiednie pokrętła. Aby ustawić żądany rodzaj szwu, skorzystaj z:

 • dźwigni szycia wstecz;
 • pokręteł regulujących pozycję igły, szerokość oraz długość ściegu, wyboru ściegu.

Standardowy ścieg ma długość wynoszącą 3 lub mniej, im jednak grubszy jest materiał, na którym szyjesz, tym powinien być on dłuższy.

Zalecana dla początkujących maszyna do szycia Janome może posiadać od 3 do nawet 20 różnych ściegów. Ich wyboru dokonuje się za pomocą odpowiedniego pokrętła. Szwu nie należy zmieniać w momencie, gdy igła jest już wbita w materiał, musi ona być w jak najwyższej pozycji. W przypadku ściegów elastycznych warto skorzystać z tabeli załączonej do instrukcji, natomiast jeśli szew wyszedł nierówny, można go na bieżąco korygować specjalnym pokrętłem.

Z kolei w maszynie do szycia Brother domyślnie wybranym ściegiem jest szew prosty. Po włączeniu urządzenia możesz użyć odpowiedniego przycisku, by zwiększyć lub zmniejszyć numer ściegu. W nowszych modelach cyfry oznaczające ściegi, a także parametry związane z długością i szerokością wyświetlają się na ekranie LCD. Dzięki temu można łatwo i szybko dostosować technikę szycia do własnych preferencji. Po dokonaniu wyboru i wyregulowaniu szerokości oraz długości ściegu należy sprawdzić, czy igła nie uderza w stopkę.

W przypadku dawnych modeli np. maszyny do szycia Łucznik, do regulacji ściegów służą specjalne dźwignie. Z ich pomocą można ustawić szew pojedynczy, potrójny, a także prosty i zygzakowy. Szew potrójny przydaje się w szczególności podczas szycia tkanin elastycznych i rozciągliwych, aby go ustawić, należy przenieść dźwignię do odpowiedniej pozycji (jest ona często oznaczona w instrukcji cyfrą 2). Podczas szycia konieczna jest stała kontrola prędkości pracy, nie powinna ona przekraczać 500 ścięgien na minutę.

Jak ustawić starą maszynę do szycia, by uzyskać szycie ściegiem prostym? W tym celu przestaw dźwignię A do położenia zerowego, a B – środkowego. Należy przy tym pamiętać, by nie zmieniać pozycji dźwigni w trakcie pracy – czynność tę można wykonywać jedynie przy maksymalnie uniesionej igle, w przeciwnym razie może dojść do jej złamania. Natomiast aby uzyskać szew zygzakowy, należy manipulować maszyną do szycia tak, by wykonywać dodatkowe ruchy boczne.

Co ciekawe, ścieg zygzakowy może być wykorzystywany do różnych celów, np. zabezpieczenia brzegów materiału przez strzępieniem, przyszywania koronki czy też zszywania dwóch nakładających się na siebie materiałów. Odpowiednią instrukcję, schematy postępowania oraz najważniejsze porady dotyczące szycia znajdziesz w instrukcji załączonej do maszyny do szycia Łucznik. Warto więc przechowywać ten dokument po zakupie urządzenia.

Jak ustawić naprężenie nici w maszynie?

Jak wyregulować maszynę do szycia? Bardzo istotnym etapem jest ustawienie naprężenia nici. Parametr ten wpływa na moc szwu, jest on korygowany także przez bardziej zaawansowane osoby, np. w celu osiągnięcia lepszego efektu ozdobnego. Niestety nie ma czegoś takiego jak uniwersalne i dobre dla wszystkich rodzajów materiałów naprężenie nici, trzeba je ustawiać w zależności od rodzaju wybranej tkaniny oraz preferowanego ściegu.

Jednym z warunków uzyskania prawidłowego ściegu jest dobór właściwych igieł oraz nici. Jeśli chodzi o naprężenie nici, powinno ono być większe przy stosowaniu bawełnianych lub lnianych, natomiast dla syntetycznych musi być mniejsze. Szczegółową informację na temat regulacji tego parametru znajdziesz zawsze w instrukcji załączonej do urządzenia. W przypadku maszyny do szycia Janome należy na przykład użyć pokrętła naprężacza. Idealny ścieg prosty uzyskasz, gdy ustawisz nitki dolne i górne tak, aby wiązały się one pomiędzy dwoma warstwami materiału. Natomiast dla ściegu zygzakowego nitka górna powinna być nieznacznie widoczna po lewej stronie materiału.

Gdy naprężenie jest zbyt duże, nić bębenkowa pojawia się na wierzchniej stronie materiału – należy wtedy przestawić pokrętło naprężacza na niższą wartość. Jeśli z kolei naprężenie jest zbyt małe, a nić górna pojawia się po lewej stronie, wystarczy przestawić pokrętło na wyższą wartość. A jak to wygląda w przypadku innych marek, np. maszyny do szycia Brother? Przy źle wyregulowanym naprężeniu na powierzchni materiału lub jego spodniej stronie mogą się pojawić charakterystyczne pętelki.

Jeśli chodzi o maszynę do szycia Singer, tutaj naprężanie nitki także nie należy do trudnych zadań. Podstawowe ustawienie naprężenia wynosi 4, aby je zmniejszyć, należy przekręcić pokrętło do pozycji oznaczonej niższą cyfrą. Jeśli parametr ten został ustawiony prawidłowo, na szwie nie będą widoczne żadne dodatkowe pętelki. Co ciekawe, w wielu modelach marki Singer naprężenie dolnej nitki zostało ustawione fabrycznie i nie trzeba go dodatkowo korygować.

Jak wyregulować maszynę do szycia Łucznik? W tym celu należy użyć specjalnego pokrętła, sterującego talerzykami, których docisk reguluje naprężenie nici górnej. Aby można było przystąpić do korygowania, konieczna jest opuszczona stopka. W celu zwiększenia naprężenia nici górnej należy przekręcić pokrętło w prawo, natomiast, by je zmniejszyć – w lewo. W urządzeniu zastosowano specjalną podziałkę, która ułatwia zorientowanie się w sposobie działania tego mechanizmu.

O czym jeszcze należy pamiętać przy regulowaniu maszyny do szycia?

Jak wyregulować maszynę do szycia Łucznik lub innej marki? Co jeszcze jest ważne? Niezależnie od tego, z jakiego modelu maszyny do szycia korzystasz, zalecane jest, by przed rozpoczęciem właściwych prac zawsze przeprowadzić szycie próbne. Do szycia próbnego użyj takiego samego kawałka materiału i nici, jak w szyciu właściwym. Dzięki temu upewnisz się, że dane ustawienia urządzenia pozwolą osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Czym skutkuje niewłaściwe wyregulowanie maszyny do szycia Brother, Łucznik, Janome lub Singer? Problemy, które mogą się pojawić w związku z nieprawidłowym naprężeniem nici, to:

 • pętlenie się górnej nici – przyczyną jest z reguły zbyt słabe naprężenie nici;
 • zrywanie się górnej nici – wtedy należy sprawdzić, czy aby nie została ona zbyt mocno naprężona;
 • zrywanie się nici bębenkowej – aby temu zapobiec, nawiń ponownie szpulkę.

Natomiast jeśli nie wiesz, jak ustawić ścieg w maszynie do szycia Singer lub innej marki, możesz zaobserwować:

 • brak płynności w podawaniu materiału – przyczyną jest zbyt krótki ścieg;
 • ściąganie materiału – taka sytuacja oznacza nieprawidłową długość ściegu w stosunku do szytego materiału, wystarczy wybrać krótszy ścieg, by rozwiązać problem;
 • zniekształcony ścieg – wystarczy skorygować parametry ściegu, by uzyskać prawidłowy szew.

Podsumowując, przed przystąpieniem do szycia należy zawsze sprawdzić ułożenie:

 • igły;
 • nici górnej;
 • nici bębenka;

i w zależności od potrzeb – odpowiednio je skorygować.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Regulować można także inne elementy maszyny do szycia, np. docisk stopki lub koło zamachowe. Im większe masz doświadczenie w szyciu, tym bardziej świadomie będziesz korzystać ze wszystkich funkcji, które oferują urządzenia dla krawcowej. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik na temat tego, jak wyregulować maszynę do szycia Łucznik, Singer, Brother oraz Janome okazał się pomocny i wiesz już, jakich błędów nie popełniać.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.