https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-dysk-zewnetrzny-jaki-najlepszy-polecane-modele/371/ 2019-04-18 11:17:49.000000

Jak wybrać dysk zewnętrzny? Jaki najlepszy? Polecane modele

Zastanawiamy się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu dysków zewnętrznych. Które z nich są warto polecić?

Wzrost liczby oraz wagi plików sprawia, że dyski wewnętrzne montowane w komputerach stacjonarnych, laptopach i konsolach do gier często okazują się niewystarczające. W takich sytuacjach dobrym wyjściem z sytuacji okaże się zakup dodatkowego dysku zewnętrznego, który zazwyczaj podłączany jest za pośrednictwem portów USB.

Polecane dyski zewnętrzne

Producenci przygotowują coraz pojemniejsze nośniki pamięci wyposażone w dodatkowe funkcje i możliwości. Dzięki temu stają się funkcjonalne, a dane może łatwo przenosić pomiędzy domem a pracą.

Dyski zewnętrzne - zastosowanie

Przed decyzją kupna omawianych urządzeń, należy zastanowić się, do czego będą one wykorzystywane. Najczęściej stosuje się je do przenoszenia dużej ilości danych pomiędzy różnymi komputerami/miejscami pracy, do trzymania kopii zapasowych plików, do zwiększenia powierzchni danych bez konieczności przenoszenia dysku, a także do instalowania nowych gier przy użyciu konsol PS4 i Xbox One.

Co to jest dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny to przenośny nośnik danych (urządzenie pamięci masowej) w specjalnej obudowie wyposażonej w interfejs USB 2.0 lub nowszy. Taki rodzaj pamięci przenośnej jest zasilany z portu USB. Warto przy tym pamiętać, że na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje takich dysków, HDD oraz SSD.

Używanie zewnętrznego dysku nie jest konieczne, ale może być pomocne w odciążaniu komputera i zachowaniu swoistego porządku w danych. Jest przydatny, kiedy posiada się mnóstwo plików np. muzycznych, które zajmują miejsce na komputerze lub też do przechowywania zdjęć i filmów – mogą odgrywać rolę albumów, nie zabierając miejsca na dysku wewnętrznym. Łatwe w obsłudze i o małych rozmiarach, dyski zewnętrzne powinny stanowić niemalże niezbędny dodatek do każdego komputera.

Dysk zewnętrzny HDD czy SSD?

Jest to często zadawane pytanie przez osoby decydujące się na zakup nowego dysku twardego – zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Pod względem technologicznym, oba urządzenia dalece różnią się od siebie. Dyski talerzowe (HDD) opiera się na częściach ruchomych (talerzach i głowicy), które odpowiadają za odczyt i zapis danych. Ze względu na fakt, iż tego typu sprzętu są już dość przestarzałe, oferują raczej przeciętną prędkość pracy, co jest odczuwalne przede wszystkim podczas kopiowania ogromnych ilości małych plików.

Co równie ważne, ruchome części są bardzo podatne na wpływ wibracji i uderzeń, co w przypadku modeli zewnętrznych ma ogromne znaczenie. Największą zaletą dysków HDD jest doskonały stosunek ceny do pojemności. Są one po prostu tanie. Urządzenie o pojemności 1 TB zakupimy obecnie za około 200 złotych. Cena nie jest więc wysoka.

Jak na tym tle wyglądają dyski zewnętrzne SSD? Ich konstrukcja jest oparta na pamięci flash, brak w niej jakichkolwiek konstrukcji ruchomych. Tym samym zyskujemy znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa zapisanych danych. Sama pamięć flash zapewnia znacznie szybsze działanie. Wszystko to jednak kosztuje. Najtańsze dyski SSD zakupimy za 230-250 złotych. Ich pojemność wyniesie jednak zaledwie 128 GB. Modele 1 TB kosztują ponad tysiąc złotych.

Ostateczna decyzja zależy więc od tego, na czym nam najbardziej zależy. Jeżeli potrzebujemy tanich i bardzo pojemnych dysków, i możemy im zapewnić bezpieczne miejsce, nie będą narażone na żadne urazy,  wybierzmy modele HDD. W sytuacji, gdy na pierwszym miejscu stawiamy prędkość zapisu i odczytu danych, a także wysoki poziom bezpieczeństwa, powinniśmy zainteresować się modelami półprzewodnikowymi (SSD).

Jaki dysk zewnętrzny? Najważniejsze parametry

Skoro wiemy już, na jakie rodzaje dysków możemy się zdecydować, pora przeanalizować wszystkie kwestie, które mają wpływ na ich działanie oraz wykorzystanie.

 • Rozmiary dysków. Obecnie na rynku najpopularniejszymi formatami dysków zewnętrznych są 2,5 oraz 3,5-calowe. Pierwszy z nich cechuje się mniejszymi rozmiarami oraz wagą, a także innym sposobem zasilania (poprzez port USB). Dlatego też powinien on być wybierany przez osoby, które poszukują nośnika do przenoszenia danych pomiędzy komputerami. 3,5-calowe dyski twarde to duże urządzenia, mniej poręczne, najczęściej wymagające podpięcia zasilacza. Idealnie sprawdzają się jako dodatkowy, ale i stacjonarny duży magazyn danych (choć oczywiście nie ma przeszkód, by go przenieść w inne miejsce). Osobną kategorię zewnętrzne w rozmiarze 1,8 cali. Są to przeważnie modele SSD.

Zalety i wady dysków zewnetrznych 2.5"

ZALETY

 • lekkie i małych rozmiarów
 • nie potrzebują dodatkowego zasilacza
 • ciche
 • bardzo energooszczędne

WADY

 • mniej pojemne
 • wolniejsze

Zalety i wady dysków zewnetrznych 3.5"

ZALETY

 • tańsze
 • bardziej pojemne
 • szybsze

WADY

 • ciężkie
 • duże rozmiary
 • potrzebują zewnętrznego zasilacza
 • prądożerne
 • Interfejs. W sprzedaży najczęściej spotyka się dyski wykorzystujące do komunikacji port USB. Obecnie większość dysku korzysta z interfejsu USB 3.0, który pozwala osiągnąć prędkość transferu około 600 MB/s. Nadal spotkać można się również ze standardem USB 2.0, które nie wykorzystuje w pełni szybkości przesyłu danych nośników (maksymalnie ok. 60 MB/s), a także najnowszymi USB 3.0 oraz USB typu C – znajdziemy go przede wszystkim przy bardzo szybkich dyskach SSD. Oprócz tego producenci wprowadzają nośniki korzystające z FireWire, eSATA oraz Thunerbolt. Pierwszy z nich pozwala na przesył z prędkością do 100 MB/s, drugi do 375 MB/s (najczęściej spotykany w laptopach). Jednak tradycyjny eSATA nie dostarcza zasilania, przez co konieczne jest podłączenie dodatkowego zasilacza lub kabla USB. Z kolei dyski sieciowe korzystają z portu sieciowego RJ-45 o przepustowości nawet do 1 GB/s lub Wi-Fi z maksymalną prędkością przesyłu do 300 MB/s. Niektóre dyski mają kilka interfejsów, dzięki czemu stają się nośnikami uniwersalnymi. Jednak wraz z większą ilością portów, rośnie także cena urządzenia.
 • Pojemność. W tym przypadku należy kierować się indywidualnymi preferencjami. Na rynku są dostępne zarówno modele o pojemności 320 GB(czy mniejsze) jak i 3 TB. Nie oznacza to jednak, że tak duża powierzchnia jest potrzebna każdemu. Jeśli dysk zewnętrzny ma służyć za magazyn plików multimedialnych (zdjęcia i filmy wysokiej jakości), większa pojemność jest jak najbardziej wskazana. Jeśli jednak brakuje miejsca na projekty czy zwykły pliki pakietów biurowych, nie warto inwestować dysk zewnętrzny przekraczający 500 GB. Z drugiej strony, im większa pojemność dysku, tym niższy jest koszt jednostkowy 1 GB.

Warto wiedzieć!

Zaskoczeniem dla wielu osób korzystających z dodatkowych dysków jest mniejsza dostępna pojemność niż ta deklarowana przez producenta. Wynika to z różnego sposobu reprezentacji liczby. Producenci wykorzystują zapis dziesiętny, z kolei system operacyjny opiera się na systemie dwójkowym (dla komputera 1 GiB to 1024 MiB)

 • Prędkość. W przypadku, gdy zostanie wybrany dysk twardy (HDD) z interfejsem lepszym niż USB 2.0, warto zapoznać się z prędkościami obrotowymi poszczególnych modeli. Im większa prędkość, tym szybszy odczyt danych. Najczęściej spotykane prędkości to: 5400 RPM (revolutions per minute - obrotów/min) oraz 7200 RPM. W przypadku dysków SSD wartości te będą znacznie wyższe.
 • Bufor. Przy zakupie nie jest to czynnik najistotniejszy i dla wielu będzie on niezauważalny. Pomimo to, warto dowiedzieć się, jakiej wielkości jest bufor, bowiem w pamięci podręcznej przechowywane są dane o znacznie szybszym dostępie. Im jest więc pojemniejszy, tym więcej danych się z nim zmieści.
 • Jakość wykonania obudowy. Chcąc mieć pewność, że wrażliwe części dysku twardego nie ulegną uszkodzeniu, warto sprawdzić z czego i jak solidnie została wykonana obudowa. Kiepskiej jakości plastik może nie tylko zmniejszyć komfort użytkowania, ale również pośrednio przyczynić się do utraty danych. Co ważne, na rynku dostępne są dyski zewnętrzne wodoodporne, które okażą się wytrzymałe także w ekstremalnych warunkach.
 • Zasilanie. W przypadku dysków 2,5-calowych, producenci stosują rozwiązania energooszczędne, dzięki czemu port USB jest wystarczający do zasilenia nośnika. Niektóre dyski wymagają podwójnego kabla pozwalającego podłączyć dysk do dwóch portów. Dyski zewnętrzne 3,5-calowe bardzo często potrzebują zewnętrznego zasilania ze względu na większe zapotrzebowanie na energię. Przez to stają się dyskami mniej mobilnymi.
 • Dodatkowe wyposażenie. Wymienić można między innymi czujnik spadania, który zapobiega uszkodzeniom w razie wykrycia upadku urządzenia, szyfrowanie danych (istotne w przypadku przechowywania poufnych danych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce) oraz backup danych – mowa tu o dołączonym oprogramowaniu umożliwiającym tworzenie kopii zapasowych zgodnie z ustawionym harmonogramem. Backup jest w pełni automatyczny i nie wymaga ingerencji użytkownika.

Inne rodzaje dysków zewnętrznych

Zamiast standardowego dysku zewnętrznego, można pokusić się również o dysk sieciowy podpinany do routera czy switcha. Mogą z niego korzystać wszyscy uprawnieni użytkownicy sieci lokalnej bez konieczności przepinania go z jednej stacji roboczej do drugiej.

Innym ciekawym rozwiązaniem, które docenią osoby nie lubiące kabli, są dyski bezprzewodowe korzystające z własnego źródła zasilania i komunikujące się za pomocą modułu Wi-Fi. Dane mogą być udostępnione nie tylko kilku osobom, ale także różnym urządzeniom jak: komputer, laptop, smartfon czy tablet.

Zwykły dysk twardy nie zostanie wykryty przez telewizor. Chcąc więc odtwarzać filmy bez konieczności podłączania komputera, należy wziąć pod uwagę dyski multimedialne. Pod względem możliwości przypominają odtwarzacz DVD wyposażony w porty HDMI oraz USB. Bardzo często dyski multimedialne działają podobnie do nośników sieciowych, a po podłączeniu do telewizora, sterowane są za pomocą pilota.

Jak widać, wybór dysków zewnętrznych jest bardzo szeroki. Przed zakupem warto więc dokładnie przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania, a następnie dopasować je do własnych, indywidualnych preferencji.

Czy warto kupić dysk zewnętrzny?

Zdecydowanie tak, jeśli nie chcemy „zaśmiecać” komputera lub po prostu jego dysk wewnętrzny nie jest wystarczający. Dysk SSD czy HDD można potraktować zarówno jako zapasowy, przydatny na wszelki wypadek, jak i jako stałe miejsce do przechowywania określonego rodzaju plików. Sprawdzi się też, kiedy trzeba przenosić większe pliki między komputerami, a zwykły pendrive ma za małą pojemność. To, jaki dysk zewnętrzny wybrać, zależy od własnych preferencji i oczekiwań, ale z pewnością warto sprawdzać różnego rodzaju zestawienia, porównania i rankingi dysków zewnętrznych, by znaleźć odpowiedni model dla siebie.

Podobne artykuły
 

Wzrost liczby oraz wagi plików sprawia, że dyski wewnętrzne montowane w komputerach stacjonarnych, laptopach i konsolach do gier często okazują się niewystarczające. W takich sytuacjach dobrym wyjściem z sytuacji okaże się zakup dodatkowego dysku zewnętrznego, który zazwyczaj podłączany jest za pośrednictwem portów USB.

Polecane dyski zewnętrzne

Producenci przygotowują coraz pojemniejsze nośniki pamięci wyposażone w dodatkowe funkcje i możliwości. Dzięki temu stają się funkcjonalne, a dane może łatwo przenosić pomiędzy domem a pracą.

Dyski zewnętrzne - zastosowanie

Przed decyzją kupna omawianych urządzeń, należy zastanowić się, do czego będą one wykorzystywane. Najczęściej stosuje się je do przenoszenia dużej ilości danych pomiędzy różnymi komputerami/miejscami pracy, do trzymania kopii zapasowych plików, do zwiększenia powierzchni danych bez konieczności przenoszenia dysku, a także do instalowania nowych gier przy użyciu konsol PS4 i Xbox One.

Co to jest dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny to przenośny nośnik danych (urządzenie pamięci masowej) w specjalnej obudowie wyposażonej w interfejs USB 2.0 lub nowszy. Taki rodzaj pamięci przenośnej jest zasilany z portu USB. Warto przy tym pamiętać, że na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje takich dysków, HDD oraz SSD.

Używanie zewnętrznego dysku nie jest konieczne, ale może być pomocne w odciążaniu komputera i zachowaniu swoistego porządku w danych. Jest przydatny, kiedy posiada się mnóstwo plików np. muzycznych, które zajmują miejsce na komputerze lub też do przechowywania zdjęć i filmów – mogą odgrywać rolę albumów, nie zabierając miejsca na dysku wewnętrznym. Łatwe w obsłudze i o małych rozmiarach, dyski zewnętrzne powinny stanowić niemalże niezbędny dodatek do każdego komputera.

Dysk zewnętrzny HDD czy SSD?

Jest to często zadawane pytanie przez osoby decydujące się na zakup nowego dysku twardego – zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

Pod względem technologicznym, oba urządzenia dalece różnią się od siebie. Dyski talerzowe (HDD) opiera się na częściach ruchomych (talerzach i głowicy), które odpowiadają za odczyt i zapis danych. Ze względu na fakt, iż tego typu sprzętu są już dość przestarzałe, oferują raczej przeciętną prędkość pracy, co jest odczuwalne przede wszystkim podczas kopiowania ogromnych ilości małych plików.

Co równie ważne, ruchome części są bardzo podatne na wpływ wibracji i uderzeń, co w przypadku modeli zewnętrznych ma ogromne znaczenie. Największą zaletą dysków HDD jest doskonały stosunek ceny do pojemności. Są one po prostu tanie. Urządzenie o pojemności 1 TB zakupimy obecnie za około 200 złotych. Cena nie jest więc wysoka.

Jak na tym tle wyglądają dyski zewnętrzne SSD? Ich konstrukcja jest oparta na pamięci flash, brak w niej jakichkolwiek konstrukcji ruchomych. Tym samym zyskujemy znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa zapisanych danych. Sama pamięć flash zapewnia znacznie szybsze działanie. Wszystko to jednak kosztuje. Najtańsze dyski SSD zakupimy za 230-250 złotych. Ich pojemność wyniesie jednak zaledwie 128 GB. Modele 1 TB kosztują ponad tysiąc złotych.

Ostateczna decyzja zależy więc od tego, na czym nam najbardziej zależy. Jeżeli potrzebujemy tanich i bardzo pojemnych dysków, i możemy im zapewnić bezpieczne miejsce, nie będą narażone na żadne urazy,  wybierzmy modele HDD. W sytuacji, gdy na pierwszym miejscu stawiamy prędkość zapisu i odczytu danych, a także wysoki poziom bezpieczeństwa, powinniśmy zainteresować się modelami półprzewodnikowymi (SSD).

Jaki dysk zewnętrzny? Najważniejsze parametry

Skoro wiemy już, na jakie rodzaje dysków możemy się zdecydować, pora przeanalizować wszystkie kwestie, które mają wpływ na ich działanie oraz wykorzystanie.

 • Rozmiary dysków. Obecnie na rynku najpopularniejszymi formatami dysków zewnętrznych są 2,5 oraz 3,5-calowe. Pierwszy z nich cechuje się mniejszymi rozmiarami oraz wagą, a także innym sposobem zasilania (poprzez port USB). Dlatego też powinien on być wybierany przez osoby, które poszukują nośnika do przenoszenia danych pomiędzy komputerami. 3,5-calowe dyski twarde to duże urządzenia, mniej poręczne, najczęściej wymagające podpięcia zasilacza. Idealnie sprawdzają się jako dodatkowy, ale i stacjonarny duży magazyn danych (choć oczywiście nie ma przeszkód, by go przenieść w inne miejsce). Osobną kategorię zewnętrzne w rozmiarze 1,8 cali. Są to przeważnie modele SSD.

Zalety i wady dysków zewnetrznych 2.5"

ZALETY

 • lekkie i małych rozmiarów
 • nie potrzebują dodatkowego zasilacza
 • ciche
 • bardzo energooszczędne

WADY

 • mniej pojemne
 • wolniejsze

Zalety i wady dysków zewnetrznych 3.5"

ZALETY

 • tańsze
 • bardziej pojemne
 • szybsze

WADY

 • ciężkie
 • duże rozmiary
 • potrzebują zewnętrznego zasilacza
 • prądożerne
 • Interfejs. W sprzedaży najczęściej spotyka się dyski wykorzystujące do komunikacji port USB. Obecnie większość dysku korzysta z interfejsu USB 3.0, który pozwala osiągnąć prędkość transferu około 600 MB/s. Nadal spotkać można się również ze standardem USB 2.0, które nie wykorzystuje w pełni szybkości przesyłu danych nośników (maksymalnie ok. 60 MB/s), a także najnowszymi USB 3.0 oraz USB typu C – znajdziemy go przede wszystkim przy bardzo szybkich dyskach SSD. Oprócz tego producenci wprowadzają nośniki korzystające z FireWire, eSATA oraz Thunerbolt. Pierwszy z nich pozwala na przesył z prędkością do 100 MB/s, drugi do 375 MB/s (najczęściej spotykany w laptopach). Jednak tradycyjny eSATA nie dostarcza zasilania, przez co konieczne jest podłączenie dodatkowego zasilacza lub kabla USB. Z kolei dyski sieciowe korzystają z portu sieciowego RJ-45 o przepustowości nawet do 1 GB/s lub Wi-Fi z maksymalną prędkością przesyłu do 300 MB/s. Niektóre dyski mają kilka interfejsów, dzięki czemu stają się nośnikami uniwersalnymi. Jednak wraz z większą ilością portów, rośnie także cena urządzenia.
 • Pojemność. W tym przypadku należy kierować się indywidualnymi preferencjami. Na rynku są dostępne zarówno modele o pojemności 320 GB(czy mniejsze) jak i 3 TB. Nie oznacza to jednak, że tak duża powierzchnia jest potrzebna każdemu. Jeśli dysk zewnętrzny ma służyć za magazyn plików multimedialnych (zdjęcia i filmy wysokiej jakości), większa pojemność jest jak najbardziej wskazana. Jeśli jednak brakuje miejsca na projekty czy zwykły pliki pakietów biurowych, nie warto inwestować dysk zewnętrzny przekraczający 500 GB. Z drugiej strony, im większa pojemność dysku, tym niższy jest koszt jednostkowy 1 GB.

Warto wiedzieć!

Zaskoczeniem dla wielu osób korzystających z dodatkowych dysków jest mniejsza dostępna pojemność niż ta deklarowana przez producenta. Wynika to z różnego sposobu reprezentacji liczby. Producenci wykorzystują zapis dziesiętny, z kolei system operacyjny opiera się na systemie dwójkowym (dla komputera 1 GiB to 1024 MiB)

 • Prędkość. W przypadku, gdy zostanie wybrany dysk twardy (HDD) z interfejsem lepszym niż USB 2.0, warto zapoznać się z prędkościami obrotowymi poszczególnych modeli. Im większa prędkość, tym szybszy odczyt danych. Najczęściej spotykane prędkości to: 5400 RPM (revolutions per minute - obrotów/min) oraz 7200 RPM. W przypadku dysków SSD wartości te będą znacznie wyższe.
 • Bufor. Przy zakupie nie jest to czynnik najistotniejszy i dla wielu będzie on niezauważalny. Pomimo to, warto dowiedzieć się, jakiej wielkości jest bufor, bowiem w pamięci podręcznej przechowywane są dane o znacznie szybszym dostępie. Im jest więc pojemniejszy, tym więcej danych się z nim zmieści.
 • Jakość wykonania obudowy. Chcąc mieć pewność, że wrażliwe części dysku twardego nie ulegną uszkodzeniu, warto sprawdzić z czego i jak solidnie została wykonana obudowa. Kiepskiej jakości plastik może nie tylko zmniejszyć komfort użytkowania, ale również pośrednio przyczynić się do utraty danych. Co ważne, na rynku dostępne są dyski zewnętrzne wodoodporne, które okażą się wytrzymałe także w ekstremalnych warunkach.
 • Zasilanie. W przypadku dysków 2,5-calowych, producenci stosują rozwiązania energooszczędne, dzięki czemu port USB jest wystarczający do zasilenia nośnika. Niektóre dyski wymagają podwójnego kabla pozwalającego podłączyć dysk do dwóch portów. Dyski zewnętrzne 3,5-calowe bardzo często potrzebują zewnętrznego zasilania ze względu na większe zapotrzebowanie na energię. Przez to stają się dyskami mniej mobilnymi.
 • Dodatkowe wyposażenie. Wymienić można między innymi czujnik spadania, który zapobiega uszkodzeniom w razie wykrycia upadku urządzenia, szyfrowanie danych (istotne w przypadku przechowywania poufnych danych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce) oraz backup danych – mowa tu o dołączonym oprogramowaniu umożliwiającym tworzenie kopii zapasowych zgodnie z ustawionym harmonogramem. Backup jest w pełni automatyczny i nie wymaga ingerencji użytkownika.

Inne rodzaje dysków zewnętrznych

Zamiast standardowego dysku zewnętrznego, można pokusić się również o dysk sieciowy podpinany do routera czy switcha. Mogą z niego korzystać wszyscy uprawnieni użytkownicy sieci lokalnej bez konieczności przepinania go z jednej stacji roboczej do drugiej.

Innym ciekawym rozwiązaniem, które docenią osoby nie lubiące kabli, są dyski bezprzewodowe korzystające z własnego źródła zasilania i komunikujące się za pomocą modułu Wi-Fi. Dane mogą być udostępnione nie tylko kilku osobom, ale także różnym urządzeniom jak: komputer, laptop, smartfon czy tablet.

Zwykły dysk twardy nie zostanie wykryty przez telewizor. Chcąc więc odtwarzać filmy bez konieczności podłączania komputera, należy wziąć pod uwagę dyski multimedialne. Pod względem możliwości przypominają odtwarzacz DVD wyposażony w porty HDMI oraz USB. Bardzo często dyski multimedialne działają podobnie do nośników sieciowych, a po podłączeniu do telewizora, sterowane są za pomocą pilota.

Jak widać, wybór dysków zewnętrznych jest bardzo szeroki. Przed zakupem warto więc dokładnie przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania, a następnie dopasować je do własnych, indywidualnych preferencji.

Czy warto kupić dysk zewnętrzny?

Zdecydowanie tak, jeśli nie chcemy „zaśmiecać” komputera lub po prostu jego dysk wewnętrzny nie jest wystarczający. Dysk SSD czy HDD można potraktować zarówno jako zapasowy, przydatny na wszelki wypadek, jak i jako stałe miejsce do przechowywania określonego rodzaju plików. Sprawdzi się też, kiedy trzeba przenosić większe pliki między komputerami, a zwykły pendrive ma za małą pojemność. To, jaki dysk zewnętrzny wybrać, zależy od własnych preferencji i oczekiwań, ale z pewnością warto sprawdzać różnego rodzaju zestawienia, porównania i rankingi dysków zewnętrznych, by znaleźć odpowiedni model dla siebie.

Podobne artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 18.04.2019
Social
4,6
8 ocen
1 komentarz
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Lista komentarzy jest pusta.