http://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-laptopa-jaki-najlepszy-pomagamy-wybrac/315/ 2017-11-03 10:31:38.000000

Jak wybrać laptopa? Jaki najlepszy? Pomagamy wybrać.

Jeden laptop drugiemu nierówny. Już na etapie przeglądania ofert w sklepach pojawiają się zasadnicze pytania: którego laptopa kupić? Który będzie najlepszy dla moich zastosowań i na którego warto wydać pieniądze? Możliwości jest przecież wiele, a każdy użytkownik ma inne potrzeby.

 Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Znacznie ułatwią one wybór odpowiedniego modelu. Poniższy poradnik został tak przygotowany, żeby każdy użytkownik znalazł w nim odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Na początku warto zapoznać się z artykułem traktującym o tym, czym różnią się laptopy, od netbooków i ultrabooków.

Jaki laptop kupić?

1. Laptop z systemem czy bez?

Jedno z najczęstszych pytań, które pada podczas wyboru notebooka, dotyczy systemu operacyjnego. Komputery przenośne mogą być sprzedawane z systemem lub bez niego. Notebook bez oprogramowania może być nawet kilkaset złotych tańszy. Wynika to z faktu, że producent nie wykupuje dla niego licencji na system operacyjny i nie musi przez to podnosić ceny, za którą sprzedaje urządzenie.

Aby nie spotkać się z przykrą niespodzianką, należy pamiętać, że producenci nie dołączają systemu na oddzielnej płycie CD/DVD. Instalują go na specjalnej partycji Recovery. Jeżeli chodzi o system Windows, to jest on coraz częściej przypisany do konkretnego komputera, co uniemożliwia instalację systemu na innym. Poniżej przestawiamy tabelę z porównaniem wad i zalet zakupu laptopa z systemem Windows, Linux i bez systemu.

Zalety i wady laptopów z systemem Windows

ZALETY

 • Komputer jest od razu gotowy do pracy
 • Bardzo duży wybór oprogramowania oraz gier
 • Łatwa obsługa
 • Brak konieczności zaawansowanej konfiguracji
 • Najnowsze wersje dostosowane do obsługi dotyku (Windows 8, Windows 8.1 i Windows 10)

WADY

 • Najczęściej przypisany do konkretnego laptopa
 • System znajduje się na specjalnej partycji Recovery, którą można utracić w przypadku awarii dysku
 • Wyższa cena notebooka
 • Najczęściej duża ilość niepotrzebnego, zainstalowanego fabrycznie oprogramowania

Zalety i wady laptopów z systemem Linux

ZALETY

 • system darmowy
 • duże możliwości konfiguracji systemu
 • Mniej „awaryjny” niż Windows
 • System nie jest przypisany do konkretnego urządzeniaą
 • Gotowy do pracy przy podstawowych zadaniach

WADY

 • Początkujący użytkownicy mogą odczuć pewne trudności w obsłudze
 • Mniejszy niż w Windows wybór oprogramowania i gier.

Zalety i wady laptopów bez systemu

ZALETY

 • Wyraźnie niższa cena notebooka
 • Możliwość wyboru spośród systemów XP, Windows 7, Windows 8 i Windows 10, w wersjach BOX i OEM lub wyboru oprogramowania Linux

WADY

 • Konieczność kupna i/lub instalacji systemu, przez co laptop nie jest od razu gotowy do pracy
 • W przypadku dokupienia systemu Windows, łączna cena laptopa jest wyższa niż wtedy, gdy kupujemy go z preinstalowanym oprogramowaniem

Podstawowe wyposażenie notebooka

Niezależnie od tego, jakie są Twoje indywidualne potrzeby, musisz zwracać uwagę na podstawowe wyposażenie laptopa. To ono jest punktem wyjścia do wyboru dedykowanych rozwiązań. Brak któregoś z poniższych elementów może utrudnić korzystanie z laptopa lub też znacząco zmniejszyć komfort pracy.

Podstawowe porty

a) Podstawowe porty

Laptopa powinien być wyposażony w porty USB, VGA, HDMI/Display Port, gniazdo sieciowe (RJ-45) oraz czytnik kart pamięci. Coraz częściej producenci wykorzystują też najnowszy standard USB 3.1 generacji 1 i generacji 2. Pozwalają one na szybsze przesyłanie danych. Porty USB 2.0 wykorzystywane są już wyłącznie w najtańszych modelach notebooków. Przed kupnem warto spojrzeć w specyfikację laptopa. To pozwoli Ci się upewnić, czy ma on wszystkie podstawowe złącza. Zarówno te, z których korzystasz, jak i te, które mogą Ci się przydać w przyszłości.

b) Kamera

Kamera to kolejny nieodłączny element laptopa. Bez niej nie da się w pełni korzystać np. ze Skype’a. Producenci montują w laptopach kamery różnej jakości. Najczęściej spotykane mają rozdzielczość od 1 do 2 megapixeli. Zapewnia to sposób przyzwoitą jakość obrazu, ale zawsze można poszukać laptopa z lepszą kamerą. Szczególnie gdy prowadzić wideokonferencje lub chcesz nagrywać w ten sposób podcasty.

Napęd

c) Napęd

Napęd najczęściej montowany jest w większych (15-17-calowych) laptopach. W mniejszych - które z zasady mają być kompaktowe - pojawia się rzadziej. Brak napędu może być kłopotliwy. Bez niego nie zainstalujemy na urządzeniu oprogramowania z płyty CD/DV i nie obejrzymy filmu nagranego na DVD. Jeżeli notebook ma zamontowany napęd, to warto zastanowić się jeszcze nad jego rodzajem. W laptopach są napędy ze stacjami Blu-Ray lub DVD. Pierwsza z nich umożliwia oglądanie filmów w dużo lepszej jakości, jednak wiąże się jednocześnie z wyższą ceną urządzenia. Laptop z napędem DVD kosztuje analogicznie mniej, ale nie zapewnia tak wysokiej jakości.

Uwaga! Niektórzy producenci montują napęd Blu-Ray w laptopach, w których nie ma matrycy Full HD. W takim przypadku nie osiągniemy wysokiej jakości obrazu. Co z tego, że będziemy dysponować doskonałym napędem, skoro monitor nie pozwoli nam wyjść poza pewien zakres jakości. Jeżeli masz w laptopie Blu-Ray, ale ekran o rozdzielczości HD, to jedynym rozwiązaniem jest podłączenie tego laptopa do telewizora wyświetlającego obraz w rozdzielczości Full HD.

Podzespoły notebooka

a) Procesor

Największymi producentami procesorów (nie tylko mobilnych) są firmy AMD oraz Intel. AMD produkuje bardzo dobre jednostki do netbooków i laptopów budżetowych. Procesory AMD są dosyć tanie, a jednocześnie zapewniają wystarczającą moc do wykonywania podstawowych czynności. Ponadto pobierają niewiele energii i pozwalają urządzeniu dość długo pracować na baterii.

Segment z większymi notebookami został zdominowany przez Intela. Procesory tej firmy zapewniają obecnie najlepszą wydajność i jednocześnie mniejszy pobór prądu. Najpopularniejszymi i oferującymi największą wydajność procesorami są układy piątej generacji (Broadwell) i szóstej generacji (Skylake).

Karty graficzne

b) Karty graficzne

Rynek kart graficznych również został zdominowany przez dwie firmy. Jest to ponownie AMD oraz dla odmiany nVidia. AMD próbuje konkurować z nVidią coraz lepszymi układami, ale to Intel od lat dzierży prym w dostarczaniu najlepszych rozwiązań. Karty graficzne od nVidia są droższe, ale znacznie wydajniejsze i bardziej rozwinięte technologicznie.

Można także wybrać laptopa ze zintegrowaną kartą, ale wiąże się to z następującymi różnicami:

 • Dedykowana karta graficzna zapewnia wyższą wydajność. Układ dedykowany to układ zewnętrzny, niezależny od procesora. Umożliwia profesjonalną obróbkę graficzną czy uruchamianie wymagających gier.
 • Grafika zintegrowana dostarczana jest wraz z procesorem. Jej moc wystarcza do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości i uruchomienia prostych gier.

c) Dyski

Coraz częściej w sprzedaży pojawiają się notebooki wyposażone nie tylko w standardowe dyski HDD o dużej pojemności, ale również w dyski SSD (czy inaczej mówiąc dyski oparte o pamięć flash). Te drugie charakteryzują się szybszym dostępem do danych, większą trwałością i niższą wagą. Nie ma w nich żadnych ruchomych elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu, a czas wywoływania danych jest dużo szybszy niż w dyskach HDD.

Dyski SSD bardzo często wykorzystywane są do instalacji systemu. Gwarantuje to jego szybki rozruch i zwiększoną szybkość zapisu oraz odczytu. Najlepszym rozwiązaniem byłby jednak zakup laptopa z dyskiem SDD, jako partycją dla systemu i standardowym, talerzowym dyskiem (HDD) przeznaczonym do przechowywania danych.

Elementy dodatkowe

Niektórzy producenci uatrakcyjniają laptopy, wykorzystując wiele interesujących dodatków:

Elementy dodatkowe
 • Podświetlana klawiatura – rozwiązanie polecane dla nocnych marków. Czujniki zamontowane pod klawiaturą uruchamiają podświetlenie nie tylko w ciemności, ale również w słabo oświetlonym pomieszczeniu.
 • Trackpoint – jest to pewnego rodzaju joystick umieszczany pomiędzy klawiszami klawiatury. Stanowi on alternatywę dla touchpada i myszki. Trackpoint pozwala na przesunięcie kursora przez cały ekran bez odrywania ręki i pomaga w grach.
 • Stacja dokująca – niektórzy producenci w celu zwiększenia powierzchni obudowy i rozszerzenia funkcjonalności notebooka dołączają do zestawu stacje dokujące wyposażone w dodatkowe porty, baterię czy nawet napęd. Stację taką można też dokupić oddzielnie.
 • Nowoczesna obudowa – obecnie bardzo popularne są konstrukcje aluminiowe oraz ze stopów magnezu. Obudowa może być też wyposażona w technologię odprowadzania płynów z klawiatury. Wiele biznesowych laptopów przechodzi testy wytrzymałościowe, dzięki którym klienci mają pewność, że urządzenie nie popsuje się po upadku czy zalaniu.

Zastosowanie laptopa

Poniżej został przedstawiony podstawowy podział notebooków oraz krótki opis traktujący o tym, czym się kierować przy ich wyborze:

1. Laptopy biznesowe

Elementy, na które warto zwrócić uwagę:

 • Powłoka antyrefleksyjna (matowa) – pozwala na komfortową pracę na zewnątrz, w podróży lub w warunkach zwiększonego oświetlenia.
 • Dodatkowe zabezpieczenia – aby uniemożliwić łatwy dostęp do danych, w laptopach biznesowych wykorzystuje się czytniki linii papilarnych, mechanizmy szyfrujące dane na dysku oraz Smart Card – karty wyposażone w chipy, które pozwalają zaprogramować funkcje i komponenty komputera tak, by niemożliwe było skorzystanie z nich bez posiadania tej karty.
 • Wzmocniona obudowa wykonana z aluminium oraz stopów magnezu czy z dodatkiem włókien węglowych.
 • Estetyka wykonania – obudowa powinna być w stonowanym kolorze, bez krzykliwego i zwracającego uwagę wzornictwa.
 • Mobilność – najlepszym rozwiązaniem są notebooki o niewielkich rozmiarach z pojemnym akumulatorem, pozwalającym długo pracować na jednym ładowaniu. W tym przypadku dobrym kompromisem pomiędzy wydajnością a mobilnością są biznesowe ultrabooki.
 • Stacja dokująca - umożliwia podłączenie wielu urządzeń jednocześnie.

2. Laptopy do gier

Notebooki gamingowe nie należą do najtańszych rozwiązań. By kupić wydajnego laptopa, należy liczyć się z wydatkiem powyżej 3000 zł. Należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • Matryca o dużej przekątnej i wysokiej rozdzielczości (najlepiej 17-calowy ekran Full HD).
 • Duża ilość pamięci RAM – min. 6-8 GB
 • Wydajny procesor – najlepiej układy Intela piątej i szóstej generacji (Core i5, Core i7).
 • Wydajna karta graficzna – w tym przypadku przed zakupem warto sprawdzić osiągi poszczególnych modeli. nVidia dla typowych kart gamingowych wprowadziła oznaczenie GTX. W przypadku droższych rozwiązań najlepiej sprawdzają się karty SLI lub CrossFire, czyli dwie połączone karty graficzne.
 • Dysk twardy – oprócz pojemności, warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową dysku. Najlepszym wyborem są modele o prędkości 7200 obr/min w przypadku HDD. Innym rozwiązaniem jest kupno laptopa z dyskiem SSD lub postawienie na dyski hybrydowe, czyli SSD + HDD.
 • Chłodzenie - ze względu na spore obciążenie, ważne jest, by notebook dysponował dużymi otworami wentylacyjnymi, które odprowadzą nadmiar ciepłego powietrza.

3. Laptopy dla dzieci

W tym przypadku dużo zależy od preferencji dziecka oraz rodziców. Ważne, by notebook był solidnie wykonany, a poszczególne elementy dobrze spasowane. Nie można również zapomnieć o nietypowym wyglądzie – żywych kolorach czy wzorach z ulubionymi bohaterami.

Laptop nie musi być wcale drogi, żeby wystarczył do podstawowych zastosowań edukacyjnych. Jego cena powinna zmieścić się w przedziale od 1200 do 2500 zł. Pojemność dysku w tym przypadku może wynosić nawet 2TB, przekątna ekranu 11-14 cali, a grafika powinna być zintegrowana.

4. Laptopy multimedialne

Elementy, na które warto zwrócić uwagę to:

 • Matryca wysokiej rozdzielczości – w tym segmencie królują przede wszystkim 15-17-calowe wyświetlacze. Laptopy multimedialne nie muszą mieć powłoki antyrefleksyjnej, ale szerokie kąty widzenia, bardzo dobre odwzorowanie kolorów i wysoką jasność ekranu.
 • Dedykowana karta graficzna – nie musi być z najwyższej półki, jednak warto rozejrzeć się za laptopami, które są wyposażone np. w modele GeForce 920M i wyższe czy Radeon R7 M340 lub wyższe.
 • Procesor – do multimedialnych zastosowań wystarczy zakupić Intel Core i3 lub Core i5.
 • Pamięć RAM – co najmniej 4 GB.
 • Dysk twardy – co najmniej 500 GB, choć większość laptopów multimedialnych jest wyposażona w dyski o pojemności 1 TB lub większe.
 • Głośniki – w tym przypadku warto sprawdzić, jakim logiem sygnowane są głośniki (choćby Bang&Olufsen w Asusie). Niektóre modele mają też subwoofer, który poprawia jakość dźwięku.
 • Porty – w tym przypadku konieczna jest obecność HDMI oraz szybkich złącz do kopiowania danych, np. USB 3.1 (typu C).

5. Laptopy dla profesjonalistów

Najtrudniejszy wybór mają osoby poszukujące laptopa do pracy w takich obszarach jak grafika komputerowa lub edycja wideo. Należy wybierać spośród tych laptopów, które wyposażone są w:

 • Matrycę o wysokiej rozdzielczości – najlepiej Full HD. Przed kupnem należy sprawdzić, które matryce pokrywają najwięcej przestrzeni kolorów palety Adobe oraz mają mocne i równomierne podświetlenie.
 • Bardzo dobry procesor – praca z zaawansowanymi aplikacjami wymaga notebooka z czterordzeniowym procesorem Intela (obsługa 8 wątków jednocześnie).
 • Dużą ilość pamięci RAM – około 6-8 GB.
 • Wysokiej jakości kartę graficzną –  nVidia produkuje specjalne układy przeznaczone do profesjonalnych zastosowań. Są to karty Quadro nVidii. Natomiast AMD wypuścił na rynek FirePro, który też dobrze radzi sobie z zaawansowanymi działaniami. Do zwykłej obróbki grafiki 2D powinien wystarczyć natomiast układ zintegrowany.

 

Jakie elementy brać pod uwagę przy zakupie notebooka?

Przed zakupem laptopa warto sprawdzić recenzje komputerów przenośnych, testy wydajności dotyczące kart graficznych i procesorów. Dobrą praktyką jest również przejrzenie forów tematycznych, gdzie użytkownicy radzą się odnośnie kupna notebooka. Przy przeglądaniu opinii, szczególną uwagę należy zwrócić na oceny:

 • Obudowy – musi być solidnie wykonana i spasowana.
 • Chłodzenia laptopa – czy nie przegrzewa się pod obciążeniem.
 • Zawiasów – czy stabilnie podtrzymują matrycę.
 • Głośności laptopa.

Internet w laptopie

Niektórzy producenci, oprócz standardowych rozwiązań umożliwiających połączenie z Internetem, dodają do zestawu złączy wbudowany modem 3G/LTE. Dzięki temu nie jest konieczne kupno zewnętrznego modemu podłączanego przez port USB. Takie rozwiązania wykorzystywane są najczęściej w laptopach sprzedawanych u operatorów GSM oferujących Internet mobilny.

W Polsce od dłuższego czasu dostępny jest też darmowy Internet Aero2 podłączany przez zewnętrzny lub wbudowany modem. Przyszły użytkownik nie ponosi więc żadnych opłat abonamentowych. Jedynym kosztem jest zwrotna kaucja w wysokości 20 zł.

Akcesoria

Producenci starają się uatrakcyjnić ofertę, umożliwiając użytkownikom wybór dodatkowych akcesoriów. Poniżej kilka przykładów, którymi można uzupełnić notebooka:

 • Myszka dla graczy – wyposażona jest w specjalne przyciski ułatwiające grę. Charakteryzuje się również zwiększoną czułością i większą precyzją.
 • Torba na notebooka – najlepiej usztywniona z oddzielnymi przegrodami na laptopa, kable, akumulator i dokumenty.
 • Plecak na laptopa - plecaki mają usztywniany tył i szerokie pasy na ramiona, co pozwala odciążyć kręgosłup. Posiadają też oddzielne przegrody i modny design.
 • Podkładka chłodząca – przydatny dodatek dla laptopa, którego obudowa mocno się nagrzewa. Podkładka nie tylko chłodzi obudowę, ale również umożliwia wygodniejsze trzymanie notebooka na kolanach.

Jakiego producenta laptop wybrać? Jaka marka jest najlepsza?

Najpopularniejsi producenci laptopów to Lenovo, Hewlett-Packard, Dell, Asus, Acer, MSI, Toshiba i Apple. Każdy producent ma w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze laptopy. Niektóre serie (linie) laptopów są przeznaczone do podstawowych zastosowań (oglądanie filmów, przeglądanie Internetu). Inne do zastosowań profesjonalnych, a co za tym idzie, obserwujemy też duże różnice cenowe.

Chcesz znaleźć idealnego laptopa? Sprawdź ranking laptopów w naszym sklepie i wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Podobne artykuły
 


 Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Znacznie ułatwią one wybór odpowiedniego modelu. Poniższy poradnik został tak przygotowany, żeby każdy użytkownik znalazł w nim odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Na początku warto zapoznać się z artykułem traktującym o tym, czym różnią się laptopy, od netbooków i ultrabooków.

Jaki laptop kupić?

1. Laptop z systemem czy bez?

Jedno z najczęstszych pytań, które pada podczas wyboru notebooka, dotyczy systemu operacyjnego. Komputery przenośne mogą być sprzedawane z systemem lub bez niego. Notebook bez oprogramowania może być nawet kilkaset złotych tańszy. Wynika to z faktu, że producent nie wykupuje dla niego licencji na system operacyjny i nie musi przez to podnosić ceny, za którą sprzedaje urządzenie.

Aby nie spotkać się z przykrą niespodzianką, należy pamiętać, że producenci nie dołączają systemu na oddzielnej płycie CD/DVD. Instalują go na specjalnej partycji Recovery. Jeżeli chodzi o system Windows, to jest on coraz częściej przypisany do konkretnego komputera, co uniemożliwia instalację systemu na innym. Poniżej przestawiamy tabelę z porównaniem wad i zalet zakupu laptopa z systemem Windows, Linux i bez systemu.

Zalety i wady laptopów z systemem Windows

ZALETY

 • Komputer jest od razu gotowy do pracy
 • Bardzo duży wybór oprogramowania oraz gier
 • Łatwa obsługa
 • Brak konieczności zaawansowanej konfiguracji
 • Najnowsze wersje dostosowane do obsługi dotyku (Windows 8, Windows 8.1 i Windows 10)

WADY

 • Najczęściej przypisany do konkretnego laptopa
 • System znajduje się na specjalnej partycji Recovery, którą można utracić w przypadku awarii dysku
 • Wyższa cena notebooka
 • Najczęściej duża ilość niepotrzebnego, zainstalowanego fabrycznie oprogramowania

Zalety i wady laptopów z systemem Linux

ZALETY

 • system darmowy
 • duże możliwości konfiguracji systemu
 • Mniej „awaryjny” niż Windows
 • System nie jest przypisany do konkretnego urządzeniaą
 • Gotowy do pracy przy podstawowych zadaniach

WADY

 • Początkujący użytkownicy mogą odczuć pewne trudności w obsłudze
 • Mniejszy niż w Windows wybór oprogramowania i gier.

Zalety i wady laptopów bez systemu

ZALETY

 • Wyraźnie niższa cena notebooka
 • Możliwość wyboru spośród systemów XP, Windows 7, Windows 8 i Windows 10, w wersjach BOX i OEM lub wyboru oprogramowania Linux

WADY

 • Konieczność kupna i/lub instalacji systemu, przez co laptop nie jest od razu gotowy do pracy
 • W przypadku dokupienia systemu Windows, łączna cena laptopa jest wyższa niż wtedy, gdy kupujemy go z preinstalowanym oprogramowaniem

Podstawowe wyposażenie notebooka

Niezależnie od tego, jakie są Twoje indywidualne potrzeby, musisz zwracać uwagę na podstawowe wyposażenie laptopa. To ono jest punktem wyjścia do wyboru dedykowanych rozwiązań. Brak któregoś z poniższych elementów może utrudnić korzystanie z laptopa lub też znacząco zmniejszyć komfort pracy.

Podstawowe porty

a) Podstawowe porty

Laptopa powinien być wyposażony w porty USB, VGA, HDMI/Display Port, gniazdo sieciowe (RJ-45) oraz czytnik kart pamięci. Coraz częściej producenci wykorzystują też najnowszy standard USB 3.1 generacji 1 i generacji 2. Pozwalają one na szybsze przesyłanie danych. Porty USB 2.0 wykorzystywane są już wyłącznie w najtańszych modelach notebooków. Przed kupnem warto spojrzeć w specyfikację laptopa. To pozwoli Ci się upewnić, czy ma on wszystkie podstawowe złącza. Zarówno te, z których korzystasz, jak i te, które mogą Ci się przydać w przyszłości.

b) Kamera

Kamera to kolejny nieodłączny element laptopa. Bez niej nie da się w pełni korzystać np. ze Skype’a. Producenci montują w laptopach kamery różnej jakości. Najczęściej spotykane mają rozdzielczość od 1 do 2 megapixeli. Zapewnia to sposób przyzwoitą jakość obrazu, ale zawsze można poszukać laptopa z lepszą kamerą. Szczególnie gdy prowadzić wideokonferencje lub chcesz nagrywać w ten sposób podcasty.

Napęd

c) Napęd

Napęd najczęściej montowany jest w większych (15-17-calowych) laptopach. W mniejszych - które z zasady mają być kompaktowe - pojawia się rzadziej. Brak napędu może być kłopotliwy. Bez niego nie zainstalujemy na urządzeniu oprogramowania z płyty CD/DV i nie obejrzymy filmu nagranego na DVD. Jeżeli notebook ma zamontowany napęd, to warto zastanowić się jeszcze nad jego rodzajem. W laptopach są napędy ze stacjami Blu-Ray lub DVD. Pierwsza z nich umożliwia oglądanie filmów w dużo lepszej jakości, jednak wiąże się jednocześnie z wyższą ceną urządzenia. Laptop z napędem DVD kosztuje analogicznie mniej, ale nie zapewnia tak wysokiej jakości.

Uwaga! Niektórzy producenci montują napęd Blu-Ray w laptopach, w których nie ma matrycy Full HD. W takim przypadku nie osiągniemy wysokiej jakości obrazu. Co z tego, że będziemy dysponować doskonałym napędem, skoro monitor nie pozwoli nam wyjść poza pewien zakres jakości. Jeżeli masz w laptopie Blu-Ray, ale ekran o rozdzielczości HD, to jedynym rozwiązaniem jest podłączenie tego laptopa do telewizora wyświetlającego obraz w rozdzielczości Full HD.

Podzespoły notebooka

a) Procesor

Największymi producentami procesorów (nie tylko mobilnych) są firmy AMD oraz Intel. AMD produkuje bardzo dobre jednostki do netbooków i laptopów budżetowych. Procesory AMD są dosyć tanie, a jednocześnie zapewniają wystarczającą moc do wykonywania podstawowych czynności. Ponadto pobierają niewiele energii i pozwalają urządzeniu dość długo pracować na baterii.

Segment z większymi notebookami został zdominowany przez Intela. Procesory tej firmy zapewniają obecnie najlepszą wydajność i jednocześnie mniejszy pobór prądu. Najpopularniejszymi i oferującymi największą wydajność procesorami są układy piątej generacji (Broadwell) i szóstej generacji (Skylake).

Karty graficzne

b) Karty graficzne

Rynek kart graficznych również został zdominowany przez dwie firmy. Jest to ponownie AMD oraz dla odmiany nVidia. AMD próbuje konkurować z nVidią coraz lepszymi układami, ale to Intel od lat dzierży prym w dostarczaniu najlepszych rozwiązań. Karty graficzne od nVidia są droższe, ale znacznie wydajniejsze i bardziej rozwinięte technologicznie.

Można także wybrać laptopa ze zintegrowaną kartą, ale wiąże się to z następującymi różnicami:

 • Dedykowana karta graficzna zapewnia wyższą wydajność. Układ dedykowany to układ zewnętrzny, niezależny od procesora. Umożliwia profesjonalną obróbkę graficzną czy uruchamianie wymagających gier.
 • Grafika zintegrowana dostarczana jest wraz z procesorem. Jej moc wystarcza do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości i uruchomienia prostych gier.

c) Dyski

Coraz częściej w sprzedaży pojawiają się notebooki wyposażone nie tylko w standardowe dyski HDD o dużej pojemności, ale również w dyski SSD (czy inaczej mówiąc dyski oparte o pamięć flash). Te drugie charakteryzują się szybszym dostępem do danych, większą trwałością i niższą wagą. Nie ma w nich żadnych ruchomych elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu, a czas wywoływania danych jest dużo szybszy niż w dyskach HDD.

Dyski SSD bardzo często wykorzystywane są do instalacji systemu. Gwarantuje to jego szybki rozruch i zwiększoną szybkość zapisu oraz odczytu. Najlepszym rozwiązaniem byłby jednak zakup laptopa z dyskiem SDD, jako partycją dla systemu i standardowym, talerzowym dyskiem (HDD) przeznaczonym do przechowywania danych.

Elementy dodatkowe

Niektórzy producenci uatrakcyjniają laptopy, wykorzystując wiele interesujących dodatków:

Elementy dodatkowe
 • Podświetlana klawiatura – rozwiązanie polecane dla nocnych marków. Czujniki zamontowane pod klawiaturą uruchamiają podświetlenie nie tylko w ciemności, ale również w słabo oświetlonym pomieszczeniu.
 • Trackpoint – jest to pewnego rodzaju joystick umieszczany pomiędzy klawiszami klawiatury. Stanowi on alternatywę dla touchpada i myszki. Trackpoint pozwala na przesunięcie kursora przez cały ekran bez odrywania ręki i pomaga w grach.
 • Stacja dokująca – niektórzy producenci w celu zwiększenia powierzchni obudowy i rozszerzenia funkcjonalności notebooka dołączają do zestawu stacje dokujące wyposażone w dodatkowe porty, baterię czy nawet napęd. Stację taką można też dokupić oddzielnie.
 • Nowoczesna obudowa – obecnie bardzo popularne są konstrukcje aluminiowe oraz ze stopów magnezu. Obudowa może być też wyposażona w technologię odprowadzania płynów z klawiatury. Wiele biznesowych laptopów przechodzi testy wytrzymałościowe, dzięki którym klienci mają pewność, że urządzenie nie popsuje się po upadku czy zalaniu.

Zastosowanie laptopa

Poniżej został przedstawiony podstawowy podział notebooków oraz krótki opis traktujący o tym, czym się kierować przy ich wyborze:

1. Laptopy biznesowe

Elementy, na które warto zwrócić uwagę:

 • Powłoka antyrefleksyjna (matowa) – pozwala na komfortową pracę na zewnątrz, w podróży lub w warunkach zwiększonego oświetlenia.
 • Dodatkowe zabezpieczenia – aby uniemożliwić łatwy dostęp do danych, w laptopach biznesowych wykorzystuje się czytniki linii papilarnych, mechanizmy szyfrujące dane na dysku oraz Smart Card – karty wyposażone w chipy, które pozwalają zaprogramować funkcje i komponenty komputera tak, by niemożliwe było skorzystanie z nich bez posiadania tej karty.
 • Wzmocniona obudowa wykonana z aluminium oraz stopów magnezu czy z dodatkiem włókien węglowych.
 • Estetyka wykonania – obudowa powinna być w stonowanym kolorze, bez krzykliwego i zwracającego uwagę wzornictwa.
 • Mobilność – najlepszym rozwiązaniem są notebooki o niewielkich rozmiarach z pojemnym akumulatorem, pozwalającym długo pracować na jednym ładowaniu. W tym przypadku dobrym kompromisem pomiędzy wydajnością a mobilnością są biznesowe ultrabooki.
 • Stacja dokująca - umożliwia podłączenie wielu urządzeń jednocześnie.

2. Laptopy do gier

Notebooki gamingowe nie należą do najtańszych rozwiązań. By kupić wydajnego laptopa, należy liczyć się z wydatkiem powyżej 3000 zł. Należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • Matryca o dużej przekątnej i wysokiej rozdzielczości (najlepiej 17-calowy ekran Full HD).
 • Duża ilość pamięci RAM – min. 6-8 GB
 • Wydajny procesor – najlepiej układy Intela piątej i szóstej generacji (Core i5, Core i7).
 • Wydajna karta graficzna – w tym przypadku przed zakupem warto sprawdzić osiągi poszczególnych modeli. nVidia dla typowych kart gamingowych wprowadziła oznaczenie GTX. W przypadku droższych rozwiązań najlepiej sprawdzają się karty SLI lub CrossFire, czyli dwie połączone karty graficzne.
 • Dysk twardy – oprócz pojemności, warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową dysku. Najlepszym wyborem są modele o prędkości 7200 obr/min w przypadku HDD. Innym rozwiązaniem jest kupno laptopa z dyskiem SSD lub postawienie na dyski hybrydowe, czyli SSD + HDD.
 • Chłodzenie - ze względu na spore obciążenie, ważne jest, by notebook dysponował dużymi otworami wentylacyjnymi, które odprowadzą nadmiar ciepłego powietrza.

3. Laptopy dla dzieci

W tym przypadku dużo zależy od preferencji dziecka oraz rodziców. Ważne, by notebook był solidnie wykonany, a poszczególne elementy dobrze spasowane. Nie można również zapomnieć o nietypowym wyglądzie – żywych kolorach czy wzorach z ulubionymi bohaterami.

Laptop nie musi być wcale drogi, żeby wystarczył do podstawowych zastosowań edukacyjnych. Jego cena powinna zmieścić się w przedziale od 1200 do 2500 zł. Pojemność dysku w tym przypadku może wynosić nawet 2TB, przekątna ekranu 11-14 cali, a grafika powinna być zintegrowana.

4. Laptopy multimedialne

Elementy, na które warto zwrócić uwagę to:

 • Matryca wysokiej rozdzielczości – w tym segmencie królują przede wszystkim 15-17-calowe wyświetlacze. Laptopy multimedialne nie muszą mieć powłoki antyrefleksyjnej, ale szerokie kąty widzenia, bardzo dobre odwzorowanie kolorów i wysoką jasność ekranu.
 • Dedykowana karta graficzna – nie musi być z najwyższej półki, jednak warto rozejrzeć się za laptopami, które są wyposażone np. w modele GeForce 920M i wyższe czy Radeon R7 M340 lub wyższe.
 • Procesor – do multimedialnych zastosowań wystarczy zakupić Intel Core i3 lub Core i5.
 • Pamięć RAM – co najmniej 4 GB.
 • Dysk twardy – co najmniej 500 GB, choć większość laptopów multimedialnych jest wyposażona w dyski o pojemności 1 TB lub większe.
 • Głośniki – w tym przypadku warto sprawdzić, jakim logiem sygnowane są głośniki (choćby Bang&Olufsen w Asusie). Niektóre modele mają też subwoofer, który poprawia jakość dźwięku.
 • Porty – w tym przypadku konieczna jest obecność HDMI oraz szybkich złącz do kopiowania danych, np. USB 3.1 (typu C).

5. Laptopy dla profesjonalistów

Najtrudniejszy wybór mają osoby poszukujące laptopa do pracy w takich obszarach jak grafika komputerowa lub edycja wideo. Należy wybierać spośród tych laptopów, które wyposażone są w:

 • Matrycę o wysokiej rozdzielczości – najlepiej Full HD. Przed kupnem należy sprawdzić, które matryce pokrywają najwięcej przestrzeni kolorów palety Adobe oraz mają mocne i równomierne podświetlenie.
 • Bardzo dobry procesor – praca z zaawansowanymi aplikacjami wymaga notebooka z czterordzeniowym procesorem Intela (obsługa 8 wątków jednocześnie).
 • Dużą ilość pamięci RAM – około 6-8 GB.
 • Wysokiej jakości kartę graficzną –  nVidia produkuje specjalne układy przeznaczone do profesjonalnych zastosowań. Są to karty Quadro nVidii. Natomiast AMD wypuścił na rynek FirePro, który też dobrze radzi sobie z zaawansowanymi działaniami. Do zwykłej obróbki grafiki 2D powinien wystarczyć natomiast układ zintegrowany.

 

Jakie elementy brać pod uwagę przy zakupie notebooka?

Przed zakupem laptopa warto sprawdzić recenzje komputerów przenośnych, testy wydajności dotyczące kart graficznych i procesorów. Dobrą praktyką jest również przejrzenie forów tematycznych, gdzie użytkownicy radzą się odnośnie kupna notebooka. Przy przeglądaniu opinii, szczególną uwagę należy zwrócić na oceny:

 • Obudowy – musi być solidnie wykonana i spasowana.
 • Chłodzenia laptopa – czy nie przegrzewa się pod obciążeniem.
 • Zawiasów – czy stabilnie podtrzymują matrycę.
 • Głośności laptopa.

Internet w laptopie

Niektórzy producenci, oprócz standardowych rozwiązań umożliwiających połączenie z Internetem, dodają do zestawu złączy wbudowany modem 3G/LTE. Dzięki temu nie jest konieczne kupno zewnętrznego modemu podłączanego przez port USB. Takie rozwiązania wykorzystywane są najczęściej w laptopach sprzedawanych u operatorów GSM oferujących Internet mobilny.

W Polsce od dłuższego czasu dostępny jest też darmowy Internet Aero2 podłączany przez zewnętrzny lub wbudowany modem. Przyszły użytkownik nie ponosi więc żadnych opłat abonamentowych. Jedynym kosztem jest zwrotna kaucja w wysokości 20 zł.

Akcesoria

Producenci starają się uatrakcyjnić ofertę, umożliwiając użytkownikom wybór dodatkowych akcesoriów. Poniżej kilka przykładów, którymi można uzupełnić notebooka:

 • Myszka dla graczy – wyposażona jest w specjalne przyciski ułatwiające grę. Charakteryzuje się również zwiększoną czułością i większą precyzją.
 • Torba na notebooka – najlepiej usztywniona z oddzielnymi przegrodami na laptopa, kable, akumulator i dokumenty.
 • Plecak na laptopa - plecaki mają usztywniany tył i szerokie pasy na ramiona, co pozwala odciążyć kręgosłup. Posiadają też oddzielne przegrody i modny design.
 • Podkładka chłodząca – przydatny dodatek dla laptopa, którego obudowa mocno się nagrzewa. Podkładka nie tylko chłodzi obudowę, ale również umożliwia wygodniejsze trzymanie notebooka na kolanach.

Jakiego producenta laptop wybrać? Jaka marka jest najlepsza?

Najpopularniejsi producenci laptopów to Lenovo, Hewlett-Packard, Dell, Asus, Acer, MSI, Toshiba i Apple. Każdy producent ma w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze laptopy. Niektóre serie (linie) laptopów są przeznaczone do podstawowych zastosowań (oglądanie filmów, przeglądanie Internetu). Inne do zastosowań profesjonalnych, a co za tym idzie, obserwujemy też duże różnice cenowe.

Chcesz znaleźć idealnego laptopa? Sprawdź ranking laptopów w naszym sklepie i wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie.

Podobne artykuły
 


Kategoria: Poradniki
Data: 22.12.2016
Social
4,8
3 oceny
11 komentarzy
Moja ocena
Pawel
super artykuł!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-07-02
anna
Bardzo przydatne informacje na pewno skorzystam przy wyborze laptopa. Dzięki
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-01-24
Nastu
Super artykul! Dzieki za pomoc!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-11-25
ZBYSZEK
dzięki , super info
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-12-08
romanka67
Teraz szukam w wolnej chwili nowego lapka żeby kupić bo stary już ledwo chodzi.. Czytam dużo na ten temat i na electro.pl widziałem fajny i polecany model Lenovo. Chyba się na niego skusze. Wieczorami za to jak już leżę w łóżku i nie mogę spać to czytam horrory.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-01-29
Marcin
Kapitalny artykul, dzieki!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-03-27
Kordi
i takiego poradnika szukalem. teraz juz wiem na co zwrocic uwage i jaki wybiore. teraz tylko pozostaje opcja kredyt czy leasing. ale chyba zdecyduje sie na leasing, bo sam dobieram raty, a po wstepnym wniosku wyszslo mi mega - zlozylem na leasinglaptopa.pl i jestem zadowolony z warunkow.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-05-10
ToJa
Wow, co za "opinia"...
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-09-09
joannak87
Cieszę się, że was znalazłam, bo podoba mi się w jaki sposób piszecie. Być może pomożecie mi wybrać coś dla mnie. Potrzebuje laptopa na którym będę projektować, grać- chciałabym kupić taki, żeby nie musieć go za szybko zmieniać. Kolega podesłał mi takie informacje https://frappe.pl/najmocniejsze-laptopy-na-swiecie/ Co wy byście mi doradzili? Czy te opisane u was na stronie również sobie poradzą? Zależy mi, żeby kupić dobry, ale nie przepłacić, jeśli tak się da.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-02-23