http://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-sokowirowke-i-wyciskarke-co-lepiej-kupic/454/ 2017-11-10 12:52:07.000000

Jak wybrać sokowirówkę i wyciskarkę? Co lepiej kupić?

Wybieramy dobry sprzęt agd

Soki ze świeżych owoców i warzyw to pożądane i popularne napoje, które można nie tylko kupić w kawiarni czy restauracji, ale także samodzielnie przyrządzić w domu.

Ranking sokowirówek 2017

1.

                            Sokowirówka Zelmer ZJE1200G (JE 1200 szary)
Sokowirówka Zelmer ZJE1200G (JE 1200 szary)
Sokowirówka Zelmer ZJE1200G (JE 1200 szary)
2.

                            Sokowirówka Philips HR 1832/02
Sokowirówka Philips HR 1832/02
Sokowirówka Philips HR 1832/02
3.

                            Sokowirówka Clatronic AE 3532 1000W
Sokowirówka Clatronic AE 3532 1000W
Sokowirówka Clatronic AE 3532 1000W
Zobacz aktualny ranking

Do wyboru są aż trzy urządzenia, które to umożliwią: wyciskarka do soków lub do cytrusów, a także sokowirówka. Czym się między sobą różnią i na co należy zwracać uwagę przy ich wyborze?

Zalety i wady

Decydując się na wybrane urządzenie, należy liczyć się z korzyściami, jakie oferują, ale i ograniczeniami. Aby przyrządzić świeży sok, można zakupić m.in:

Sokowirówka

Jest to najprostsze urządzenie dostępne na rynku wyposażone w specjalne wirujące sito z ostrzami, które odpowiada za wyciśnięcie soku. Uzyskana ciecz spływa przez otwory po boku sita i przy pomocy lejka trafia do podstawionego lub zintegrowanego naczynia/pojemnika.

Zalety i wady sokowirówek

ZALETY

 • umożliwia wyciśnięcie dużej ilości soku w stosunkowo krótkim czasie
 • sok jest klarowny, co może być istotne dla dzieci lub osób nie lubiących miąższu w napoju
 • stosunkowo tania

WADY

 • dość głośno pracuje
 • nie nadaje się wyciskania soku w warzyw liściastych takich jak sałata oraz w malin, jagód i jeżyn
 • może pracować jedynie przez kilka minut, po czym urządzenie przegrzewa się
 • uzyskany sok jest pozbawiony pewnej części wartości odżywczych
 • sok należy spożyć zaraz po wyciśnięciu, gdyż ulega napowietrzeniu
 • mycie jest dość kłopotliwe
 • urządzenie jest zawodne i bardzo często ma krótki okres gwarancji

Wyciskarka do soku

W przeciwieństwie do sokowirówki, wyciskarka pracuje na wolniejszych obrotach, a przy tym dokładniej. Zamiast sita, urządzenie wykorzystuje wałek ślimakowy, który obracając się, miażdży owoce i warzywa. Na sam koniec sok zostaje odsączony przez sito, a pozostałości w postaci miąższu usunięte do oddzielnego pojemnika.

Zalety i wady wyciskarek do soku

ZALETY

 • sok zawiera wszystkie wartości odżywcze wyciśniętych owoców
 • sprawdza się przy uzyskiwaniu soku z warzyw liściastych czy nawet ziół
 • umożliwia przygotowanie musu owocowego
 • niektóre z urządzeń pozwalają na zmielenie takich produktów jak kawa czy mięso
 • czyszczenie jest szybsze i łatwiejsze
 • generuje niższy poziom hałasu (dzięki wolnym obrotom)

WADY

 • uzyskanie soku zabiera więcej czasu
 • przygotowany w ten sposób sok nie jest klarowny

Wyciskarka do cytrusów

Jest to urządzenie przystosowane do wyciskania owoców takich jak pomarańcze czy cytryny. Sok uzyskuje się z połówek owocu za pomocą sitka ze stożkiem. Większość wyciskarek działa automatycznie, jednak w sprzedaży można spotkać również modele z ręczną obsługą (ich cena wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych).

Zalety i wady wyciskarek do cytrusów

ZALETY

 • sok zawiera wszystkie wartości odżywcze
 • z owocu wyciskany jest cały sok
 • urządzenie pracuje cicho

WADY

 • cechuje się ograniczoną funkcjonalnością
 • nadaje się tylko do cytrusów

Dlaczego warto kupić sokowirówkę lub wyciskarkę do soków?

Choć obecnie półki w sklepach spożywczych uginają się od kartonów i butelek z przeróżnymi napojami owocowymi oraz sokami, kupujący nie ma pewności, jakiej jakości owoce zostały wykorzystane podczas produkcji.

Samodzielnie wyciśnięte soki są zdrowe, a do ich przyrządzenia wykorzystuje się owoce i warzywa wyselekcjonowane według własnych kryteriów. Dzięki temu ma się pewność, że przygotowany sok nie zawiera żadnych niepotrzebnych, lub co gorsza, negatywnie wpływających substancji na zdrowie.

Sokowirówka

Na co zwracać uwagę?

Choć jest to stosunkowo tanie urządzenie, podczas wyboru sokowirówki warto zwrócić uwagę na kilka dość istotnych elementów:

Sitko

To, jak będzie działać sokowirówka, zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego zostało wykonane sitko. W urządzeniach tego typu można spotkać:

 • sitka plastikowe – są niewielkich rozmiarów i wykorzystuje się je w najtańszych sokowirówkach. Urządzenia nie są wtedy zbyt efektywne i mogą wymagać czyszczenia nawet w trakcie wyciskania soku.
 • sitka ze stali nierdzewnej – są to sitka wysokiej jakości. Ściany sitka powinny być wykonane z mikrosiatki, co zapewni największą efektywność, a tym samym otrzymanie maksymalnej ilości soku.

Wielkość urządzenia

W przypadku sokowirówek warto sprawdzić pojemność naczynia, do którego wpadają odpady z owoców, czyli miąższ oraz skóra. W zależności od modelu, może ona wynosić od 1 do 3.5 l. Im większy pojemnik, tym rzadszego wymaga opróżniania podczas przygotowywania większej ilości soku.

Należy również zwrócić uwagę na wielkość otworu wsadowego, od którego zależy jak duży owoc można jednorazowo wycisnąć. Im większy otwór, tym w większych kawałkach może być dany produkt.

Moc

Moc urządzenia powinna zostać dobrana do rodzaju wyciskanych produktów. Producenci mają w swojej ofercie sprzęt o mocy od 150 do 600 W. Jeśli przewiduje się używanie tylko miękkich owoców i warzyw (jak pomidory), wystarczy zakupić sokowirówkę o najniższej mocy ok. 150-200 W. Jeśli jednak potrzebne jest wyciskanie soków z twardych warzyw jak buraki czy marchewka, należy wybrać urządzenie o mocy wynoszącej ponad 200, a nawet 300 W.

Hałas

Jednocześnie, należy pamiętać, że sokowirówki należą do urządzeń pracujących bardzo głośno, a im wyższa moc, tym wyższy będzie poziom generowanego hałasu.

Regulacja prędkości

Jeśli w kuchni zamierza się przygotowywać soki z owoców i warzyw o różnej twardości miąższu, warto wybrać urządzenie umożliwiające regulację obrotów sitka z ostrzami (najczęściej są to dwa poziomy). Przy tym należy mieć na uwadze, że im wyższa prędkość, tym mniej pozostanie wartości odżywczych w soku.

Załączone wyposażenie

Funkcjonalnym dodatkiem, który warto, by znalazł się w zestawie z sokowirówką, jest naczynie, do którego może spłynąć gotowy sok. Będzie ono dopasowane do wysokości lejka, a także pozwoli kontrolować ilość przygotowanego soku.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

 • automatyczne usuwanie miąższu – funkcja ma swoje zalety jak i wady. Usuwanie miąższu podczas wyciskania zapewnia ciągła pracę sokowirówki. Z drugiej strony należy liczyć się z mniejszą efektywnością, a tym samym mniejszą ilością uzyskanego soku, gdyż raz wyciśnięty kawałek miąższu trafia od razu do oddzielnego pojemnika.
 • podstawki antypoślizgowe – zapobiegają przypadkowemu przemieszczaniu się sokowirówki podczas pracy.

Czyszczenie

Sokowirówki należą do urządzeń, których czyszczenie jest bardzo czasochłonne. Dlatego warto dowiedzieć się czy dany model można czyścić w zmywarce (jeśli oczywiście takowa znajduje się w domu). Powinna być także jak najprostsza w budowie, by jak najmniej elementów było koniecznych do wyczyszczenia z pozostałości miąższu owoców.

Wyciskarka

Na co zwracać uwagę?

Ilość wałków

Wyciskarki do soków można podzielić na jednoślimakowe oraz dwuślimakowe. Drugi rodzaj urządzeń jest najefektywniejszy, gdyż sok zawiera wszystkie witaminy oraz wartości odżywcze. Jednak tego typu rozwiązanie wiąże się z wolniejszym przygotowaniem potrzebnej ilości napoju.

Ostrza

Wiele wyciskarek jednoślimakowych jest wyposażonych w dodatkowe ostrza, które zapewniają szybszą pracę. Jednak podobnie jak w przypadku sokowirówek, ostrza pozbawiają częściowo sok z wartości odżywczych. Jeśli czas pracy nie jest najistotniejszym parametrem, warto poszukać wyciskarek pracujących tylko przy pomocy wałka ślimakowego.

Moc

W sprzedaży spotyka się urządzenia o mocy od 100 do 450 W. Stosuje się tu podobną zależność, jak w przypadku sokowirówek – im twardsze owoce i warzywa będą wkładane do urządzenia, tym większa powinna być moc wyciskarki.

Ustawienie wałka

Klasyczne wyciskarki dysponują wałkiem ułożonym poziomo. Jednak coraz większą popularnością cieszą się urządzenia z pionowym wałkiem ślimakowych. Taka zmiana położenia podstawowego elementu wyciskarki zapewnia szybszą oraz łatwiejszą pracę, a także możliwość zastosowania większego otworu wsadowego. Zwiększa to jednocześnie pracochłonność mycia, co dla wielu osób może okazać się dość dużym nieudogodnieniem.

Zmienny kierunek obrotów

Jest to funkcja, która zapewnia dokładniejsze wyciśnięcie soku z miąższu owoców oraz warzyw. Najczęściej zmiana kierunku odbywa się automatycznie – wałek obraca się na przemian w prawo i lewo.

Akcesoria

 • końcówki do mielenia kawy, mięsa itp. - w przypadku wyciskarek możliwe jest ich wykorzystanie do innych produktów spożywczych niż owoce i warzywa. Dlatego warto sprawdzić, jakie końcówki dołącza producent do zestawu oraz które z nich mogą przydać się podczas przygotowywania domowych posiłków.
 • wymienne wałki ślimakowe – umożliwiają efektywniejsze wyciskanie soku poprzez montaż wałka dopasowanego do danego rodzaju owoców lub warzyw.
Polecane artykuły
 

Soki ze świeżych owoców i warzyw to pożądane i popularne napoje, które można nie tylko kupić w kawiarni czy restauracji, ale także samodzielnie przyrządzić w domu.

Ranking sokowirówek 2017

1.

                            Sokowirówka Zelmer ZJE1200G (JE 1200 szary)
Sokowirówka Zelmer ZJE1200G (JE 1200 szary)
Sokowirówka Zelmer ZJE1200G (JE 1200 szary)
2.

                            Sokowirówka Philips HR 1832/02
Sokowirówka Philips HR 1832/02
Sokowirówka Philips HR 1832/02
3.

                            Sokowirówka Clatronic AE 3532 1000W
Sokowirówka Clatronic AE 3532 1000W
Sokowirówka Clatronic AE 3532 1000W
Zobacz aktualny ranking

Do wyboru są aż trzy urządzenia, które to umożliwią: wyciskarka do soków lub do cytrusów, a także sokowirówka. Czym się między sobą różnią i na co należy zwracać uwagę przy ich wyborze?

Zalety i wady

Decydując się na wybrane urządzenie, należy liczyć się z korzyściami, jakie oferują, ale i ograniczeniami. Aby przyrządzić świeży sok, można zakupić m.in:

Sokowirówka

Jest to najprostsze urządzenie dostępne na rynku wyposażone w specjalne wirujące sito z ostrzami, które odpowiada za wyciśnięcie soku. Uzyskana ciecz spływa przez otwory po boku sita i przy pomocy lejka trafia do podstawionego lub zintegrowanego naczynia/pojemnika.

Zalety i wady sokowirówek

ZALETY

 • umożliwia wyciśnięcie dużej ilości soku w stosunkowo krótkim czasie
 • sok jest klarowny, co może być istotne dla dzieci lub osób nie lubiących miąższu w napoju
 • stosunkowo tania

WADY

 • dość głośno pracuje
 • nie nadaje się wyciskania soku w warzyw liściastych takich jak sałata oraz w malin, jagód i jeżyn
 • może pracować jedynie przez kilka minut, po czym urządzenie przegrzewa się
 • uzyskany sok jest pozbawiony pewnej części wartości odżywczych
 • sok należy spożyć zaraz po wyciśnięciu, gdyż ulega napowietrzeniu
 • mycie jest dość kłopotliwe
 • urządzenie jest zawodne i bardzo często ma krótki okres gwarancji

Wyciskarka do soku

W przeciwieństwie do sokowirówki, wyciskarka pracuje na wolniejszych obrotach, a przy tym dokładniej. Zamiast sita, urządzenie wykorzystuje wałek ślimakowy, który obracając się, miażdży owoce i warzywa. Na sam koniec sok zostaje odsączony przez sito, a pozostałości w postaci miąższu usunięte do oddzielnego pojemnika.

Zalety i wady wyciskarek do soku

ZALETY

 • sok zawiera wszystkie wartości odżywcze wyciśniętych owoców
 • sprawdza się przy uzyskiwaniu soku z warzyw liściastych czy nawet ziół
 • umożliwia przygotowanie musu owocowego
 • niektóre z urządzeń pozwalają na zmielenie takich produktów jak kawa czy mięso
 • czyszczenie jest szybsze i łatwiejsze
 • generuje niższy poziom hałasu (dzięki wolnym obrotom)

WADY

 • uzyskanie soku zabiera więcej czasu
 • przygotowany w ten sposób sok nie jest klarowny

Wyciskarka do cytrusów

Jest to urządzenie przystosowane do wyciskania owoców takich jak pomarańcze czy cytryny. Sok uzyskuje się z połówek owocu za pomocą sitka ze stożkiem. Większość wyciskarek działa automatycznie, jednak w sprzedaży można spotkać również modele z ręczną obsługą (ich cena wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych).

Zalety i wady wyciskarek do cytrusów

ZALETY

 • sok zawiera wszystkie wartości odżywcze
 • z owocu wyciskany jest cały sok
 • urządzenie pracuje cicho

WADY

 • cechuje się ograniczoną funkcjonalnością
 • nadaje się tylko do cytrusów

Dlaczego warto kupić sokowirówkę lub wyciskarkę do soków?

Choć obecnie półki w sklepach spożywczych uginają się od kartonów i butelek z przeróżnymi napojami owocowymi oraz sokami, kupujący nie ma pewności, jakiej jakości owoce zostały wykorzystane podczas produkcji.

Samodzielnie wyciśnięte soki są zdrowe, a do ich przyrządzenia wykorzystuje się owoce i warzywa wyselekcjonowane według własnych kryteriów. Dzięki temu ma się pewność, że przygotowany sok nie zawiera żadnych niepotrzebnych, lub co gorsza, negatywnie wpływających substancji na zdrowie.

Sokowirówka

Na co zwracać uwagę?

Choć jest to stosunkowo tanie urządzenie, podczas wyboru sokowirówki warto zwrócić uwagę na kilka dość istotnych elementów:

Sitko

To, jak będzie działać sokowirówka, zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego zostało wykonane sitko. W urządzeniach tego typu można spotkać:

 • sitka plastikowe – są niewielkich rozmiarów i wykorzystuje się je w najtańszych sokowirówkach. Urządzenia nie są wtedy zbyt efektywne i mogą wymagać czyszczenia nawet w trakcie wyciskania soku.
 • sitka ze stali nierdzewnej – są to sitka wysokiej jakości. Ściany sitka powinny być wykonane z mikrosiatki, co zapewni największą efektywność, a tym samym otrzymanie maksymalnej ilości soku.

Wielkość urządzenia

W przypadku sokowirówek warto sprawdzić pojemność naczynia, do którego wpadają odpady z owoców, czyli miąższ oraz skóra. W zależności od modelu, może ona wynosić od 1 do 3.5 l. Im większy pojemnik, tym rzadszego wymaga opróżniania podczas przygotowywania większej ilości soku.

Należy również zwrócić uwagę na wielkość otworu wsadowego, od którego zależy jak duży owoc można jednorazowo wycisnąć. Im większy otwór, tym w większych kawałkach może być dany produkt.

Moc

Moc urządzenia powinna zostać dobrana do rodzaju wyciskanych produktów. Producenci mają w swojej ofercie sprzęt o mocy od 150 do 600 W. Jeśli przewiduje się używanie tylko miękkich owoców i warzyw (jak pomidory), wystarczy zakupić sokowirówkę o najniższej mocy ok. 150-200 W. Jeśli jednak potrzebne jest wyciskanie soków z twardych warzyw jak buraki czy marchewka, należy wybrać urządzenie o mocy wynoszącej ponad 200, a nawet 300 W.

Hałas

Jednocześnie, należy pamiętać, że sokowirówki należą do urządzeń pracujących bardzo głośno, a im wyższa moc, tym wyższy będzie poziom generowanego hałasu.

Regulacja prędkości

Jeśli w kuchni zamierza się przygotowywać soki z owoców i warzyw o różnej twardości miąższu, warto wybrać urządzenie umożliwiające regulację obrotów sitka z ostrzami (najczęściej są to dwa poziomy). Przy tym należy mieć na uwadze, że im wyższa prędkość, tym mniej pozostanie wartości odżywczych w soku.

Załączone wyposażenie

Funkcjonalnym dodatkiem, który warto, by znalazł się w zestawie z sokowirówką, jest naczynie, do którego może spłynąć gotowy sok. Będzie ono dopasowane do wysokości lejka, a także pozwoli kontrolować ilość przygotowanego soku.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

 • automatyczne usuwanie miąższu – funkcja ma swoje zalety jak i wady. Usuwanie miąższu podczas wyciskania zapewnia ciągła pracę sokowirówki. Z drugiej strony należy liczyć się z mniejszą efektywnością, a tym samym mniejszą ilością uzyskanego soku, gdyż raz wyciśnięty kawałek miąższu trafia od razu do oddzielnego pojemnika.
 • podstawki antypoślizgowe – zapobiegają przypadkowemu przemieszczaniu się sokowirówki podczas pracy.

Czyszczenie

Sokowirówki należą do urządzeń, których czyszczenie jest bardzo czasochłonne. Dlatego warto dowiedzieć się czy dany model można czyścić w zmywarce (jeśli oczywiście takowa znajduje się w domu). Powinna być także jak najprostsza w budowie, by jak najmniej elementów było koniecznych do wyczyszczenia z pozostałości miąższu owoców.

Wyciskarka

Na co zwracać uwagę?

Ilość wałków

Wyciskarki do soków można podzielić na jednoślimakowe oraz dwuślimakowe. Drugi rodzaj urządzeń jest najefektywniejszy, gdyż sok zawiera wszystkie witaminy oraz wartości odżywcze. Jednak tego typu rozwiązanie wiąże się z wolniejszym przygotowaniem potrzebnej ilości napoju.

Ostrza

Wiele wyciskarek jednoślimakowych jest wyposażonych w dodatkowe ostrza, które zapewniają szybszą pracę. Jednak podobnie jak w przypadku sokowirówek, ostrza pozbawiają częściowo sok z wartości odżywczych. Jeśli czas pracy nie jest najistotniejszym parametrem, warto poszukać wyciskarek pracujących tylko przy pomocy wałka ślimakowego.

Moc

W sprzedaży spotyka się urządzenia o mocy od 100 do 450 W. Stosuje się tu podobną zależność, jak w przypadku sokowirówek – im twardsze owoce i warzywa będą wkładane do urządzenia, tym większa powinna być moc wyciskarki.

Ustawienie wałka

Klasyczne wyciskarki dysponują wałkiem ułożonym poziomo. Jednak coraz większą popularnością cieszą się urządzenia z pionowym wałkiem ślimakowych. Taka zmiana położenia podstawowego elementu wyciskarki zapewnia szybszą oraz łatwiejszą pracę, a także możliwość zastosowania większego otworu wsadowego. Zwiększa to jednocześnie pracochłonność mycia, co dla wielu osób może okazać się dość dużym nieudogodnieniem.

Zmienny kierunek obrotów

Jest to funkcja, która zapewnia dokładniejsze wyciśnięcie soku z miąższu owoców oraz warzyw. Najczęściej zmiana kierunku odbywa się automatycznie – wałek obraca się na przemian w prawo i lewo.

Akcesoria

 • końcówki do mielenia kawy, mięsa itp. - w przypadku wyciskarek możliwe jest ich wykorzystanie do innych produktów spożywczych niż owoce i warzywa. Dlatego warto sprawdzić, jakie końcówki dołącza producent do zestawu oraz które z nich mogą przydać się podczas przygotowywania domowych posiłków.
 • wymienne wałki ślimakowe – umożliwiają efektywniejsze wyciskanie soku poprzez montaż wałka dopasowanego do danego rodzaju owoców lub warzyw.
Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 20.09.2017
Social
4,5
1 ocena
8 komentarzy
Moja ocena
folinka
Ja obecnie tylko bazuję na sokowirówce, jakiś czas temu szukałam czegoś niedrogiego ale dobrze wykonany i padło na Amicę, to jest model jk3011 i naprawdę daje sobie radę. 900W starcza jej z powodzeniem, nie hałasuje tak jak kiedyś sokowirówki, do tego stalowe sito i prostota obsługa. W zestawie dają też oczywiście szczoteczkę do czyszczenia sita. W tej cenie warto imho.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-01-02
Samosia
A ja mam wyciskarkę Zebra, duży otwór, 38 obr/min i cały BPA- free.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-06-22
krzys44
Bzdury, jak sok z sokowirówki może nie zawierać miąższu. Te tabelki są chyba pomylone.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-10-09
magda
Ja mam z wyciskarki czysty sok. Ale słyszałam że to zależy od sprzętu. ja mam firmy kalorik i mogę uzyskać dowolną konsystencję w zależności od ochoty :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-11-24
Domcia
Ja mam wyciskarkę Redmond i jestem zadowolona. Tania (w promocji zapłaciłam 450 zł) i mocna wyciska nawet orzechy i zioła. Co prawda sok jest z miąższem (nie ma możliwości wyboru klarowności soku) ale im więcej miąższu tym więcej błonnika.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-03-15
Maria
Teraz używam wyciskarki wolnoobrotowej Redmond i jestem bardzo zadowolona. W promocji można ją kupić za 450 zł i jest bardzo dobra. Pracuje cicho i wydajnie.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-05-25
Ola
Ja używam wyciskarki wolnoobrotowej Kuvingsa https://wyciskarkisokow.pl/ i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że była to dobra inwestycja. Dzieci najczęściej piją soki z jabłek, marchwi, kiwi i cytrusów, a my z mężem dosłownie z wszystkich warzyw i owoców. Bardzo posmakował nam też sok z liści pokrzywy. Polecam spróbować.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-10-23