Udostępnij
Skomentuj

Jak wyczyścić basen z osadu?

Osad w basenie zdecydowanie odstrasza od kąpieli. Dowiedz się, jak wyczyścić dno basenu.

Basen w ogrodzie kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem podczas upalnych dni. Dla ich posiadaczy jest to też jednak obowiązek, ponieważ należy odpowiednio zadbać o czystość wody. Biały czy brązowy osad na dnie basenu niewątpliwie zniechęci każdego do skorzystania z tej formy relaksu. Aby do tego nie dopuścić musimy jedynie zastosować się do określonych wskazówek. Jak wyczyścić basen z osadu, aby przywrócić mu estetyczny wygląd? Zapraszamy do lektury.

Osad w basenie – różne rodzaje i metody ich usunięcia

Systematyczne czyszczenie basenu jest niezbędne, jeżeli chcemy, aby można go było użytkować przez kilka-kilkanaście sezonów. Oczywiście wiele zależy także od jakości wykonania poszczególnych elementów basenu i rodzaju materiałów użytych podczas ich produkcji. Niemniej odpowiednia pielęgnacja jest równie ważna i pozwala zapobiec powstawaniu osadu na dnie basenu.

Niezależnie od tego, czy kupiliśmy basen rozporowy ze stelażem czy też basen stelażowy prostokątny, pojawić mogą się na nim różne rodzaje osadów. Wśród tych najczęściej występujących wymienić można:

 • szary osad powyżej lustra – jego cechą charakterystyczną jest nie tylko ciemna barwa, ale także trudność w usunięciu za pomocą mokrej szmatki, na co wpływ ma przede wszystkim jego tłusta konsystencja. Osad zwykle pojawia się powyżej lustra wody i jest wynikiem stosowania przez użytkowników basenu kremów, kosmetyków oraz olejków do opalania. Możemy się go pozbyć dzięki zastosowaniu silnie skoncentrowanego preparatu czyszczącego. Wybierając środek, zwróćmy uwagę na efekty uboczne. Jeżeli należy do nich zmętnienie wody basenowej, wybierzmy inny  detergent,
 • szorstki osad na ścianach niecki basenowej – może pojawić się on tylko na fragmencie ścian lub na całej ich powierzchni. Wówczas stają się one chropowate, co doskonale da się wyczuć pod dłonią. Przyczyną powstawania tego osadu jest utrzymywanie się przez pewien czas zbyt wysokiego poziomu pH wody. Wpływa on niekorzystnie na stan zbiornika, gdyż jest nie tylko przyczyną powstawania osadów, ale również powoduje rdzewienie metalowych części basenu. Może również wywoływać alergie skórne. Dlatego warto systematycznie sprawdzać poziom pH wody. Dotyczy to zwłaszcza dużych zbiorników, takich jak basen stelażowy 457x122 cm. Jeżeli zaniedbamy ich regularną pielęgnację, wyczyszczenie osadu może okazać się szczególnie męczące, gdyż staje się on twardy. Aby pozbyć się szorstkiego osadu, należy obniżyć wartość pH do 6.7-6.8, a norma mieści się w przedziale 7.0-7.4. Kiedy nalot zniknie, możemy podwyższyć pH do optymalnego poziomu,
 • żółty lub brązowy osad na ścianach niecki basenowej – jego przyczyną jest utrzymujący się przez kilka dni zbyt wysoki poziom pH wody. Podobnie jak w wyżej wymienionym przypadku będziemy w stanie się go pozbyć, jeśli obniżymy pH do wartości 6.7-6.8. Takie działanie powinno przynieść poprawę i ustąpienie przebarwień. Jeżeli tego typu osad pojawi się w zbiorniku, możemy zdecydować się także na czyszczenie basenu witaminą C. Kwas askorbinowy z łatwością przywraca bowiem wodzie krystaliczną czystość. Metoda ta sprawdza się zarówno w małych zbiornikach, jak i większych, takich jak basen stelażowy 366x122 cm. Pamiętajmy jednak, że jest to sposób doraźny, a problem żółto-brązowego osadu powróci, jeśli nie zadbamy o prawidłowy poziom pH wody i jej dezynfekcję,
 • różowy osad najczęściej pojawiający się w skimmerze – świadczy o nieprawidłowym poziomie chloru w wodzie. Da się go w prosty sposób usunąć, przecierając zabrudzoną powierzchnię wilgotną szmatką. Aby problem nie pojawił się ponownie, należy zadbać o odpowiedni poziom środka dezynfekującego wodę poprzez przeprowadzenie szokowego chlorowania wody.

Jak wyczyścić basen z zielonego osadu?

Zielony osad na dnie basenu i jego ściankach to częsty problem. Prezentuje się on wyjątkowo nieestetycznie i nie zachęca do kąpieli. Dlatego po zauważeniu pierwszych jego ognisk, należy natychmiast zareagować. Jakie są przyczyny powstawania nalotu i jak z nim walczyć?

Po pierwsze, zielony osad świadczy o zbyt małej ilości środka dezynfekującego, który nie tylko pozwala zadbać o higienę kąpieli, ale również zapobiega namnażaniu się glonów. To właśnie algi są odpowiedzialne za zielony, śliski osad, jaki powstaje na dnie i ściankach niecki basenowej.

Jeżeli chcemy pozbyć się zielonych skupisk, w pierwszej kolejności należy odessać zalegający nalot przy pomocy odkurzacza. Czyszczenie basenu odkurzaczem to metoda niezwykle praktyczna i wygodna. Jest ona szczególnie polecana w przypadku dużych zbiorników – takich jak basen stelażowy 366x122 cm. Wówczas warto używać odkurzacza automatycznego, który całą pracę wykonuje praktycznie za nas.

Gdy w naszym ogrodzie znajduje się niewielki basen rozporowy dla dzieci, do usunięcia zielonego osadu użyć możemy odkurzacza ręcznego. Jeśli jednak sprzęt ten nie jest w zasięgu naszych możliwości finansowych, możemy zdecydować się na czyszczenie basenu bez odkurzacza. Wówczas skupiska nalotu należy wyłowić siatką basenową. Warto również umyć ścianki basenu przy pomocy delikatnej szmatki lub szczotki o miękkim włosiu. Zwykle przy tym konieczne jest zwiększenie dawki preparatu dezynfekującego wodę.

Po drugie, przyczyna powstawania zielonego osadu może być jeszcze jedna. To nieprawidłowa cyrkulacja wody w basenie. W jej wyniku powstają tak zwane martwe pola, czyli miejsca, do których dociera niedostateczna ilość chemii basenowej, przez co glony zyskują optymalne warunki do rozwoju.

W tym przypadku pozbycie się osadu i użycie większej ilości środka dezynfekującego nie wystarczą, gdyż po kilku lub kilkunastu dniach pojawi się on na nowo. Konieczne jest wyregulowanie dysz wylotowych, co zapewni cyrkulację wody w całym basenie i zapobiegnie powstawaniu martwych pól.

Jak wyczyścić basen z osadu? Domowe sposoby

Co do zasady, przyjmuje się, że nie ma domowych sposobów na wyczyszczenie basenu z różnych osadów. Tylko zastosowanie chemii basenowej daje wymierne i długotrwałe rezultaty. Czasem za domowy sposób uznawana jest, wspomniana wcześniej, aplikacja witaminy C.

Kwas askorbinowy w ciągu kilku minut przywraca wodzie krystaliczną czystość, jednak działa doraźnie, gdyż nie usuwa źródła problemu. Nie wykazuje również działania dezynfekującego, co ma znaczenie, jeżeli chcemy zapewnić odpowiednią higienę kąpieli. W związku z tym osadu na dnie basenu nie warto bagatelizować – należy natychmiast działać za pomocą profesjonalnych środków, jak również regularnie dbać o stan zbiornika.

Systematyczna pielęgnacja basenu kluczem do sukcesu

Aby woda w basenie była krystalicznie czysta, należy zadbać o systematyczną pielęgnację zbiornika. Tylko wówczas zapobiegniemy namnażaniu się różnorakich osadów i zapewnimy odpowiednią higienę kąpieli. Jakie zabiegi warto regularnie wykonywać?

 • czyszczenie basenu pompą piaskową – to podstawowy sposób pielęgnacji basenu. Pompa piaskowa nie tylko usuwa zanieczyszczenia, non stop filtrując wodę, ale również sprawia, że jest ona w ciągłym ruchu, co zapobiega namnażaniu się glonów. Oczywiście, czyszczenie basenu bez pompy jest możliwe, zwłaszcza w niewielkich zbiornikach, takich jak basen dmuchany, ale wiąże się z koniecznością ciągłego wyławiania zanieczyszczeń,
 • czyszczenie dna basenu – ciężki osad ma tendencję do gromadzenia się na dnie basenu. Należy go systematycznie usuwać. Nie ze wszystkimi zabrudzeniami pompa piaskowa poradzi sobie samodzielnie. Dlatego zastosowanie odkurzacza wydaje się zasadne, nawet w przypadku średnich zbiorników, takich jak basen stelażowy 366x76 cm. Dzięki niemu z łatwością usuniemy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia opadające na dno. Pamiętajmy jednak, że użycie odkurzacza ręcznego w przypadku dużych zbiorników może okazać się czasochłonne i męczące. Dlatego warto zdecydować się na automatyczne czyszczenie basenu przy pomocy w pełni samodzielnego modelu. Wystarczy go odpowiednio zaprogramować i włożyć do wody, a całą pracę wykona on za nas.

Co do czyszczenia basenu?

Pompy piaskowe uznawane są za kluczowe narzędzie oczyszczające. Chcąc jednak dostatecznie zadbać o stan zbiornika, a także mieć pełną świadomość tego „jak wyczyścić dno basenu?” – należy wyszczególnić jeszcze inne przydatne przybory i środki. Wśród akcesoriów, które niejednokrotnie stosuje się podczas czyszczenia basenu, wymienić można:

 • wspomniane wcześniej odkurzacze ręczne i automatyczne,
 • skimmery, czyli powierzchniowe oczyszczacze wody, które zbierają pływające zanieczyszczenia i dozują chemię basenową,
 • zestawy czyszczące, obejmujące siatki, szczotki i końcówki ssące,
 • generatory tlenu,
 • generatory chloru.

Jaka chemia basenowa?

Wiemy już, że w zachowaniu czystości basenu i zapobieganiu powstawania osadów ogromne znaczenie ma zastosowanie chemii basenowej. Konieczna jest między innymi dezynfekcja szokowa. Może ona być przeprowadzona niezależnie od rodzaju i wielkości basenu. Będzie odpowiednia, jeśli mamy zarówno basen rozporowy 305x76 cm, jak i basen stelażowy 366x100 cm.

Polega ona na aplikacji zwiększonej dawki środków chlorowych, przy czym dozowanie odbywa się zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji preparatu. Dezynfekcja szokowa ma wiele zalet:

 • uzdatnia wodę,
 • utrzymuje przejrzystość wody,
 • zapobiega rozwojowi glonów i bakterii.

Zastosowanie preparatów na bazie chloru jest również ważnym elementem pielęgnacji zbiornika wodnego, jeżeli przeprowadzamy czyszczenie basenu po zimie i przygotowujemy go do nadchodzącego sezonu letniego, w trakcie którego będzie intensywnie eksploatowany. Takie działanie nie tylko nie wymaga od nas zbyt wiele czasu i pieniędzy, ale przede wszystkim pozwoli uniknąć problemu związanego z osadem na dnie basenu.

Środki ostrożności przy usuwaniu osadu z basenu

We wszystkich przypadkach stosowania chloru ważny jest dobór odpowiedniej dawki preparatu względem wielkości zbiornika. Nawet niewielkie różnice mogą mieć znaczenie. Inne proporcje dobierzemy, gdy mamy basen stelażowy 305x76, a inne, gdy basen rozporowy 366x76, chociaż rozmiary tych zbiorników są podobne.

Istotną kwestią jest również zastosowanie się do wskazówek zawartych przez producenta w instrukcji obsługi basenu. Czyszczenie basenu Bestway z osadów należy przeprowadzać zgodnie z wytycznymi marki, podobnie jak czyszczenie basenu Intex. Pozwoli to nam na uniknięcie przykrych konsekwencji wynikających z niewłaściwego doboru środków czyszczących, dezynfekujących i pielęgnujących. Ich nieodpowiednie użycie mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której basen stelażowy Bestway lub basen rozporowy Intex byłyby bezużyteczny.

Podsumowując, czyszczenie basenu ogrodowego z różnych osadów nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Potrzebujemy jednak odpowiednich narzędzi oraz preparatów chemicznych. Dzięki nim nie tylko skutecznie usuniemy sam nalot, ale również pozbędziemy się jego przyczyny. Tak kompleksowe działanie jest niezwykle istotne, jeżeli zależy nam na higienicznych warunkach kąpieli.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.