Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać etui na telefon? Zabezpiecz swój telefon

Współczesne telefony, czyli smartfony, to urządzenia dużo bardziej wrażliwe na uszkodzenia niż „komórki” z początku XXI wieku i jako takie wymagają z naszej strony odpowiedniej ochrony i troski.

Etui na telefon dotykowy to absolutne must have

Większość właścicieli smartfonów decyduje się na zakup etui ze względu na fakt, że telefon jest dość delikatnym urządzeniem użytkowanym i transportowanym w różnych warunkach – w kieszeniach, gdzie spotyka się często z monetami i kluczami, które potrafią go szpetnie porysować oraz w damskich torebkach gdzie ma jeszcze więcej okazji do ulegania zniszczeniu.

Wybór dostępnych na rynku etui jest tak wielki, że nie sposób opisać je w jednym artykule, można jednak pokusić się o określenie kilku głównych typów futerałów na smartfony. Najczęściej spotykane to:

  • etui na telefon dotykowy w formie futerału o regularnych kształtach, czyli tzw. wsuwka,
  • etui na telefon przypinane do paska,
  • pasy sportowe,
  • naramienniki.

Żelowe nakładki na telefon

Tego rodzaju etui świetnie zabezpiecza obudowę telefonu. Chroni też wyświetlacz w przypadku, kiedy smartfon spadnie na twardą lecz równą powierzchnię – funkcję ochronną przejmują wtedy brzegi okładki. Nie zapewniają jednak należytego zabezpieczenia wyświetlaczowi – nadal narażony jest on na mikropęknięcia i zarysowania.

Najlepiej więc silikonowe nakładki na telefon sprawdzają się w duecie z folią ochronną lub szkłem hartowanym nakładanym na ekran dotykowy naszego smartfona.

Jaki futerał do smartfona – wsuwka czy klapka?

Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Wsuwka jest futerałem, który najmniej ze wszystkich dostępnych etui wpływa na wygląd telefonu, dlatego będzie świetnym rozwiązaniem dla estetów, którzy chcą się cieszyć designem wybranego przez siebie smartfona. Ponadto, ma wsuwka tę zaletę, że upadek zamkniętego w niej telefonu nie spowoduje praktycznie żadnych jego uszkodzeń, inaczej niż w przypadku obudów z klapką -właściciele tego rodzaju futerałów doskonale wiedzą, że nie zawsze podczas upadku klapka pozostaje w pozycji zamkniętej (nawet w przypadku tych zatrzaskiwanych na magnes). Wtedy jedyną ochroną ekranu jest silikonowa część obudowy utrzymująca ją na miejscu.

Do wad wsuwek (i jednocześnie zalet etui z klapką), zaliczyć należy trudność wydobycia telefonu z futerału (potrzebne są do tego obydwie ręce) oraz absolutny brak ochrony smartfona, kiedy znajduje się poza swoim etui.

Obudowa na telefon dotykowy - etui z szybką

Etui z szybką będące wariantem obudowy z klapką jest odpowiedzią producentów na zarzut użytkowników, że klapka zasłania ekran i poniekąd wypacza ideę smartfona.

Żeby więc smartfon nadal był smartfonem, a jednocześnie miał zapewnioną odpowiednią ochronę najbardziej delikatnej i wrażliwej jego części – wyświetlacza, dostawcy etui wykreowali obudowy z szybkami na przedniej części telefonu.

W tej kategorii wyróżnia się dwa typy obudów:

  • z szybką nieaktywną,
  • z szybką aktywną.

Na czym polega różnica? Szybka nieaktywna jest po prostu przezroczystym elementem obudowy, który umożliwia właścicielowi telefonu podglądnięcie tego, co dzieje się na wyświetlaczu jego smartfona. Jakakolwiek akcja możliwa jest jednak dopiero po otwarciu obudowy. Szybka aktywna natomiast pozwala na korzystanie z większości funkcji smartfona za jej pośrednictwem. Oczywiście futerały z szybkami aktywnymi są droższe niż te z nieaktywnymi.

Poelcane etui do telefonów

Etui na telefon przypinane do paska

Tego rodzaju futerały były bardziej popularne zanim zostały wynalezione i rozpowszechnione smartfony. Ówcześnie telefony były niewielkich rozmiarów i przypinane do paska ochraniacze nie zajmowały dużo miejsca oraz nie krępowały ruchów.

Dzisiejsze smart fony są dużo większe, dlatego futerały muszą być odpowiednio duże a zarazem stają się mniej komfortowe w użytkowaniu. Ponieważ jednak w niektórych zawodach i tak jest to najlepsza forma trzymania smartfona zawsze pod ręką niż każda inna, również dziś tego rodzaju etui cieszą się sporym zainteresowaniem.

Poza eleganckimi, skórzanymi znaleźć można w ofercie sklepów również bardziej awangardowe, wykonane z tworzywa, całkowicie zmywalne, zapinane za pomocą wszytego magnesu.

Pasy sportowe i naramienniki

Osobną kategorię stanowią etui używane przez sportowców profesjonalnych oraz amatorów różnego rodzaju aktywności fizycznej. W tej grupie dostępne są pasy sportowe przypominające znane wszystkim torebki na pas popularnie zwane „nerkami”. Przednia część takiego pasa jest na ogół wykonana z przezroczystego tworzywa przewodzącego dotyk, co umożliwia obsługę telefonu bez wyciągania go z etui a sam pas wyposażony jest w udogodnienia takie jak wyjście na słuchawki, dodatkowa kieszeń np. na klucze czy monety oraz poprawiające bezpieczeństwo odblaski.

Jeśli uznamy pas sportowy za niekomfortowy, możemy zdecydować się na naramiennik – na przykład wykonany w całości z przezroczystego tworzywa, które przewodzi dotyk, co umożliwia korzystanie z telefonu bez wyjmowania go z etui. Tego rodzaju futerały często wyposażone są w szczelne listwy zatrzaskowe, dzięki czemu nasz telefon jest całkowicie zabezpieczony przed deszczem, co bywa szczególnie przydatne podczas rajdów rowerowych, biwaków czy wycieczek górskich.

Etui na telefon dla dzieci

Z punktu widzenia dziecka, etui na jego telefon oczywiście powinno być odpowiednio kolorowe i najlepiej przedstawiać ulubionego bohatera kreskówki. Albo – to w przypadku starszych milusińskich – wręcz przeciwnie, koniecznie musi być odpowiednio stonowane i „dorosłe”. A jakie zdanie mają na ten temat rodzice?

Odpowiedni futerał na telefon dla dziecka będzie przede wszystkim solidnie chronił smartfona przed uszkodzeniem w razie upadku. Dobrze więc, jeśli przyjmie formę obudowy z klapką, która dodatkowo automatycznie zamyka się na magnes, co zapobiega jej rozchyleniu podczas lotu w kierunku podłogi. Dość dobrze pełnią też swoją funkcję obudowy plastikowe (czy raczej z twardego silikonu) z dość wypukłymi brzegami idealnie chroniącymi wyświetlacz uzupełnione o szkło hartowane na ekranie.

Etui na telefon - jakie wybrać? Czym się kierować?

Decyzję o tym, jakie etui na telefon kupić warto przemyśleć pod kilkoma kierunkami. Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę nasze przyzwyczajenia oraz uwarunkowania rodzinne. Jeżeli jesteśmy bardzo uporządkowani, zawsze odkładamy wszystko na swoje miejsce a małe dzieci nie mają do czynienie z naszym telefonem nigdy – możemy zdecydować się na wsuwkę, która zapewni ochronę naszemu smartfonowi podczas transportu, a jednocześnie pozwoli na radość z użytkowania pięknego telefonu. Jeśli natomiast chaos to nasze drugie imię, bądź nasz smartfon ląduję często w łapkach naszych milusińskich, lepiej zdecydować się na bardziej pancerną obudowę – silikonowa nakładka plus szkło hartowane to najlepszy pomysł w takim przypadku. A co, gdy z cechami naszego charakteru i osobowości plasujemy się gdzieś pośrodku, a nasze dzieci są już w tym wieku, że mają własne telefony i z naszych korzystają z umiarem? Optymalnym rozwiązaniem będą etui z klapką i, w zależności od upodobań – z szybką lub bez.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,0
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Zdecydowanie najlepsze są od 3mk, mój telefon już kilka upadków zaliczył, ale ma się świetnie.