Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić system Windows 10? Instrukcja krok po kroku

Warto, od czasu do czasu, przeprowadzić czyszczenie systemu operacyjnego. Jak oczyścić Windows 10?

Dlaczego warto czyścić system Windows?

Niektórzy użytkownicy komputerów nie zaprzątają sobie głowy czyszczeniem systemu i nie pozbywają się zbędnych plików i programów. Inni zabierają się za porządki w systemie regularnie. Dlaczego warto czyścić system Windows?

 • Jeśli kupiliśmy urządzenie z zainstalowanym Windowsem, to z pewnością zainstalowano na nim od razu całą gamę programów, wersji próbnych oraz aplikacji, które nie będą nam potrzebne, a zajmują miejsce i zaśmiecają listę programów. Ich odinstalowanie pozwoli zwolnić przestrzeń oraz utrzymywać porządek wśród programów.
 • Jeśli użytkujemy Windowsa już od jakiegoś czasu, to z pewnością posiadamy też jakieś nieużywane programy lub aplikacje, może są to również zbyt liczne kopie bezpieczeństwa albo innego typu dane, które zajmują miejsce.

Czyszczenie systemu, jak również usuwanie zbędnych danych z dysku komputera pozwala lepiej zapanować nad zawartością PC, a jeśli chodzi o czyszczenie systemu, to może ono nie tylko zwolnić sporą przestrzeń, ale też wpłynąć korzystnie na tempo działania systemu.

Polecane systemy operacyjne

Jak przeprowadzić czyszczenie Windows 10?

Porządki w systemie Windows 10 można przeprowadzać na różne sposoby i przy pomocy wielu programów oraz aplikacji. Sposoby czyszczenia można podzielić na:

 • Czyszczenie z formatowaniem – proces długotrwały, który wymaga reinstalacji systemu. Bardzo skutecznie czyści komputer, ale pozbawia go także sterowników i aplikacji. Warto zastosować formatowanie, gdy system jest uszkodzony lub chcemy zainstalować go na nowo, bo i tak planujemy pozbyć się większości programów, gier i aplikacji.
 • Czyszczenie bez formatowania – szybsza metoda, którą można zastosować bez obawy o utratę programów, aplikacji i sterowników. Jest to rozwiązanie popularniejsze, zdecydowanie szybsze i wygodniejsze.

Jak dokładnie wyczyścić system Windows 10?

Czyszczenie systemu Windows 10 nie jest trudne, gdyż sam system jest dość intuicyjny w obsłudze. By skutecznie oczyścić go ze zbędnych elementów, należy przeprowadzić poniższe działania:

 1. Usuwanie zbędnych programów i aplikacji – by pozbyć się z komputera niepotrzebnego oprogramowania, wystarczy skorzystać z narzędzia systemowego do odinstalowywania aplikacji i programów. By z niego skorzystać, należy:
 • Uruchomić „ustawienia” bądź „wszystkie ustawienia”. Można uruchomić tę akcję z paska menu lub z paska szybkiego dostępu.
 • W ustawieniach należy wybrać opcję „aplikacje”, co spowoduje wyświetlenie się listy wszelkich zainstalowanych aplikacji.
 • By odinstalować konkretny program, wystarczy wybrać go na liście oraz kliknąć przycisk „odinstaluj”.

W ten sposób szybko, łatwo i bezpiecznie usuniemy z komputera i systemu wszelkie zbędne aplikacje, które bywają instalowane domyślnie (wraz z systemem) albo przy okazji innych instalacji. W ten sposób można usunąć także samodzielnie zainstalowane oprogramowanie, z którego już przestaliśmy korzystać.

Może się zdarzyć, że część aplikacji nie będzie mogła zostać odinstalowana w ten sposób, ale wówczas wystarczy sięgnąć po program typu CCleaner lub 10AppsManager, by pozbyć się niechcianych komponentów oprogramowania z komputera.

 1. Czyszczenie dysku systemowego – pozwala zwolnić miejsce na dysku systemowym, usprawnić pracę systemu i utrzymać porządek na komputerze. Najłatwiej i najbezpieczniej jest posłużyć się rozwiązaniem systemowym, by wykonać to działanie.
 • By uruchomić systemowe czyszczenie dysku, wystarczy wybrać dysk systemowy i prawym przyciskiem myszy na ikonę owego dysku.
 • Kolejny krok to wybór „właściwości”, przejście do zakładki „ogólne” oraz uruchomienie opcji „oczyszczanie dysku”.
 • W kolejnym etapie można wybrać rodzaj plików, jakie chcemy usunąć. Może to być usuwanie plików dziennika konfiguracji, usuwanie plików tymczasowych z Internetu, usuwanie historii plików użytkownika i tym podobne elementy. By je usunąć, należy je zaznaczyć i wybrać przycisk „OK”.
 1. Czyszczenie plików systemowych – odbywa się w tym samym oknie, co czyszczenie dysku systemowego (właściwości-> ogólne-> oczyszczanie dysku). By skorzystać z tej opcji, należy wybrać przycisk „Oczyść pliki systemowe”.
 2. Czyszczenie pulpitu – pulpit bywa prawdziwą skarbnicą plików i folderów. Choć każdy doświadczony użytkownik komputera wie, że nie powinno się na nim przechowywać ważnych i obszernych danych, to w praktyce bywa różnie. Warto krytycznie spojrzeć na zawartość pulpitu, usunąć z niego nieużywane skróty i niepotrzebne pliki (na przykład pobrane dokumenty do wydruku), a także poprzenosić na dysk pliki istotne i potrzebne, gdyż niepotrzebnie obciążają pulpit.

Jak szybko wyczyścić system Windows 10?

Jeśli powyższe działania wydają nam się zbyt pracochłonne, możemy skorzystać z opcji przywrócenia stanu fabrycznego systemu Windows bez konieczności formatowania dysku. To błyskawiczny sposób na usunięcie wszelkich niepotrzebnych plików, ale w ten sposób utracimy również nowe sterowniki i zainstalowane aplikacje. Mimo to jest to działanie godne polecenia, jeśli system sprawia problemy, a nie chcemy instalować go od nowa i formatować dysku. By wykonać to działanie, należy:

 • Wykonać kopię zapasową systemu na wszelki wypadek. Można ją zapisać na nośniku zewnętrznym.
 • Zresetować ustawienia komputera. By uruchomić tę akcję, wystarczy wejść w ustawienia i wpisać w wyszukiwarkę słowo „resetuj”.
 • Po wyborze opcji „resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”, należy wybrać sposób działania. Można zachować pliki osobiste lub usunąć wszystko.

Sposobów na to, jak wyczyścić komputer ze zbędnych plików i aplikacji, jest sporo. Powyższe propozycje to łatwe i bezpieczne metody oczyszczania systemu. Istnieje wiele darmowych oraz płatnych programów, które pomagają w czyszczeniu dysków i systemu, ale powyższe rozwiązania systemowe są bezproblemowe i wystarczające dla wielu użytkowników, a przy tym pozostają darmowe, co także nie jest bez znaczenia. 

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.