https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-lodowke-ktory-model-kupic-polecane-modele/296/ 2018-01-16 11:40:07.000000

Jak wybrać lodówkę? Który model kupić? - Polecane modele

Stare porzekadło mówi, że sercem domu jest kuchnia. Dlatego też wiele osób przykłada dużą wagę, by była funkcjonalna i wygodna. Najważniejszym elementem należącym do kuchni i bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne życie jest lodówka.

Pomimo że niewielu konsumentów przykłada dużą wagę do jej zakupu, warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z rodzajami lodówek, ich wadami, zaletami oraz dostępnymi funkcjami.

Czym kierować się przy zakupie?

Najczęstszymi cechami lodówek branymi pod uwagę są cena oraz wygląd estetyczny. Niestety, kierując się tylko tymi elementami, można dokonać błędnego wyboru, który wpłynie na przyszły komfort użytkowania. Aby temu zapobiec, poniżej zostały zaprezentowane cechy, które powinny być uwzględnione przed zakupem:

a) Klasa energetyczna lodówki

Lodówka to urządzenie, które prawie nigdy nie zostaje odłączone od prądu. Działa bez przerwy, przyczyniając się w dużym stopniu do wyższych rachunków za prąd. Dlatego nim zostanie podjęta decyzja o kupnie konkretnego modelu lodówki, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną, do której przynależy. Obecnie taką informację bardzo łatwo uzyskać, gdyż znajduje się zarówno na obowiązkowej etykiecie efektywności energetycznej urządzenia jak i parametrach wyłuszczanych przez sklepy.

Parametr ten oznacza zużycie energii urządzenia w odniesieniu do ustalonej przez Unię Europejską normy. Skala jest uniwersalna, a więc identyczna dla każdego producenta, a jej przedział zawiera się od A+++, czyli najbardziej oszczędnego urządzenia do D (w przypadku lodówek) lub nawet G (w przypadku chłodziarek oraz lodówek do przechowywania win). Dla uzmysłowienia różnić, poniżej znajduje się skrócona lista klas:

 • A – poniżej 55 % (przy czym każdy plus przy literze A oznacza o 10% mniej zużycia energii)
 • B – między 55% a 75%
 • F – między 120% a 150%
 • G – powyżej 150%

Co to jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna to parametr, który informuje użytkownika urządzenia elektrycznego o tym, ile dane urządzenie zużywa prądu w określonych warunkach. Najmniej energii zużywają urządzenia o klasie energetycznej A. Najwięcej te o klasie energetycznej G. Urządzenie o klasie energetycznej A+ zużywa 25% mniej energii niż klasa A, a A++ aż 45% mniej.

Jednocześnie należy pamiętać, że sam pobór prądu zależy dodatkowo od pojemności lodówki. Średnio lodówka klasy A++ może zużyć około 200 kWh rocznie, a lodówka klasy B nawet do 500 kWh. Roczna oszczędność dla rodziny jest zauważalna i warta inwestycji w nowsze urządzenie.

Ranking lodówek kwiecień 2017

1.

                            Lodówka Bosch KGV36KL32
Lodówka Bosch KGV36KL32
Lodówka Bosch KGV36KL32
2.

                            Lodówka Beko CSA 31021
Lodówka Beko CSA 31021
Lodówka Beko CSA 31021
3.

                            Lodówka Samsung RB37J5000SA
Lodówka Samsung RB37J5000SA
Lodówka Samsung RB37J5000SA
Zobacz aktualny ranking

b) Rodzaj otwierania drzwi lodówki

Kierunek otwierania drzwi jest istotny już w momencie planowania wystroju i rozmieszczania mebli. Ma służyć nie tylko wygodzie, ale również umożliwiać swobodny dostęp do półek, by móc je bez trudu wyjąć i umyć. Duża część urządzeń umożliwia otwieranie drzwi w prawą stronę – jest to kierunek wygodny dla większości osób. Niektórzy producenci decydują się na udostępnienie zmiany kierunku otwierania lodówki. Taki dodatek jest ważny, szczególnie jeśli osoba planuje przeprowadzkę lub zwykłe przemeblowanie w kuchni.

c) Umiejscowienie zamrażalnika

Producenci w swojej ofercie przedstawiają trzy typy: lodówki z dolnym zamrażalnikiem oraz lodówki z górnym zamrażalnikiem i same urządzenia chłodzące. Pierwszy typ daje łatwiejszy dostęp do produktów znajdujących się w chłodziarce, a jednocześnie w zamrażarce jest więcej miejsca na produkty.

W lodówkach z zamrażalnikiem na górze producent zostawia większą przestrzeń dla chłodziarki, ale dostęp do produktów jest mniej komfortowy. Do dolnych półek należy schylać się, co dla osób starszych może być dużym utrudnieniem. Trzecia możliwość pozwala oddzielnie ustawić chłodziarkę oraz zamrażalnik, a także dobrać odpowiednią pojemność. Jest to jednak rozwiązanie wymagające większej ilości miejsca w pomieszczeniu.

Polecane lodówki w morele.net

d) Lodówki jednodrzwiowe, dwudrzwiowe oraz side by side

Lodówki jednodrzwiowe idealnie sprawdzają się u singli, w małych mieszkaniach czy domkach letniskowych. Mogą być wyposażone w wewnętrzny zamrażalnik bądź też składać się jedynie z samej chłodziarki. Charakteryzują się niewielką pojemnością, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca w kuchni.

Lodówki dwudrzwiowe mają oddzielny zamrażalnik oraz chłodziarkę. Są najczęściej wysokie, a przede wszystkim cechują się dużą pojemnością. Przeznaczone są do dużych mieszkań i dla rodzin wieloosobowych, które przechowują większe ilości pożywienia.

Z kolei lodówki side by side to urządzenie o największej pojemności, w którym znajduje się dwoje drzwi otwieranych na zewnątrz i położonych obok siebie. Po jednej stronie umiejscowiona jest zamrażalka, po drugiej chłodziarka. Lodówki tego typu są duże i szersze i nadają się jedynie do dużych, przestrzennych kuchni.

Warto wiedzieć!

Oprócz tradycyjnych lodówek, producenci mają w swojej ofercie lodówki samochodowe, idealnie sprawdzające się podczas dłuższych wypraw. Urządzenie zasilane jest poprzez gniazdo zapalniczki samochodowej. Aby lodówka turystyczna nie uszkodziła instalacji elektrycznej samochodu najlepiej kupić taką o mocy maksymalnie 60 W, przy czym im większa moc tym lepsze chłodzenie. Pojemność lodówki turystycznej należy dobrać do swoich potrzeb – na rynku znajdują się zarówno niewielkie urządzenia (do 4 l pojemności) jak i sporych rozmiarów (nawet do 32 l pojemności).

e) Agregat

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są lodówki z pojedynczym agregatem i termostatem. Poniżej znajduje się lista spotykanych na rynku konfiguracji

 • jeden agregat i jeden termostat – chłodziarka oraz zamrażalnik pracują jednocześnie, a termostat reguluje temperaturę w całym urządzeniu
 • dwa agregaty i dwa termostaty – chłodziarka oraz zamrażalnik pracują niezależnie od siebie. Zamrażarkę bądź chłodziarkę można tymczasowo wyłączyć. Oddzielne termostaty umożliwiają ustawienie temperatury oddzielnie dla chłodziarki oraz zamrażarki. Jest to rozwiązanie, które zużywa najwięcej energii.
 • jeden agregat i dwa termostaty – zamrażarki nie da się tymczasowo wyłączyć, jednak oddzielny termostat pozwala regulować temperaturę niezależnie od chłodziarki.

f) Kultura pracy lodówki

Przy zakupie lodówki należy uważać na poziom hałasu jaki generuje. Niektóre modele nie tylko są głośne, ale również rzadko się wyłączają. Aby lodówka nie przeszkadzała w codziennym życiu, należy wybrać te, które wytwarzają hałas na poziomie około 38 dB. Im niższa wartość, tym lodówka pracuje ciszej.

Inne dodatkowe funkcje lodówek

Oprócz wymienionych powyżej cech, producenci dodają do lodówek coraz to ciekawsze funkcje. Poniżej przedstawiono kilka najważniejszych i na które warto warto zwrócić uwagę przy zakupie:

 • rozwiązania antybakteryjne – lodówka wyposażona w dodatkowe zabezpieczenie , powłokę antybakteryjną, chroniące przed namnażaniem drobnoustrojów
 • samorozmrażanie – lodówkę wystarczy rozmrozić raz na rok; lód nie zbiera się na ściankach chłodziarki; a woda ścieka do specjalnego pojemnika
 • system no frost – czyli lodówka bezszronowa wyposażona w system zapobiegający zbieraniu i osadzaniu szronu

Niektóre modele lodówek są wyposażone także w ekran LCD, który umożliwia sterowanie poszczególnymi parametrami lodówki czy też służyć jako kalendarz i notatnik. Większe urządzenia jak lodówki side by side mają dodatkowo podajniki lodu czy dozowniki wody, dzięki którym na bieżąco otrzymujemy schłodzoną ciecz zdatną do picia lub kostki lodu do napoju.

Lodówki wolnostojące vs do zabudowy

Jednym z najczęstszych dylematów, który pojawia się podczas zakupów, jest wybór pomiędzy lodówką wolnostojącą a lodówką do zabudowy. Pojawiają się pytania o zalety każdego z tych rozwiązań, czym się różnią, na co zwracać uwagę. Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wybór zależy od preferencji.

Zalety i wady lodówek wolnostojących

ZALETY

 • duży wybór produktów
 • bardziej mobilna

WADY

 • gorsza prezencja

Zalety i wady lodówek do zabudowy

ZALETY

 • estetyka
 • możliwość dopasowania do wyglądu kuchni

WADY

 • wyższy koszt
 • mniejsze bezpieczeństwo – w razie awarii płomień szybko rozprzestrzeni się po szafkach w kuchni

Miejsce stania lodówki

Po zakupie urządzeń do kuchni, należy je odpowiednio rozmieścić w pomieszczeniu. Często pojawia się pytanie, czy można ustawić obok siebie lodówkę i piekarnik, albo lodówkę przy grzejniku, płycie grzewczej? Odpowiedź brzmi: nie. Lodówki to urządzenia chłodzące.

Gdy znajdą się w pobliżu źródła ciepła, urządzenie może nie tylko popsuć się, ale również zwiększyć rachunki za prąd ze względu na nieustającą pracę. Producenci jak i fachowcy zalecają, by lodówka była oddzielona od piekarnika czy kaloryfera co najmniej jedną szafką. Należy również unikać ustawienia kuchni mikrofalowej obok lub co gorsza na lodówce. Warto pamiętać, by z boku lodówka była odsunięta od ściany. Pomoże to w otwarciu lodówki i wyjmowaniu półek do czyszczenia.

Zalecana minimalna odległość to ok. 10 cm. W podobnej odległości musi znaleźć się tylna część urządzenia w celu zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza i odprowadzenia ciepła.

Przyszłość lodówek

Choć kiedyś lodówki były prostymi urządzeniami służącymi jedynie do przechowywania żywności, dziś zaczynają pełnić dodatkowe funkcje. Są to na razie ciekawostki, niestosowane powszechnie w modelach lodówek. Jednak producenci próbują zaskakiwać klientów poprzez dodanie funkcji tabletu, ekranu dotykowego, łączenia się Internetem.

Niektórzy mówią już o zamawianiu brakujących produktów i wysyłania zamówienia do sklepu internetowego właśnie poprzez lodówkę. Niektóre modele pozwalają na połączenie zdalne z serwisem w celu zdiagnozowania usterki urządzenia i naprawy jeśli tylko taka jest możliwa. Dodatkowych funkcji przybywa i być może już niedługo w sklepach czekają nas lodówki znane z filmów science-fiction.

Jakiego producenta lodówkę wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Jakie lodówki są najlepsze? A jakie najpopularniejsze?

Najpopularniejsi producenci lodówek to m.in. Beko, Liebherr, Whirlpool, Electrolux, Indesit, Gorenje, Samsung, Amica, Bosch, Polar, Hotpoint-Ariston, Mastercook, Candy, Zanussi, Sharp, Siemens, LG, Haier. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze lodówki. Niektóre serie (linie) lodówek są lepszej jakości inne gorszej. Zobacz ranking lodówek w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobry sprzęt do kuchnii.

Polecane artykuły
 

Pomimo że niewielu konsumentów przykłada dużą wagę do jej zakupu, warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z rodzajami lodówek, ich wadami, zaletami oraz dostępnymi funkcjami.

Czym kierować się przy zakupie?

Najczęstszymi cechami lodówek branymi pod uwagę są cena oraz wygląd estetyczny. Niestety, kierując się tylko tymi elementami, można dokonać błędnego wyboru, który wpłynie na przyszły komfort użytkowania. Aby temu zapobiec, poniżej zostały zaprezentowane cechy, które powinny być uwzględnione przed zakupem:

a) Klasa energetyczna lodówki

Lodówka to urządzenie, które prawie nigdy nie zostaje odłączone od prądu. Działa bez przerwy, przyczyniając się w dużym stopniu do wyższych rachunków za prąd. Dlatego nim zostanie podjęta decyzja o kupnie konkretnego modelu lodówki, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną, do której przynależy. Obecnie taką informację bardzo łatwo uzyskać, gdyż znajduje się zarówno na obowiązkowej etykiecie efektywności energetycznej urządzenia jak i parametrach wyłuszczanych przez sklepy.

Parametr ten oznacza zużycie energii urządzenia w odniesieniu do ustalonej przez Unię Europejską normy. Skala jest uniwersalna, a więc identyczna dla każdego producenta, a jej przedział zawiera się od A+++, czyli najbardziej oszczędnego urządzenia do D (w przypadku lodówek) lub nawet G (w przypadku chłodziarek oraz lodówek do przechowywania win). Dla uzmysłowienia różnić, poniżej znajduje się skrócona lista klas:

 • A – poniżej 55 % (przy czym każdy plus przy literze A oznacza o 10% mniej zużycia energii)
 • B – między 55% a 75%
 • F – między 120% a 150%
 • G – powyżej 150%

Co to jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna to parametr, który informuje użytkownika urządzenia elektrycznego o tym, ile dane urządzenie zużywa prądu w określonych warunkach. Najmniej energii zużywają urządzenia o klasie energetycznej A. Najwięcej te o klasie energetycznej G. Urządzenie o klasie energetycznej A+ zużywa 25% mniej energii niż klasa A, a A++ aż 45% mniej.

Jednocześnie należy pamiętać, że sam pobór prądu zależy dodatkowo od pojemności lodówki. Średnio lodówka klasy A++ może zużyć około 200 kWh rocznie, a lodówka klasy B nawet do 500 kWh. Roczna oszczędność dla rodziny jest zauważalna i warta inwestycji w nowsze urządzenie.

Ranking lodówek kwiecień 2017

1.

                            Lodówka Bosch KGV36KL32
Lodówka Bosch KGV36KL32
Lodówka Bosch KGV36KL32
2.

                            Lodówka Beko CSA 31021
Lodówka Beko CSA 31021
Lodówka Beko CSA 31021
3.

                            Lodówka Samsung RB37J5000SA
Lodówka Samsung RB37J5000SA
Lodówka Samsung RB37J5000SA
Zobacz aktualny ranking

b) Rodzaj otwierania drzwi lodówki

Kierunek otwierania drzwi jest istotny już w momencie planowania wystroju i rozmieszczania mebli. Ma służyć nie tylko wygodzie, ale również umożliwiać swobodny dostęp do półek, by móc je bez trudu wyjąć i umyć. Duża część urządzeń umożliwia otwieranie drzwi w prawą stronę – jest to kierunek wygodny dla większości osób. Niektórzy producenci decydują się na udostępnienie zmiany kierunku otwierania lodówki. Taki dodatek jest ważny, szczególnie jeśli osoba planuje przeprowadzkę lub zwykłe przemeblowanie w kuchni.

c) Umiejscowienie zamrażalnika

Producenci w swojej ofercie przedstawiają trzy typy: lodówki z dolnym zamrażalnikiem oraz lodówki z górnym zamrażalnikiem i same urządzenia chłodzące. Pierwszy typ daje łatwiejszy dostęp do produktów znajdujących się w chłodziarce, a jednocześnie w zamrażarce jest więcej miejsca na produkty.

W lodówkach z zamrażalnikiem na górze producent zostawia większą przestrzeń dla chłodziarki, ale dostęp do produktów jest mniej komfortowy. Do dolnych półek należy schylać się, co dla osób starszych może być dużym utrudnieniem. Trzecia możliwość pozwala oddzielnie ustawić chłodziarkę oraz zamrażalnik, a także dobrać odpowiednią pojemność. Jest to jednak rozwiązanie wymagające większej ilości miejsca w pomieszczeniu.

Polecane lodówki w morele.net

d) Lodówki jednodrzwiowe, dwudrzwiowe oraz side by side

Lodówki jednodrzwiowe idealnie sprawdzają się u singli, w małych mieszkaniach czy domkach letniskowych. Mogą być wyposażone w wewnętrzny zamrażalnik bądź też składać się jedynie z samej chłodziarki. Charakteryzują się niewielką pojemnością, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca w kuchni.

Lodówki dwudrzwiowe mają oddzielny zamrażalnik oraz chłodziarkę. Są najczęściej wysokie, a przede wszystkim cechują się dużą pojemnością. Przeznaczone są do dużych mieszkań i dla rodzin wieloosobowych, które przechowują większe ilości pożywienia.

Z kolei lodówki side by side to urządzenie o największej pojemności, w którym znajduje się dwoje drzwi otwieranych na zewnątrz i położonych obok siebie. Po jednej stronie umiejscowiona jest zamrażalka, po drugiej chłodziarka. Lodówki tego typu są duże i szersze i nadają się jedynie do dużych, przestrzennych kuchni.

Warto wiedzieć!

Oprócz tradycyjnych lodówek, producenci mają w swojej ofercie lodówki samochodowe, idealnie sprawdzające się podczas dłuższych wypraw. Urządzenie zasilane jest poprzez gniazdo zapalniczki samochodowej. Aby lodówka turystyczna nie uszkodziła instalacji elektrycznej samochodu najlepiej kupić taką o mocy maksymalnie 60 W, przy czym im większa moc tym lepsze chłodzenie. Pojemność lodówki turystycznej należy dobrać do swoich potrzeb – na rynku znajdują się zarówno niewielkie urządzenia (do 4 l pojemności) jak i sporych rozmiarów (nawet do 32 l pojemności).

e) Agregat

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są lodówki z pojedynczym agregatem i termostatem. Poniżej znajduje się lista spotykanych na rynku konfiguracji

 • jeden agregat i jeden termostat – chłodziarka oraz zamrażalnik pracują jednocześnie, a termostat reguluje temperaturę w całym urządzeniu
 • dwa agregaty i dwa termostaty – chłodziarka oraz zamrażalnik pracują niezależnie od siebie. Zamrażarkę bądź chłodziarkę można tymczasowo wyłączyć. Oddzielne termostaty umożliwiają ustawienie temperatury oddzielnie dla chłodziarki oraz zamrażarki. Jest to rozwiązanie, które zużywa najwięcej energii.
 • jeden agregat i dwa termostaty – zamrażarki nie da się tymczasowo wyłączyć, jednak oddzielny termostat pozwala regulować temperaturę niezależnie od chłodziarki.

f) Kultura pracy lodówki

Przy zakupie lodówki należy uważać na poziom hałasu jaki generuje. Niektóre modele nie tylko są głośne, ale również rzadko się wyłączają. Aby lodówka nie przeszkadzała w codziennym życiu, należy wybrać te, które wytwarzają hałas na poziomie około 38 dB. Im niższa wartość, tym lodówka pracuje ciszej.

Inne dodatkowe funkcje lodówek

Oprócz wymienionych powyżej cech, producenci dodają do lodówek coraz to ciekawsze funkcje. Poniżej przedstawiono kilka najważniejszych i na które warto warto zwrócić uwagę przy zakupie:

 • rozwiązania antybakteryjne – lodówka wyposażona w dodatkowe zabezpieczenie , powłokę antybakteryjną, chroniące przed namnażaniem drobnoustrojów
 • samorozmrażanie – lodówkę wystarczy rozmrozić raz na rok; lód nie zbiera się na ściankach chłodziarki; a woda ścieka do specjalnego pojemnika
 • system no frost – czyli lodówka bezszronowa wyposażona w system zapobiegający zbieraniu i osadzaniu szronu

Niektóre modele lodówek są wyposażone także w ekran LCD, który umożliwia sterowanie poszczególnymi parametrami lodówki czy też służyć jako kalendarz i notatnik. Większe urządzenia jak lodówki side by side mają dodatkowo podajniki lodu czy dozowniki wody, dzięki którym na bieżąco otrzymujemy schłodzoną ciecz zdatną do picia lub kostki lodu do napoju.

Lodówki wolnostojące vs do zabudowy

Jednym z najczęstszych dylematów, który pojawia się podczas zakupów, jest wybór pomiędzy lodówką wolnostojącą a lodówką do zabudowy. Pojawiają się pytania o zalety każdego z tych rozwiązań, czym się różnią, na co zwracać uwagę. Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wybór zależy od preferencji.

Zalety i wady lodówek wolnostojących

ZALETY

 • duży wybór produktów
 • bardziej mobilna

WADY

 • gorsza prezencja

Zalety i wady lodówek do zabudowy

ZALETY

 • estetyka
 • możliwość dopasowania do wyglądu kuchni

WADY

 • wyższy koszt
 • mniejsze bezpieczeństwo – w razie awarii płomień szybko rozprzestrzeni się po szafkach w kuchni

Miejsce stania lodówki

Po zakupie urządzeń do kuchni, należy je odpowiednio rozmieścić w pomieszczeniu. Często pojawia się pytanie, czy można ustawić obok siebie lodówkę i piekarnik, albo lodówkę przy grzejniku, płycie grzewczej? Odpowiedź brzmi: nie. Lodówki to urządzenia chłodzące.

Gdy znajdą się w pobliżu źródła ciepła, urządzenie może nie tylko popsuć się, ale również zwiększyć rachunki za prąd ze względu na nieustającą pracę. Producenci jak i fachowcy zalecają, by lodówka była oddzielona od piekarnika czy kaloryfera co najmniej jedną szafką. Należy również unikać ustawienia kuchni mikrofalowej obok lub co gorsza na lodówce. Warto pamiętać, by z boku lodówka była odsunięta od ściany. Pomoże to w otwarciu lodówki i wyjmowaniu półek do czyszczenia.

Zalecana minimalna odległość to ok. 10 cm. W podobnej odległości musi znaleźć się tylna część urządzenia w celu zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza i odprowadzenia ciepła.

Przyszłość lodówek

Choć kiedyś lodówki były prostymi urządzeniami służącymi jedynie do przechowywania żywności, dziś zaczynają pełnić dodatkowe funkcje. Są to na razie ciekawostki, niestosowane powszechnie w modelach lodówek. Jednak producenci próbują zaskakiwać klientów poprzez dodanie funkcji tabletu, ekranu dotykowego, łączenia się Internetem.

Niektórzy mówią już o zamawianiu brakujących produktów i wysyłania zamówienia do sklepu internetowego właśnie poprzez lodówkę. Niektóre modele pozwalają na połączenie zdalne z serwisem w celu zdiagnozowania usterki urządzenia i naprawy jeśli tylko taka jest możliwa. Dodatkowych funkcji przybywa i być może już niedługo w sklepach czekają nas lodówki znane z filmów science-fiction.

Jakiego producenta lodówkę wybrać? Jakiej firmy i jaka marka jest najlepsza? Jakie lodówki są najlepsze? A jakie najpopularniejsze?

Najpopularniejsi producenci lodówek to m.in. Beko, Liebherr, Whirlpool, Electrolux, Indesit, Gorenje, Samsung, Amica, Bosch, Polar, Hotpoint-Ariston, Mastercook, Candy, Zanussi, Sharp, Siemens, LG, Haier. Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze lodówki. Niektóre serie (linie) lodówek są lepszej jakości inne gorszej. Zobacz ranking lodówek w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobry sprzęt do kuchnii.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 18.12.2017
Social
5,0
2 oceny
2 komentarzy
Moja ocena
Ona123
Zakup lodówki to wieloletnia inwestycja. Dlatego nie żałowałam pieniędzy. Wolę dobry sprzęt, aniżeli co chwilę go naprawiać. Zdecydowanie polecam lodówki Liebherr.
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-06-23
KRZYSZTOF
Tak, najlepsze jakościowo są lodówki ze średnio-wyższej półki firmy LiebHerr. Pozostałe firmy robią średnio dobre TV i smartfony a inne piekarniki i pralki.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-09-19