Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać nawigację GPS do samochodu?

Analizujemy najważniejsze dane techniczne, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie nawigacji samochodowej.

Podróżowanie może być wyzwaniem, szczególnie jeśli wybierasz się w nieznane. Dlatego warto zainwestować w dobry GPS, dzięki któremu nigdy nie zgubisz drogi.

Najlepsza nawigacja samochodowa – na co zwrócić uwagę?

Nawigacja samochodowa Garmin ułatwi Ci każdy wakacyjny wyjazd. Jedynym warunkiem jest to, czy wybrałeś dobrą, godną zaufania opcję. W przeciwnym razie urządzenie może wywieść Cię w pole. A powrót na prawidłową trasę to często stracone godziny i dużo nerwów. Dlatego, zanim zdecydujesz się na jedną z dostępnych opcji, przeanalizuj wszystkie parametry urządzenia oraz zastanów się, czy odpowiada ono Twoim potrzebom. Nie zaszkodzi też zerknąć na opinie klientów, którzy już posiadają taki sprzęt. Oni szczerze napiszą, czy są zadowoleni z jego działania.

Jeżeli planujesz dłuższą podróż, niezbędne będzie wyznaczenie trasy, która będzie optymalnie krótka, ale też wygodna. Możesz zaplanować w czasie jazdy postoje w określonych miejscach. Dlatego uważaj na nawigacje, które prowadzić Cię będą przez szutrowe drogi. Może się okazać, że trasa jest nieprecyzyjna, łatwo tam zabłądzić albo część z niej prowadzi przez prywatne, ogrodzone posesje, a wtedy będziesz musiał zawrócić i nadrabiać drogi. Jak więc wybrać, aby w Twoich rękach znalazła się najlepsza mapa samochodowa?

Polecane nawigacje GPS

Nawigacja samochodowa

Nawigacja samochodowa była swego czasu hitem. Później musiała zmierzyć się z dużą konkurencją w postaci aplikacji w smartfonach, ale jej zwolennicy nadal uważają, że jest lepszym rozwiązaniem. Nic dziwnego, bo ma nad telefonami przewagę przynajmniej w kilku aspektach. Urządzenie mocuje się w okolicach przedniej szyby, tak by kierowca mógł do niej swobodnie sięgnąć i żeby znajdowała się w jego polu widzenia. Dzięki ekranowi większych rozmiarów próba odczytania informacji nie rozprasza kierowcy.

Tego typu urządzenie posiada dotykowy ekran. Jest on precyzyjny i łatwy w obsłudze. Interfejs też jest intuicyjny, co ułatwia kierowcy korzystanie z mapy. Projektanci zawsze mają na względzie bezpieczeństwo, więc starają się, żeby sprzęt wymagał jak najmniej interwencji ze strony kierowcy i nie rozpraszał go. Nawigacja ma jeden cel. Jest nim doprowadzenie Cię na miejsce docelowe szybko i bezpiecznie. Nie ma tu wyskakujących okienek i powiadomień. Nic nie zakłóca jego pracy.

Niestety urządzenie ma też swoje wady. Musisz pamiętać o aktualizacji map, które są na nim zapisane. Producenci zapewniają dostęp do tych aktualizacji, dlatego przed podróżą warto sprawdzić, czy nie zostały udostępnione żadne poprawki. Przy dzisiejszym tempie rozbudowy infrastruktury drogowej, trasy mogą się zmieniać nawet co tydzień. Ten sprzęt to nawigacja TomTom bez internetu. Za darmo skorzystasz z nowych map, jeżeli podłączysz ją do komputera. Nie masz jednak możliwości wgrania map w czasie drogi, bo urządzenie nie jest podłączone do sieci.

Nawigacja w smartfonie

Najczęściej używanym i najpowszechniej dostępnym urządzeniem GPS są obecnie smartfony. Stworzonych zostało wiele aplikacji, które pomagają Ci odnaleźć się w podróży. Nie jest to niezawodne rozwiązanie, ale nawigacja samochodowa Navitel za darmo nie pozwala na tak szerokie zastosowanie, jak niektóre z tych aplikacji. Jedną z nich jest nawigacja Google, która w większości telefonów dostępna jest fabrycznie. Jej działanie jest bardzo proste. Wybierasz miejsce docelowe i klikasz opcję „wyznacz trasę”, a program oblicza najlepszą dostępną w tej chwili drogę do celu.

Ten system ma wiele zalet. Dzięki powszechności zbiera dane od wielu użytkowników. Korzysta zarówno z GPS, jak i z połączenia internetowego, dzięki czemu na bieżąco aktualizuje mapy i wydarzenia drogowe. Dowiesz się dzięki temu dużo wcześniej o korkach i wypadkach na trasie przejazdu. Stale masz też dostęp do informacji o mijanych obiektach: stacjach, zajazdach czy ciekawych turystycznie miejscach. Dowiesz się też, ile mniej więcej zajmie Ci przebycie danej drogi. Możesz ustawić kilka przystanków, a aplikacja daje Ci różne opcje trasy do wyboru, jeżeli gwarantują podobny czas przejazdu.

Jednak nawigacja samochodowa w telefonie ma swoje mankamenty. Jednym z nich są powiadomienia, które na smartfonach pojawiają się coraz częściej. Korzystamy z tak dużej ilości aplikacji, że każda co chwilę chce nam dostarczyć jakieś informacje. Sposobem na to jest wyłączenie wszystkich powiadomień przed wyjazdem w trasę. Musisz uważać też na wiadomości tekstowe, które zasłaniają część ekranu, ale przede wszystkim na rozmowy. Ekran połączenia głosowego całkowicie uniemożliwia korzystanie z nawigacji, a na jego minimalizację nie zawsze jest czas. To rozprasza i stwarza zagrożenie na drodze.

Zewnętrzny GPS

Możesz też zdecydować się na zewnętrzny lokalizator GPS. Kiedy będzie on przydatny? Na przykład gdy chcesz skorzystać z nawigacji w tablecie, który nie posiada takiego modułu. Urządzenie podłączysz przez bluetooth. Zebrane przez nie dane zostaną przekazane do oprogramowania i na ich podstawie wyznaczona zostanie najlepsza trasa. Takie możliwości daje między innymi Naviexpert. To oprogramowanie, które wgrasz do telefonu lub tabletu. Dostępna w nim mapa drogowa Polski jest stale aktualizowana, więc masz możliwość korzystania z pewnych i sprawdzonych tras przejazdu.

Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z ekranu większego urządzenia. Mapa jest więc bardziej wyraźna, a obsługa łatwiejsza. Pamiętać należy, że nie wystąpią tu też problemy, które stanowiły duży minus w nawigacjach dedykowanych dla smartfonów. Nie mamy tu dużej liczby powiadomień, a te, które są, zasłaniają minimalną część ekranu i nie utrudniają odczytu trasy. Nie pojawia się też problem z połączeniami, bo tablety nie mają tej funkcji. Możemy natomiast korzystać z połączenia internetowego, co jest dużym plusem.

Zewnętrzne urządzenia GPS nie są obecnie zbyt popularne. Większość urządzeń mobilnych ma wbudowane systemy do lokalizacji, więc nie wymagają one zewnętrznego lokalizatora. Jeżeli jednak jesteś posiadaczem urządzenia starszej generacji, nadal możesz wykorzystać tę opcję i wygodnie obsługiwać aplikacje z mapami. Taki lokalizator jest bardzo tani, więc nie nadwyręży Twojego wakacyjnego budżetu.

Nowoczesne urządzenia a mapy

Nowoczesne urządzenie do nawigacji mają ogromną przewagę nad mapami papierowymi. Dostarczają Ci najbardziej aktualną wersję siatki drogowej i umożliwiają korzystanie z dodatkowych, bardziej zaawansowanych opcji. Cały czas dają Ci dostęp do aktualnej lokalizacji i pozwalają na szybkie obliczenie czasu podróży. Mapy papierowe już dawno przeszły do lamusa. Teraz jedynym dylematem jest to, którą nawigację samochodową wybrać, aby wygodnie dotrzeć do celu.

Jak wybierać nawigację?

Decydując się na nawigację, zwróć uwagę przede wszystkim na to, jak często jej wydawca aktualizuje mapy. Jeżeli ostatnia aktualizacja dostępna była kilka miesięcy temu, to trasy mogą być już nieaktualne, a przecież nie chcesz, by Twój elektroniczny przewodnik wywiódł Cię w pole. Poczytaj też recenzje na temat wytrzymałości baterii i dokładności lokalizacji. Zależy Ci przecież, żeby urządzenie pokazywało dokładnie Twoje położenie i nie rozładowywało się co pół godziny. Dobre recenzje i duża popularność w sklepie zawsze jest dobrym znakiem.

W przypadku nawigacji w telefonach uważaj na aplikacje, które mają problem z odczytem lokalizacji lub połączeniem internetowym. Korzystaj z tych, które mają dużą liczbę użytkowników. Pozwolą one na zbieranie danych i przewidywanie problemów na trasie. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy.

Sprawdź nawigacje GPS

Udostępnij
5,0
5 ocen
9 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Jedną z najfajniejszych nawi z jaką miałem do czynienia jest NAVITEL E500. Kompaktowe urządzonko, ma dużo ciekawych funkcji, jakościowo uchwyty, dźwięk i transmitter na wysokim poziomie!
Kupiłem ją miesiąc temu i również nie narzekam. Dodam jeszcze, że ma przydatnego asystenta pasa ruchu...
popieram opinie powyzej, fajne urzadzonko do trzech stowek z dobra bateria
Jeśli chodzi o Navitel to odradzam stanowczo , mam nie miłe doświadczenia z tą firmą jak i ze sprzętem. Nawigacja jest do kitu i szkoda kasy , lepiej kup coś innego . Firma Navitel oszukuje klientów twierdząc że jest firmą z Czech a tymczasem prawda jest zupelnie inna. Firma jest typowo rosyjska tylko zarejestrowana na potrzeby UE w Czechach.
Mam nawigację firmy Navitel, model E100 na Polskę i kraje ościenne. Dużo dobrych funkcji, wspomnianych z resztą w artykule (dobre sd, muzyka w tle, transmitter) i sporo pamięci wewnętrznej. Zapłaciłem bodajże 239 złotych, ale jestem mega zadowolony
szukam dobrej precyzyjnej nawigacji do 900 zl - prosze o podpowiedz co mozna wybrac
G550 moto od Navitela, hybryda którą możesz podłączyć do autka i aktualizacje ma na odpowiednim poziomie!
urządzenie to nie wszystko, jaki wymogi do map?
Proponowane trzy w zestawieniu czyli tomtom start 25m, vordon vor-5av i navitel.. cenowo najlepiej wychodzi e500, z reszta zostala nawet urządzeniem roku w Ceneo, nieźle nieźle.. chyba się zdecyduje na zakup bo czytam opinie i sporo ludzi ją poleca
Specjalista Morele | 12:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.