Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać monitor 4:3? Sprawdź ich możliwości i polecane modele

Wydaje się, że monitory 4:3 najlepsze czasy mają za sobą. Nadal jednak znajdują sporo klientów. Oto poradnik.

Czym jest format 4:3

Format monitora mówi o stosunku jego szerokości do wysokości. Standard 4:3 będzie, więc cechował się 4 jednostkami szerokości oraz 3 jednostkami wysokości. W praktyce oznacza to wybór monitorów pomiędzy przekątną ekranu pomiędzy 8 cali, a 21,3 cala. Tego typu sprzęty odbiegają oczywiście jakością od najnowszych modeli. Będziemy musieli liczyć się z drobnymi niedogodnościami, jednak można tu również znaleźć pewne zalety.

Polecane monitory 4:3

Warto wiedzieć!

Monitory o formacie 4:3 to jedne ze starszych sprzętów, które nadal można spotkać na rynku. Niektóre z nich mogą pochwalić się nawet dotykowym ekranem lub innymi ciekawymi funkcjami. Duża wadą jest niewielki wybór urządzeń. Mamy jednak wiele optymalnych konfiguracji np. monitor 4:3 o 19’’.  Warto dokładnie przeanalizować opisy wszystkich sprzętów, aby podjąć decyzję o zakupie.

Monitor 4:3 – jakość grafiki

Sprawdźmy, na jakie parametry graficzne możemy liczyć w przypadku omawianych sprzętów. Czy możliwa jest obsługa gier komputerowych oraz komfortowa praca biurowa? Oto maksymalne parametry sprzętów o formacie 4:3:

  • Przekątna ekranu do 21’3 cala
  • Rozdzielczość 1600 x 1200 (UXGA)
  • Złącza DisplayPort,HDMI,D-Sub
  • Matryca typu IPS

Wśród omawianych sprzętów nie znajdziemy urządzeń o dużej przekątnej ekranu. Szkoda, gdyż monitor 4:3 o 22’’ spełniłby dużo więcej możliwościami niż popularne 19-calowe lub 17-calowe. Oferowane ekrany wystarczą nam do bliskiej pracy z komputerem, jednak oglądanie filmów może już stanowić duże wyzwanie dla naszego wzroku.

Najczęściej spotykaną rozdzielczością jest 1024 x 768 (XGA). Obraz nie będzie szczegółowy i mocno nasycony kolorami. Dużo lepiej prezentuje się ekran o technologii UXGA i zakresie 1600 x 1200 pikseli. Widoki nadal nie powala szczegółowością, ale w tanim monitorze o standardzie 4:3 potrafi zadowolić klienta.

W niektórych sprzętach znajdziemy nieco bardziej nowoczesna złącza, takie jak DisplayPort oraz HDMI. Oba typy połączeń możemy zaobserwować w sprzętach o dzisiejszych standardach. Można, więc powiedzieć, że w tej kwestii starsze monitory 4:3 doganiają nowe modele. Warto na to zwrócić uwagę, chcąc podłączyć do monitorów konsolę, czy nowszą kartę graficzną. Oczywiście każdy monitor 4K lub nawet monitor Full HD wyświetli o niebo lepszy obraz, lecz w przypadku omawianych sprzętów warto docenić szeroką gamę urządzeń, jakie możemy podłączyć.

Uwaga!

Kolejną zaletą omawianych monitorów może być obecność matrycy IPS. Chociaż niewiele urządzeń zapewnia taką możliwość, zdecydowanie warto wybrać sprzęty z tym parametrem. Będziemy mogli dostrzec doskonałe odwzorowanie barw oraz szerokie kąty widzenia. Różnica, względem innych typów matryc będzie znaczna

Monitor 4:3 – polecane modele

Najlepszym wyborem, biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny będzie monitor 16:9. Jednak sprzęty 4:3 nadal możemy spotkać na rynku. Ich dużą zaletą jest fakt, iż zajmują na biurkach niewiele miejsca i są wyposażone w ciekawe możliwości i technologie. Najlepsze modele monitorów 4:3 umieściliśmy w poniższej tabeli. Sprawdź, czy któryś z nich trafi w Twoje gusta.

Pomimo niskiej popularności omawianego typu standardu monitorów, możemy zdecydować się na modele o szerokiej gamie możliwości. Najwięcej sprzętów zostało stworzonych z myślą o domowej rozrywce i biurowej pracy. Nie zabrakło również urządzeń, które sprawdzą się w przypadku zastosowań profesjonalnych.

Jak monitory prezentują się w grach? Oprócz rozdzielczości ekranu najważniejszym parametrem będzie częstotliwość wyświetlania klatek na sekundę. Zdecydowanie lepiej wybrać monitory o odświeżaniu na poziomie 75 Hz. Oczywiście ten typ sprzętów dedykowany jest graczom mniej wymagającym, którzy nie potrzebują monitorów wyższej klasy, aby świetnie się bawić.  

Monitor 4:3 – cena

Wbrew pozorom, cena omawianych sprzętów może być wysoka. Za monitory 4:3 zapłacimy od ok. 580 zł do ok. 3850 zł. Rozpiętość jest zatem bardzo duża i spowodowana wieloma aspektami technicznymi, jakie dzielą urządzenia. Najdroższe sprzęty posiadają matrycę IPS, atrakcyjną rozdzielczość oraz stosunkowo duże ekrany. Warto przed zakupem sprawdzić opinie klientów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.