Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać głośniki samochodowe? Polecane produkty

Dobre głośniki samochodowe to coś, co musi znaleźć się w aucie każdego miłośnika muzyki.

Wiele osób nie wyobraża sobie jazdy autem bez słuchania swojej ulubionej muzyki. Lecące w tle utwory zdecydowanie umilają podróżowanie niezależnie, czy załatwiamy swoje sprawy na mieście, czy też czeka nas nawet kilkunastogodzinna trasa. Fabryczne nagłośnienie samochodowe często pozostawia jednak wiele do życzenia. Dlatego wielu kierowców decyduje się na montaż nowego zestawu głośników do auta.

Czy warto wymienić fabryczne głośniki samochodowe?

Głośniki samochodowe

Chcąc zamontować w swoim samochodzie nowe głośniki, trzeba oczywiście wymienić fabryczny system auto. Czy warto to zrobić? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Wiele zależy od posiadanego przez nas samochodu. W wielu starszych autach faktycznie fabryczny system nagłośnienia nie oferuje zbyt dobrej jakości dźwięku. W dzisiejszych czasach producenci aut doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest dobre nagłośnienie w aucie. Dlatego montują zestawy głośników do samochodów, które zostały przygotowane przez renomowanych producentów, takich jak Bose, czy też JBL.

Chcąc zamontować w swoim samochodzie nowe głośniki, trzeba oczywiście wymienić fabryczny system auto. Czy warto to zrobić? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Wiele zależy od posiadanego przez nas samochodu. W wielu starszych autach faktycznie fabryczny system nagłośnienia nie oferuje zbyt dobrej jakości dźwięku. W dzisiejszych czasach producenci aut doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest dobre nagłośnienie w aucie. Dlatego montują zestawy głośników do samochodów, które zostały przygotowane przez renomowanych producentów, takich jak Bose, czy też JBL. W większości przypadków nagłośnienie przygotowane przez znane firmy z branży dźwiękowej jest w zupełności wystarczające i nie ma sensu go wymieniać.

Oczywiście w naszym kraju zdecydowana większość aut posiada kiepskiej jakości fabryczne systemy głośników. Dlatego wymiana jak najbardziej może mieć sens, pod warunkiem że postawimy na dobry zestaw głośników.

O czym należy pamiętać, kupując głośniki samochodowe?

Proces wymiany głośników samochodowych należy oczywiście rozpocząć od kupienia komponentów nowego systemu nagłośnienia. O czym należy pamiętać, gdy zaczynamy ich szukać? Przede wszystkim konieczne jest dokładne sprawdzenie całego systemu car audio, który znajduje się w samochodzie, zobaczenie, jakiej wielkości głośniki go tworzą i gdzie ewentualnie można zamontować kolejne. Dokonanie prawidłowych pomiarów jest bardzo ważne, gdyż nowe głośniki powinny pasować do istniejących miejsc montażowych, jeśli nie chcemy dokonywać dodatkowych przeróbek.

Czy wzmacniacz jest koniecznym dodatkiem do głośników samochodowych?

Elementem systemu nagłośnienia samochodowego, którego montaż może znacząco poprawić doznania podczas słuchania muzyki, jest odpowiedni wzmacniacz. Czy jest to jednak element obowiązkowy? Z reguły w samochodach fabrycznie nie spotkamy zewnętrznego wzmacniacza, więc wiele osób nie jest zbytnio przekonanych do jego montażu, gdyż trzeba znaleźć na to miejsce. To z kolei często skutkuje ograniczeniem dostępnej przestrzeni np. w bagażniku.

Często wzmacniacz jest po prostu konieczny, szczególnie jeśli montujemy nowy system car audio o większej mocy. Bez niego zakupione głośniki nie pracowałyby tak dobrze, jak tego oczekujemy. Dotyczy to też subwoofera, czyli głośnika niskotonowego, który również oferuje znacznie wyższą jakość niskich tonów, gdy może pracować wraz ze wzmacniaczem.

car audio

Na jakie parametry głośników samochodowych należy zwrócić uwagę przed zakupem?

Nie wiedząc, jak grają poszczególne głośniki najlepiej podczas wyboru kierować się ich parametrami. Podstawa to wielkość mierzona poprzez średnicę i głębokość. Głośniki należy dopasować do rozmiarów tych, które zostaną wymienione. Chcąc domontować nowe, trzeba też określić to, jak dużo miejsca mogą zajmować.

Kolejny parametr to moc głośnika. Jest to parametr bardzo istotny, jeśli mamy zamiar słuchać głośnej muzyki. Im wyższa moc, tym głośniej może pracować system audio. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wyższej mocy potrzebny będzie też odpowiedni wzmacniacz.

Niezwykle duże znaczenie ma też efektywność, czy też czułość głośnika. Ta wartość, najczęściej wyrażana w decybelach przy 1W/1m oznacza, jak wiele prądu będzie potrzebować głośnik, by grać z określoną głośnością. Ten parametr ma nawet większe znaczenie niż sama moc, gdyż istotnie wpływa na nasze możliwości dotyczące słuchania głośnej muzyki.

Na sam koniec nie można zapomnieć o marce i cenie. Wiele osób twierdzi, że sam znaczek na głośniku nie jest gwarantem jakości. Mimo wszystko wybór sprzętu od renomowanych producentów zawsze jest znacznie bardziej bezpieczny od wyboru sprzętu chińskich marek, które nie są zbytnio znane. Wynika to nie tylko z samej jakości sprzętu. Dobrzy producenci często oferują dłuższe gwarancje, dzięki czemu jeśli z głośnikami będzie coś nie tak, można liczyć na ich naprawę lub wymianę. Sama cena to z kolei kwestia posiadanego budżetu. Chcąc wymienić cały system, czy dodać subwoofer do samochodu trzeba w końcu zmieścić się w budżecie, którym dysponujemy. Dlatego warto rozważnie dobierać poszczególne elementy systemu car audio, zwracając uwagę na to, ile kosztują.

Czym się różnią głośniki dwudrożne od trójdrożnych?

Jedna z najważniejszych decyzji w trakcie zakupu głośników do samochodu to wybór pomiędzy modelami dwudrożnymi a trójdrożnymi. Czym te rodzaje różnią się od siebie? W układzie dwudrożnym spotkamy dwa rodzaje głośników. Obecne są w nim modele nisko-średniotonowe oraz wysokotonowe. Przez to osiągnięcie bardzo niskiego oraz efektywnego basu jest znacznie trudniejsze. W układzie trójdrożnym każdy zakres dźwięku, czyli tony niskie, średnie oraz wysokie jest generowany przez oddzielny głośnik.

Z tego powodu w dobrej jakości głośnikach trójdrożnych jakość dźwięku jest znacznie wyższa, bas niższy i bardziej efektywny, a każdy z tonów znacznie lepiej słyszalny. Oczywiście z reguły układy trójdrożne są też nieco droższe. Do tego taki system audio do pewnego pułapu cenowego ustępuje głośnikom dwudrożnym. Wybór jest więc kwestią osobistych preferencji oraz budżetu, którym dysponujemy.

Pamiętaj o subwooferze!

Oprócz samych głośników istotnym elementem systemu car audio jest również subwoofer. Ten specjalny rodzaj głośnika jest przeznaczony do odtwarzania dźwięków o niskiej częstotliwości – poniżej 100 MHz. Składa się na to m.in. charakterystyczna linia basowa, tak bardzo ceniona przez miłośników muzyki. Obecność subwoofera przekłada się na polepszenie wrażeń dźwiękowych, dlatego należy pamiętać o tym elemencie, jako o istotnej części car audio.

Jak przygotować się do montażu głośników samochodowych w aucie?

Głośniki, okablowanie i wszystko, co potrzebne już kupione czas dowiedzieć się, jak przygotować swoje auto do ich montażu oraz jak podłączyć głośniki samochodowe. Cała czynność nie jest bardzo skomplikowana, lecz może być czasochłonna z racji na to, że całe okablowanie służące do połączenia ze sobą głośników jest w aucie dobrze schowane.

Cały proces trzeba rozpocząć od demontażu starych głośników. W tym celu auto najlepiej wstawić do ogrzewanego garażu i na spokojnie zająć się pracą. W całym procesie konieczne może być zdemontowanie bocznego poszycia drzwi, czy innych elementów wnętrza, które skrywają pod sobą kable łączące głośniki.

Po demontażu starych głośników trzeba zadbać o stare otwory. Aby nowy system nagłośnienia grał jak najlepiej, trzeba upewnić się, że na pracę nowych głośników nie będą wpływać żadne drgania. Dlatego trzeba usztywnić stare otwory. Dobrym pomysłem może być też dodatkowe wygłuszenie drzwi, wspomagając się przy tym masą bitumiczną.

Kolejny krok to już montaż głośników. Najlepiej mocować je nitami, bądź śrubkami. Po montażu pozostaje jeszcze podłączenie ich do istniejącego okablowania, a następnie uszczelnienie zamontowanych głośników. Wszelkie szpary pomiędzy głośnikiem a drzwiami powinny być wygłuszone po to, by jakość dźwięku we wnętrzu była jak najwyższa.

Udostępnij
4,4
7 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Ja mam w samochodzie zamontowane głośniki z STX i sprawują się świetnie. A nie wydałem więcej niż 200 zł ;-)
Specjalista Morele | 14:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.