Udostępnij
Skomentuj

Odkurzacz do basenu – jak wybrać? Jaki najlepszy?

Zachowanie czystości w basenie to istotna kwestia, jeśli zależy nam na wysokim komforcie i higienie kąpieli.

Gdy nadchodzi ciepła pora roku, relaks w wodzie to jeden ze sposobów na przyjemne spędzenie wolnego czasu. Wiedzą to osoby posiadające na swojej działce basen. Muszą mieć jednak na uwadze też zachowanie czystości zbiornika. Ten cel możemy z łatwością zrealizować, wykorzystując odkurzacz basenowy. Czy warto go kupić i jak wybrać odpowiedni model? Z naszego artykułu dowiesz się, jaki odkurzacz do basenu wybrać. Uwzględniliśmy wszelkie opinie i informacje na ten temat.

Czy warto kupić odkurzacz do basenu?

Jak sama nazwa wskazuje, odkurzacz basenowy to urządzenie przeznaczone do odkurzania niecki basenowej. Pozwala z łatwością usunąć zabrudzenia, osad, piasek oraz inne niepożądane elementy, które zalegają na dnie ogrodowego akwenu. Sprzęt ten usprawnia proces czyszczenia basenu i sprawia, że czynność ta wymaga mniejszego wysiłku i zabiera mniej czasu.

Systematyczne usuwanie zalegającego na dnie basenu brudu jest ważne nie tylko ze względów higienicznych i estetycznych. Hamuje również namnażanie się glonów. Do swego rozwoju algi potrzebują określonych składników odżywczych, które z powodzeniem znajdą wśród zabrudzeń. Warto zatem często się ich pozbywać, co bez odkurzacza jest niezwykle żmudnym i męczącym zabiegiem.

Nie ma zatem wątpliwości, że warto kupić odkurzacz do basenu. Wręcz jest to wymagany sprzęt dla każdego posiadacza ogrodowego akwenu. Pozostaje jednak pytanie: jaki odkurzacz do basenu kupić? Porady i opinie znajdziesz w dalszej części tekstu.

Jak używać odkurzacza do basenu?

Odkurzacz do basenu to niezwykle wygodne urządzenie. Aby go użyć, nie musimy spuszczać wody ze zbiornika, co jest jedną z najistotniejszych zalet omawianego sprzętu. Stanowi to nie tylko oszczędność dla domowego budżetu, ale również pozwala zadbać o środowisko naturalne. Zużywamy bowiem zdecydowanie mniej wody.

W zależności od modelu odkurzacz może wymagać podłączenia do pompy filtrującej. Jeżeli nie jest to konieczne, możemy od razu przystąpić do czyszczenia. Sprzęt działa na podobnej zasadzie co klasyczny odkurzacz, z tą różnicą że zasysa zanieczyszczenia wraz z wodą. Brud osadza się na filtrze, a czysta woda wraca do obiegu.

Sposób używania odkurzacza do basenu uzależniony jest od jego wersji. Jeżeli jest to wariant ręczny, wówczas sterujemy nim tak jak w przypadku klasycznego odkurzacza. Gdy jest to model automatyczny, wtedy pracuje on samodzielnie. Jaki odkurzacz do basenu sprawdzi się lepiej? Ręczny będzie nieco mniej wydajny i dokładny, a do tego wymaga naszego udziału. W przypadku mniejszych basenów powinien jednak okazać się wystarczający. Należy też wziąć pod uwagę, że różnica w cenie między opisywanymi wariantami jest znacząca.

Powyższa zasada tyczy się wszystkich odkurzaczy basenowych dostępnych na rynku. Jeżeli zatem zastanawiamy się, jak działa odkurzacz do basenu Bestway, odpowiedź jest prosta: zasysa on brud wraz z wodą.

Jaki odkurzacz do basenu ogrodowego? Podstawowa klasyfikacja

Dla zachowania czystej wody w zbiorniku niezbędny jest odkurzacz do basenu. Opinie posiadaczy basenów ogrodowych nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Pojawia się jednak pytanie, jaki odkurzacz do basenu sprawdzi się najlepiej. Wiele zależy od naszych potrzeb, preferencji, a także budżetu, jakim dysponujemy.

Wybierając sprzęt, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego rodzaj. Jak zostało powyżej nakreślone, na rynku znajdziemy dwa podstawowe typy urządzeń do czyszczenia basenu:

  • odkurzacze ręczne – steruje nimi użytkownik, przez co wyczyszczenie basenu o dużej powierzchni zabiera czas i wymaga sporego wysiłku, nawet jeśli zdecydowaliśmy się na sprzęt wysokiej jakości. Decydując się na to rozwiązanie, zwróćmy uwagę na jego wagę. Im lżejszy odkurzacz, tym łatwiej będzie nam nim sterować.
  • odkurzacze automatyczne – to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które całą pracę wykonuje za nas. Jest przy tym bardzo dokładne. Jedyne, co musimy zrobić to odpowiednio podłączyć i zaprogramować odkurzacz, a następnie włożyć go do basenu. Gotowe! Podstawową wadą tej opcji jest wciąż wysoka cena odkurzaczy automatycznych. Jeżeli jednak dysponujemy dużym basenem, warto rozważyć zakup tego sprzętu. To oszczędność czasu i sił. Co ciekawe, niektóre modele automatyczne pozwalają na sterowanie nimi przez Bluetooth lub smartfona.

Dalej wahasz się, jaki odkurzacz do basenu wybrać? Niewątpliwie najistotniejsze kwestie to cena i wygoda użytkowania każdego z dostępnych wariantów. Pozostają jednak jeszcze inne ważne parametry.

Który odkurzacz do basenu wybrać? Istotny sposób zasilania

Decydując się na odkurzacz do basenu ogrodowego, warto zwrócić uwagę na jego zasilanie. Wśród dostępnych na rynku modeli wyróżnić można:

  • odkurzacz do basenu na baterie – to zwykle lekki i poręczny sprzęt o niewielkich rozmiarach i ograniczonej wydajności. Często występuje w wersji ręcznej, przez co stosuje się go głównie jako odkurzacz do małego basenu. Z uwagi na nieduże gabaryty jego przechowywanie po sezonie nie nastręcza trudności. Wśród jego zalet wymienia się również stosunkowo niską cenę i niskie koszty eksploatacyjne. Nic więc dziwnego, że cieszy się dużą popularnością. Jedynym utrudnieniem w jego użytkowaniu jest konieczność wymiany baterii,
  • odkurzacz do basenu na akumulator – w porównaniu z wariantem na baterie zwykle ma wyższą moc, przez co jest wydajniejszy. Może zatem czyścić większe baseny. Jest droższy, a do prawidłowego działania wymaga systematycznego ładowania,
  • odkurzacz do basenu na prąd – czyli inaczej mówiąc zasilany sieciowo. To najbardziej zaawansowany sprzęt oferujący wysoką wydajność. Zwykle wyposażony jest w wysoko przepływową pompę oraz pojemny worek filtrujący. Wysoka moc pracy to zaś gwarancja efektywności. Urządzenie to nie tylko nadaje się do pielęgnacji całej powierzchni basenu, ale również do czyszczenia punktowego. Jedyną wadą tego odkurzacza do basenu według opinii większości użytkowników jest wysoka cena.

Jaki kupić odkurzacz do basenu? Ważne kwestie

Kupując odkurzacz basenowy, warto również zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Na rynku dostępne są następujące warianty tych urządzeń:

  • odkurzacz do basenu z filtrem – nie wymaga podłączenia do pompy filtrującej. Jest również łatwy w eksploatacji,
  • odkurzacz do basenu korzystający z systemu filtracji instalacji basenowej – wymaga podłączenia do pompy filtrującej.

Wybierając odkurzacz do basenu, zwróćmy uwagę na jego zakres działania. Niektóre urządzenia czyszczą bowiem jedynie dno niecki, a przecież zanieczyszczenia zalegają również na ściankach basenu, jak i unoszą się na powierzchni wody. Jeżeli zatem zależy nam na kompleksowej pielęgnacji, zdecydujmy się na sprzęt mający szeroki zakres działania.

Jak zostało wspomniane, odkurzacze automatyczne wymagają odpowiedniego zaprogramowania. Zwykle mają kilka różnych cykli dostosowanych do stopnia zabrudzenia i wielkości basenu. Wystarczy zatem wybrać interesujący nas program i gotowe! Na rynku dostępne są jednak bardziej zaawansowane urządzenia. Wyposażone są one w specjalistyczny mikroprocesor, który:

  • optymalizuje pracę sprzętu,
  • analizuje stopień zanieczyszczenia basenu,
  • automatycznie oblicza rozmiar basenu, dostosowując najoszczędniejsze i najszybsze czyszczenie.

Tak profesjonalny sprzęt nie wymaga od nas obsługi. Wystarczy włożyć go do basenu, a całą pracę wykona on za nas. Jest to model polecany osobom, które nie mają czasu na pielęgnację ogrodowego akwenu, a chcą zachować jego nieskazitelną czystość.

Przy wyborze odkurzacza basenowego zwróćmy uwagę także na dołączone do zestawu akcesoria. Chodzi tu o różnego rodzaju pompy filtrujące, filtry do basenu, dodatkowe węże, pokrywy na basen czy też maty pod basen, które układa się na podłożu. Niektórzy producenci odkurzaczy do czyszczenia basenu dołączają do sprzętu również chemię basenową. Pamiętajmy jednak, że należy ją stosować ze wskazaniami znajdującymi się na opakowaniu środka.

Ile kosztuje odkurzacz do basenu?

Jak zostało podkreślone, cena to jeden z kryteriów, jaki zwykle bierzemy pod uwagę, wybierając dany sprzęt. Odkurzacze basenowe to urządzenia, które na pewno nie należą do najtańszych. Ostateczny koszt zakupu zależy jednak od wielu czynników, w tym między innymi zaawansowania technicznego sprzętu, oferowanego zakresu działania, wielkości, mocy, dodatkowego osprzętu, a nawet renomy producenta.

Najtańsze odkurzacze to wersje ręczne i półautomatyczne. Ich cena zwykle waha się w przedziale 800-2400 złotych. Na szczególną uwagę zasługuje jednak ręczny odkurzacz do basenu Bestway. Ma on niezwykle prostą konstrukcję, niewiele waży i doskonale sprawdza się w przypadku małych basenów. Co więcej, jego koszt to niespełna 200 złotych.

Im bardziej zaawansowany sprzęt, tym większe wydatki nas czekają. Za w pełni zautomatyzowane odkurzacze zapłacimy w granicach 4500-7000 złotych. Chociaż z pewnością znajdziemy i tańsze warianty, takie jak odkurzacz do basenu Intex.

Jak zamontować odkurzacz do basenu?

Wiele osób zastanawia się, jak podłączyć odkurzacz do basenu. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od konstrukcji sprzętu. Dlatego właśnie przy podejmowaniu decyzji „jaki odkurzacz do basenu wybrać?” zaznaczyliśmy, że istotnym kryterium jest jego konstrukcja.

Jeżeli urządzenie nie ma własnej pompy, wówczas jego rurę ssącą należy podłączyć do węża pompy. Wytworzone w ten sposób ciśnienie wprawi w ruch znajdujące się w odkurzaczu szczotki i kółka, dzięki czemu będzie on mógł się poruszać po dnie.

Niektóre odkurzacze do basenu to jednostki w pełni automatyczne. Nie potrzebują one podłączenia do instalacji basenowej, gdyż mają swoją pompę i filtr. Wystarczy je włączyć i włożyć do basenu, a wykonają całą pracę za nas.

Co zamiast odkurzacza do basenu?

Dla posiadaczy niewielkich akwenów wodnych zakup drogiego odkurzacza do basenu może okazać się mało opłacalna. Na szczęście na rynku znajdziemy również rozwiązania dopasowane do ich potrzeb. Należy do nich między innymi głowica czyszcząca - odkurzacz do basenu.

Pozwala ona usunąć zanieczyszczenia z dna i ścian basenu. Wystarczy jedynie zamontować do niej drążek, który pozwoli sterować sprzętem. Zwykle wykonana jest ona z tworzywa sztucznego, a włosie ma na tyle odpowiednią twardość, iż usuwa brud, jednocześnie nie niszcząc poszycia basenu. Czy jest to opcja lepsza od wcześniej omawianych odkurzaczy do basenu? Opinie przeważają jednak za tym, że opisywane głowice są jednak alternatywą dla naprawdę małych zbiorników. Niezależnie na jaki odkurzacz do basenu się zdecydujesz – ręczny czy automatyczny – będzie to wygodniejsze rozwiązanie.

Podsumowując, jeżeli zastanawiamy się, jaki odkurzacz do czyszczenia basenu wybrać, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze możliwości finansowe. Istotną kwestią jest również wielkość basenu. Nie bez znaczenia są także nasze indywidualne preferencje. Dzięki bogatej ofercie rynkowej odkurzaczy basenowych z pewnością znajdziemy model, który przypadnie nam do gustu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.