http://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-pralke-jaka-najlepsza-pomagamy-wybrac/308/ 2017-05-17 14:52:36.000000

Jak wybrać pralkę? Jaka najlepsza? - pomagamy wybrać

Wybieramy najlepszą pralkę!

Wchodząc do sklepu w poszukiwaniu zwykłej pralki, która ma spełniać podstawowe funkcje, okazuje się, że nie jest to zadanie proste.

Producenci oferują wiele modeli, które mogą różnić się między sobą wszystkim – począwszy od sposobu ładowaniu, kończąc na niespotykanych czy tzw „inteligentnych” funkcjach.

Przechadzając się alejką sklepową, pojawiają się liczne pytania dotyczące wyboru: która pralka nadaje się do łazienki? Która jest lepsza? Która lepiej sprawdzi się przy dużej rodzinie, a która w niewielkiej łazience? Niniejszy poradnik ma na celu zaprezentowanie najważniejszych informacji dotyczących pralek – na co zwracać uwagę przy zakupie i jakie są między nimi różnice.

Podstawowe informacje

Przed wybraniem się do sklepu, warto zastanowić się nad oczekiwaniami oraz potrzebami. Należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych cech pralek, które zaważą o komforcie użytkowania, a także samego rozmieszczenia urządzenia w mieszkaniu.

a) Pojemność

Przy zakupie pralki jest to jeden z najważniejszych elementów, który przede wszystkim zależy od wielkości rodziny, a także ilością miejsca w docelowym pomieszczeniu. W sprzedaży dostępne są modele, których ładowność bębna wynosi od 3 do nawet 10 kg. Jeśli pralka przeznaczona jest dla singla bądź pary w niewielkim mieszkaniu, warto zainwestować w najmniejsze urządzenia o pojemności do 5 kg. Dla większych, kilkuosobowych rodzin, producenci przewidzieli pralki o ładowności do 7 kg. Modele o największej pojemności przeznaczone są do działalności gospodarczej. Im jednak większa ładowność bębna, tym większe jest urządzenie oraz jego cena.

Ranking pralek ładowanych od frontu 2017

1.

                            Pralka Beko WKB 51022 PL PTY
Pralka Beko WKB 51022 PL PTY
Pralka Beko WKB 51022 PL PTY
2.

                            Pralka Beko WKB 61032 PLPTY
Pralka Beko WKB 61032 PLPTY
Pralka Beko WKB 61032 PLPTY
3.

                            Pralka Beko WKB 51032 PLPTY
Pralka Beko WKB 51032 PLPTY
Pralka Beko WKB 51032 PLPTY
Zobacz aktualny ranking

b) Klasy energetyczne

Podobnie jak w innych urządzeniach AGD, producenci zobowiązani są do oznaczenia klasy efektywności energetycznej pralki, znajdującej się na specjalnej etykiecie. Klasa informuje o rocznym zużyciu energii wyrażonym w kW/h. Klasyfikacja obejmuje 7 stopni, oznaczonych od litery A+++ (największa efektywność) do D (najmniejsza) i jest zależna od współczynnika efektywności energetycznej, przy czym:

 • A+++ - współczynnik niższy niż 46%
 • A++ - między 46 a 52%
 • A+ - między 52 a 59%
 • A – między 59 a 68%
 • B – między 68 a 77%
 • C – między 77 a 87%
 • D – współczynnik wyższy niż 87%

Największa efektywność wiąże się również z wysoką ceną. Dlatego też najlepiej zdecydować się na pralkę z oznaczeniem A+ czy A.

c) Pobór wody

Przejdź do oferty producentów:

Pralki Beko
Pralki Whirlpool
Pralki Bosch
Pralki Gorenje
Pralki Electrolux
Pralki Samsung
Pralki Indesit
Pralki Siemens

Szukając oszczędnej pralki, warto zwrócić uwagę nie tylko na klasę energetyczną, ale i zużycie wody podczas jednego cyklu prania, którego wartość może wahać się pomiędzy 11 a 94 litrami. Częściej jednak producenci podają zużycie wody na rok (jest to obowiązkowe pole na etykiecie pralki) informujące o szacowanym zużyciu wody dla 4-osobowej rodziny przy 200 standardowych cyklach prania (bawełna 60°C). Przeciętna wartość to ok. 9000 litrów wody na rok.

d) Kultura pracy

Starsze pralki charakteryzują się stosunkowo wysokim poziomem wytwarzania hałasu. Im jednak nowszy, a zarazem droższy model, tym praca pralki jest bardziej komfortowa i przyjazna dla otoczenia. Standardowe natężenie dźwięku pralki oscyluje w okolicach 50 dB podczas prania i 70 dB podczas wirowania. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż zbyt wysoki poziom hałasu, może zakłócać codzienne czynności.

e) Efektywność prania

Oprócz klasy energetycznej, dyrektywa unijna określa konieczność oznaczenia efektywności prania i odwirowania. W tym przypadku można spotkać się z aż 9-stopniową skalą, zaczynając od A+++ (najwyższa), kończąc na G. Im wyższa efektywność, tym pralka charakteryzuje się wyższą skutecznością usuwania brudu, a odwirowanie jest szybsze i dokładniejsze.

 

Rodzaje pralek

Pralka automatyczna a wirnikowa

Pomimo że w sklepach spotyka się już głównie pralki automatyczne bębnowe, nadal możliwe jest kupienie pralki wirnikowej (np. Frani). Różnią się niemal wszystkim, a każde rozwiązanie znajduje swoich przeciwników jak i zwolenników. W przypadku pralki wirnikowej, oprócz kosztów samego urządzenia, może zaistnieć konieczność zakupienia wirnika. Poniżej zostały przedstawione podstawowe cechy obu pralek z podzieleniem ich na wady i zalety.

Zalety i wady pralek wirnikowych

ZALETY

 • Niska cena
 • Wyższa trwałość
 • Wyższa skuteczność w usuwaniu plam

WADY

 • Konieczność ręcznego wpuszczania i wypuszczania wody, zajmuje dużo miejsca
 • Brak dodatkowych funkcji prania, długotrwałe pranie
 • Brak możliwości odwirowania prania
 • Mniejsza ładowność pralki, brak grzałki w częsci modeli
 • Mniejsza oszczędność wody, możliwość zniszczenia ubrań

Zalety i wady pralek automatycznych

ZALETY

 • Wszystkie czynności zautomatyzowane (pobieranie, podgrzewanie i wylewanie wody, pranie, płukanie)
 • Dodatkowe funkcje ułatwiające pranie
 • Programy prania
 • Większa ładowność
 • Możliwość odwirowania i/lub suszenia prania

WADY

 • Wysoka cena
 • Wieksza awaryjność

Pralki wolnostojąca a pralka do zabudowy

Pralki wolnostojące stanowią największą część oferty sklepów. Wyróżniają się większą pojemnością oraz szerokim wachlarzem modeli. Pralki do zabudowy pozwalają natomiast na urządzenie łazienki w wybranym przez nas stylu. Niesie to za sobą pewne konsekwencje. W przypadku przemeblowania czy przeprowadzki, pralka do zabudowy staje się kłopotliwym ciężarem. Jednak większość funkcji jest takich samych w obu rodzajach urządzeń. To, na jaką warto się zdecydować, zależy od indywidualnych preferencji i względów estetycznych.

Pralki ładowane od góry lub od przodu

Większość osób ze względu na wygodę użytkowania decyduje się na pralki ładowane od frontu. Jednak w ofercie producentów można znaleźć również modele, w których ładowanie prania odbywa się górą. Decydując się na tego typu pralkę, należy pamiętać, by pozostawić wolną przestrzeń nad urządzeniem, ułatwiającą otwarcie drzwiczek. Jakie cechy posiadają obie pralki?

Pralki ładowane od góry i od frontu

Pralki ładowane od góry

 • większa pojemność bębna – od 4,5 do 6 kg
 • mniejsze rozmiary (jest węższa)
 • większe możliwość ustawienia pralki (w wnękach, bokiem itp.

Pralki ładowane od frontu

 • większe rozmiary
 • wygodniejsze użytkowanie
 • możliwość wykorzystania górnej ściany jako półki
 • nie nadaje się do małych łazienek

Pralki slim

Jeśli mieszkanie jest niewielkich rozmiarów, dobrym rozwiązaniem jest zakup pralek typu slim, które są płytkie i niewielkich rozmiarów. Ich głębokość wynosi od 33 do 45 cm. Należy jednak pamiętać, że wraz z gabarytami zmniejsza się pojemność bębna i waga załadunku może wynieść, w zależności od modelu, maksymalnie do 4,5 kg.

Pralko-suszarki

Pralko-suszarki cieszą się coraz większą popularnością. Świetnie sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach, w których nie ma miejsca na rozłożenie suszarki i rozwieszenie ubrań czy też w okresie wiosennym/jesiennym, kiedy nie ma możliwości wywieszenia prania na zewnątrz. Obecnie w ofercie producentów dostępne są modele ładowane od przodu. Pomimo to pralko-suszarki są mniej energooszczędne, zużywają więcej prądu jak i wody.

Dodatkowe funkcje pralek

Oprócz standardowych funkcji jak pranie i płukanie, producenci wprowadzają do poszczególnych modeli pralek automatycznych, szereg udogodnień poprawiających komfort użytkowania.

a) wirowanie

Wirowanie to najprawdopodobniej największa zaleta pralek automatycznych. Dzięki niemu, wyjęte pranie jest „wyżymane”, a ubrania nie ociekają wodą. Różne modele charakteryzują się różną prędkością wirowania (obrotów na minutę). Im wyższa wartość, tym pranie po wyjęciu jest mniej mokre. Jednak wiąże się to również z głośniejszą pracą pralki, a także samą ceną urządzenia. Standardowa prędkość wirowania to około 1000 obrotów na minutę.

b) programy prania

Pralki wyposażone są nie tylko w standardowe programy prania dostosowane do rodzaju tkanin i temperatury (bawełna, wełna, tkaniny syntetyczne) czy też poszczególnych etapów prania jak namaczanie czy pranie wstępne. W niektórych urządzeniach można znaleźć dodatkowe programy takie jak

 • pranie ręczne – stosowane w przypadku delikatnych ubrań czy bielizny. Pranie przeprowadzane jest w 30°C czy nawet w zimnej wodzie, a odwirowanie nie obydwa się lub jest zredukowane do minimum
 • eko – temperatura wody jest obniżana do 60°C, a czas prania wydłużony, dzięki czemu zużycie energii jest mniejsze.
 • skrócony – przeznaczony do odświeżenia ubrań bądź usunięcia niewielkich zabrudzeń. Czas trwania prania zostaje skrócony do około 25-30 minut.
 • do tkanin mieszanych – przydatny program do wykorzystania w przypadku ubrań nieposortowanych. Parametry pralki są tak dobierane, by tkaniny nie traciły pierwotnego koloru - program Bio – cechuje się wydłużonym praniem wstępnym w obniżonej temperaturze 40°C

c) Kontrola piany

System kontroli piany sprawdza ilość wykorzystanego proszku. Jeśli w pojemniku znajdzie się zbyt dużo detergentu, co jednocześnie przyczyni się do zwiększonej ilości piany w bębnie, system przeprowadzi dodatkowe płukanie. Dzięki temu na ubraniach nie pozostaną ślady po proszku.

d) Równomierne rozłożenie ładunku

Dzięki tej funkcji, ubrania w pralce rozłożone są równomiernie. Podczas prania urządzenie nie przesuwa się po podłodze, a tym samym nie zmienia pierwotnego położenia.

e) Automatyczny dobór wody

W zależności od wielkości wsadu, pralka pobiera odpowiednią ilość wody. Jest to funkcja pozwalającą zaoszczędzić zużycie wody, a także energii.

f) Aqua Spray

Aqua Spray to funkcja, dzięki której ubrania są z góry zraszane, co jednocześnie sprzyja efektywniejszemu i równomiernego rozprowadzeniu proszku do prania.

g) Opóźnienie startu pracy

Po załadowaniu bębna oraz wybraniu programu, funkcja umożliwia opóźnienie uruchomienia pralki nawet do 24 godzin.

h) Systemy zabezpieczające

Nawet najtańsze pralki automatyczne są wyposażone w zabezpieczenie chroniące przed przypadkowym otwarciem drzwi, co chroni łazienkę przed przypadkowym zalaniem. Droższe modele mogą mieć dodatkowe systemy, które wykrywają awarię urządzenia i odcinają możliwość wylania się wody np. w przypadku pęknięcia węża.

i) Eco Bubble

Jest to technologia stosowana przez firmę Samsung. Pralki mające tą funkcję wykorzystują generator bąbelków. Jego zadaniem jest takie wymieszanie detergentu z wodą, by środek piorący lepiej rozpuścił się w wodzie a jednocześnie szybciej wniknął w ubrania. Dzięki technologii EcoBubble zmniejszane jest zużycie ciepłej wody.

Pralki ładowane od frontu.

 

Montaż pralki

Każdą pralkę, niezależnie od modelu, należy podłączyć bezpośrednio do uziemionego gniazdka, bez wykorzystania przedłużaczy, za pomocą oryginalnych kabli dostarczonych przez producenta. W razie zbyt dużego obciążenia generowanego przez urządzenia podłączone do jednego gniazdka, może zostać uszkodzony sterownik pralki.

Każda pralka musi zostać podłączona do instalacji wodnej. Najczęściej urządzenie zasilane jest zimną wodą, jednak niektórzy producenci dopuszczają również możliwość podłączenie do ciepłej wody. Pozwala to zaoszczędzić energię potrzebną do podgrzania cieczy. Decydując się jednak na tego typu rozwiązanie, należy pamiętać, że konieczne jest również podłączenie przewodu do źródła zimnej wody.

Węże konieczne do doprowadzenia wody najczęściej dostarczane są przez producentów w zestawie z pralką. Najczęściej jest to elastyczny przewód o przeciętnej długości około 1,5 metra. Dlatego też pralkę najlepiej ustawić niedaleko punktu poboru wody. Każdy wąż zakończony jest nakrętką z gwintem 3/4 cala i taki też gwint musi znaleźć się w instalacji wodnej. Dla komfortowego użytkowania warto również wyposażyć się w zawór odcinający, który po zakończeniu prania, odcina dopływ wody bez konieczności zakręcania kurka.

W przypadku gotowej instalacji, w której nie przewidziano podłączenia pralki, istnieje rozwiązanie w postaci zaworu przelotowego podłączanego do węża. Należy go zamontować pomiędzy węzłem wody a baterią ścienną.

Akcesoria do pralek

Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń, istnieje możliwość dokupienia akcesoriów do pralki zwiększających bezpieczeństwo czy komfort użytkowania:

a) wąż dopływowy z Aqua Stop

Zabezpiecza przed zalaniem mieszkania, nieszczelnościami oraz przelaniem.

b) podkładki i gumowe nóżki pod pralkę

Zapobiegają przesuwaniu pralki po podłodze oraz zmniejszają generowany hałas podczas wirowania

c) woreczki do prania

Wykonane z drobnej siatki umożliwiają wypranie drobnych i delikatnych części garderoby.

Jak dbać o pralkę

Aby wydłużyć żywotność urządzenia, pralkę należy regularnie czyścić. Nie tylko bęben, ale również pojemniki na środki piorące, osadzające się na ściankach, zmniejszając jednocześnie efektywność prania. Jednak jedną z największych bolączek współczesnych pralek stanowi zabrudzony filtr. Warto po kilku praniach wyczyścić go z zebranego podczas prania brudu jak sierść, włosy czy nawet fragmenty papieru. Natomiast w przypadku twardej wody warto stosować środki zmiękczające, które zapobiegają osadzaniu kamienia.

Jakiego producenta pralkę wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Które pralki są najlepsze? A jakie najpopularniejsze?

Najpopularniejsi producenci pralek zarówno zwykłych jak i do zabudowy to m.in. Electrolux, Beko, Bosch, Whirlpool, Gorenje, Hotpoint-Ariston, Candy, Indesit, Amica, Samsung, Polar, Zanussi, LG, Mastercook, Siemens, Hoover, Panasonic. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze pralki. Niektóre serie (linie) pralek są lepszej jakości inne nieco gorszej. Zobacz ranking pralek w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobrą pralkę.

Wchodząc do sklepu w poszukiwaniu zwykłej pralki, która ma spełniać podstawowe funkcje, okazuje się, że nie jest to zadanie proste.

Producenci oferują wiele modeli, które mogą różnić się między sobą wszystkim – począwszy od sposobu ładowaniu, kończąc na niespotykanych czy tzw „inteligentnych” funkcjach.

Przechadzając się alejką sklepową, pojawiają się liczne pytania dotyczące wyboru: która pralka nadaje się do łazienki? Która jest lepsza? Która lepiej sprawdzi się przy dużej rodzinie, a która w niewielkiej łazience? Niniejszy poradnik ma na celu zaprezentowanie najważniejszych informacji dotyczących pralek – na co zwracać uwagę przy zakupie i jakie są między nimi różnice.

Podstawowe informacje

Przed wybraniem się do sklepu, warto zastanowić się nad oczekiwaniami oraz potrzebami. Należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych cech pralek, które zaważą o komforcie użytkowania, a także samego rozmieszczenia urządzenia w mieszkaniu.

a) Pojemność

Przy zakupie pralki jest to jeden z najważniejszych elementów, który przede wszystkim zależy od wielkości rodziny, a także ilością miejsca w docelowym pomieszczeniu. W sprzedaży dostępne są modele, których ładowność bębna wynosi od 3 do nawet 10 kg. Jeśli pralka przeznaczona jest dla singla bądź pary w niewielkim mieszkaniu, warto zainwestować w najmniejsze urządzenia o pojemności do 5 kg. Dla większych, kilkuosobowych rodzin, producenci przewidzieli pralki o ładowności do 7 kg. Modele o największej pojemności przeznaczone są do działalności gospodarczej. Im jednak większa ładowność bębna, tym większe jest urządzenie oraz jego cena.

Ranking pralek ładowanych od frontu 2017

1.

                            Pralka Beko WKB 51022 PL PTY
Pralka Beko WKB 51022 PL PTY
Pralka Beko WKB 51022 PL PTY
2.

                            Pralka Beko WKB 61032 PLPTY
Pralka Beko WKB 61032 PLPTY
Pralka Beko WKB 61032 PLPTY
3.

                            Pralka Beko WKB 51032 PLPTY
Pralka Beko WKB 51032 PLPTY
Pralka Beko WKB 51032 PLPTY
Zobacz aktualny ranking

b) Klasy energetyczne

Podobnie jak w innych urządzeniach AGD, producenci zobowiązani są do oznaczenia klasy efektywności energetycznej pralki, znajdującej się na specjalnej etykiecie. Klasa informuje o rocznym zużyciu energii wyrażonym w kW/h. Klasyfikacja obejmuje 7 stopni, oznaczonych od litery A+++ (największa efektywność) do D (najmniejsza) i jest zależna od współczynnika efektywności energetycznej, przy czym:

 • A+++ - współczynnik niższy niż 46%
 • A++ - między 46 a 52%
 • A+ - między 52 a 59%
 • A – między 59 a 68%
 • B – między 68 a 77%
 • C – między 77 a 87%
 • D – współczynnik wyższy niż 87%

Największa efektywność wiąże się również z wysoką ceną. Dlatego też najlepiej zdecydować się na pralkę z oznaczeniem A+ czy A.

c) Pobór wody

Przejdź do oferty producentów:

Pralki Beko
Pralki Whirlpool
Pralki Bosch
Pralki Gorenje
Pralki Electrolux
Pralki Samsung
Pralki Indesit
Pralki Siemens

Szukając oszczędnej pralki, warto zwrócić uwagę nie tylko na klasę energetyczną, ale i zużycie wody podczas jednego cyklu prania, którego wartość może wahać się pomiędzy 11 a 94 litrami. Częściej jednak producenci podają zużycie wody na rok (jest to obowiązkowe pole na etykiecie pralki) informujące o szacowanym zużyciu wody dla 4-osobowej rodziny przy 200 standardowych cyklach prania (bawełna 60°C). Przeciętna wartość to ok. 9000 litrów wody na rok.

d) Kultura pracy

Starsze pralki charakteryzują się stosunkowo wysokim poziomem wytwarzania hałasu. Im jednak nowszy, a zarazem droższy model, tym praca pralki jest bardziej komfortowa i przyjazna dla otoczenia. Standardowe natężenie dźwięku pralki oscyluje w okolicach 50 dB podczas prania i 70 dB podczas wirowania. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż zbyt wysoki poziom hałasu, może zakłócać codzienne czynności.

e) Efektywność prania

Oprócz klasy energetycznej, dyrektywa unijna określa konieczność oznaczenia efektywności prania i odwirowania. W tym przypadku można spotkać się z aż 9-stopniową skalą, zaczynając od A+++ (najwyższa), kończąc na G. Im wyższa efektywność, tym pralka charakteryzuje się wyższą skutecznością usuwania brudu, a odwirowanie jest szybsze i dokładniejsze.

 

Rodzaje pralek

Pralka automatyczna a wirnikowa

Pomimo że w sklepach spotyka się już głównie pralki automatyczne bębnowe, nadal możliwe jest kupienie pralki wirnikowej (np. Frani). Różnią się niemal wszystkim, a każde rozwiązanie znajduje swoich przeciwników jak i zwolenników. W przypadku pralki wirnikowej, oprócz kosztów samego urządzenia, może zaistnieć konieczność zakupienia wirnika. Poniżej zostały przedstawione podstawowe cechy obu pralek z podzieleniem ich na wady i zalety.

Zalety i wady pralek wirnikowych

ZALETY

 • Niska cena
 • Wyższa trwałość
 • Wyższa skuteczność w usuwaniu plam

WADY

 • Konieczność ręcznego wpuszczania i wypuszczania wody, zajmuje dużo miejsca
 • Brak dodatkowych funkcji prania, długotrwałe pranie
 • Brak możliwości odwirowania prania
 • Mniejsza ładowność pralki, brak grzałki w częsci modeli
 • Mniejsza oszczędność wody, możliwość zniszczenia ubrań

Zalety i wady pralek automatycznych

ZALETY

 • Wszystkie czynności zautomatyzowane (pobieranie, podgrzewanie i wylewanie wody, pranie, płukanie)
 • Dodatkowe funkcje ułatwiające pranie
 • Programy prania
 • Większa ładowność
 • Możliwość odwirowania i/lub suszenia prania

WADY

 • Wysoka cena
 • Wieksza awaryjność

Pralki wolnostojąca a pralka do zabudowy

Pralki wolnostojące stanowią największą część oferty sklepów. Wyróżniają się większą pojemnością oraz szerokim wachlarzem modeli. Pralki do zabudowy pozwalają natomiast na urządzenie łazienki w wybranym przez nas stylu. Niesie to za sobą pewne konsekwencje. W przypadku przemeblowania czy przeprowadzki, pralka do zabudowy staje się kłopotliwym ciężarem. Jednak większość funkcji jest takich samych w obu rodzajach urządzeń. To, na jaką warto się zdecydować, zależy od indywidualnych preferencji i względów estetycznych.

Pralki ładowane od góry lub od przodu

Większość osób ze względu na wygodę użytkowania decyduje się na pralki ładowane od frontu. Jednak w ofercie producentów można znaleźć również modele, w których ładowanie prania odbywa się górą. Decydując się na tego typu pralkę, należy pamiętać, by pozostawić wolną przestrzeń nad urządzeniem, ułatwiającą otwarcie drzwiczek. Jakie cechy posiadają obie pralki?

Pralki ładowane od góry i od frontu

Pralki ładowane od góry

 • większa pojemność bębna – od 4,5 do 6 kg
 • mniejsze rozmiary (jest węższa)
 • większe możliwość ustawienia pralki (w wnękach, bokiem itp.

Pralki ładowane od frontu

 • większe rozmiary
 • wygodniejsze użytkowanie
 • możliwość wykorzystania górnej ściany jako półki
 • nie nadaje się do małych łazienek

Pralki slim

Jeśli mieszkanie jest niewielkich rozmiarów, dobrym rozwiązaniem jest zakup pralek typu slim, które są płytkie i niewielkich rozmiarów. Ich głębokość wynosi od 33 do 45 cm. Należy jednak pamiętać, że wraz z gabarytami zmniejsza się pojemność bębna i waga załadunku może wynieść, w zależności od modelu, maksymalnie do 4,5 kg.

Pralko-suszarki

Pralko-suszarki cieszą się coraz większą popularnością. Świetnie sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach, w których nie ma miejsca na rozłożenie suszarki i rozwieszenie ubrań czy też w okresie wiosennym/jesiennym, kiedy nie ma możliwości wywieszenia prania na zewnątrz. Obecnie w ofercie producentów dostępne są modele ładowane od przodu. Pomimo to pralko-suszarki są mniej energooszczędne, zużywają więcej prądu jak i wody.

Dodatkowe funkcje pralek

Oprócz standardowych funkcji jak pranie i płukanie, producenci wprowadzają do poszczególnych modeli pralek automatycznych, szereg udogodnień poprawiających komfort użytkowania.

a) wirowanie

Wirowanie to najprawdopodobniej największa zaleta pralek automatycznych. Dzięki niemu, wyjęte pranie jest „wyżymane”, a ubrania nie ociekają wodą. Różne modele charakteryzują się różną prędkością wirowania (obrotów na minutę). Im wyższa wartość, tym pranie po wyjęciu jest mniej mokre. Jednak wiąże się to również z głośniejszą pracą pralki, a także samą ceną urządzenia. Standardowa prędkość wirowania to około 1000 obrotów na minutę.

b) programy prania

Pralki wyposażone są nie tylko w standardowe programy prania dostosowane do rodzaju tkanin i temperatury (bawełna, wełna, tkaniny syntetyczne) czy też poszczególnych etapów prania jak namaczanie czy pranie wstępne. W niektórych urządzeniach można znaleźć dodatkowe programy takie jak

 • pranie ręczne – stosowane w przypadku delikatnych ubrań czy bielizny. Pranie przeprowadzane jest w 30°C czy nawet w zimnej wodzie, a odwirowanie nie obydwa się lub jest zredukowane do minimum
 • eko – temperatura wody jest obniżana do 60°C, a czas prania wydłużony, dzięki czemu zużycie energii jest mniejsze.
 • skrócony – przeznaczony do odświeżenia ubrań bądź usunięcia niewielkich zabrudzeń. Czas trwania prania zostaje skrócony do około 25-30 minut.
 • do tkanin mieszanych – przydatny program do wykorzystania w przypadku ubrań nieposortowanych. Parametry pralki są tak dobierane, by tkaniny nie traciły pierwotnego koloru - program Bio – cechuje się wydłużonym praniem wstępnym w obniżonej temperaturze 40°C

c) Kontrola piany

System kontroli piany sprawdza ilość wykorzystanego proszku. Jeśli w pojemniku znajdzie się zbyt dużo detergentu, co jednocześnie przyczyni się do zwiększonej ilości piany w bębnie, system przeprowadzi dodatkowe płukanie. Dzięki temu na ubraniach nie pozostaną ślady po proszku.

d) Równomierne rozłożenie ładunku

Dzięki tej funkcji, ubrania w pralce rozłożone są równomiernie. Podczas prania urządzenie nie przesuwa się po podłodze, a tym samym nie zmienia pierwotnego położenia.

e) Automatyczny dobór wody

W zależności od wielkości wsadu, pralka pobiera odpowiednią ilość wody. Jest to funkcja pozwalającą zaoszczędzić zużycie wody, a także energii.

f) Aqua Spray

Aqua Spray to funkcja, dzięki której ubrania są z góry zraszane, co jednocześnie sprzyja efektywniejszemu i równomiernego rozprowadzeniu proszku do prania.

g) Opóźnienie startu pracy

Po załadowaniu bębna oraz wybraniu programu, funkcja umożliwia opóźnienie uruchomienia pralki nawet do 24 godzin.

h) Systemy zabezpieczające

Nawet najtańsze pralki automatyczne są wyposażone w zabezpieczenie chroniące przed przypadkowym otwarciem drzwi, co chroni łazienkę przed przypadkowym zalaniem. Droższe modele mogą mieć dodatkowe systemy, które wykrywają awarię urządzenia i odcinają możliwość wylania się wody np. w przypadku pęknięcia węża.

i) Eco Bubble

Jest to technologia stosowana przez firmę Samsung. Pralki mające tą funkcję wykorzystują generator bąbelków. Jego zadaniem jest takie wymieszanie detergentu z wodą, by środek piorący lepiej rozpuścił się w wodzie a jednocześnie szybciej wniknął w ubrania. Dzięki technologii EcoBubble zmniejszane jest zużycie ciepłej wody.

Pralki ładowane od frontu.

 

Montaż pralki

Każdą pralkę, niezależnie od modelu, należy podłączyć bezpośrednio do uziemionego gniazdka, bez wykorzystania przedłużaczy, za pomocą oryginalnych kabli dostarczonych przez producenta. W razie zbyt dużego obciążenia generowanego przez urządzenia podłączone do jednego gniazdka, może zostać uszkodzony sterownik pralki.

Każda pralka musi zostać podłączona do instalacji wodnej. Najczęściej urządzenie zasilane jest zimną wodą, jednak niektórzy producenci dopuszczają również możliwość podłączenie do ciepłej wody. Pozwala to zaoszczędzić energię potrzebną do podgrzania cieczy. Decydując się jednak na tego typu rozwiązanie, należy pamiętać, że konieczne jest również podłączenie przewodu do źródła zimnej wody.

Węże konieczne do doprowadzenia wody najczęściej dostarczane są przez producentów w zestawie z pralką. Najczęściej jest to elastyczny przewód o przeciętnej długości około 1,5 metra. Dlatego też pralkę najlepiej ustawić niedaleko punktu poboru wody. Każdy wąż zakończony jest nakrętką z gwintem 3/4 cala i taki też gwint musi znaleźć się w instalacji wodnej. Dla komfortowego użytkowania warto również wyposażyć się w zawór odcinający, który po zakończeniu prania, odcina dopływ wody bez konieczności zakręcania kurka.

W przypadku gotowej instalacji, w której nie przewidziano podłączenia pralki, istnieje rozwiązanie w postaci zaworu przelotowego podłączanego do węża. Należy go zamontować pomiędzy węzłem wody a baterią ścienną.

Akcesoria do pralek

Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń, istnieje możliwość dokupienia akcesoriów do pralki zwiększających bezpieczeństwo czy komfort użytkowania:

a) wąż dopływowy z Aqua Stop

Zabezpiecza przed zalaniem mieszkania, nieszczelnościami oraz przelaniem.

b) podkładki i gumowe nóżki pod pralkę

Zapobiegają przesuwaniu pralki po podłodze oraz zmniejszają generowany hałas podczas wirowania

c) woreczki do prania

Wykonane z drobnej siatki umożliwiają wypranie drobnych i delikatnych części garderoby.

Jak dbać o pralkę

Aby wydłużyć żywotność urządzenia, pralkę należy regularnie czyścić. Nie tylko bęben, ale również pojemniki na środki piorące, osadzające się na ściankach, zmniejszając jednocześnie efektywność prania. Jednak jedną z największych bolączek współczesnych pralek stanowi zabrudzony filtr. Warto po kilku praniach wyczyścić go z zebranego podczas prania brudu jak sierść, włosy czy nawet fragmenty papieru. Natomiast w przypadku twardej wody warto stosować środki zmiękczające, które zapobiegają osadzaniu kamienia.

Jakiego producenta pralkę wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Które pralki są najlepsze? A jakie najpopularniejsze?

Najpopularniejsi producenci pralek zarówno zwykłych jak i do zabudowy to m.in. Electrolux, Beko, Bosch, Whirlpool, Gorenje, Hotpoint-Ariston, Candy, Indesit, Amica, Samsung, Polar, Zanussi, LG, Mastercook, Siemens, Hoover, Panasonic. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze pralki. Niektóre serie (linie) pralek są lepszej jakości inne nieco gorszej. Zobacz ranking pralek w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobrą pralkę.

Kategoria: Poradniki
Data: 17.05.2017
Social