Udostępnij
Skomentuj

Najlepsza sokowirówka do twardych warzyw – czyli jaka?

Sokowirówka wolno-, szybkoobrotowa, jedno-, dwuślimakowa? Wybierz najlepsze urządzenie do własnej kuchni!

Współczesne sokowirówki pozwalają zamienić w sok warzywa nawet o najbardziej twardej strukturze, jak burak czy marchew. Powszechnie panuje przekonanie, że do wyciskania warzyw znacznie lepiej sprawdzi się wyciskarka. To pogląd, który wraz z rozwojem technologii traci na wiarygodności. Jeżeli przejrzysz aktualne badania, sprawdzające różnice między wartością odżywczą soków z wyciskarki i sokowirówki, dowiesz się, że zawartość witamin w obu tych urządzeniach jest zbliżona. Zatem jakie akcesorium wybrać do twardych warzyw?

Polecane sokowirówki

Jaką sokowirówkę do twardych warzyw wybrać?

Opinie są podzielone — niektórzy użytkownicy wolą korzystać z sokowirówek szybkoobrotowych, ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, czas, w którym urządzenie zdoła wycisnąć warzywny lub owocowy sok, jest krótszy. Wciąż jednak jest to szybsze rozwiązanie niż „tradycyjny” sposób żywienia — nikogo nie trzeba przekonywać, że o wiele szybciej warzywa można wypić niż zjeść. Wyciskarka wolnoobrotowa sprawi, że napój zachowa więcej witamin i nie zostanie napowietrzony. Jednak proces przygotowania trwa nieco dłużej.

Do twardych warzyw najlepszy jest wolnoobrotowy mechanizm wyciskania. Bardzo dobrze radzi sobie np. z marchwią czy burakami. Uzyskany sok jest gęsty, smak wyraźny i mocny, a konsystencja klarowna. Najlepiej, jeśli urządzenie posiada mechanizm dwuślimakowy (mogą to być np. sokowirówki Tefal). Trzeba jednak pamiętać o tym, że proces pozyskiwania soku w tych urządzeniach będzie trochę dłuższy niż w przypadku sokowirówek jednoślimakowych. Akcesorium potrzebuje nieco więcej czasu na „przepchnięcie” warzyw przez dwa obracające się ślimaki (mechanizmy odpowiadające za kondensację żywności) oraz sitko.

Czy obierać warzywa do sokowirówki?

Zarówno warzywa, jak i owoce muszą być pokrojone na drobne kawałki, zanim zdecydujemy się umiejscowić je w sokowirówce. Nie ma konieczności obierania ich ze skórki, chyba że są to np. duże cytrusy, jak pomarańcza lub grejpfrut, których skórka nie jest jadalna. Często konieczna jest też pomoc w procesie wyciskania. W przypadku wykorzystania sporej liczby twardych warzyw warto ułatwić pracę urządzeniu i skorzystać z przepychacza. Bez tego proces może potrwać bardzo długo lub okazać się wręcz niemożliwy do ukończenia.

Wiele ze skórek warzyw posiada właściwości prozdrowotne. Na przykład powierzchnia marchwi posiada dużo antyoksydantów, które znajdują się właśnie w skórce lub bezpośrednio pod nią. W ogórkach znajduje się sporo błonnika, który bardzo dobrze wpływa na wchłanianie cholesterolu i zapobiega chorobom układu krążenia. Warto jednak pamiętać o dokładnym umyciu określonego warzywa przed umieszczeniem w sokowirówce.

W przypadku owoców sytuacja wygląda podobnie — jeżeli chcesz uzyskać napój pomarańczowy, należy pozbyć się niejadalnej skórki. W przypadku, gdy jest to jednak np. kiwi, co może zaskakiwać, warto pozostawić jej powierzchnię — oczywiście po odpowiednim umyciu. Skórka kiwi ułatwia wyciskanie, ponieważ zapobiega zapychaniu się zwojów w sokowirówce. Do tego jest to bogate źródło witaminy C oraz błonnika pokarmowego, co wspomaga również odchudzanie.

Jakie warzywa dla sokowirówki są twarde?

Sokowirówki Bosch dobrze sprawdzą się w przypadku wyciskania twardych warzyw. Za takie uchodzą m.in. buraki, marchewki, ogórki oraz seler. Warto używać tego typu urządzenia ze względu na ich wysoką moc. Niektóre sokowirówki tej marki zaopatrzone zostały w silnik o dużej ilości watów. Wyciskanie ułatwia również możliwość regulowania prędkości pracy akcesorium. Dzięki tak dużej sile możesz uzyskać nawet do 1,5 litra soku podczas pojedynczego cyklu pracy.

Urządzenia tego typu zdają egzamin również dzięki dużemu otworowi wlotowemu (np. o średnicy 84 mm). Możesz włożyć do sokowirówki spore fragmenty warzyw, a w niektórych przypadkach, nawet zupełnie zrezygnować z krojenia. Dodatkowym atutem przemawiającym za tym, żeby kupić sokowirówkę tej firmy, jest praktyczny wylot soku. Niektóre z akcesoriów tego producenta wyposażone zostały w blokadę DripStop, która bardzo dobrze radzi sobie z kapiącym miąższem oraz pulpą, co pozwala zachować również czystość w kuchni lub w miejscu pracy.

Warto dodać, że sokowirówki szybkoobrotowe bardziej nadają się do wyciskania twardych warzyw, ponieważ są szybsze, jednak sok będzie znacznie lepszy, a jednocześnie zdrowszy w przypadku, gdy wykorzystasz wolnoobrotowy system elektryczny. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, częstotliwości korzystania z sokowirówki, diety oraz jego przeznaczenia, czyli np. od tego, czy urządzenie wykorzystywane będzie w domu, czy w miejscu pracy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając wyciskarki do twardych warzyw?

Sokowirówki Philips zazwyczaj mają łatwe w czyszczeniu sitko, z którego można usunąć odpady za pomocą zwykłej gąbki kuchennej. Dodatkowo niektóre urządzenia tego producenta wyposażone zostały w technologię FiberBoost, dzięki której możesz wybrać konsystencję przygotowywanego soku za pomocą regulatora. Do wyboru jest napój klarowny, orzeźwiający lub bardziej kremowy, z większą zawartością miąższu (nawet do 50 proc. w soku). Jeżeli nie masz ochoty na gęsty sok, możesz wybrać tryb, który odseparuje miąższ, do czego służy specjalny, osobny pojemnik. Tego typu technologia daje dużą dowolność w użytkowaniu.

Zdecydowanie trudno jest sporządzić ranking, który umożliwi Ci kupienie urządzenia, zapewniające Ci najlepsze soki do picia. Przepis na udany zakup jest jeden — wybór urządzenia, które najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom i preferencjom. Sokowirówka zaopatrzona w mechanizm szybkoobrotowy, pozwoli Ci na znacznie szybsze rezultaty — warzywa i owoce wyciskane są z większą prędkością, jednak przekłada się to na ich jakość. Ten rodzaj urządzenia dzięki szybkim obrotom sprawniej radzi sobie z twardymi warzywami. Nie jest to jednak sokowirówka polecana do tzw. zieleniny (np. ziół czy liściastych warzyw).

Kolejną istotną kwestią jest to, w jaki sposób możesz czyścić akcesorium. Najnowsze sokowirówki Philips posiadają funkcję, dzięki której możesz w przystępny sposób wstępnie oczyścić i wypłukać wnętrze urządzenia. Technologia QuickClean pozwala na łatwy sposób, który pozwoli Ci usunąć resztki soku oraz pozostałości po warzywach i owocach z akcesorium. To wszystko dzięki osobnemu, łatwemu w czyszczeniu, wbudowanemu pojemnikowi na miąższ oraz polerowanemu sitku, do którego nie przywierają resztki.

Decyzję o rodzaju sokowirówki najlepiej podjąć na konkretnych przykładach. Jeżeli lubisz pić sok jabłkowy, najlepsza okazać może się sokowirówka szybkoobrotowa (jabłko jest twarde), jeżeli wolisz jednak sok pomidorowy, lepiej będzie, jeśli kupisz urządzenie wolnoobrotowe. Pozwoli to na zachowanie większej ilości wartości odżywczych, co daje znacznie korzystniejszy, dietetyczny efekt. Urządzenia tego typu sprawiają też, że przetwarzany sok nie napowietrza się tak podczas procesu wyciskania. Skutkuje to tym, że napój dłużej zachowuje świeżość, co również pozytywnie wpływa na zdrowie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.