https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-monitor-jaki-najlepszy-czy-warto-kupic/374/ 2019-11-19 13:17:51.000000

Jak wybrać monitor? Jaki najlepszy? Czy warto kupić?

Przed wyborem monitora komputerowego należy pochylić się nad takimi parametrami jak rodzaj matrycy, odświeżanie obrazu, rozdzielczość, przekątna oraz proporcje i określić budżet adekwatny do swoich oczekiwań. Poznaj 6 najważniejszych punktów, dzięki którym zyskasz kluczową wiedzę niezbędną do zakupu wymarzonego monitora.

Monitory do gier i projektowania graficznego różnią się parametrami od tych przeznaczonych do prac biurowych. Jak nie zgubić się w gąszczu niezrozumiałych skrótów matryc, skąd wiedzieć czym tak naprawdę jest 4K i jakie znaczenie ma odświeżanie dla wprawionego gracza? Wystarczy przeczytać nasz artykuł będący prawdziwym kompendium wiedzy, które powinieneś wziąć sobie do serca przed naciśnięciem przycisku „Zamawiam”.

Najpopularniejsze monitory w morele.net

Jaki budżet będzie optymalny do Twoich potrzeb?

Monitory do komputera w budżecie do 600 zł cechują się rozdzielczością Full HD, matrycą TN, VA, lub coraz częściej IPS i odświeżaniem na poziomie 60-75 Hz. Jeśli planujesz zakup monitora do użytku domowego to ten pułap cenowy będzie dla Ciebie odpowiedni.

Dla graczy lubujących się w grach dynamicznych np. strzelankach, najlepszym wyborem będą monitory z matrycą TN lub VA, ponieważ wyróżniają się m.in. szybkim czasem reakcji, co ma bardzo duże znaczenie podczas gry. Monitory z matrycą TN lub VA możemy kupić już od 250-300 zł, w zależności od przekątnej ekranu. Drugim bardzo istotnym parametrem dla gracza będzie odświeżanie. Przy najniższym budżecie będzie ono wynosić 60Hz, natomiast już przy ok. 800 zł - 144Hz, co zapewni Ci dużo lepsze wrażenia z gry. Dla prawdziwych koneserów gamingu rekomendujemy odświeżanie na poziomie 240Hz, które w ostatnim czasie staje się coraz tańsze i bardziej dostępne dla graczy. Najtańsze dobre monitory 240Hz można znaleźć już za 1100 zł. Zwróćmy także uwagę na rozdzielczość - dla większości gamerów zdecydowanie wystarczające będzie 1080p, ale jeśli szukasz czegoś więcej to 1440p z pewnością będzie idealnym wyborem.

Dla grafików najlepszym wyborem będzie matryca IPS lub VA. Ta druga oferuje najlepszą czerń, a pierwsza wyróżnia się najlepszymi możliwymi kątami widzenia i często najlepszymi barwami. Do projektowania graficznego niezbędna będzie rozdzielczość Full HD (1920 × 1080 px), QHD (2560 × 1440 px) lub 4K. Dla grafików ogromne znaczenie ma przekątna ekranu, zapewniająca odpowiedni komfort pracy – postaw na monitor 27 cali lub ultrapanoramiczny 21:9 lub 32:9. Monitor ultrapanoramiczny zapewnia większe niż w przypadku klasycznych monitorów pole widzenia.. Większe pole ekranu umożliwia graczom lepsze rezultaty podczas rozgrywek np. szybsze dostrzeżenie przeciwnika.

Monitory zakrzywione posiadają wiele zalet takich jak: niezmienna jakość obrazu, znaczne rozszerzenie pola widzenia przez co przestrzeń robocza wydaje nam się szersza, mniejsza podatność na wpływ promieni słonecznych etc. Ważnym wyróżnikiem monitorów zakrzywionych jest kształt zbliżony do krzywizny ludzkiego oka, przez co każdy obszar ekranu znajduje się w tej samej odległości od naszego oka, co sprawia, że użytkowanie jest zdrowsze od klasycznego monitora.

Zadbaj o to, by Twój monitor miał funkcję pivot, umożliwiającą Ci podgląd projektu w pionie. Pamiętaj o tym, by Twój monitor miał odpowiednie złącza – szczególnie DisplayPort, który powoli staje się standardem i pozwala w pełni wykorzystać specyfikację monitorów. Ważne są też porty USB, do których możemy podłączyć kolejne urządzenia. Ceny monitorów dla grafików to minimum 1000-1500 zł.

Poznaj rodzaje matryc, które pozwolą Ci pracować wydajnie

Zalety i wady matryc TN

ZALETY

 • Niska cena
 • Wysoki czas odświeżania
 • Bardzo szybki czas reakcji

WADY

 • Słaba jakość obrazu
 • Słaby kąt widzenia
 • Problemy z odwzorowaniem głębokiej czerni

Stając przed zakupem wymarzonego monitora do komputera w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad wyborem matrycy. Najczęściej występujące w polskich domach są matryce TN, których główną cechą jest wysoki czas odświeżania nawet do 144-240Hz. Monitory z matrycą TN mają jeszcze jeden duży atut – niską cenę. Niestety w większości przypadków piętą achillesową matryc TN jest słaby kąt widzenia oraz słaba jakość obrazu.

Zalety i wady matryc IPS

ZALETY

 • Dobre odwzorowanie barw
 • Świetny kontrast
 • Dobry kąt widzenia

WADY

 • Gorszy czas reakcji niż w przypadku matrycy TN lub VA
 • Wyższa cena od matrycy TN

Z kolei matryce IPS mają technologiczną przewagę nad TN dzięki dobremu odwzorowaniu barw(Kontrast IPS mają taki sam jak TN, VA ma lepszy kontrast). Coraz częściej matryce IPS są wyposażone w świetną jakość obrazu i lepsze kąty widzenia, co sprawia, że występują w wielu nowych modelach monitorów.

Zalety i wady matryc VA

ZALETY

 • Optymalna cena – niższa od IPS, ale wyższa niż TN
 • Lepsze kąty widzenia w porównaniu od matrycy TN

WADY

 • Wolniejszy czas reakcji niż w matrycy TN, ale szybszy niż w matrycy IPS

Matryce VA charakteryzują się wysokim kontrastem oraz dobrym odwzorowaniem czerni. Przejawiają się gorszą jakością barw w porównaniu do IPS, ale nadrabiają lepszym kątem widzenia od matryc TN. Ich funkcjonalności idealne nadają się do oglądania filmów i projektowania graficznego.

Odświeżanie obrazu – parametry, o które walczy każdy ceniący się gracz

Odświeżanie obrazu to nic innego jak liczba obrazów wyświetlanych na ekranie podczas jednej sekundy. Dla przykładu monitor 60Hz to 60 klatek na sekundę. Podczas wyboru monitorów do gier parametr odświeżenia jest niezwykle ważny, ponieważ szybkość odświeżania determinuje komfortową grę i jest niezbędna do szybkiego reagowania. Warto zaznaczyć, że ilość klatek na sekundę poniżej 50 może wywoływać nieprzyjemne dla zdrowia dolegliwości jak na przykład bóle głowy.

Polecane monitory 60Hz

Polecane monitory 75Hz

Warto wiedzieć!

Monitory z parametrami na poziomie 60-75Hz nadają się najlepiej do codziennego użytkowania. Jednak zwolennicy dynamicznych gier i ludzie ceniący sobie lepszą płynność powinni postawić na monitor 144Hz. Gracze zawodowi i tacy, którzy szukają najwyższej jakości w codziennej grze, powinni sięgnąć po monitory do gry 240Hz, które będą spełniać nawet najbardziej wygórowane kryteria.

Polecane monitory 144Hz

Polecane monitory 240Hz

Wysoki współczynnik odświeżania powinien iść w parze z krótkim czasem reakcji plamki. Im krótszy czas reakcji, tym lepiej. Najlepszy wynik to 0,5 ms, ale przy 4ms także będziesz mógł grać bez smużenia. Jeśli monitor posiada poziom odświeżania 5ms to będzie się on nadawać dla początkującego gracza lub do użytku domowego. Wynik 10ms nie nadaje się do gier, ale nie będzie dyskwalifikujący dla biurowych użytkowników.

Rozdzielczość – czyli liczba pikseli na ekranie, która ma znaczenie

Rozdzielczość jest to liczba pikseli na ekranie - jest jednym z ważniejszych czynników, jaki powinno się brać pod uwagę podczas zakupu monitora do komputera. Standardową rozdzielczością aktualnie jest 1080p, która w pełni wystarczy do codziennego użytkowania i grania. Taka rozdzielczość często spotykana jest w monitorach 144 lub 240hz, ponieważ w tej rozdzielczości nasze karty graficzne potrafią najlepiej wykorzystać szybsze odświeżanie. Rozdzielczość 1440p oferuje ostrzejszy obraz i jest idealnym kompromisem między przystępną ceną, a jakością. Prawdziwą perłę rozdzielczości posiadają komputery z monitorami 4K, które są szczególnie pożądane przez grafików, montażystów filmowych i miłośników gier. Monitory 5K oraz 8K to na razie pieśń przyszłości – na rynku dostępne są jedynie pojedyncze sztuki, ale znając dynamicznie rozwijający się rynek komputerowy, już niedługo mogą pojawić się w naszych domach, zapewniając nam nowy wymiar użytkowania monitorów.

Warto wiedzieć!

Monitory dla graczy powinny posiadać rozdzielczość 1920x1080. Dla bardziej zaprawionych w boju gamerów idealnym wyborem będzie rozdzielczość 2560x1440, która obecna jest w monitorach do gier wyższej klasy. Gracze powinni zwrócić uwagę na współpracę monitora z kartą graficzną. Aby grafik mógł projektować na najwyższym poziomie powinien sięgnąć po 4K i np. 40 - calowy monitor.

Każdy szanujący się projektant graficzny powinien zwrócić uwagę na szerokie kąty widzenia i technologie redukujące zły wpływ niebieskiego światła. Im większy kąt widzenia, tym większy komfort gry lub pracy. Dzięki szerokiemu kątowi widzenia szybciej dostrzegamy zmiany w obrazie i możemy na nie odpowiednio zareagować. Dodatkowo odpowiednio szeroki kąt widzenia gwarantuje niezmienną jakość obrazu bez względu na miejsce, z którego spoglądamy na ekran. Kąty widzenia są ważne dla graczy, grafików, ale i dla np. księgowych, które muszą wyłapywać szczegóły na fakturach czy też w arkuszach kalkulacyjnych. Najbardziej optymalny będzie kąt widzenia na poziomie 178°.

Przekątna ekranu – od dziś Twoja „wielkość” liczona jest w calach

Pamiętajmy, że rozmiar monitora musi iść w parze z jego rozdzielczością. Rozmiar określa się za pomocą przekątnej ekranu, a jej wartość podaje się w calach. Najpopularniejsze rozmiary przekątnej ekranu to 24 i 27 cali, ale są też większe lub mniejsze urządzenia – można wybrać przekątną w zależności od potrzeb. Monitory 24 cale będą wystarczające do użytku domowego lub biura. Z kolei monitory 27 cali są częściej wybierane przez graczy i grafików, dla których znaczenie ma większa przestrzeń robocza. Przed wyborem przekątnej ekranu najlepiej przeliczyć je wcześniej na centymetry (1cm - 0,39370 cala).

Warto wiedzieć!

Monitory 24 cale lub mniejsze idealnie nadają się do biura lub do codziennego użytkowania. Dla tych przekątnych wystarczająca będzie rozdzielczość do 1080p. Monitory 27 cali będą dobrze współgrać z rozdzielczością 1440p. Monitory do gier posiadają często 32 cale i najlepiej wybrać te z rozdzielczością 1440p lub 4K.

Wielkość w calach

 • 21 cali
 • 24 cali
 • 27 cali

Wielkość w centymetrach

 • Ok. 54 cm.
 • Ok. 62 cm.
 • Ok. 69 cm.

Proporcje ekranu – czyli wykorzystaj optymalnie swoją przestrzeń roboczą

Do najpopularniejszych monitorów zaliczamy te o proporcjach 16:9. Są one dostępne w rozmaitych rozdzielczościach oraz rozmiarach i zostały stworzone z myślą o pracy lub użytkowaniu domowym. Monitory 21:9 w porównaniu do 16:9 wyróżniają się szerszym polem widzenia, a co za tym idzie dają nam więcej przestrzenii po bokach monitora. Proporcje 21:9 są lubiane przez montażystów filmów lub graczy, którzy chcieliby możliwie jak najlepiej wczuć się w grę i zobaczyć więcej niż na typowym monitorze 16:9.

Wybierz najlepszą proporcję: porównanie monitorów 4:3, 16:9, 21:9

Podsumowanie

Przed wyborem monitora zapoznaj się z parametrami dostępnymi w budżecie 600, 1000 i 1500 zł. Potem wybierz matrycę (TN są najbardziej popularne i co za tym idzie najtańsze). Matryce IPS wygrywają, odwzorowaniem barw i lepszym kątem widzenia, dzięki temu skierowane są bardziej do grafików i gamerów. Matryce VA to wybór dla miłośników kina i grafików, ponieważ wyróżniają się lepszym kątem widzenia od TN i dobrym odwzorowaniem czerni.

Dla graczy jednym z najważniejszych elementów będzie odświeżenie – powinno ono osiągać od 144 do 240Hz. Do codziennego użytkowania wystarczające będzie odświeżenie na poziomie 60-75Hz. Kupując monitor weź pod uwagę rozdzielczość – 1080p wystarczy do domowego użytkowania, natomiast 1440p zapewni Ci ostrzejszy obraz. Jednak najlepszym wyborem będzie 4K – dedykowane grafikom i zagorzałym gamerom.

Nie zapomnij także o wyborze odpowiedniej przekątnej ekranu. Monitory 24 cale to standard idealny do biura, natomiast monitory 27 cali lub 32 cale to większa przestrzeń robocza, która wraz z lepszą rozdzielczością będzie idealnym wyborem dla graczy szukających lepszego sprzętu lub dla grafików. Nie zapominajmy o złączach w monitorze. Idealnie jakby wymarzony model monitora posiadał wejścia DisplayPort, HDMI i DVI-D obsługujące różne typy wyjść z naszych kart graficznych. Dzięki temu zarówno pracownik biurowy, jak i grafik czy gamer będą mogli podłączyć niezbędne urządzenia do monitora. Często przydaje się też wejście HDMI, które umożliwia podłączenie z aparatem cyfrowym czy dodatkowe porty USB pozwalające na podłączenie klawiatury lub myszki prosto do monitora. Analizując te wszystkie parametry przed zakupem wybierzesz monitor, dostosowany do Twoich wymagań.

Polecane artykuły
 

Monitory do gier i projektowania graficznego różnią się parametrami od tych przeznaczonych do prac biurowych. Jak nie zgubić się w gąszczu niezrozumiałych skrótów matryc, skąd wiedzieć czym tak naprawdę jest 4K i jakie znaczenie ma odświeżanie dla wprawionego gracza? Wystarczy przeczytać nasz artykuł będący prawdziwym kompendium wiedzy, które powinieneś wziąć sobie do serca przed naciśnięciem przycisku „Zamawiam”.

Najpopularniejsze monitory w morele.net

Jaki budżet będzie optymalny do Twoich potrzeb?

Monitory do komputera w budżecie do 600 zł cechują się rozdzielczością Full HD, matrycą TN, VA, lub coraz częściej IPS i odświeżaniem na poziomie 60-75 Hz. Jeśli planujesz zakup monitora do użytku domowego to ten pułap cenowy będzie dla Ciebie odpowiedni.

Dla graczy lubujących się w grach dynamicznych np. strzelankach, najlepszym wyborem będą monitory z matrycą TN lub VA, ponieważ wyróżniają się m.in. szybkim czasem reakcji, co ma bardzo duże znaczenie podczas gry. Monitory z matrycą TN lub VA możemy kupić już od 250-300 zł, w zależności od przekątnej ekranu. Drugim bardzo istotnym parametrem dla gracza będzie odświeżanie. Przy najniższym budżecie będzie ono wynosić 60Hz, natomiast już przy ok. 800 zł - 144Hz, co zapewni Ci dużo lepsze wrażenia z gry. Dla prawdziwych koneserów gamingu rekomendujemy odświeżanie na poziomie 240Hz, które w ostatnim czasie staje się coraz tańsze i bardziej dostępne dla graczy. Najtańsze dobre monitory 240Hz można znaleźć już za 1100 zł. Zwróćmy także uwagę na rozdzielczość - dla większości gamerów zdecydowanie wystarczające będzie 1080p, ale jeśli szukasz czegoś więcej to 1440p z pewnością będzie idealnym wyborem.

Dla grafików najlepszym wyborem będzie matryca IPS lub VA. Ta druga oferuje najlepszą czerń, a pierwsza wyróżnia się najlepszymi możliwymi kątami widzenia i często najlepszymi barwami. Do projektowania graficznego niezbędna będzie rozdzielczość Full HD (1920 × 1080 px), QHD (2560 × 1440 px) lub 4K. Dla grafików ogromne znaczenie ma przekątna ekranu, zapewniająca odpowiedni komfort pracy – postaw na monitor 27 cali lub ultrapanoramiczny 21:9 lub 32:9. Monitor ultrapanoramiczny zapewnia większe niż w przypadku klasycznych monitorów pole widzenia.. Większe pole ekranu umożliwia graczom lepsze rezultaty podczas rozgrywek np. szybsze dostrzeżenie przeciwnika.

Monitory zakrzywione posiadają wiele zalet takich jak: niezmienna jakość obrazu, znaczne rozszerzenie pola widzenia przez co przestrzeń robocza wydaje nam się szersza, mniejsza podatność na wpływ promieni słonecznych etc. Ważnym wyróżnikiem monitorów zakrzywionych jest kształt zbliżony do krzywizny ludzkiego oka, przez co każdy obszar ekranu znajduje się w tej samej odległości od naszego oka, co sprawia, że użytkowanie jest zdrowsze od klasycznego monitora.

Zadbaj o to, by Twój monitor miał funkcję pivot, umożliwiającą Ci podgląd projektu w pionie. Pamiętaj o tym, by Twój monitor miał odpowiednie złącza – szczególnie DisplayPort, który powoli staje się standardem i pozwala w pełni wykorzystać specyfikację monitorów. Ważne są też porty USB, do których możemy podłączyć kolejne urządzenia. Ceny monitorów dla grafików to minimum 1000-1500 zł.

Poznaj rodzaje matryc, które pozwolą Ci pracować wydajnie

Zalety i wady matryc TN

ZALETY

 • Niska cena
 • Wysoki czas odświeżania
 • Bardzo szybki czas reakcji

WADY

 • Słaba jakość obrazu
 • Słaby kąt widzenia
 • Problemy z odwzorowaniem głębokiej czerni

Stając przed zakupem wymarzonego monitora do komputera w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad wyborem matrycy. Najczęściej występujące w polskich domach są matryce TN, których główną cechą jest wysoki czas odświeżania nawet do 144-240Hz. Monitory z matrycą TN mają jeszcze jeden duży atut – niską cenę. Niestety w większości przypadków piętą achillesową matryc TN jest słaby kąt widzenia oraz słaba jakość obrazu.

Zalety i wady matryc IPS

ZALETY

 • Dobre odwzorowanie barw
 • Świetny kontrast
 • Dobry kąt widzenia

WADY

 • Gorszy czas reakcji niż w przypadku matrycy TN lub VA
 • Wyższa cena od matrycy TN

Z kolei matryce IPS mają technologiczną przewagę nad TN dzięki dobremu odwzorowaniu barw(Kontrast IPS mają taki sam jak TN, VA ma lepszy kontrast). Coraz częściej matryce IPS są wyposażone w świetną jakość obrazu i lepsze kąty widzenia, co sprawia, że występują w wielu nowych modelach monitorów.

Zalety i wady matryc VA

ZALETY

 • Optymalna cena – niższa od IPS, ale wyższa niż TN
 • Lepsze kąty widzenia w porównaniu od matrycy TN

WADY

 • Wolniejszy czas reakcji niż w matrycy TN, ale szybszy niż w matrycy IPS

Matryce VA charakteryzują się wysokim kontrastem oraz dobrym odwzorowaniem czerni. Przejawiają się gorszą jakością barw w porównaniu do IPS, ale nadrabiają lepszym kątem widzenia od matryc TN. Ich funkcjonalności idealne nadają się do oglądania filmów i projektowania graficznego.

Odświeżanie obrazu – parametry, o które walczy każdy ceniący się gracz

Odświeżanie obrazu to nic innego jak liczba obrazów wyświetlanych na ekranie podczas jednej sekundy. Dla przykładu monitor 60Hz to 60 klatek na sekundę. Podczas wyboru monitorów do gier parametr odświeżenia jest niezwykle ważny, ponieważ szybkość odświeżania determinuje komfortową grę i jest niezbędna do szybkiego reagowania. Warto zaznaczyć, że ilość klatek na sekundę poniżej 50 może wywoływać nieprzyjemne dla zdrowia dolegliwości jak na przykład bóle głowy.

Polecane monitory 60Hz

Polecane monitory 75Hz

Warto wiedzieć!

Monitory z parametrami na poziomie 60-75Hz nadają się najlepiej do codziennego użytkowania. Jednak zwolennicy dynamicznych gier i ludzie ceniący sobie lepszą płynność powinni postawić na monitor 144Hz. Gracze zawodowi i tacy, którzy szukają najwyższej jakości w codziennej grze, powinni sięgnąć po monitory do gry 240Hz, które będą spełniać nawet najbardziej wygórowane kryteria.

Polecane monitory 144Hz

Polecane monitory 240Hz

Wysoki współczynnik odświeżania powinien iść w parze z krótkim czasem reakcji plamki. Im krótszy czas reakcji, tym lepiej. Najlepszy wynik to 0,5 ms, ale przy 4ms także będziesz mógł grać bez smużenia. Jeśli monitor posiada poziom odświeżania 5ms to będzie się on nadawać dla początkującego gracza lub do użytku domowego. Wynik 10ms nie nadaje się do gier, ale nie będzie dyskwalifikujący dla biurowych użytkowników.

Rozdzielczość – czyli liczba pikseli na ekranie, która ma znaczenie

Rozdzielczość jest to liczba pikseli na ekranie - jest jednym z ważniejszych czynników, jaki powinno się brać pod uwagę podczas zakupu monitora do komputera. Standardową rozdzielczością aktualnie jest 1080p, która w pełni wystarczy do codziennego użytkowania i grania. Taka rozdzielczość często spotykana jest w monitorach 144 lub 240hz, ponieważ w tej rozdzielczości nasze karty graficzne potrafią najlepiej wykorzystać szybsze odświeżanie. Rozdzielczość 1440p oferuje ostrzejszy obraz i jest idealnym kompromisem między przystępną ceną, a jakością. Prawdziwą perłę rozdzielczości posiadają komputery z monitorami 4K, które są szczególnie pożądane przez grafików, montażystów filmowych i miłośników gier. Monitory 5K oraz 8K to na razie pieśń przyszłości – na rynku dostępne są jedynie pojedyncze sztuki, ale znając dynamicznie rozwijający się rynek komputerowy, już niedługo mogą pojawić się w naszych domach, zapewniając nam nowy wymiar użytkowania monitorów.

Warto wiedzieć!

Monitory dla graczy powinny posiadać rozdzielczość 1920x1080. Dla bardziej zaprawionych w boju gamerów idealnym wyborem będzie rozdzielczość 2560x1440, która obecna jest w monitorach do gier wyższej klasy. Gracze powinni zwrócić uwagę na współpracę monitora z kartą graficzną. Aby grafik mógł projektować na najwyższym poziomie powinien sięgnąć po 4K i np. 40 - calowy monitor.

Każdy szanujący się projektant graficzny powinien zwrócić uwagę na szerokie kąty widzenia i technologie redukujące zły wpływ niebieskiego światła. Im większy kąt widzenia, tym większy komfort gry lub pracy. Dzięki szerokiemu kątowi widzenia szybciej dostrzegamy zmiany w obrazie i możemy na nie odpowiednio zareagować. Dodatkowo odpowiednio szeroki kąt widzenia gwarantuje niezmienną jakość obrazu bez względu na miejsce, z którego spoglądamy na ekran. Kąty widzenia są ważne dla graczy, grafików, ale i dla np. księgowych, które muszą wyłapywać szczegóły na fakturach czy też w arkuszach kalkulacyjnych. Najbardziej optymalny będzie kąt widzenia na poziomie 178°.

Przekątna ekranu – od dziś Twoja „wielkość” liczona jest w calach

Pamiętajmy, że rozmiar monitora musi iść w parze z jego rozdzielczością. Rozmiar określa się za pomocą przekątnej ekranu, a jej wartość podaje się w calach. Najpopularniejsze rozmiary przekątnej ekranu to 24 i 27 cali, ale są też większe lub mniejsze urządzenia – można wybrać przekątną w zależności od potrzeb. Monitory 24 cale będą wystarczające do użytku domowego lub biura. Z kolei monitory 27 cali są częściej wybierane przez graczy i grafików, dla których znaczenie ma większa przestrzeń robocza. Przed wyborem przekątnej ekranu najlepiej przeliczyć je wcześniej na centymetry (1cm - 0,39370 cala).

Warto wiedzieć!

Monitory 24 cale lub mniejsze idealnie nadają się do biura lub do codziennego użytkowania. Dla tych przekątnych wystarczająca będzie rozdzielczość do 1080p. Monitory 27 cali będą dobrze współgrać z rozdzielczością 1440p. Monitory do gier posiadają często 32 cale i najlepiej wybrać te z rozdzielczością 1440p lub 4K.

Wielkość w calach

 • 21 cali
 • 24 cali
 • 27 cali

Wielkość w centymetrach

 • Ok. 54 cm.
 • Ok. 62 cm.
 • Ok. 69 cm.

Proporcje ekranu – czyli wykorzystaj optymalnie swoją przestrzeń roboczą

Do najpopularniejszych monitorów zaliczamy te o proporcjach 16:9. Są one dostępne w rozmaitych rozdzielczościach oraz rozmiarach i zostały stworzone z myślą o pracy lub użytkowaniu domowym. Monitory 21:9 w porównaniu do 16:9 wyróżniają się szerszym polem widzenia, a co za tym idzie dają nam więcej przestrzenii po bokach monitora. Proporcje 21:9 są lubiane przez montażystów filmów lub graczy, którzy chcieliby możliwie jak najlepiej wczuć się w grę i zobaczyć więcej niż na typowym monitorze 16:9.

Wybierz najlepszą proporcję: porównanie monitorów 4:3, 16:9, 21:9

Podsumowanie

Przed wyborem monitora zapoznaj się z parametrami dostępnymi w budżecie 600, 1000 i 1500 zł. Potem wybierz matrycę (TN są najbardziej popularne i co za tym idzie najtańsze). Matryce IPS wygrywają, odwzorowaniem barw i lepszym kątem widzenia, dzięki temu skierowane są bardziej do grafików i gamerów. Matryce VA to wybór dla miłośników kina i grafików, ponieważ wyróżniają się lepszym kątem widzenia od TN i dobrym odwzorowaniem czerni.

Dla graczy jednym z najważniejszych elementów będzie odświeżenie – powinno ono osiągać od 144 do 240Hz. Do codziennego użytkowania wystarczające będzie odświeżenie na poziomie 60-75Hz. Kupując monitor weź pod uwagę rozdzielczość – 1080p wystarczy do domowego użytkowania, natomiast 1440p zapewni Ci ostrzejszy obraz. Jednak najlepszym wyborem będzie 4K – dedykowane grafikom i zagorzałym gamerom.

Nie zapomnij także o wyborze odpowiedniej przekątnej ekranu. Monitory 24 cale to standard idealny do biura, natomiast monitory 27 cali lub 32 cale to większa przestrzeń robocza, która wraz z lepszą rozdzielczością będzie idealnym wyborem dla graczy szukających lepszego sprzętu lub dla grafików. Nie zapominajmy o złączach w monitorze. Idealnie jakby wymarzony model monitora posiadał wejścia DisplayPort, HDMI i DVI-D obsługujące różne typy wyjść z naszych kart graficznych. Dzięki temu zarówno pracownik biurowy, jak i grafik czy gamer będą mogli podłączyć niezbędne urządzenia do monitora. Często przydaje się też wejście HDMI, które umożliwia podłączenie z aparatem cyfrowym czy dodatkowe porty USB pozwalające na podłączenie klawiatury lub myszki prosto do monitora. Analizując te wszystkie parametry przed zakupem wybierzesz monitor, dostosowany do Twoich wymagań.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 01.07.2019
Social
5,0
15 ocen
7 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
bibek
" 1920 x 1200 (Full HD) - obecnie standardowa rozdzielczość"
A przypadkiem Full HD to nie rodzielczość 1920 x 1080
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-02-28
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
fgh
60 hz nie powoduje zmęczenia oczu ? co za bzdury, posiadam monitor lcd samsung 226CW dziala na 60Hz, używam różnych trybów podświetlenia, strasznie męczy wzrok, miałem pół roku przerwy od niego kiedy korzystałem z CRT samsung 757MB 85Hz i różnica była kolosalna dla oczów.....
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-08-16
Dbr
"Dla oczów"? Ok.

Wystarczy flicker-free i nie ma znaczenia jaka czestotliwosci odswiezania.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-10-01
Max
IPS ma jeszcze jedną wadę, której nie podano, to efekt srebrzenia.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-06-17
MisiuPysiu
Kozacki poradnik - duzo sie dowiedzialem - dzieki !
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-10-19
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
RaNo
Nie "monitoru", tylko "monitora".
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-11-14
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.