Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-sokowirowke-i-wyciskarke-co-lepiej-kupic/454/ 2018-07-06 17:51:12.000000

Jak wybrać sokowirówkę i wyciskarkę? Co lepiej kupić?

Porównujemy możliwości wyciskarek i sokowirówek – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Spis treści:

 1. Sokowirówka czy wyciskarka – co wybrać?
 2. Sokowirówka – jak wybrać? Istotne parametry techniczne
 3. Wyciskarka – jak wybrać? Istotne parametry techniczne

Soki ze świeżych owoców i warzyw to pożądane i popularne napoje, które można nie tylko kupić w kawiarni czy restauracji, ale także samodzielnie przyrządzić w domu. Co ważne, do wyboru mamy aż trzy urządzenia, które to umożliwią: wyciskarka do soków lub do cytrusów, a także sokowirówka.

Wydawać się może, że różnice między nimi są niewielkie. Rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej. Ich konstrukcja oraz zastosowane technologie sprawiają, że są wykorzystywane do nieco innych produktów. Sam sok wyróżnia się natomiast inną konsystencją oraz wartościami odżywczymi. Dlatego też, chcąc dokonać prawidłowego wyboru, warto przeanalizować wszystkie trzy sprzęty z osobna.

Sokowirówka czy wyciskarka – co wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie omawiane urządzenia różnią się znacząco. Na które z nich warto się więc zdecydować?

Sokowirówka

Jest to najprostsze urządzenie dostępne na rynku wyposażone w specjalne wirujące sito z ostrzami, które odpowiada za wyciśnięcie soku. Uzyskana ciecz spływa przez otwory po boku sita i przy pomocy lejka trafia do podstawionego lub zintegrowanego naczynia/pojemnika.

Co ważne, sok jest klarowny i pozbawiony kawałków miąższu – dla wielu osób jest to niezwykle ważne, choć należy przy tym podkreślić, że w ten sposób sok zostaje pozbawiony wielu wartości odżywczych. Po stronie zalet sokowirówki należy zapisać również szybkość uzyskiwania dużej ilości soku i niską cenę urządzenia.

Niestety, sokowirówka nie będzie w stanie wycisnąć soku z warzyw liściastych, jest przy tym dość głośna i może pracować bez przerwy przez zaledwie kilka minut. Po tym czasie może ulec przegrzaniu. Wytworzony sok powinniśmy spożyć w dość krótkim czasie, gdyż szybko ulega napowietrzeniu.

Polecane sokowirówki

Wyciskarka do soku

W przeciwieństwie do sokowirówki, wyciskarka pracuje na wolniejszych obrotach, a przy tym dokładniej. Zamiast sita, urządzenie wykorzystuje wałek ślimakowy, który obracając się, miażdży owoce i warzywa. Na sam koniec sok zostaje odsączony przez sito, a pozostałości w postaci miąższu usunięte do oddzielnego pojemnika.

Choć w soku znajdują się kawałki miąższu, zawiera on wszystkie wartości odżywcze – dzięki temu jest on najzdrowszy. Wyciskarka do soku bez problemu poradzi sobie z wszystkim owocami oraz warzywami, wiele modeli może posłużyć nam również do przyrządzania musów oraz sorbetów, wystarczy użyć odpowiedniego sitka. Warto decydować się na modele pozwalające na dostosowanie prędkości obrotowej oraz gwarantujące szybki demontaż poszczególnych elementów, co znacząco ułatwia ich czyszczenie.

Po stronie wad wyciskarek do soku można zapisać dłuższy czas przyrządzania napoju w porównaniu z sokowirówką. Nie są to jednak specjalnie duże różnice.

Wyciskarka do cytrusów 

Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie przystosowane do wyciskania owoców takich jak pomarańcze czy cytryny. Sok uzyskuje się z połówek owocu za pomocą sitka ze stożkiem. Większość wyciskarek działa automatycznie, jednak w sprzedaży można spotkać również modele z ręczną obsługą (ich cena wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych).

Urządzenia są stosunkowo tanie oraz ciche. Nadaje się tylko do cytrusów, jest również pozbawione wielu dodatkowych funkcji typowych dla standardowych wyciskarek wolnoobrotowych.

Choć obecnie półki w sklepach spożywczych uginają się od kartonów i butelek z przeróżnymi napojami owocowymi oraz sokami, kupujący nie ma pewności, jakiej jakości owoce zostały wykorzystane podczas produkcji.

Samodzielnie wyciśnięte soki są zdrowe, a do ich przyrządzenia wykorzystuje się owoce i warzywa wyselekcjonowane według własnych kryteriów. Dzięki temu ma się pewność, że przygotowany sok nie zawiera żadnych niepotrzebnych, lub co gorsza, negatywnie wpływających substancji na zdrowie. Wybór konkretnego urządzenia będzie oczywiście zależny od indywidualnych preferencji, jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie, które wpływają na ich możliwości.

Polecane wyciskarki do cytrusów

Sokowirówka – jak wybrać? Istotne parametry techniczne

Zaczniemy od modelu najprostszego. Choć jest to stosunkowo tanie urządzenie, podczas wyboru sokowirówki warto zwrócić uwagę na kilka dość istotnych elementów.

 • Sitko. To, jak będzie działać sokowirówka, zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego zostało wykonane sitko. W urządzeniach tego typu można spotkać: sitka plastikowe i ze stali nierdzewnej. Te pierwsze są niewielkich rozmiarów, wykorzystuje się je w najtańszych sokowirówkach. Urządzenia te nie są wtedy zbyt efektywne i mogą wymagać czyszczenia nawet w trakcie wyciskania soku. Sitka ze stali nierdzewnej są natomiast dużo wyższej jakości. Ich ściany powinny być wykonane z mikrosiatki, co zapewnia największą efektywność, a tym samym otrzymanie maksymalnej ilości soku.
 • Wielkość urządzenia. W przypadku sokowirówek warto sprawdzić pojemność naczynia, do którego wpadają odpady z owoców, czyli miąższ oraz skóra. W zależności od modelu, może ona wynosić od 1 do 3.5 l. Im większy pojemnik, tym rzadszego wymaga opróżniania podczas przygotowywania większej ilości soku. Należy również zwrócić uwagę na wielkość otworu wsadowego, od którego zależy jak duży owoc można jednorazowo wycisnąć. Im większy otwór, tym w większych kawałkach może być dany produkt.
 • Moc. Powinna ona zostać dobrana w zależności od rodzaju wyciskanych produktów. Producenci mają w swojej ofercie sprzęt o mocy od 150 do 1500 W. Jeśli przewiduje się używanie tylko miękkich owoców i warzyw (jak pomidory), wystarczy zakupić sokowirówkę o najniższej mocy ok. 150-300 W. W sytuacji jednak, gdy potrzebne jest wyciskanie soków z twardych warzyw, takich jak buraki czy marchewka, należy wybrać urządzenie o mocy wynoszącej ponad 500 W.
 • Hałas. Sokowirówki należą do urządzeń pracujących bardzo głośno, a im wyższa moc, tym wyższy będzie poziom generowanego hałasu. Wszystko to sprawia, że warto parametr ten dokładnie sprawdzić.
 • Regulacja prędkości. Jeśli w kuchni zamierza się przygotowywać soki z owoców i warzyw o różnej twardości miąższu, warto wybrać urządzenie umożliwiające regulację obrotów sitka z ostrzami (najczęściej są to dwa poziomy, choć zakupić można również modele trzy oraz pięciopoziomowe). Przy tym należy mieć na uwadze, że im wyższa prędkość, tym mniej pozostanie wartości odżywczych w soku.
 • Dodatkowe funkcje i wyposażenie. Funkcjonalnym dodatkiem, który warto, by znalazł się w zestawie z sokowirówką, jest naczynie, do którego może spłynąć gotowy sok. Będzie ono dopasowane do wysokości lejka, a także pozwoli kontrolować ilość przygotowanego soku. Do tego warto dodać również podstawki antypoślizgowe - zapobiegają przypadkowemu przemieszczaniu się sokowirówki podczas pracy. Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, warto wymienić przede wszystkim automatyczne usuwanie miąższu, które zapewnia ciągła pracę sokowirówki. Z drugiej strony należy liczyć się z mniejszą efektywnością, a tym samym mniejszą ilością uzyskanego soku, gdyż raz wyciśnięty kawałek miąższu trafia od razu do oddzielnego pojemnika.

Sokowirówki należą do urządzeń, których czyszczenie jest bardzo czasochłonne. Dlatego też warto dowiedzieć się czy dany model można czyścić w zmywarce (jeśli oczywiście takowa znajduje się w domu). Sokowirówka powinna być także jak najprostsza w budowie, by jak najmniej elementów było koniecznych do wyczyszczenia z pozostałości miąższu owoców.

Wyciskarka – jak wybrać? Istotne parametry techniczne

Skoro wiemy już, w jaki sposób dokonać wyboru sokowirówki, możemy przejść do wyciskarek wolnoobrotowych. One również są niezwykle zróżnicowane pod względem technicznym.

 • Ilość wałków. Wyciskarki do soków można podzielić na jednoślimakowe oraz dwuślimakowe. Drugi rodzaj urządzeń jest najefektywniejszy, gdyż sok zawiera wszystkie witaminy oraz wartości odżywcze. Jednak tego typu rozwiązanie wiąże się z wolniejszym przygotowaniem potrzebnej ilości napoju.
 • Ostrza. Wiele wyciskarek jednoślimakowych jest wyposażonych w dodatkowe ostrza, które zapewniają szybszą pracę. Jednak podobnie jak w przypadku sokowirówek, ostrza pozbawiają częściowo sok z wartości odżywczych. Jeśli czas pracy nie jest najistotniejszym parametrem, warto poszukać wyciskarek pracujących tylko przy pomocy wałka ślimakowego.
 • Moc. W sprzedaży spotyka się urządzenia o mocy od 100 do nawet 800 W. Stosuje się tu podobną zależność, jak w przypadku sokowirówek – im twardsze owoce i warzywa będą wkładane do urządzenia, tym większa powinna być moc wyciskarki.
 • Ustawienie wałka. Klasyczne wyciskarki dysponują wałkiem ułożonym poziomo, jednak coraz większą popularnością cieszą się urządzenia z pionowym wałkiem ślimakowych. Taka zmiana położenia podstawowego elementu wyciskarki zapewnia szybszą oraz łatwiejszą pracę, a także możliwość zastosowania większego otworu wsadowego. Zwiększa to jednocześnie pracochłonność mycia, co dla wielu osób może okazać się dość dużym nieudogodnieniem.
 • Zmienny kierunek obrotów. Jest to funkcja, która zapewnia dokładniejsze wyciśnięcie soku z miąższu owoców oraz warzyw. Najczęściej zmiana kierunku odbywa się automatycznie – wałek obraca się na przemian w prawo i lewo.
 • Akcesoria. Spośród nich wymienić należy przede wszystkim końcówki do mielenia kawy i mięsa oraz wymienne wałki ślimakowe – umożliwiają efektywniejsze wyciskanie soku poprzez montaż wałka dopasowanego do danego rodzaju owoców lub warzyw. Do tego dodać możemy również pojemniki na sok i miąższ.

Zarówno sokowirówki, jak i wyciskarki pozwolą nam w łatwy i szybki sposób pozyskać pyszny i zdrowy sok z owoców i warzyw. Wybór konkretnego modelu zależy od naszych indywidualnych preferencji, możliwości finansowych, a także poszczególnych parametrów technicznych dostępnych sprzętów.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,9
4 oceny
7 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (3)

Ja obecnie tylko bazuję na sokowirówce, jakiś czas temu szukałam czegoś niedrogiego ale dobrze wykonany i padło na Amicę, to jest model jk3011 i naprawdę daje sobie radę. 900W starcza jej z powodzeniem, nie hałasuje tak jak kiedyś sokowirówki, do tego stalowe sito i prostota obsługa. W zestawie dają też oczywiście szczoteczkę do czyszczenia sita. W tej cenie warto imho.
A ja mam wyciskarkę Zebra, duży otwór, 38 obr/min i cały BPA- free.
Bzdury, jak sok z sokowirówki może nie zawierać miąższu. Te tabelki są chyba pomylone.
Ja mam z wyciskarki czysty sok. Ale słyszałam że to zależy od sprzętu. ja mam firmy kalorik i mogę uzyskać dowolną konsystencję w zależności od ochoty :)
Ja mam wyciskarkę Redmond i jestem zadowolona. Tania (w promocji zapłaciłam 450 zł) i mocna wyciska nawet orzechy i zioła. Co prawda sok jest z miąższem (nie ma możliwości wyboru klarowności soku) ale im więcej miąższu tym więcej błonnika.
Teraz używam wyciskarki wolnoobrotowej Redmond i jestem bardzo zadowolona. W promocji można ją kupić za 450 zł i jest bardzo dobra. Pracuje cicho i wydajnie.
Ja używam wyciskarki wolnoobrotowej Kuvingsa https://wyciskarkisokow.pl/ i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że była to dobra inwestycja. Dzieci najczęściej piją soki z jabłek, marchwi, kiwi i cytrusów, a my z mężem dosłownie z wszystkich warzyw i owoców. Bardzo posmakował nam też sok z liści pokrzywy. Polecam spróbować.