Udostępnij
Skomentuj

Jak wymienić żyłkę w podkaszarce? Poradnik krok po kroku

Podkaszarka elektryczna wymaga regularnej wymiany żyłki, wtedy pracuje sprawnie i poprawia wygląd ogrodu.

Podkaszarki akumulatorowe to bardzo cenne urządzenia, które ułatwiają utrzymanie ogrodu w nienagannym stanie i z powodzeniem zastępują duże i nieporęczne kosiarki. Jednak aby sprzęt spełniał swoją funkcję, musisz pamiętać o regularnej kontroli i wymianie wybranych elementów. Chodzi przede wszystkim o stały element, który szybko się zużywa, czyli żyłkę. Podkaszarka Gardena wzbogacona o dobrej jakości części pracuje na najwyższych obrotach, skraca czas potrzebny na koszenie, a trawnik prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

W jaki sposób wymienić żyłkę w podkaszarce?

Jak wymienić żyłkę w podkaszarce Stihl? Jeszcze zanim przystąpisz do wymiany zużywających się elementów, musisz pamiętać o wyborze odpowiedniej żyłki do urządzenia. W tym celu skorzystaj z informacji podanych w instrukcji obsługi. Jeśli zdecydujesz się na inny model, istnieje spore ryzyko, że używana przez Ciebie podkaszarka nie będzie pracować na wystarczających obrotach, a do tego może się szybko zepsuć. Jeśli używana część jest za gruba, zauważysz opór w trakcie wysuwania się z głowicy, co przyczyni się do osłabienia całego mechanizmu.

Jak wymienić żyłkę w podkaszarce Bosch? Kiedy upewniłeś się, że masz odpowiednią część, sprawdź, czy urządzenie nie jest podłączone do prądu. Tylko całkowite wyłączenie jest gwarancją bezpieczeństwa. Dodatkowo wyciągnij akumulatory. W dalszej kolejności przyciśnij delikatnie blokadę, którą możesz znaleźć z bocznej strony głowicy tnącej (powinna ustąpić łatwo, jednak możesz odczuwać delikatny opór). Nie siłuj się z urządzeniem i nie korzystaj z innych narzędzi – w taki sposób możesz je uszkodzić.

W dalszej kolejności zdejmij pokrywę znajdującą się na kołowrotku (znanym również jako szpula). Ta część odpowiada za podtrzymywanie sprężyny. Kiedy ściągniesz pustą szpulę z pokrzywy, możesz przystąpić do kolejnych czynności. Jak wymienić żyłkę w podkaszarce elektrycznej? W dalszej kolejności wyjmij zużytą część i załóż całkiem nowy, ostry model. Wymiana żyłki w podkaszarce elektrycznej NAC wymaga właściwej techniki i delikatności, ale nie powinna zająć Ci dużo czasu.

Jak wymienić żyłkę w podkaszarce Stihl? Naciśnij żyłkę tnącą w odpowiednim kierunku (zgodnie ze strzałką znajdującą się na szpuli). W tym miejscu zwróć szczególną uwagę, żeby nowe warstwy nie znalazły się pod spodem i nie uległy zaplątaniu. Jeśli nie będziesz odpowiednio ostrożny, pojawią się spore problemy w trakcie wyjmowania żyłki, która na skutek regularnego używania będzie wymagała wymiany. Teraz wystarczy już tylko wsunąć jej końce w przeciwległe nacięcia w szpuli żyłkowej. Przeciągnij je i zamocuj pokrywę na głowicy. Praca skończona.

Polecane podkaszarki

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany żyłki w podkaszarce?

Podkaszarka elektryczna to narzędzie ułatwiające wszystkie prace ogrodowe. Dzięki niej pielęgnacja Twojego trawnika będzie szybka i przyjemna. Wymiana żyłki musi odbywać się regularnie i powinna łączyć się z serwisem całego urządzenia. Bez dobrej jakości części tnącej całe urządzenie zaczyna szwankować. Sprawna praca przekłada się nie tylko na estetyczny i atrakcyjny wygląd ogrodu, lecz także sprawia, że oszczędzasz sporo czasu. W trakcie wymiany i po założeniu żyłki sprawdź, czy nie zablokowała się w szpuli (wystarczy delikatnie uderzyć urządzeniem w podłoże).

Wymiana żyłki w podkaszarce nie zajmuje dużo czasu i nie należy do czynności skomplikowanych, dlatego zwróć szczególną uwagę, czy wybrałeś dobrej jakości element tnący. Musi być przede wszystkim dopasowana do używanego przed Ciebie urządzenia, czyli wybrana zgodnie z zaleceniami producenta. W trakcie wymiany nie siłuj się z maszyną, spokojnie zwolnij blokadę i postępuj zgodnie z instrukcją. Kiedy umieścisz żyłkę w dobrym miejscu, możesz uniknąć problemów z tempem pracy i jednocześnie cieszyć się doskonałym wyglądem ogrodu i to bez nadmiernego wysiłku.

Jak wymienić żyłkę w podkaszarce Bosch? Przede wszystkim skup się na regularnej wymianie elementów, które się zużywają. Dobra jakość sprzętu przełoży się na brak problemów w trakcie pielęgnacji ogrodu. Mimo intensywnej pracy i regularnej eksploatacji będziesz mógł cieszyć się nienaganną i jednocześnie płynną pracą. Zawsze sprawdzaj także parametry sprzętu, które są wyszczególnione przez producenta. Kosa spalinowa Honda sprawi, że trawa wokół Twojego domu jeszcze nigdy nie prezentowała się tak atrakcyjnie.

Rodzaje żyłek do podkaszarek

Jak wymienić żyłkę w podkaszarce elektrycznej? To pytanie jest na stałe powiązane z wyborem odpowiednich części. Możesz wybierać wśród okrągłych, gwiazdkowych oraz kwadratowych modeli, które różnią się właściwościami oraz specyfiką. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uwarunkowany nie tylko charakterystyką urządzenia, gdyż dużą rolę odgrywa także wygląd koszonej trawy (jej długość i rodzaj). Możesz zdecydować się na żyłkę o takiej średnicy:

  • 1,3 mm,
  • od 1,3 do 1,8 mm,
  • od 1,8 mm do 2,7 mm,
  • od 2,7 mm do 3,5 mm i więcej.

Jeśli Twoja podkaszarka Gardena będzie używana do koszenia niskiej trawy, na której nie występują dodatkowe chwasty, najlepiej sprawdzi się żyłka o średnicy od 1,3 do maksymalnie 1,8 mm. Wybierz kształt gwiazdki albo okrągły model – takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku delikatnej i jednocześnie równomiernej trawy. Wymienione modele nie poradzą sobie z zachwaszczonym ogrodem. Kształt gwiazdki gwarantuje Ci gładkie cięcie i atrakcyjną linię – zielona przestrzeń wokół domu jeszcze nigdy nie wyglądała tak atrakcyjnie.

Podkaszarka elektryczna wykorzystywana do bardziej zaawansowanych zadań, czyli zaniedbanych trawników oraz łąk wymaga zastosowania żyłki o średnicy od 1,8 do maksymalnie 2,7 mm. Zdecyduj się na przekrój kwadratowy. Ta opcja bez problemu rozprawi się z chwastami i wysoką trawą, które porastają tereny znajdujące się blisko lasów i przy drogach. Nie możesz ich zignorować, gdyż splątana trawa wpływa na pogorszenie estetyki Twojego ogrodu.

Kiedy starasz się wybrać odpowiedni model żyłki, musisz wziąć pod uwagę materiał, który posłużył do produkcji tej części. W większości dostępnych modeli używany jest nylon. Mowa o tworzywie sztucznym, które charakteryzuje się trwałością, ale jednocześnie jest bardzo lekkie. Dochodzi do tego jakże pożądana elastyczność, która ułatwia korzystanie z maszyn wykorzystywanych do pielęgnacji ogrodu. W trakcie zakupów skontroluj jakość wymiennych elementów – unikniesz szybkiego zużycia sprzętu i poprawisz komfort pracy.

Oprócz klasycznej wersji żyłki możesz zdecydować się również na model wzbogacony o węglowy rdzeń. Dostępne są także opcje wzmocnione przy pomocy cząsteczek aluminium. W drugim przypadku musisz liczyć się z wyższą ceną, ale jednocześnie korzystasz z modelu odpornego na strzępienie i zrywanie, czyli Twoja praca przebiega szybko i sprawnie. Dobrej jakości żyłka wpływa nie tylko na większą efektywność koszenia, lecz także przede wszystkim pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z eksploatowaniem urządzenia.

Jak nastawić żyłkę w podkaszarce?

Wymiana żyłki w podkaszarce elektrycznej NAC nie powinna sprawiać wielu trudności, najważniejsze jest zachowanie precyzji w trakcie kolejnych czynności i wybór odpowiednich części. Pamiętaj także o odpowiednim nastawieniu żyłki tnącej znajdującej się w urządzeniu. Zajmij się tym, kiedy po zmianie części urządzenie nie pracuje na właściwych obrotach. Zacznij od wyłączenia urządzenia, a następnie skieruj głowicę tuż nad powierzchnię trawnika i delikatnie stuknij nią o ziemię.

Nieskomplikowana metoda umożliwiająca nastawienie żyłki jest uwarunkowana zastosowaną technologią. Problem z lokalizacją wymiennych części pojawia się stosunkowo często i jest uwarunkowany długością żyłki (minimum 2,5 metra). Ten element podkaszarki zużywa się stosunkowo szybko, dlatego jej cykliczna wymiana stanowi stały element użytkowania urządzenia. Przed wymianą koniecznie sprawdź jej parametry techniczne, czyli grubość i kształt. Tylko odpowiednio dobrany model zapewnia dobre efekty w trakcie używania sprzętu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.