https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-lodowke-ktory-model-kupic-polecane-modele/296/ 2019-04-18 13:20:51.000000

Jak wybrać lodówkę? Który model kupić? Polecane modele

Analizujemy bogatą ofertę lodówek i wskazujemy, które z nich mogą okazać się trafionym wyborem.

Stare porzekadło mówi, że sercem domu jest kuchnia. Dlatego też wiele osób przykłada dużą wagę, by była funkcjonalna i wygodna. Najważniejszym elementem należącym do kuchni, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie, jest oczywiście lodówka.

Jak nietrudno się domyślić, na rynku znaleźć możemy mnóstwo rodzajów tych urządzeń. Różnią się one nie tylko wymiarami i konkretnymi parametrami technicznymi, ale również wykorzystywanymi technologiami, systemami czy też funkcjami dodatkowymi.

Polecane lodówki wolnostojące

Jaką lodówkę wybrać? Dostępne rodzaje?

Chcąc dokonać trafionego zakupu, musimy do sprawy podejść kompleksowo. Na samym początku należy zastanowić się, jakiego typu lodówka nas interesuje.

 • Lodówki jednodrzwiowe. Idealnie sprawdzają się u singli, w małych mieszkaniach czy domkach letniskowych. Mogą być wyposażone w wewnętrzny zamrażalnik bądź też składać się jedynie z samej chłodziarki. Charakteryzują się niewielką pojemnością, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca w kuchni.

 Lodówki jednodrzwiowe

 • Lodówki dwudrzwiowe. Mają oddzielny zamrażalnik oraz chłodziarkę – przeważnie strefa do zamrażania jest usytuowana na dole, choć zdarzają się również modele z zamrażalnikiem na górze. Lodówki dwudrzwiowe są najczęściej wysokie, a przede wszystkim cechują się dużą pojemnością. Przeznaczone są do dużych mieszkań i dla rodzin wieloosobowych, które przechowują większe ilości pożywienia, choć na rynku widać spore zróżnicowanie pod względem wielkości. Jest to najczęściej wybierany typ lodówek, można powiedzieć, że standardowy, zarówno do domów, jak i mieszkań.

 Lodówki dwudrzwiowe

 • Lodówki Side by SideUrządzenia o największej pojemności, w których znajduje się dwoje drzwi otwieranych na zewnątrz i położonych obok siebie. Po jednej stronie umiejscowiona jest zamrażalka, po drugiej chłodziarka. Lodówki tego typu są sporych rozmiarów, dlatego nadają się przede wszystkim do dużych, przestrzennych kuchni. Często też posiadają dodatkowe funkcje, jak np. podajnik wody czy lodu.

 Lodówki side by side

 • Lodówki French Door. Mamy tu do czynienia z połączeniem urządzeń Side by Side z modelami standardowymi. Chłodziarka wyposażona jest bowiem w dwoje drzwi, a na dole wydzielona zostaje kolejna komora, pełniąca funkcję zamrażalnika. Dzięki temu zyskujemy ogromną pojemność i możliwość swobodnego rozmieszczania produktów.

 Lodówki french door

Warto wiedzieć!

Oprócz tradycyjnych lodówek, producenci mają w swojej ofercie lodówki samochodowe, idealnie sprawdzające się podczas dłuższych wypraw. Urządzenie zasilane jest poprzez gniazdo zapalniczki samochodowej. Aby lodówka turystyczna nie uszkodziła instalacji elektrycznej samochodu, najlepiej kupić taką o mocy maksymalnie 60 W, przy czym im większa moc, tym lepsze chłodzenie. Pojemność lodówki turystycznej należy dobrać do swoich potrzeb – na rynku znajdują się zarówno niewielkie urządzenia (do 4 l pojemności), jak i sporych rozmiarów (nawet do 95 l pojemności).

Najlepsza lodówka – na co zwrócić uwagę?

Cechami lodówek najczęściej branymi pod uwagę są cena oraz wygląd estetyczny. Niestety, kierując się tylko tymi elementami, można dokonać błędnego wyboru, który wpłynie na przyszły komfort użytkowania. Aby temu zapobiec, poniżej zostały zaprezentowane parametry, które powinny być uwzględnione przed zakupem:

 • Klasa energetyczna lodówki. Mówimy o urządzeniu, które prawie nigdy nie jest odłączane od prądu. Działa bez przerwy, przyczyniając się w dużym stopniu do wyższych rachunków za prąd. Dlatego nim zostanie podjęta decyzja o kupnie konkretnego modelu lodówki, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną, do której przynależy. Obecnie taką informację bardzo łatwo uzyskać, gdyż znajduje się zarówno na obowiązkowej etykiecie efektywności energetycznej urządzenia, jak i parametrach wyłuszczanych przez sklepy. Klasa energetyczna to parametr, który informuje użytkownika urządzenia elektrycznego o tym, ile zużywa prądu w określonych warunkach. Najmniej energii pobierają urządzenia o klasie energetycznej A, najwięcej te o klasie energetycznej G. Urządzenie o klasie energetycznej A+ zużywa 25% mniej energii niż klasa A, a A++ aż o 45% mniej. Jednocześnie należy pamiętać, że sam pobór prądu zależy dodatkowo od pojemności lodówki. Średnio lodówka klasy A++ może zużyć około 200 kWh rocznie, a lodówka klasy B nawet do 500 kWh. Roczna oszczędność dla rodziny jest zauważalna i warta inwestycji w nowsze urządzenie. Klasa energetyczna oznacza zużycie energii przez urządzenie w odniesieniu do ustalonej przez Unię Europejską normy. Skala jest uniwersalna, a więc identyczna dla każdego producenta, a jej przedział zawiera się od A+++, czyli najbardziej oszczędnego urządzenia, do D (w przypadku lodówek) lub nawet G (w przypadku chłodziarek oraz lodówek do przechowywania win). Nie można pominąć faktu, że nawet nawet przy najbardziej energooszcęednej lodówce należy pamiętać o kilku zasadach, które także mają istotny wpływ na zużycie prądu. Dobre zamykanie drzwi czy zmniejszanie natężenia chłodzenia na czas wyjazdów lub mniejszego obciążenia lodówki także przyczyniają się do tego, że lodówka zużywa tylko tyle prądu, ile powinna. Dla uzmysłowienia różnic, poniżej znajduje się skrócona lista klas:
 • A – poniżej 55% (przy czym każdy plus przy literze A oznacza o 10% mniej zużycia energii)
 • B – między 55% a 75%
 • F – między 120% a 150%
 • G – powyżej 150%
 • Rodzaj otwierania drzwi lodówki. Kierunek otwierania drzwi jest istotny już w momencie planowania wystroju i rozmieszczania mebli. Ma służyć nie tylko wygodzie, ale również umożliwiać swobodny dostęp do półek, by móc je bez trudu wyjąć i umyć. Duża część urządzeń umożliwia otwieranie drzwi w prawą stronę – jest to kierunek wygodny dla większości osób. Niektórzy producenci decydują się jednak na umożliwienie zmiany kierunku otwierania lodówki. Taki dodatek jest ważny, szczególnie jeśli osoba planuje przeprowadzkę lub zwykłe przemeblowanie w kuchni.
 • Umiejscowienie zamrażalnika. Producenci w swojej ofercie przedstawiają trzy typy: lodówki z dolnym zamrażalnikiem, lodówki z górnym zamrażalnikiem, a także same urządzenia chłodzące. Pierwszy typ daje łatwiejszy dostęp do produktów znajdujących się w chłodziarce, a jednocześnie w zamrażarce jest więcej miejsca na produkty. W lodówkach z zamrażalnikiem na górze producent zostawia większą przestrzeń dla chłodziarki, ale dostęp do produktów jest mniej komfortowy. Do dolnych półek należy schylać się, co dla osób starszych może być dużym utrudnieniem. Trzecia możliwość pozwala oddzielnie ustawić chłodziarkę oraz zamrażalnik, a także dobrać odpowiednią pojemność. Jest to jednak rozwiązanie wymagające większej ilości miejsca w pomieszczeniu.
 • Agregat. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są lodówki z pojedynczym agregatem i termostatem. Poniżej znajduje się lista spotykanych na rynku konfiguracji.
 • jeden agregat i jeden termostat– chłodziarka oraz zamrażalnik pracują jednocześnie, a termostat reguluje temperaturę w całym urządzeniu,
 • dwa agregaty i dwa termostaty– chłodziarka oraz zamrażalnik pracują niezależnie od siebie. Zamrażarkę bądź chłodziarkę można tymczasowo wyłączyć. Dwa termostaty umożliwiają ustawienie temperatury oddzielnie dla chłodziarki oraz zamrażarki. Jest to rozwiązanie, które zużywa najwięcej energii,
 • jeden agregat i dwa termostaty– zamrażarki nie da się tymczasowo wyłączyć, jednak oddzielny termostat pozwala regulować temperaturę niezależnie od chłodziarki.
 • Pojemność. Bardzo ważny parametr, który powinien być dobierany w zależności od liczby osób żyjących w mieszkaniu lub domu, a także rodzaju przechowywanych produktów. Niektóre artykuły żywnościowe muszą być bowiem magazynowane osobno, w specjalnych strefach, dlatego warto mieć to na uwadze. Należy pamiętać również o tym, że producenci najczęściej podają osobno pojemność chłodziarki i zamrażalnika. W przypadku pierwszej strefy możemy liczyć na urządzenia o litrażu od 36 l do ponad 500 l, natomiast pojemność zamrażalnika wynieść może od 4 l do ponad 200 l.
 • Kultura pracy lodówki. Przy zakupie lodówki należy uważać na poziom hałasu, jaki generuje. Niektóre modele nie tylko są głośne, ale również rzadko się wyłączają. Aby lodówka nie przeszkadzała w codziennym życiu, należy wybrać te, które wytwarzają hałas na poziomie około 38 dB. Im niższa wartość, tym lodówka pracuje ciszej.

Jaką lodówkę kupić – funkcje dodatkowe

Oprócz wymienionych powyżej cech, producenci dodają do lodówek coraz to ciekawsze funkcje. Poniżej przedstawiono kilka najważniejszych i te, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie:

 • rozwiązania antybakteryjne– lodówka wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia lub powłoki antybakteryjną chroniące przed namnażaniem się drobnoustrojów. Jak to działa? Wewnętrzne ściany, komory oraz półki lodówki  pokryte są specjalną powłoką, zawierającą związki srebra. Uwalniające się z niej jony srebra hamują rozwój bakterii, grzybów, pleśni i innych mikoorganizmów, dzięki czemu przechowywane produkty dłużej zatrzymują świeżość. Powłoki antybakteryjne kryją się pod wieloma różnymi nazwami i mogą mieć rozmaite formy działania, np. Silver Protection, Biocare, Silver Nano czy inne.  Stosowane bywają również różnego rodzaju jonizatory, filtry i uszczelki antybakteryjne, ale wszystko ma jeden cel – oczyszczenie i zabezpieczenie lodówki, a co za tym idzie – umożliwienie dłuższego przechowywania żywności. Opinie o powłokach antybakteryjnych w lodówce można poczytać na różnych forach i warto to zrobić nie tylko po to, by zapoznać się z różnymi rodzajami zabezpieczeń, ale i dobrać taki, który będzie najbardziej zgodny z oczekiwaniami. Należy także pamiętać, że na jakość „środowiska” w lodówce ma wpływ również sposób przechowywania żywności. Warto pamiętać o zasadach oddzielania od siebie produktów i odpowiednim opakowaniu przechowywanych artykułów.
 • samorozmrażanie– lodówkę wystarczy rozmrozić raz na rok; lód nie zbiera się na ściankach chłodziarki; a woda ścieka do specjalnego pojemnika,
 • system No Frost– czyli lodówka bezszronowa, wyposażona w system zapobiegający zbieraniu i osadzaniu się szronu. Należy pamiętać, że istnieją systemy No Frost pełne (obejmujące całe urządzenie) lub częściowe, dotyczące na przykład wyłącznie chłodziarki,
 • komora niskich temperatury – służy do produkcji i przechowywania kostek lodu. Przyda się również do tymczasowego magazynowania zamrożonej żywności,
 • wymuszona cyrkulacja powietrza – gwarantuje równomierne chłodzenie i spowalnia proces psucia się żywności.

Niektóre modele lodówek są wyposażone także w ekran LCD, który umożliwia sterowanie poszczególnymi parametrami lodówki czy też służy jako kalendarz i notatnik. Większe urządzenia, jak lodówki Side by Side, mają dodatkowo podajniki lodu czy dozowniki wody, dzięki którym na bieżąco otrzymujemy schłodzoną ciecz zdatną do picia lub kostki lodu do napoju. Często oferowane są również urządzenia inteligentne, pozwalające robić listę zakupów czy też zapewniające łączność internetową.

Lodówki wolnostojące czy do zabudowy?

Jednym z najczęstszych dylematów, który pojawia się podczas zakupów, jest wybór pomiędzy lodówką wolnostojącą a lodówką do zabudowy. Istotne są pytania o zalety każdego z tych rozwiązań, czym się różnią, na co zwracać uwagę etc. Nie ma jednak na nie jednoznacznej odpowiedzi, a wybór zależy od preferencji.

Zalety i wady lodówek wolnostojących

ZALETY

 • Duży wybór modeli
 • Większa mobilność
 • Gwarantują swobodę montażu

WADY

 • „Odznaczają się” na tle wyposażenia kuchni, dlatego mogą psuć efekt aranżacyjny

Zalety i wady lodówek do zabudowy

ZALETY

 • Wyższa estetyka
 • Możliwość dopasowania do wyglądu kuchni

WADY

 • Wyższy koszt
 • Mniejsze bezpieczeństwo – w razie awarii płomień szybko rozprzestrzeni się po szafkach w kuchni
 • Trudniejszy montaż

Warto zauważyć, że lodówki wolnostojące są zróżnicowane nie tylko pod względem rozmiarów, ale także kolorów oraz – można powiedzieć – efektów. Dostępne są modele białe, inox oraz czarne, a nawet kolorowe. Niektórzy producenci oferują urządzenia stylizowane na „retro” lub też na wskroś nowoczesne. Co ciekawe – niektóre mogą mieć matowe powierzchnie, inne z kolei z wysokim połyskiem.  Dostępne są także maty magnetyczne na lodówki w wielu różnych wzorach i kolorach, by móc spersonalizować swoje urządzenie lub też dopasować je do nowej aranżacji.

Z kolei jeśli chodzi o lodówki do zabudowy, problematyczna może się okazać wymiana urządzenia w razie trwałej awarii. Może się bowiem okazać, że nie znajdzie się drugiego o takich samych wymiarach lub też po prostu zapragnie się innego sprzętu – większego czy mniejszego, natomiast ma się z góry określone miejsce, stworzone z myślą o poprzedniej lodówce. To działa także w drugą stronę. W przypadku konieczności czy nawet ochoty zmiany mebli, także należy brać pod uwagę sprzęty do zabudowy, co nieraz może okazać się problemem – zwiększyć koszty inwestycji lub wymuszać konieczność zmiany koncepcji, a być może nawet wymagać zakupu wolnostojącej lodówki. Największą zaletą lodówek do zabudowy wydaje się fakt, że nie będzie się ona rzucała w oczy i idealnie dopasuje się do aranżacji, jednak w dobie nowoczesnych sprzętów, stworzonych z myślą nie tylko o funkcjonalności, ale i atrakcyjnym designie,  taka korzyść nie wydaje się być przeważająca.

Gdzie umieścić lodówkę w kuchni?

Po zakupie urządzeń do kuchni, należy je odpowiednio rozmieścić w pomieszczeniu. Często pojawia się pytanie, czy można ustawić obok siebie lodówkę i piekarnik, albo lodówkę przy grzejniku czy też płycie grzewczej. Odpowiedź brzmi: nie. Lodówki to urządzenia chłodzące.

Gdy znajdą się w pobliżu źródła ciepła, sprzęt może nie tylko popsuć się, ale również zwiększyć rachunki za prąd. Producenci oraz fachowcy zalecają, by lodówka była oddzielona od piekarnika czy kaloryfera co najmniej jedną szafką. Należy również unikać ustawienia kuchni mikrofalowej obok lub, co gorsza, na lodówce. Warto pamiętać, by z boku lodówka była odsunięta od ściany. Pomoże to w otwarciu lodówki i wyjmowaniu półek do czyszczenia.

Zalecana minimalna odległość to ok. 10 cm. W podobnej odległości musi znaleźć się tylna część urządzenia w celu zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza i odprowadzenia ciepła.

Choć kiedyś lodówki były prostymi urządzeniami służącymi jedynie do przechowywania żywności, dziś zaczynają pełnić dodatkowe funkcje. Są to na razie ciekawostki, niestosowane powszechnie w modelach lodówek. Jednak producenci próbują zaskakiwać klientów poprzez dodanie funkcji tabletu, ekranu dotykowego czy też łączenia się Internetem.

Niektórzy mówią już o zamawianiu brakujących produktów i wysyłania zamówienia do sklepu internetowego właśnie poprzez lodówkę. Niektóre modele pozwalają na połączenie zdalne z serwisem w celu zdiagnozowania usterki urządzenia i naprawy, jeśli tylko taka jest możliwa. Dodatkowych funkcji przybywa i być może już niedługo w sklepach czekają nas lodówki znane z filmów science-fiction.

Jakiego producenta lodówkę wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Jakie lodówki są najlepsze? A jakie najpopularniejsze?

Najpopularniejsi producenci lodówek to m.in. Beko, Liebherr, Whirlpool, Electrolux, Indesit, Gorenje, Samsung, Amica, Bosch, Polar, Hotpoint-Ariston, Mastercook, Candy, Zanussi, Sharp, Siemens, LG, Haier. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze lodówki. Zobacz ranking lodówek w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobry sprzęt do kuchni.

 
Podobne artykuły
 

Stare porzekadło mówi, że sercem domu jest kuchnia. Dlatego też wiele osób przykłada dużą wagę, by była funkcjonalna i wygodna. Najważniejszym elementem należącym do kuchni, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie, jest oczywiście lodówka.

Jak nietrudno się domyślić, na rynku znaleźć możemy mnóstwo rodzajów tych urządzeń. Różnią się one nie tylko wymiarami i konkretnymi parametrami technicznymi, ale również wykorzystywanymi technologiami, systemami czy też funkcjami dodatkowymi.

Polecane lodówki wolnostojące

Jaką lodówkę wybrać? Dostępne rodzaje?

Chcąc dokonać trafionego zakupu, musimy do sprawy podejść kompleksowo. Na samym początku należy zastanowić się, jakiego typu lodówka nas interesuje.

 • Lodówki jednodrzwiowe. Idealnie sprawdzają się u singli, w małych mieszkaniach czy domkach letniskowych. Mogą być wyposażone w wewnętrzny zamrażalnik bądź też składać się jedynie z samej chłodziarki. Charakteryzują się niewielką pojemnością, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca w kuchni.

 Lodówki jednodrzwiowe

 • Lodówki dwudrzwiowe. Mają oddzielny zamrażalnik oraz chłodziarkę – przeważnie strefa do zamrażania jest usytuowana na dole, choć zdarzają się również modele z zamrażalnikiem na górze. Lodówki dwudrzwiowe są najczęściej wysokie, a przede wszystkim cechują się dużą pojemnością. Przeznaczone są do dużych mieszkań i dla rodzin wieloosobowych, które przechowują większe ilości pożywienia, choć na rynku widać spore zróżnicowanie pod względem wielkości. Jest to najczęściej wybierany typ lodówek, można powiedzieć, że standardowy, zarówno do domów, jak i mieszkań.

 Lodówki dwudrzwiowe

 • Lodówki Side by SideUrządzenia o największej pojemności, w których znajduje się dwoje drzwi otwieranych na zewnątrz i położonych obok siebie. Po jednej stronie umiejscowiona jest zamrażalka, po drugiej chłodziarka. Lodówki tego typu są sporych rozmiarów, dlatego nadają się przede wszystkim do dużych, przestrzennych kuchni. Często też posiadają dodatkowe funkcje, jak np. podajnik wody czy lodu.

 Lodówki side by side

 • Lodówki French Door. Mamy tu do czynienia z połączeniem urządzeń Side by Side z modelami standardowymi. Chłodziarka wyposażona jest bowiem w dwoje drzwi, a na dole wydzielona zostaje kolejna komora, pełniąca funkcję zamrażalnika. Dzięki temu zyskujemy ogromną pojemność i możliwość swobodnego rozmieszczania produktów.

 Lodówki french door

Warto wiedzieć!

Oprócz tradycyjnych lodówek, producenci mają w swojej ofercie lodówki samochodowe, idealnie sprawdzające się podczas dłuższych wypraw. Urządzenie zasilane jest poprzez gniazdo zapalniczki samochodowej. Aby lodówka turystyczna nie uszkodziła instalacji elektrycznej samochodu, najlepiej kupić taką o mocy maksymalnie 60 W, przy czym im większa moc, tym lepsze chłodzenie. Pojemność lodówki turystycznej należy dobrać do swoich potrzeb – na rynku znajdują się zarówno niewielkie urządzenia (do 4 l pojemności), jak i sporych rozmiarów (nawet do 95 l pojemności).

Najlepsza lodówka – na co zwrócić uwagę?

Cechami lodówek najczęściej branymi pod uwagę są cena oraz wygląd estetyczny. Niestety, kierując się tylko tymi elementami, można dokonać błędnego wyboru, który wpłynie na przyszły komfort użytkowania. Aby temu zapobiec, poniżej zostały zaprezentowane parametry, które powinny być uwzględnione przed zakupem:

 • Klasa energetyczna lodówki. Mówimy o urządzeniu, które prawie nigdy nie jest odłączane od prądu. Działa bez przerwy, przyczyniając się w dużym stopniu do wyższych rachunków za prąd. Dlatego nim zostanie podjęta decyzja o kupnie konkretnego modelu lodówki, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną, do której przynależy. Obecnie taką informację bardzo łatwo uzyskać, gdyż znajduje się zarówno na obowiązkowej etykiecie efektywności energetycznej urządzenia, jak i parametrach wyłuszczanych przez sklepy. Klasa energetyczna to parametr, który informuje użytkownika urządzenia elektrycznego o tym, ile zużywa prądu w określonych warunkach. Najmniej energii pobierają urządzenia o klasie energetycznej A, najwięcej te o klasie energetycznej G. Urządzenie o klasie energetycznej A+ zużywa 25% mniej energii niż klasa A, a A++ aż o 45% mniej. Jednocześnie należy pamiętać, że sam pobór prądu zależy dodatkowo od pojemności lodówki. Średnio lodówka klasy A++ może zużyć około 200 kWh rocznie, a lodówka klasy B nawet do 500 kWh. Roczna oszczędność dla rodziny jest zauważalna i warta inwestycji w nowsze urządzenie. Klasa energetyczna oznacza zużycie energii przez urządzenie w odniesieniu do ustalonej przez Unię Europejską normy. Skala jest uniwersalna, a więc identyczna dla każdego producenta, a jej przedział zawiera się od A+++, czyli najbardziej oszczędnego urządzenia, do D (w przypadku lodówek) lub nawet G (w przypadku chłodziarek oraz lodówek do przechowywania win). Nie można pominąć faktu, że nawet nawet przy najbardziej energooszcęednej lodówce należy pamiętać o kilku zasadach, które także mają istotny wpływ na zużycie prądu. Dobre zamykanie drzwi czy zmniejszanie natężenia chłodzenia na czas wyjazdów lub mniejszego obciążenia lodówki także przyczyniają się do tego, że lodówka zużywa tylko tyle prądu, ile powinna. Dla uzmysłowienia różnic, poniżej znajduje się skrócona lista klas:
 • A – poniżej 55% (przy czym każdy plus przy literze A oznacza o 10% mniej zużycia energii)
 • B – między 55% a 75%
 • F – między 120% a 150%
 • G – powyżej 150%
 • Rodzaj otwierania drzwi lodówki. Kierunek otwierania drzwi jest istotny już w momencie planowania wystroju i rozmieszczania mebli. Ma służyć nie tylko wygodzie, ale również umożliwiać swobodny dostęp do półek, by móc je bez trudu wyjąć i umyć. Duża część urządzeń umożliwia otwieranie drzwi w prawą stronę – jest to kierunek wygodny dla większości osób. Niektórzy producenci decydują się jednak na umożliwienie zmiany kierunku otwierania lodówki. Taki dodatek jest ważny, szczególnie jeśli osoba planuje przeprowadzkę lub zwykłe przemeblowanie w kuchni.
 • Umiejscowienie zamrażalnika. Producenci w swojej ofercie przedstawiają trzy typy: lodówki z dolnym zamrażalnikiem, lodówki z górnym zamrażalnikiem, a także same urządzenia chłodzące. Pierwszy typ daje łatwiejszy dostęp do produktów znajdujących się w chłodziarce, a jednocześnie w zamrażarce jest więcej miejsca na produkty. W lodówkach z zamrażalnikiem na górze producent zostawia większą przestrzeń dla chłodziarki, ale dostęp do produktów jest mniej komfortowy. Do dolnych półek należy schylać się, co dla osób starszych może być dużym utrudnieniem. Trzecia możliwość pozwala oddzielnie ustawić chłodziarkę oraz zamrażalnik, a także dobrać odpowiednią pojemność. Jest to jednak rozwiązanie wymagające większej ilości miejsca w pomieszczeniu.
 • Agregat. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są lodówki z pojedynczym agregatem i termostatem. Poniżej znajduje się lista spotykanych na rynku konfiguracji.
 • jeden agregat i jeden termostat– chłodziarka oraz zamrażalnik pracują jednocześnie, a termostat reguluje temperaturę w całym urządzeniu,
 • dwa agregaty i dwa termostaty– chłodziarka oraz zamrażalnik pracują niezależnie od siebie. Zamrażarkę bądź chłodziarkę można tymczasowo wyłączyć. Dwa termostaty umożliwiają ustawienie temperatury oddzielnie dla chłodziarki oraz zamrażarki. Jest to rozwiązanie, które zużywa najwięcej energii,
 • jeden agregat i dwa termostaty– zamrażarki nie da się tymczasowo wyłączyć, jednak oddzielny termostat pozwala regulować temperaturę niezależnie od chłodziarki.
 • Pojemność. Bardzo ważny parametr, który powinien być dobierany w zależności od liczby osób żyjących w mieszkaniu lub domu, a także rodzaju przechowywanych produktów. Niektóre artykuły żywnościowe muszą być bowiem magazynowane osobno, w specjalnych strefach, dlatego warto mieć to na uwadze. Należy pamiętać również o tym, że producenci najczęściej podają osobno pojemność chłodziarki i zamrażalnika. W przypadku pierwszej strefy możemy liczyć na urządzenia o litrażu od 36 l do ponad 500 l, natomiast pojemność zamrażalnika wynieść może od 4 l do ponad 200 l.
 • Kultura pracy lodówki. Przy zakupie lodówki należy uważać na poziom hałasu, jaki generuje. Niektóre modele nie tylko są głośne, ale również rzadko się wyłączają. Aby lodówka nie przeszkadzała w codziennym życiu, należy wybrać te, które wytwarzają hałas na poziomie około 38 dB. Im niższa wartość, tym lodówka pracuje ciszej.

Jaką lodówkę kupić – funkcje dodatkowe

Oprócz wymienionych powyżej cech, producenci dodają do lodówek coraz to ciekawsze funkcje. Poniżej przedstawiono kilka najważniejszych i te, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie:

 • rozwiązania antybakteryjne– lodówka wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia lub powłoki antybakteryjną chroniące przed namnażaniem się drobnoustrojów. Jak to działa? Wewnętrzne ściany, komory oraz półki lodówki  pokryte są specjalną powłoką, zawierającą związki srebra. Uwalniające się z niej jony srebra hamują rozwój bakterii, grzybów, pleśni i innych mikoorganizmów, dzięki czemu przechowywane produkty dłużej zatrzymują świeżość. Powłoki antybakteryjne kryją się pod wieloma różnymi nazwami i mogą mieć rozmaite formy działania, np. Silver Protection, Biocare, Silver Nano czy inne.  Stosowane bywają również różnego rodzaju jonizatory, filtry i uszczelki antybakteryjne, ale wszystko ma jeden cel – oczyszczenie i zabezpieczenie lodówki, a co za tym idzie – umożliwienie dłuższego przechowywania żywności. Opinie o powłokach antybakteryjnych w lodówce można poczytać na różnych forach i warto to zrobić nie tylko po to, by zapoznać się z różnymi rodzajami zabezpieczeń, ale i dobrać taki, który będzie najbardziej zgodny z oczekiwaniami. Należy także pamiętać, że na jakość „środowiska” w lodówce ma wpływ również sposób przechowywania żywności. Warto pamiętać o zasadach oddzielania od siebie produktów i odpowiednim opakowaniu przechowywanych artykułów.
 • samorozmrażanie– lodówkę wystarczy rozmrozić raz na rok; lód nie zbiera się na ściankach chłodziarki; a woda ścieka do specjalnego pojemnika,
 • system No Frost– czyli lodówka bezszronowa, wyposażona w system zapobiegający zbieraniu i osadzaniu się szronu. Należy pamiętać, że istnieją systemy No Frost pełne (obejmujące całe urządzenie) lub częściowe, dotyczące na przykład wyłącznie chłodziarki,
 • komora niskich temperatury – służy do produkcji i przechowywania kostek lodu. Przyda się również do tymczasowego magazynowania zamrożonej żywności,
 • wymuszona cyrkulacja powietrza – gwarantuje równomierne chłodzenie i spowalnia proces psucia się żywności.

Niektóre modele lodówek są wyposażone także w ekran LCD, który umożliwia sterowanie poszczególnymi parametrami lodówki czy też służy jako kalendarz i notatnik. Większe urządzenia, jak lodówki Side by Side, mają dodatkowo podajniki lodu czy dozowniki wody, dzięki którym na bieżąco otrzymujemy schłodzoną ciecz zdatną do picia lub kostki lodu do napoju. Często oferowane są również urządzenia inteligentne, pozwalające robić listę zakupów czy też zapewniające łączność internetową.

Lodówki wolnostojące czy do zabudowy?

Jednym z najczęstszych dylematów, który pojawia się podczas zakupów, jest wybór pomiędzy lodówką wolnostojącą a lodówką do zabudowy. Istotne są pytania o zalety każdego z tych rozwiązań, czym się różnią, na co zwracać uwagę etc. Nie ma jednak na nie jednoznacznej odpowiedzi, a wybór zależy od preferencji.

Zalety i wady lodówek wolnostojących

ZALETY

 • Duży wybór modeli
 • Większa mobilność
 • Gwarantują swobodę montażu

WADY

 • „Odznaczają się” na tle wyposażenia kuchni, dlatego mogą psuć efekt aranżacyjny

Zalety i wady lodówek do zabudowy

ZALETY

 • Wyższa estetyka
 • Możliwość dopasowania do wyglądu kuchni

WADY

 • Wyższy koszt
 • Mniejsze bezpieczeństwo – w razie awarii płomień szybko rozprzestrzeni się po szafkach w kuchni
 • Trudniejszy montaż

Warto zauważyć, że lodówki wolnostojące są zróżnicowane nie tylko pod względem rozmiarów, ale także kolorów oraz – można powiedzieć – efektów. Dostępne są modele białe, inox oraz czarne, a nawet kolorowe. Niektórzy producenci oferują urządzenia stylizowane na „retro” lub też na wskroś nowoczesne. Co ciekawe – niektóre mogą mieć matowe powierzchnie, inne z kolei z wysokim połyskiem.  Dostępne są także maty magnetyczne na lodówki w wielu różnych wzorach i kolorach, by móc spersonalizować swoje urządzenie lub też dopasować je do nowej aranżacji.

Z kolei jeśli chodzi o lodówki do zabudowy, problematyczna może się okazać wymiana urządzenia w razie trwałej awarii. Może się bowiem okazać, że nie znajdzie się drugiego o takich samych wymiarach lub też po prostu zapragnie się innego sprzętu – większego czy mniejszego, natomiast ma się z góry określone miejsce, stworzone z myślą o poprzedniej lodówce. To działa także w drugą stronę. W przypadku konieczności czy nawet ochoty zmiany mebli, także należy brać pod uwagę sprzęty do zabudowy, co nieraz może okazać się problemem – zwiększyć koszty inwestycji lub wymuszać konieczność zmiany koncepcji, a być może nawet wymagać zakupu wolnostojącej lodówki. Największą zaletą lodówek do zabudowy wydaje się fakt, że nie będzie się ona rzucała w oczy i idealnie dopasuje się do aranżacji, jednak w dobie nowoczesnych sprzętów, stworzonych z myślą nie tylko o funkcjonalności, ale i atrakcyjnym designie,  taka korzyść nie wydaje się być przeważająca.

Gdzie umieścić lodówkę w kuchni?

Po zakupie urządzeń do kuchni, należy je odpowiednio rozmieścić w pomieszczeniu. Często pojawia się pytanie, czy można ustawić obok siebie lodówkę i piekarnik, albo lodówkę przy grzejniku czy też płycie grzewczej. Odpowiedź brzmi: nie. Lodówki to urządzenia chłodzące.

Gdy znajdą się w pobliżu źródła ciepła, sprzęt może nie tylko popsuć się, ale również zwiększyć rachunki za prąd. Producenci oraz fachowcy zalecają, by lodówka była oddzielona od piekarnika czy kaloryfera co najmniej jedną szafką. Należy również unikać ustawienia kuchni mikrofalowej obok lub, co gorsza, na lodówce. Warto pamiętać, by z boku lodówka była odsunięta od ściany. Pomoże to w otwarciu lodówki i wyjmowaniu półek do czyszczenia.

Zalecana minimalna odległość to ok. 10 cm. W podobnej odległości musi znaleźć się tylna część urządzenia w celu zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza i odprowadzenia ciepła.

Choć kiedyś lodówki były prostymi urządzeniami służącymi jedynie do przechowywania żywności, dziś zaczynają pełnić dodatkowe funkcje. Są to na razie ciekawostki, niestosowane powszechnie w modelach lodówek. Jednak producenci próbują zaskakiwać klientów poprzez dodanie funkcji tabletu, ekranu dotykowego czy też łączenia się Internetem.

Niektórzy mówią już o zamawianiu brakujących produktów i wysyłania zamówienia do sklepu internetowego właśnie poprzez lodówkę. Niektóre modele pozwalają na połączenie zdalne z serwisem w celu zdiagnozowania usterki urządzenia i naprawy, jeśli tylko taka jest możliwa. Dodatkowych funkcji przybywa i być może już niedługo w sklepach czekają nas lodówki znane z filmów science-fiction.

Jakiego producenta lodówkę wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Jakie lodówki są najlepsze? A jakie najpopularniejsze?

Najpopularniejsi producenci lodówek to m.in. Beko, Liebherr, Whirlpool, Electrolux, Indesit, Gorenje, Samsung, Amica, Bosch, Polar, Hotpoint-Ariston, Mastercook, Candy, Zanussi, Sharp, Siemens, LG, Haier. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze lodówki. Zobacz ranking lodówek w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobry sprzęt do kuchni.

 
Podobne artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 18.04.2019
Social
4,3
6 ocen
6 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Ona123
Zakup lodówki to wieloletnia inwestycja. Dlatego nie żałowałam pieniędzy. Wolę dobry sprzęt, aniżeli co chwilę go naprawiać. Zdecydowanie polecam lodówki Liebherr.
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-06-23
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
KRZYSZTOF
Tak, najlepsze jakościowo są lodówki ze średnio-wyższej półki firmy LiebHerr. Pozostałe firmy robią średnio dobre TV i smartfony a inne piekarniki i pralki.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-09-19
Pola
Akurat w niedługim czasie stanę przed wyborem nowej lodówki i coraz częściej czytam tego typu rankingi. Z dotychczasową pralką nie miałam większych problemów poza dużą ilością lodu w zamrażarce. Dlatego teraz zastanawiam się nad lodówką Candy z technologią No Frost. Czy ktoś ma z nią jakieś doświadczenia? Faktycznie ta funkcja działa?
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-08-21
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
K.
Ja największą uwagę podczas wyboru lodówki zwracałem na jej pojemnośc. Mam dużą rodzinę, często kupuję też produkty w promocji na zapas, dlatego to czego potrzebowałem to duża lodówka i podobnej wielkości zamrażarka. Zdecydowałem się na wybór lodówki firmy Candy. NO FROST jest super wyborem, działa!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-09-27
Radziulas
no jak w pralce był lód to sorry, no frost tylko!!!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-10-28
Sławek
Lodówki wszystkich marek psują się. Wystarczy zapytać tych co zawodowo je naprawiają. Nic w opisach lodówek nie ma nt transportu- w jakie pozycji je transportować.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2019-08-24
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.