Udostępnij
Skomentuj

Jak nauczyć się szyć na maszynie? Co trzeba wiedzieć?

Szycie na maszynie ponownie wraca do łask – sprawdź, na co zwrócić uwagę, by móc samodzielnie tworzyć odzież.

Zawód krawcowej był kiedyś bardzo popularny, a maszyna do szycia zajmowała kluczowe miejsce w wielu domach. Obecnie projektowanie ubrań w zaciszu własnego mieszkania znów staje się bardzo modne, a na rynku znajdziesz wiele nowoczesnych urządzeń do zszywania materiałów, o ciekawych funkcjach i w różnym przedziale cenowym. Wybieranie materiałów, planowanie, tworzenie projektu ubrań oraz samo obszywanie może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Oprócz tego takie robótki ręczne działają odstresowująco, dlatego warto zgłębić wiedzę na temat tego, jak nauczyć się szyć na maszynie, a potem wykorzystać ją w praktyce.

Polecane maszyny do szycia

Jak zacząć szyć na maszynie?

Jeżeli poważnie myślisz nad tym, jak zacząć szyć na maszynie, wiedz, że oprócz dobrej jakości sprzętu należy również przygotować miejsce, w którym zamierzasz projektować ubrania. Maszynę ustaw na solidnym stole lub biurku. Aby zapobiec przesuwaniu akcesorium podczas pracy, wykorzystaj specjalna podkładkę. Oprócz tego zadbaj o dobre oświetlenie oraz wygodne krzesło i jesteś gotowy, by dowiedzieć się, jak nauczyć się szycia na maszynie. Dodatkowo warto przygotować sobie krawiecki niezbędnik – poniżej kilka produktów, jakich nie może w nim zabraknąć.

 • Zapasowe igły o różnej grubości – te zamocowane w maszynie bardzo często wyginają się i łamią, dlatego warto zakupić kilka dodatkowych sztuk.
 • Nici – pamiętaj, by zawsze zwracać uwagę na ich jakość oraz trwałość. W sprzedaży dostępne są w różnej kolorystyce, a najbardziej uniwersalne odcienie to czerń, biel oraz beż.
 • Poduszka ze szpilkami oraz agrafki – niezbędne podczas przypinania wykroju do materiału czy robienia zakładek.
 • Specjalne mydełko lub kreda do pisania na tkaninach – są w pełni zmywalne, a pomogą Ci wyznaczyć linie na materiale.
 • Nożyczki krawieckie – bardzo ostre; w porównaniu do zwykłych akcesoriów tego typu nie strzępią tkanin i gładko po nich suną.
 • Zapasowe szpulki zwane bobinkami – dostępne są zarówno w wersji plastikowej, jak i metalowej. Możesz spinać nimi nici, żeby nie musieć ciągle ich rozwijać i zwijać.
 • Żelazko – wygładzisz nim materiał oraz wyprasujesz ściegi.
 • Centymetrem krawieckim dokładnie wymierzysz potrzebne kawałki materiału.
 • Papier do wykrojów – tak naprawdę sprawdza się każdy prześwitujący papier w dużym arkuszu. Bywa szczególnie pomocny w sytuacji, gdy masz już wprawę w szyciu i zaczynasz na dobre projektować różne ubrania czy tekstylia do domu.
 • Prujka – jak sama nazwa wskazuje, służy ona do prucia krzywo zszytych szwów. Posiada ostry ząbek, który sprawnie podważa i wyciąga wszystkie nitki, nie uszkadzając materiału.

Zgromadzone akcesoria przechowuj w jednym miejscu, na przykład w kuferku, blisko maszyny do szycia – w efekcie zawsze będą pod ręką. Nie ma nic gorszego od długotrwałego poszukiwania nożyczek czy nitek o konkretnym odcieniu. Jest to denerwujące i zabiera mnóstwo czasu. Utrzymywanie tych rzeczy w porządku pozwala uniknąć takich sytuacji.

Gdy zgromadzisz już wyżej wymienione akcesoria, zastanów się, co najpierw chcesz uszyć. Do zrealizowania swojego pierwszego projektu dobrze będzie wykorzystać starą zasłonę lub prześcieradło – to tkaniny, na których można bez stresu ćwiczyć. Pamiętaj również, że w początkowym etapie nauki warto stawiać na mało rozciągliwe płótna, a gdy nabierzesz wprawy, śmiało twórz kreacje z bardziej wymagających, cienkich i śliskich tekstyliów. Takim sposobem szycie maszyną krok po kroku będzie Ci szło coraz lepiej.

Obsługa maszyny do szycia

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak się nauczyć szyć na maszynie, wiedz, że nie jest to takie trudne, a systematyczne użytkowanie sprzętu pozwala szybko dojść do wprawy. Przygodę z własnoręcznym wykonywaniem odzieży rozpocznij od przeczytania instrukcji obsługi. Książeczkę z dokładnym opisem wszystkich jego elementów producent zawsze dołącza do zakupionego modelu, a z jej pomocą sprawnie przygotujesz maszynę do pracy. Poniżej kilka cennych uniwersalnych rad dotyczących obsługi maszyny do szycia:

 1. Równomiernie nawiń nitkę na przygotowaną wcześniej szpulkę.
 2. Umieść gotową szpulkę pod stopką maszyny do szycia – jeśli masz wątpliwości, jak to zrobić, posiłkuj się instrukcją obsługi.
 3. Kolejny krok to nawlekanie górnej nitki – zwróć uwagę, by przechodziła przez wszystkie punkty nawleczenia.
 4. Pamiętaj również o dolnej nitce – nie należy jej przytrzaskiwać osłoną, a wyprowadzić w taki sposób, aby znajdowała się tuż pod stopką.

Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności możesz już chwycić za materiał i ułożyć go pod stopką. Zauważ także, iż urządzenie nie będzie wykonywało prawidłowego ściegu, kiedy stopka jest podniesiona, dlatego wyrób w sobie nawyk automatycznego jej opuszczania. Zanim rozpoczniesz naukę szycia na maszynie krok po kroku, wiedz, że równie istotną kwestią jest czyszczenie oraz naoliwienie sprzętu. Jeżeli będziesz wykonywać tę czynność regularnie, sprzęt ten posłuży Ci bezawaryjnie przez długie lata.

Od czego zacząć szycie na maszynie?

Aby nabrać wprawy w szyciu na maszynie, potrzeba wiele cierpliwości, spokoju oraz wytrwałości. Dobrze, jeśli znasz osobę, która z krawiectwem związała swoje życie zawodowe – rozeznanie w tym temacie pozwoli jej dobrze wytłumaczyć Ci wszystkie zasady czy przedstawić cenne wskazówki. Gdzie nauczyć się szyć, jeżeli nie masz takiej znajomej? W wielu miastach i mniejszych miejscowościach organizowane są kursy i warsztaty obszywania na maszynie – warto wziąć w nich udział i skorzystać z wiedzy przekazywanej ekspertów. Dobrym rozwiązaniem jest także oglądanie filmików dostępnych w internecie czy czytanie specjalistycznych czasopism.

Jak nauczyć się szyć? Zacznij od zwykłej kartki papieru, najlepiej w kratkę. Początkowo nie musisz nawet nawlekać maszyny – wystarczy, że będziesz szyć w ten sposób, by igła trafiła dokładnie w wyznaczone linie. Przeszywaj kilka kresek równoległych i prostopadłych – to ćwiczenie pozwoli Ci się obyć ze sprzętem i nauczyć, na jakiej zasadzie działa. Po kilku próbach wyjmij arkusz i sprawdź, czy przeszycia są równe, a jeśli efekt Cię usatysfakcjonuje, nawlecz maszynę i ponownie wykonaj kilka przeszyć w różnych kierunkach.

Następnie możesz poćwiczyć szycie na tkaninie – najlepsza do nauki będzie sztywna i jednokolorowa. Na początku wytnij z materiału kwadrat i staraj się stworzyć na nim równą kratkę. Dąż do tego, by zarówno linie prostopadłe, jak i równoległe były w takiej samej odległości od siebie. Aby ułatwić sobie to zadanie, kontroluj położenie stopki – jeśli bok jej płozy jest harmonijny z wcześniej stworzonym przez Ciebie ściegiem, masz pewność, że wszystko przebiega prawidłowo. Gdy stworzysz już idealną kratę, zacznij ćwiczyć obszywanie pod kątem czy tworzenie linii falistych. Narysuj je wcześniej na kawałku tkaniny i dokładnie za nimi podążaj.

Jeżeli chcesz odkryć wszystkie tajniki tego, jak nauczyć się szyć na maszynie, na początku poznaj podstawowe rodzaje ściegów:

 1. Ścieg prosty – charakteryzuje się tym, że nitka biegnie równo, w prostej linii.
 2. Ścieg wsteczny – wykonywany jest przez urządzenie do szycia w przeciwnym kierunku i służy do wzmacniania (ryglowania) ściegu zarówno na jego początku, jak i końcu.
 3. Ścieg zygzakowaty (dekoracyjny) – możesz stosować go na przykład do wykańczania materiałów, które mają tendencję do prucia się na zakończeniach.

Warto nauczyć się wykonywania wspomnianych wyżej ściegów, ponieważ za ich pomocą możesz między innymi wykończyć brzegi tkanin, łączyć materiały czy przyszywać zamki błyskawiczne.

Gdy już na dobre zaprzyjaźnisz się z maszyną do szycia i opanujesz wymienione wyżej umiejętności, możesz spróbować stworzyć konkretny produkt. Nie stawiaj sobie poprzeczki bardzo wysoko, a zacznij od czegoś łatwego, na przykład woreczka czy bieżnika na stół. Dzięki takim małym krokom nabierzesz wprawy, co w dalszej perspektywie pozwoli Ci tworzyć modne i solidnie wykonane ubrania.

Szycie ubrań – o czym należy pamiętać?

Jeśli już wiesz, jak szyć na maszynie krok po kroku, możesz śmiało przejść do projektowania odzieży. Od czego zacząć? Zwróć uwagę na poniższe punkty, które poprowadzą Cię przez cały ten proces.

 1. Wybór materiału – uzależnij go od tego, jaki rodzaj odzieży chcesz uszyć. Na rynku znajdziesz wiele tkanin o różnych grubościach, kolorach i fakturach. Pamiętaj również, by wcześniej zaopatrzyć się w potrzebne dodatki, takie jak guziki czy suwaki.
 2. Przygotowanie wykroju, czyli papierowego wzornika wszystkich elementów, które trzeba wyciąć i zszyć na podstawie dołączonej instrukcji. Takie schematy bez problemu znajdziesz na stronach internetowych czy w branżowych magazynach. Są one tak przygotowane, że należy jedynie odrysować wskazane na nich linie na specjalną kalkę. Jeśli jej nie posiadasz, użyj prześwitującego papieru o odpowiednich wymiarach i wyznacz na nim wskazane kreski. Następnie ułóż te elementy na materiale, opisz (na przykład, że jest to rękaw), przypnij szpilkami oraz precyzyjnie wytnij określony kształt z tkaniny. Wystarczy już tylko dopasować, zszyć poszczególne części i możesz cieszyć się nowym strojem. Użyte raz szablony przechowuj w teczce, a w razie potrzeby wykorzystaj ponownie.
 3. Pamiętaj, by odmierzyć na wykroju dodatkowy materiał, który przeznaczysz na szwy i zaszewki. W przeciwnym wypadku może okazać się, że uszyta odzież jest za mała, a tkanina zmarnowana.
 4. Dekatyzacja materiału – jest to bardzo ważna czynność, która ma ogromny wpływ na końcowy efekt Twojego projektu. Na czym ona dokładnie polega? Przed ułożeniem wykroju na wybranej tkaninie należy wyprać ją bądź wyprasować w odpowiedniej dla danego płótna temperaturze. Pod wpływem ciepła tekstylia mogą zmniejszyć swój rozmiar – pomijając ten krok, ryzykujesz, że po wypraniu nowego ubrania może się ono okazać za małe.

Co uszyć na początek?

Gdy poznasz tajniki krawiectwa i przyswoisz sobie podstawy, możesz przejść do tworzenia bardziej wymagających produktów. Na początek zaprojektuj i uszyj spodenki czy bluzkę dla dziecka. Wykonanie takiego kompletu po raz pierwszy zajmie Ci zapewne sporo czasu – pamiętaj jednak, by maksymalnie skupić uwagę na wykonywanym zadaniu, a efekt końcowy z pewnością będzie zadowalający.

Nie zniechęcaj się, gdy coś nie wyjdzie lub zauważysz niedociągnięcia i małe defekty. Godziny spędzone przy maszynie, cierpliwość i opanowanie sprawią, że szyte przez Ciebie produkty nie będą się niczym odróżniały od tych kupionych w sklepie. Na kolejnym etapie możesz już przejść do tworzenia letnich sukienek z falbanami, eleganckich płaszczy czy spodni z kantem. Gdy wyćwiczysz podstawowe techniki obróbki tkanin, będziesz też w stanie przekazywać tę wiedzę wszystkim tym, którzy również chcą poznać sekret, jak się nauczyć szyć.

Niewątpliwą zaletą szycia na maszynie jest to, że samodzielnie decydujesz o jakości tkanin, a także o krojach – jeżeli ciężko Ci znaleźć w sklepie odpowiadającą Twoim gustom sukienkę, po prostu ją sobie uszyj. Własnoręcznie stworzone ubrania z pewnością będą cieszyć Twoje oko. Dodatkowo, gdy precyzyjnie je uszyjesz, masz gwarancję ich trwałości.

Zamówiona przez internet spódnica okazała się za długa lub za duża? Za pomocą maszyny do szycia błyskawicznie rozwiążesz ten problem. Jeśli posiadasz dzieci, możesz też projektować dla nich wyjątkowe stroje na bal przebierańców czy rodzinne uroczystości. Koszt takiej odzieży jest zdecydowanie niższy od tej kupionej w sklepie. Zaoszczędzisz więc sporą ilość pieniędzy, zyskasz natomiast satysfakcję oraz uznanie w oczach rodziny i przyjaciół.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.