Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić ekran laptopa? Czym to robić?

To, jak wyczyścić ekran laptopa, nie zawsze jest jednoznaczne. Sprawdź, czym czyścić ekran laptopa!

Użytkowanie laptopa to nie tylko korzystanie z jego funkcjonalności, ale również okresowa konserwacja urządzenia. Polega ona na regularnym usuwaniu kurzu i brudu. W tym poradniku podpowiemy, jak to robić i jakie środki do czyszczenia będą odpowiednie do tej czynności. Dowiedz się, jak krok po kroku powinno wyglądać czyszczenie laptopa!

Jak wyczyścić ekran laptopa? Od czego zacząć czyszczenie urządzenia?

Zanim zajmiemy się najbardziej newralgiczną częścią naszego urządzenia oraz podpowiemy, jak i czym czyścić ekran laptopa, zajmijmy się na chwilę jego obudową. To właśnie od niej powinniśmy zacząć sprzątanie. Jak wyczyścić laptopa? Zamkniętą obudowę (koniecznie) wyłączonego urządzenia czyścimy lekko wilgotną ściereczką (nawilżoną wodą lub specjalnym preparatem – tym zajmiemy się za chwilę) okrężnymi ruchami.

Należy pamiętać, że obudowę warto wyczyścić również od spodu i po bokach. Jeśli jest bardzo zakurzona, zwłaszcza w miejscach perforacji (czyli tam, gdzie za obudową kryje się wentylator), można użyć miękkiej szczoteczki do zębów i „wymieść” kurz. Nie należy używać do tego celu igieł czy wykałaczek, ponieważ wtedy najczęściej wpychamy brud do wnętrza obudowy, czego przecież chcemy uniknąć. Przy czyszczeniu spodu urządzenia zwróćmy uwagę na nóżki. Wokół nich również gromadzi się bardzo dużo brudu i kurzu, dlatego trzeba je dokładnie oczyścić.

Po starannym posprzątaniu obudowy możemy przejść do odświeżenia ekranu. Jak wyczyścić ekran laptopa? Nie jest to czynność skomplikowana, należy pamiętać jedynie o kilku zasadach:

  • nigdy nie używamy do tego celu środków zawierających alkohol, aceton czy amoniak. Te substancje niemal na pewno spowodują uszkodzenie ekranu;
  • nie aplikujemy żadnych środków bezpośrednio na ekran. Przestrzegajmy tej zasady z dwóch powodów: po pierwsze, nawet delikatne i przeznaczone do czyszczenia laptopa środki mogą w zbyt skondensowanej formie uszkodzić delikatną powłokę ekranu, a po drugie, w dolnym panelu monitora znajduje się elektronika. Ściekając – płyn, pianka lub woda mogą dostać się za obudowę i dokonać nieodwracalnych szkód;
  • zawsze używamy bardzo miękkich szmatek – ekran jest niezwykle wrażliwy na zarysowania;
  • nie starajmy się wyczyścić ekranu jednym przetarciem ściereczki. Najczęściej czynność tę trzeba powtórzyć kilkakrotnie, zanim zbierzemy cały brud, a ekran stanie się czysty i bez smug;
  • monitor przecieramy delikatnie okrężnymi ruchami, unikając „szorowania” i przyciskania matrycy. Pamiętajmy, że jest ona elastyczna i nie należy jej w żaden sposób miejscowo dociskać;
  • brud zgromadzony w narożnikach ekranu możemy wyczyścić z powodzeniem przy użyciu patyczków higienicznych nasączonych pianką. Musimy jednak postępować bardzo delikatnie.

Kiedy obudowa i ekran lśnią czystością, przyszedł czas na klawiaturę. Do tego celu możemy użyć wspomnianej już miękkiej szczoteczki do zębów, żeby wymieść brud spomiędzy klawiszy. Robimy to niezwykle ostrożnie, żeby nie wepchnąć drobinek głębiej, do środka obudowy. Następnie postępujemy jak poprzednio – przecierając do skutku klawiaturę ściereczką nasączoną odpowiednim preparatem.

Różnice w czyszczeniu: jak wyczyścić ekran laptopa matowy, błyszczący lub dotykowy?

Jeśli chodzi o kwestie związane z utrzymaniem porządku, to czy ekran laptopa jest matowy, czy błyszczący nie ma żadnego znaczenia. Bardziej istotny jest materiał, z jakiego ekran został wykonany. Dawniej powłokę ekranu stanowiło szkło, dziś jest to specjalne tworzywo, również w laptopach z błyszczącym ekranem. Jeśli dysponujemy zabytkiem ze szklanym ekranem, musimy zwrócić szczególną uwagę na preparat, którym zamierzamy wyczyścić monitor. Nie wszystkie z nich nadają się do użycia na szkle, można jednak kupić specjalnie środki do niego dedykowane.

Wśród laptopów sporą grupę stanowią te wyposażone w ekran dotykowy. I tu pojawia się pytanie, czym czyścić monitor dotykowy? Również i w tym przypadku nie ma żadnych dodatkowych obostrzeń – ekran dotykowy konserwujemy dokładnie w ten sam sposób, jak czynimy to w przypadku każdego innego wyświetlacza.

Środki do czyszczenia ekranów laptopów. Czym czyścić ekran laptopa?

Na rynku znajdziemy wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia sprzętu elektronicznego. Najczęściej mają one formę sprayu – jak wyczyścić ekran laptopa za ich pomocą? Nie ma nic prostszego – po przyciśnięciu pompki aerozolu zgromadzony wewnątrz płyn wydostaje się w postaci gęstej pianki. Następnie wystarczy ją tylko nanieść i odpowiednio zebrać. Środki te opracowane zostały specjalnie w taki sposób, żeby z jednej strony łatwo usuwać wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni laptopa (a są to najczęściej kurz i tłuszcz) i jednocześnie nie uszkodzić tworzywa używanego do produkcji urządzeń.

Zanim kupimy środek do czyszczenia laptopa, przeczytajmy dokładnie etykietę – niektóre nadają się jedynie do czyszczenia obudów, inne do ekranów szklanych, a jeszcze inne są uniwersalnie – tymi ostatnimi możemy wyczyścić całego laptopa. Porównanie losowo wybranych środków, dostępne jest w poradniku o sposobach czyszczenia telewizorów.

Czym czyścić ekran laptopa? Ściereczki czy ręcznik papierowy?

Bardzo ważne, poza preparatem, jest odpowiedź na pytanie, czym czyścić ekran laptopa. Jaka szmatka czy ściereczka będzie odpowiednia? Najlepsze są te jak najbardziej delikatne, wykonane z mikrofibry czy innych podobnych włókien. Poza tym, że są miękkie i nie rysują powierzchni (zwłaszcza delikatnego ekranu), mają strukturę, która pomaga w skutecznym usunięciu kurzu – drobinki brudu przyklejają się do włókien ściereczki, znikając tym samym z przecieranej powierzchni. Ponadto ściereczki takie nie zostawiają smug i nie rozmazują zabrudzeń, lecz je skutecznie usuwają.

Odradzamy stosowanie chusteczek higienicznych, zwykłych ściereczek (np. ze starych ubrań czy kuchennych), a tym bardziej ręczników papierowych. Nie sprawdzą się one zwłaszcza do czyszczenia ekranu – są po prostu zbyt twarde i mogą porysować delikatną powłokę. Takie działanie z czasem doprowadzi do jej zmatowienia, w wyniku czego zauważymy znaczne pogorszenie jakości monitora.

Jak wyczyścić ekran laptopa domowym sposobem?

A co zrobić, jeśli nasz laptop wymaga bezwzględnie czyszczenia, a my nie mamy pod ręką odpowiedniego środka? Albo z przyczyn ekologicznych nie chcemy używać chemii?

Odradzamy stosowanie płynów do mycia naczyń czy środków do mycia szyb. Możemy nimi uszkodzić ekran albo elektronikę, dlatego nie należy ich używać do czyszczenia laptopa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wyczyścić nasze urządzenie przy pomocy wspomnianej wyżej miękkiej ściereczki nasączonej zwykłą wodą. Oczywiście ściereczka nie może być mokra, lecz jedynie wilgotna.

Zabierając się do sprzątania, powinniśmy mieć też świadomość, że woda nie wyczyści ekranu tak dobrze, jak zrobią to dedykowane do tego celu środki oraz że czynność ta zajmie nam na pewno więcej czasu. Efekt czyszczenia jednak będzie na tyle satysfakcjonujący, że zarówno zwolennicy preparatów czyszczących, jak i fani ekologicznych rozwiązań powinni być zadowoleni z uzyskanego wyniku.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik Ci pomógł i wiesz już, jak wyczyścić ekran laptopa. Wierzymy również, że nie będziesz miał kłopotu z wyborem odpowiedniego preparatu, a Twoja decyzja dotycząca tego, czym czyścić ekran laptopa, będzie strzałem w dziesiątkę! Życzymy miłego sprzątania!

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.