Udostępnij
Skomentuj

Jak wyłączyć antywirusa na stałe i czasowo?

Mimo że programu antywirusowego używamy w celu ochrony komputera, czasami zachodzi potrzeba wyłączenia go.

Dowiedz się jak w prosty sposób wyłączyć antywirusa. Czy warto wyłączać program antywirusowy?

Jak wyłączyć program antywirusowy?

Obecnie prawie każdy użytkownik Internetu posiada oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na komputerze. Pozwala to chronić swoje urządzenie i zawarte w nim pliki. Zwłaszcza dziś, kiedy w Internecie można natrafić na różne strony o podejrzanym pochodzeniu, warto zainwestować w program antywirusowy. Jeśli zastanawiasz się, jak wyłączyć antywirusa na stałe lub czasowo, zapoznaj się z dalszą częścią naszego poradnika.

Polecane antywirusy

Jak chwilowo wyłączyć program antywirusowy?

Program antywirusowy pełni niezwykle ważną rolę w ochronie Twojego komputera. Dzięki niemu zostaniesz w porę ostrzeżony w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa ze strony sieci lub w momencie, kiedy wchodzisz na niebezpieczne strony internetowe. Zdarza się, że oprogramowanie może zabronić Ci zdobyć plik, którego potrzebujesz lub uniemożliwi Ci wejście na daną stronę internetową. W takich sytuacjach możesz czuć frustrację i irytację. Jest jednak prosty sposób na to, by wyłączyć program antywirusowy tylko na chwilę, na czas pobrania pliku czy skorzystania z danej witryny.

 • Jak wyłączyć antywirusa Windows Defender? - Komputery z oprogramowaniem Windows 10 często mają wbudowany program antywirusowy Windows Defender. Jak wyłączyć tę usługę tylko na chwilę? Na szczęście nie jest to trudne, ponieważ wystarczy wybrać kolejne przyciski: Start → Ustawienia → Aktualizacje i zabezpieczenia → Zabezpieczenia Windows → Zapora i ochrona sieci. Następnie na liście trzeba wyszukać Microsoft Defender i przełączyć na „wyłączone”.
 • Jak wyłączyć antywirusa Avast? - Jednym z najpopularniejszych oprogramowań antywirusowych jest Avast. W tym przypadku także można w łatwy sposób dezaktywować chwilowo jego działanie. W panelu programu wybieramy: Menu → Ustawienia → Ogólne → Rozwiązywanie problemów → Włącz tryb pasywny. Uruchomienie tego stanu nie wyłącza całkowicie działania antywirusa. W trybie pasywnym program nadal otrzymuje powiadomienia o wykrytych zagrożeniach, jednak nie uniemożliwia przejście do żadnej witryny.
 • Jak wyłączyć antywirusa McAfee? - W celu chwilowej dezaktywacji programu McAfee wybierz: Ochrona sieci → Zapora → Net Guard → Wyłącz. Aby ponownie włączyć ochronę, wystarczy powtórzyć te same kroki i na końcu wybrać opcję „włącz”.
 • Jak wyłączyć antywirusa AVG AntiVirus? - W przypadku wyłączenia programu antywirusowego AVG zadanie będzie bardzo proste. Uruchom panel główny AVG. Już na głównej stronie zobaczysz przełącznik z napisem „Protection is ON”. Aby dezaktywować ochronę, wystarczy przełączyć go na pozycję „OFF”.
 • Jak wyłączyć antywirusa BitDefender? - Jeśli chcesz dezaktywować działanie BitDefendera, przejdź do interfejsu programu, po czym wybierz: Ochrona → Antywirus → Ustawienia → Ochrona, a następnie obok napisu „Ochrona BitDefender” przesuń przełącznik do stanu „OFF”. Program zada Ci pytanie potwierdzające, czy na pewno chcesz go wyłączyć. Wtedy potwierdź przyciskiem „OK”.
 • Jak wyłączyć antywirusa w Chrome? - Opcja bezpiecznego przeglądania zainstalowana w przeglądarce Google Chrome stanowi automatyczne zabezpieczenie przed podejrzanymi witrynami i plikami. Aby wyłączyć tę ochronę, uruchom Internet Chrome, po czym w prawym górnym rogu wybierz: Menu → Ustawienia → Ustawienia zaawansowane → Prywatność, a następnie odznacz opcję „Uzyskaj ochronę dla siebie i swojego urządzenia przed niebezpiecznymi witrynami”. Program zapyta Cię, czy na pewno chcesz wyłączyć ochronę. Po potwierdzeniu będziesz mógł bez ograniczeń korzystać z sieci.
 • Jak wyłączyć antywirusa G-Data?- Aby na chwilę wyłączyć działanie G-Data, naciśnij prawym przyciskiem myszy na ikonę programu, a następnie wybierz w prawym dolnym rogu opcję „Wyłącz Strażnika”. Na ekranie powinna pokazać się lista funkcji, które możesz dezaktywować. Jeśli chcesz wyłączyć wszystkie, wybierz „Zaznacz wszystkie” i „Zapisz”.
 • Jak wyłączyć antywirusa Kaspersky? - Jeśli chcesz na jakiś czas zrezygnować z działania antywirusa Kaspersky, wybierz na ekranie głównym ikonę koła zębatego, następnie po lewej stronie wybierz opcję „Ustawienia dodatkowe”, potem „Autoochrona” i w otwartym oknie odznacz „Włącz samoochronę”. Jeśli system zapyta Cię, czy potwierdzasz zapisane zmiany, wybierz „Tak”.

Jak wyłączyć niektóre funkcje w programach antywirusowych?

W przypadku niektórych programów antywirusowych czasowa dezaktywacja wszystkich funkcji jest niemożliwa. Część z nich oferuje za to sposób wyłączenia niektórych elementów ochrony.

 • Jak wyłączyć antywirusa ESET? - W programie ESET możesz chwilowo wyłączyć zaporę osobistą. Aby to zrobić, wybierz w panelu: Ustawienia → Zapora osobista → Przełącz w tryb filtrowania interaktywnego. Taka zmiana jest odradzana przez producenta, jednak jako tymczasowe ustawienie nie powinno spowodować żadnych szkód Twoim na komputerze.
 • Jak wyłączyć antywirusa Norton? - Aby wyłączyć którąś z funkcji Nortona, kliknij: Ustawienia → Funkcja Auto-Protect, po czym z wyświetlonej listy wybierz elementy, które mają zostać dezaktywowane i potwierdź przyciskiem „Zapisz”.

Czy warto wyłączać antywirusa na stałe?

Nie bez powodu tak wielu użytkowników komputerów decyduje się na zainstalowanie oprogramowania antywirusowego. Mają one bowiem szereg korzyści, które zapewniają bezpieczeństwo Tobie, plikom zawartym na Twoim komputerze oraz Twoim danym. Program antywirusowy:

 • Zapewnia Ci bezpieczeństwo - Zawsze warto mieć na uwadze fakt, że program antywirusowy pozwala zapobiegać kradzieży tożsamości przez hakerów i złośliwe oprogramowania. Takie przestępstwo polega zazwyczaj na wykorzystaniu Twoich danych w celu utworzenia konta w banku, uzyskania kopii karty kredytowej bądź podpisania umów czy zobowiązań w innych instytucjach. Dzięki temu haker posiądzie dostęp do Twoich pieniędzy, które mogą zniknąć z konta tak szybko, że sam nawet nie zdołasz się zorientować.
 • Chroni Twój komputer - Antywirusy chronią Twój komputer, by nie został zainfekowany i tym samym nie uległ uszkodzeniu. Jeśli urządzenie będzie miało jeden lub więcej wirusów, sprzęt może zacząć pracować znacznie wolniej lub całkowicie odmówić współpracy.
 • Daje Ci poczucie swobody w sieci - Często w trakcie nauki czy pracy przy komputerze wyszukujemy w Internecie wiele informacji z różnych źródeł. Wiele z dostępnych stron w sieci została utworzona specjalnie, by gromadzić dane użytkownika i zawirusować samo urządzenie. Zainstalowany program antywirusowy ostrzeże Cię w przypadku wykrycia zagrożenia płynącego z różnego rodzaju nieuczciwych witryn i nie pozwoli Ci na ich otwarcie. Dzięki temu nie będziesz musiał samodzielnie kontrolować bezpieczeństwa stron internetowych, bo antywirus zrobi to za Ciebie.

Mimo że czasami konieczne może okazać się tymczasowe wyłączenie oprogramowania antywirusowego w celu pobrania pliku czy programu, to w ostatecznym rozrachunku nie warto pozbywać się takiego programu na zawsze. Zapewnia on nie tylko komfort pracy przy sprawnym komputerze, swobodę w poruszaniu się w Internecie, ale co najważniejsze – gwarantuje bezpieczeństwo Twoich danych, dzięki czemu ryzyko skradzenia Twojej tożsamości zostaje zminimalizowane.

Udostępnij
3,7
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

.
Specjalista Morele | 11:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.