Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić klawiaturę w laptopie?

Każda klawiatura wymaga sporadycznego czyszczenia. Jak oczyścić klawiaturę w laptopie? Na co uważać?

Jak często czyścić klawiaturę w laptopie?

Jeśli klawisze w laptopie lepią się do palców, a przestrzeń pomiędzy nimi jest zakurzona i pełna różnych drobinek, to znak, że przeoczyliśmy właściwy moment na czyszczenie klawiatury i że podejmujemy to działanie zdecydowanie zbyt rzadko.

 • Klawiaturę w laptopie warto przecierać na sucho z dużą częstotliwością – na przykład za każdym razem, gdy sprzątamy na biurku. Praca na czystym urządzeniu jest zdecydowanie przyjemniejsza.
 • Klawiaturę warto czyścić, choćby pobieżnie, nie rzadziej niż raz na tydzień, a szczególnie w przypadku laptopa użytkowanego intensywnie i rzadko zamykanego. Na otwartej, odsłoniętej klawiaturze szybko osiada kurz oraz różnorodne drobinki.
 • Gruntowne czyszczenie klawiatury można wykonywać rzadziej – nawet raz na kilka tygodni lub miesięcy albo tylko wtedy, gdy bardzo ją czymś ubrudzimy (na przykład jedzeniem lub kawą).

Brudna klawiatura w laptopie, jak i w komputerze stacjonarnym, to siedlisko kurzu i bakterii. Resztki jedzenia, pyłki, naskórek, a nawet śladowe ilości kremu do rąk to świetna pożywka dla roztoczy i bakterii. Klawiaturę warto utrzymywać w czystości nie tylko ze względów higienicznych i zdrowotnych, ale też ze względu na estetykę miejsca pracy oraz dobre samopoczucie użytkownika.

Polecane środki czyszczące do elektroniki

Regularne czyszczenie klawiatury w laptopie – jak to zrobić?

Nieco inaczej wygląda czyszczenie klawiatury w laptopie, gdy utrzymujemy ją w dobrym stanie i sprzątamy regularnie, a inaczej wówczas, gdy ją czymś oblaliśmy lub nie czyściliśmy jej od miesięcy. Na wstępie kilka sprawdzonych technik, które przydadzą się przy regularnych porządkach:

 • Przecieranie klawiatury na sucho szmatką z mikrofibry – to doskonały sposób na usuwanie kurzu. Jeśli klawiatura nie jest wybrudzona jedzeniem lub rozlaną colą, a jedynie się zakurzyła, to można przetrzeć ją na sucho. Warto robić to przy okazji sprzątania na biurku. Alternatywą dla szmatki z mikrofibry są miotełki do kurzu, które jednak wybierają kurz tylko częściowo, a częściowo wymiatają go na zewnątrz.
 • Przecieranie klawiatury na mokro – w tym celu można użyć mocno odciśniętej szmatki albo nawilżanych ściereczek do urządzeń elektronicznych. Chodzi o to, by tkanina nie ociekała wodą, ale była bardzo delikatnie zwilżona, co pozwoli nie tylko usunąć kurz, ale także innego typu zabrudzenia z powierzchni klawiszy i ich otoczenia.
 • Zastosowanie sprężonego powietrza –  sprężone powietrze świetnie wydmuchuje drobinki z zakamarków i szczelin w klawiaturze.

W codziennym czyszczeniu klawiatury, a szczególnie klawiatury wyspowej z niskim profilem klawiszy, nie trzeba wytaczać mocniejszej artylerii. Nieco trudniej czyścić klawiaturę o klasycznej budowie lub o wysokim profilu klawiszy, ale te są raczej rzadko spotykane w laptopach.

Jak wyczyścić bardzo brudną klawiaturę w laptopie?

Jeśli, z jakiegoś powodu, zaniechaliśmy regularnego czyszczenia laptopa lub ubrudziliśmy klawiaturę jedzeniem lub napojem, to zwykła szmatka nie wystarczy, by przywrócić sprzęt do nienagannego stanu. Jak wyczyścić klawiaturę laptopa, która jest bardzo mocno zabrudzona?

 • Przede wszystkim należy wyłączyć urządzenie i czyścić klawiaturę, gdy laptop nie pracuje.
 • Jeśli klawiatura wciąż jest mokra, warto od razu położyć na niej ręcznik papierowy, który wchłonie wilgoć z powierzchni klawiszy, a często także ze szczelin pomiędzy nimi.
 • Na lepiące się zabrudzenia doskonale pomagają ściereczki nawilżane – mogą to być specjalne ściereczki antystatyczne lub uniwersalne do sprzątania. Są tylko delikatnie nawilżane i antybakteryjne, dlatego świetnie usuwają wszelkie zabrudzenia.
 • Jeśli brud dostał się w szczeliny wokół klawiszy, to można wydmuchać go powietrzem sprężonym. Zaschnięte plamy można doczyścić patyczkami do uszu (delikatnie zwilżonymi i bardzo dokładnie odciśniętymi) lub nawilżanymi ściereczkami nawiniętymi na wykałaczkę lub patyczek do szaszłyków.
 • Mikroskopijne drobinki, które nie są przyklejone dla klawiatury, można usunąć pędzelkiem lub miotełką do kurzu.

Warto wiedzieć

Wygodnym i szybkim sposobem na pozbycie się kurzu i paprochów z klawiatury w laptopie jest zastosowanie specjalnej masy plastycznej o nazwie Cyber Clean. To masa o żelowej konsystencji, którą należy nałożyć na klawiaturę. Masa dostaje się do zakamarków, a wszelkie drobinki przyklejają się do niej. Masa nie pozostawia śladów na klawiaturze, bez problemu można ją usunąć, a wraz z nią zanieczyszczenia. Co ciekawe, jest to produkt antybakteryjny i wielorazowego użytku.

Sposoby na wyczyszczenie klawiatury w laptopie warto dobierać w zależności od stopnia zabrudzenia oraz od samej konstrukcji klawiatury. W niektórych przypadkach można łatwo odpiąć klawisze z klawiatury, ale najczęściej dotyczy to klasycznych klawiatur do komputera stacjonarnego. Płaskie klawisze w laptopie o wiele trudniej zdemontować, a z uwagi na płaską i delikatną konstrukcję elementów montażowych należy traktować to działanie jako ostateczność i stosować wyłącznie w sytuacji, gdy laptop został zalany i wymaga gruntownego czyszczenia. By zdjąć klawisze, należy posłużyć się płaskim śrubokrętem lub specjalnym narzędziem dedykowanym do tej czynności. 

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.