Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić basen po sezonie?

Kiedy spadek temperatury za oknem i coraz mniej przewidywalna aura czas pomyśleć o schowaniu basenu ogrodowego.

Jesienne przymrozki mogą go bowiem zniszczyć. Jak wyczyścić basen po sezonie, aby odpowiednio przygotować go do nadchodzącej zimy?

Posezonowa pielęgnacja basenu ogrodowego

Kąpiele w  basenie ogrodowym zapewniają nam latem przyjemne ochłodzenie. Zbiornik to również źródło nie lada frajdy dla najmłodszych wielbicieli pluskania się w wodzie, i to niezależnie od tego, czy decydujemy się na niewielki basen dmuchany czy też preferujemy kąpiele w pokaźnych akwenach mieszczących do kilkunastu osób, takich jak basen prostokątny.

Niestety sezon letni w Polsce trwa stosunkowo krótko i choć korzystanie z basenu jesienią również może nam dostarczyć sporo przyjemności, musimy wystrzegać się pierwszych przymrozków. Zamarzająca woda jest bowiem w stanie zniszczyć poszycie, a tego na pewno chcemy uniknąć. Jeżeli zależy nam zatem na tym, by basen ogrodowy przetrwał nie tylko do następnego sezonu letniego, ale również służył nam przez lata, musimy zadbać o jego przedzimową konserwację. Jakich zabiegów nie wolno pominąć?

1. Czyszczenie basenu odkurzaczem – jeżeli posiadamy odkurzacz basenowy, z wypuszczeniem wody należy poczekać aż do momentu, gdy za pomocą urządzenia pozbędziemy się większości zabrudzeń z niecki basenowej. Ułatwi to dalsze zabiegi konserwacyjne.

Sprzęt ten w swym działaniu przypomina klasyczny odkurzacz, z tym że pochłania zanieczyszczenia wraz z wodą. W trakcie przeprowadzanej przez niego filtracji brud i piasek trafiają do specjalnego zbiornika, a czysta woda wraca z powrotem do basenu.

Czym umyć basen po sezonie? Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje sprzętu:

  • odkurzacze ręczne – steruje nimi człowiek. Będą zatem odpowiednie w przypadku niedużych i średnich zbiorników, takich jak na przykład basen rozporowy 305x76. Nie sprawdzą się w dużych akwenach wodnych, gdyż czyszczenie nimi niecki będzie wówczas niezwykle praco- i czasochłonne. Jeżeli jednak posiadamy basen rozporowy dla dzieci, z łatwością wyczyścimy go odkurzaczem ręcznym,
  • odkurzacze automatyczne – czyszczą basen samodzielnie, bez naszej ingerencji. Wystarczy włączyć sprzęt, odpowiednio go zaprogramować i włożyć do zbiornika, a całą pracę wykona on za nas. Niektóre modele to jednostki w pełni autonomiczne, które mają własne zasilanie (bateryjne lub akumulatorowe) i własny zbiornik na odpady. Inne zaś wymagają podłączenia do sieci elektrycznej i pompy filtrującej.

Polecane baseny ogrodowe

To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji i wielkości basenu. W dużych zbiornikach, takich jak basen stelażowy 457x122 cm,  dobrze sprawdza się druga opcja, tym bardziej że w takim przypadku pompa filtrująca często dołączana jest do zestawu basenowego.

2. Czyszczenie systemu dostarczającego wodę – jeżeli nie mamy odkurzacza basenowego, możemy od razu przejść do tej czynności, o ile nasz zbiornik jest wyposażony w pompę wody. Jeśli nie, wówczas wykonujemy krok trzeci. Posezonowa pielęgnacja systemu dostarczającego wodę jest niezwykle istotna, gdy zależy nam na niezawodności i efektywności sprzętu oraz zachowaniu jego długiej żywotności.

Na początek warto zająć się filtrem piaskowym. Wyciągamy go z pompy i sprawdzamy jego stan techniczny. Jeżeli nie budzi on naszych zastrzeżeń, możemy przeczyścić element miękką, wilgotną szmatką (wykonaną z mikrofibry, irchy lub bawełny). Nie pozostawi ona żadnych zarysowań. Przed schowaniem filtr należy dokładnie wysuszyć.

Jeżeli jednak element ten jest zniszczony, należy go wymienić. Podobnie postępujemy z pompą – czyścimy ją, a następnie suszymy. Dzięki temu w jej zakamarkach nie będą rozwijały się bakterie, grzyby i pleśń,

3. Wypuszczenie wody z basenu – pozbycie się wody ze zbiornika to kolejny niezwykle istotny zabieg posezonowej pielęgnacji basenu. Zamarzająca woda mogłaby bowiem skutecznie zniszczyć jego poszycie. Dlatego należy ją wypuścić,

4. Czyszczenie niecki basenowej po sezonie – opadająca woda basenowa na pewno ujawni sporo brudu zalegającego na dnie oraz ściankach niecki. Jego ilość będzie oczywiście mniejsza, jeżeli przed wypuszczeniem wody użyliśmy odkurzacza. Niemniej na pewno niektórych zanieczyszczeń będziemy musieli pozbyć się ręcznie. Jest to nic innego jak czyszczenie basenu bez odkurzacza.

Warto to zrobić teraz aniżeli czekać do wiosny, kiedy to zaschnięty brud będzie o wiele trudniejszy do usunięcia. Wówczas jego pozbycie się zajmie o wiele więcej czasu i wiązać się będzie z większym wysiłkiem.

Co więcej, pozostawione na zimę zabrudzenia mogą stanowić doskonałe środowisko dla rozwoju pleśni, zwłaszcza jeśli będą wilgotne. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych zbiorników, takich jak basen stelażowy 366x122 cm.

Przy usuwaniu zabrudzeń szczególnie przydatna będzie miękka, wilgotna szmatka. Jeżeli pozbycie się brudu jest wyjątkowo trudne, można sięgnąć po szczotkę. Pamiętajmy jednak, że powinna być ona wyposażona w miękkie włosie. Musimy również delikatnie szorować poszycie, aby go nie zniszczyć.

Przydatne będą również specjalne detergenty. Jaka chemia basenowa sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim musi mieć ona właściwości czyszczące i dezynfekujące. Dzięki temu nie tylko bez trudu pozbędziemy się zanieczyszczeń, ale również zapobiegniemy rozwojowi bakterii. Dodatkowo tworzą one na poszyciu warstwę ochronną, która zwiększa jego trwałość.

Co więcej, środki czyszczące muszą być dostosowane do rodzaju poszycia. Wówczas zyskamy pewność, że ich formuła nie zniszczy niecki basenowej. Jeżeli nie mamy pewności, czym wyczyścić basen po sezonie, przeczytajmy instrukcję obsługi dołączoną do zbiornika. Niektórzy producenci basenów wyszczególniają, które substancje są bezpieczne dla niecki, a których należy się kategorycznie wystrzegać.

Czyszczenie basenu Intex należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami marki. Podobnie jak czyszczenie basenu Bestway. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie zniszczymy zbiornika.

5. Dokładne osuszenie zbiornika – skoro wiemy już, jak pielęgnować nieckę i czym myć basen po sezonie, należy przejść do kolejnego, równie istotnego etapu. Jest nim osuszenie niecki basenowej. Musimy to zrobić bardzo dokładnie. Nawet najmniejsza ilość wody może sprzyjać rozwojowi grzybów i pleśni.

Konsekwencją tego będzie nie tylko nieprzyjemny zapach poszycia i konieczność przeprowadzenia jego dokładnego czyszczenia na wiosnę, ale również zwiększone ryzyko występowania uszkodzeń materiału. Przed schowaniem basenu należy go zatem dokładnie osuszyć.

Co do czyszczenia basenu? Istotna regularna pielęgnacja

Czyszczenie basenu ogrodowego po sezonie będzie o wiele łatwiejsze, jeżeli w jego trakcie będziemy odpowiednio dbać o nieckę basenową. W tym celu można przeprowadzić:

  • czyszczenie basenu chlorem – pozwala to zdezynfekować wodę, dzięki czemu zanieczyszczenia i glony trudniej powstają. Chlor sprzedawany jest w postaci tabletek, granulek lub płynnych preparatów. Jego dawkę należy dostosować do wielkości basenu – inna jest odpowiednia, jeżeli mamy basen stelażowy 305x76 cm, inna, gdy basen stelażowy 366x100 cm,
  • czyszczenie basenu witaminą C – to metoda, która cieszy się dużą popularnością. Pozwala w kilka minut pozbyć się nieestetycznego zielono-żółtego zabarwienia wody. Niestety nie dezynfekuje wody. Jest zatem jedynie doraźnym rozwiązaniem. Pozwala jednak na czyszczenie basenu bez pompy, przy czym większe zanieczyszczenia (na przykład opadłe z drzew liście) wyławiać specjalną siatką. W ten sposób możemy pielęgnować na przykład basen rozporowy 366x76 cm.
  • czyszczenie baseny pompą – w przypadku zbiorników uznanych marek, takich jak basen rozporowy Intex czy też basen stelażowy Bestway, do zestawu dołączona jest również pompa filtrująca, która systematycznie usuwa zabrudzenia. Nie jest to jednak jedyna jej zaleta. Dzięki temu elementowi woda jest w ciągłym ruchu, co zapobiega powstawaniu glonów. Oczywiście możemy zdecydować się na czyszczenie basenu bez pompy. Wówczas jednak musimy systematycznie wyławiać zanieczyszczenia oraz częściej stosować chemię basenową. Takie rozwiązanie możemy wybrać, jeżeli mamy niewielki basen rozporowy ze stalażem.

Podsumowując, czyszczenie basenu po sezonie obejmuje kilka zbiegów, które należy przeprowadzić, jeżeli chcemy, aby zbiornik zachował swój nieskazitelny wygląd i odpowiedni stan techniczny. Wówczas na pewno będziemy mogli z niego korzystać przez kilka sezonów. Czyszczenie niecki ułatwia zastosowanie odkurzacza basenowego. Pomocne są również różnego rodzaju środki myjące.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.