Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić krzesło biurowe? Jak dbać o fotele biurowe?

Wygodny i czysty fotel biurowy ma wpływ na efektywność oraz komfort pracy. Jak najlepiej czyścić ten mebel?

Jak prawidłowo dbać o krzesła biurowe?

Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o fotel biurowy, weź pod uwagę, z jakiego surowca został on wykonany. Tego rodzaju meble mogą mieć bowiem powłokę ze skóry, dzianiny, weluru lub też być skonstruowane z plastiku albo drewna. W każdym z tych przypadków należy pielęgnować krzesło w nieco inny sposób. Możesz w tym celu użyć specjalistycznych środków czyszczących i konserwujących albo też wybrać tzw. sposoby domowe. Pamiętaj także, że w przypadku mebli, jakimi są krzesła obrotowe, powinieneś zadbać nie tylko o tapicerkę, ale również o kółka.

Staraj się regularnie serwisować uszkodzone akcesoria do foteli biurowych, tak aby jeden niesprawny element, nie stał się przyczyną awarii całej konstrukcji mebla. Często kontroluj to, w jakim stanie technicznym jest Twój fotel. Ergonomiczny kształt i bezpieczeństwo są bowiem czynnikami ważniejszymi niż estetyka. Wymieniaj więc niesprawne kółka, uchwyty oraz dźwignie do regulacji pozycji.

Polecane krzesła biurowe

Jak czyścić i konserwować krzesła biurowe?

Fotel obrotowy do biurka ze skórzanym obiciem można myć i konserwować kilkoma metodami. Pierwszą możliwością jest użycie płynu lub mleczka do czyszczenia i pielęgnacji tego surowca. Taki profesjonalny specyfik sprawia, że mebel jest bardziej odporny na ewentualne zarysowania i ma estetyczny oraz połyskliwy wygląd. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta i nie używać zbyt agresywnych środków, które mogłyby uszkodzić poszycie krzesła.

Druga z możliwości to czyszczenie skórzanej tapicerki przy użyciu mydła glicerynowego. W tym celu użyj wilgotnej ściereczki nasączonej tym produktem i delikatnie oczyść obecne na meblu zabrudzenia. Nie używaj zbyt dużej ilości wody, a na koniec wytrzyj materiał wilgotną szmatką tak, aby usunąć pozostałości rozpuszczonych zabrudzeń oraz piany. Przed ponownym użytkowaniem mebla poczekaj, aż jego powłoka będzie sucha.

Jeśli posiadasz fotel biurowy z obiciem z dzianiny, możesz usunąć obecne na nim zabrudzenia, używając specyfiku do prania tapicerki lub dywanów. W tym celu nanieś na powierzchnię materiału roztwór wybranego płynu oraz letniej wody w proporcjach podanych przez producenta. Następnie przy użyciu gąbki dokładnie oczyść plamy i odśwież całą tapicerkę, a w dalszej kolejności wytrzyj mebel czystą ściereczką i odczekaj aż wyschnie. Jeśli po takim działaniu część zacieków wciąż będzie widoczna, raz jeszcze wypierz tapicerkę.

Pamiętaj, że w przypadku foteli biurowych z powłoką z miękkiego weluru, należy zachować szczególną ostrożność, aby podczas czyszczenia nie doszło do przetarć i odbarwień. Używaj więc tylko ciepłej wody z mydłem i nie stosuj wybielaczy lub agresywnych w działaniu detergentów. Krzesła biurowe z weluru nie mogą być pielęgnowane przy użyciu silnych odplamiaczy. Jeśli powłoka mebla jest bardzo zanieczyszczona, najpierw usuń ewentualne zabrudzenia, np. z czekolady przy użyciu papieru i dopiero wtedy zastosuj czyszczenie na mokro.

Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić krzesła obrotowe w całości wykonane z plastiku lub drewna, wiedz, że są to jedne z łatwiejszych do mycia mebli. Plastik oczyść więc szczoteczką lub gąbką z płynem do naczyń, lub uniwersalnym mleczkiem z usuwającymi brud mikrodrobinkami. Kiedy krzesło będzie czyste, wytrzyj je czystą ściereczką nasączoną wodą tak, aby usunąć pozostałości użytego do pielęgnacji fotela detergentu.

Jeśli Twoje biurowe siedzisko jest z drewna, w celu jego czyszczenia możesz wybrać jedną z prostych metod. Aby usunąć wypukłe zabrudzenia i osady, zastosuj delikatny płyn do parkietów lub wodę z mydłem i nasączoną nim gąbką zlikwiduj widoczne plamy. Gdy zależy Ci tylko na odświeżeniu krzesła, skorzystaj z obecnych na rynku rozwiązań i użyj profesjonalnego sprayu do mycia i nabłyszczania drewna. Pamiętaj, aby nie używać wosku, który mógłby spowodować zabrudzenia odzieży osoby użytkującej krzesło.

Kilka sposobów na czyste krzesła biurowe

Jeśli zależy Ci na uniknięciu zabrudzeń fotela biurowego, użyj pokrowców, które zabezpieczą tapicerkę przed plamami oraz kurzem. Tego rodzaju akcesoria można zdejmować z krzeseł i prać w pralce. Dzięki takiemu rozwiązaniu czyszczenie mebli biurowych jest dużo łatwiejsze, a ich wygląd na dłużej pozostaje estetyczny. Używając poliestrowych osłon, unikniesz zarysowań oraz otarć i ochronisz swój fotel biurowy. Ergonomiczny kształt mebla i wygoda użytkowania pozostaną jednak bez zmian.

Popularnym sposobem na szybkie usuwanie plam z kawy lub herbaty jest czyszczenie punktowe. W tym celu stwórz mieszankę sody oczyszczonej i małej ilości wody, tak aby powstała pasta. Nanieś substancję na zabrudzone miejsce i pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie usuń sodę przy użyciu odkurzacza – plama powinna być już niewidoczna. Do umycia siedzisk plastikowych możesz użyć octu i wody w proporcji 1:1, i gąbki.

Jak odnowić fotel biurowy?

Jeśli chcesz odnowić krzesła biurowe, użyj metod dostosowanych do konstrukcji i poszycia swoich mebli. Możesz przykładowo skorzystać z usług tapicera, który wymieni poszycie fotela. W ten sposób dopasujesz wygląd mebla do designu, jaki panuje w Twoim biurze i dasz mu nowe życie. Istnieje także możliwość samodzielnej renowacji sprzętu poprzez usunięcie starego poszycia i staranne przybicie nowego materiału. W tym celu przydatne są kombinerki, śrubokręt oraz obcęgi, klej uniwersalny lub modelarski zszywacz.

W przypadku gdy siedzisko jest z drewna, istnieje możliwość, aby oszlifować zarysowania i nanieść na sprzęt nową warstwę lakieru. Warto także wymienić nieestetyczne lub niesprawne akcesoria do foteli biurowych. W tym celu często wystarczy tylko zainstalować nowe podłokietniki. Aby siedzisko wyglądało jeszcze bardziej estetycznie i stylowo, pomaluj także stelaż przy użyciu farby do metalu lub plastiku. Tym sposobem samodzielnie odmienisz krzesło do biurka do 300 zł. Niebieskie lub czerwone meble mogą odmienić styl panujący w biurze.

Jakie akcesoria warto kupić do fotela biurowego?

Czym charakteryzuje się dobry fotel biurowy? Ergonomiczny kształt i odpowiedni rozmiar to z pewnością jedne z ważniejszych cech tego sprzętu. Jednak aby fotel do komputera był jeszcze bardziej dostosowany do indywidualnych potrzeb warto dokupić, np. poliuretanowe podkładki pod kręgosłup, które zapewniają stymulację pleców podczas długich godzin pracy. Aby mebel był bardziej mobilny, możesz także doposażyć go instalując w podnóżku lepszej jakości kółka, które nie będą się zacinały.

Na koniec pamiętaj również, że jeśli intensywnie używasz sprzętu, jakim jest fotel do komputera, dobrym posunięciem jest posiadanie w zanadrzu części zamiennych, takich jak podnóżki, oryginalne kółka oraz podłokietniki i dźwignia regulująca wysokość siedziska oraz położenie oparcia. Wymienione elementy psują się bowiem najczęściej. Jeśli wybierzesz odpowiednie akcesoria, szybciej naprawisz swój fotel. Ergonomiczny kształt tego mebla zapewnią Ci także wygodne podkładki, które mogą być pomocne przy niwelowaniu wad kręgosłupa.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.