http://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-dysk-zewnetrzny-jaki-najlepszy-polecane-modele/371/ 2018-04-12 10:06:02.000000

Jak wybrać dysk zewnętrzny? Jaki najlepszy? Polecane modele.

Wybieramy dobry dysk zewnętrzny

Dziś nie ma już osoby, która nie gromadziłaby cyfrowych informacji. Jedni będą kolekcjonować zdjęcia, inni filmy i muzykę, a niektórzy potrzebują miejsca na wyniki swoich prac oraz realizowane projekty.

Coraz rzadziej wystarczają dyski wewnętrzne, gdyż ilość dokumentów rozrasta się z dnia na dzień, tworząc dużą kolekcję plików. Gdzie w takim razie pomieścić wszystkie informacje? Na dyskach zewnętrznych! Producenci przygotowują coraz pojemniejsze nośniki pamięci wyposażone w dodatkowe funkcje i możliwości. Dzięki temu stają się funkcjonalne, a dane może łatwo przenosić pomiędzy domem a pracą. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie dysków zewnętrznych? Jaki producent oferuje najlepsze modele?

Trudno sobie to wyobrazić, ale jeszcze kilkanaście lat temu dyski twarde nie dysponowały dużą powierzchnią magazynowania danych. Dopiero w 2006 roku dzięki rozwojowi nowych technologii zapisu stało się możliwe wyprodukowanie dysków o pojemności ponad 1 TB.

Niewiele później pojawiły się dyski SSD, które oferują dużo więcej możliwości i nie mają wyraźnej granicy ilości gigabajtów, na których można zapisać dane. Producenci wciąż szukają nowych rozwiązań, które sprawią, że zwykłe dyski twarde (HDD) staną się olbrzymimi magazynami danych.

Ranking dysków zewnętrznych 2017

1.

                            Dysk zewnętrzny Toshiba Canvio, 1TB (BLACKHDTB310EK3AA)
Dysk zewnętrzny Toshiba Canvio, 1TB (BLACKHDTB310EK3AA)
Dysk zewnętrzny Toshiba Canvio, 1TB (BLACKHDTB310EK3AA)
2.

                            Dysk zewnętrzny Western Digital Elements, 2TB (WDBU6Y0020BBK-EESN)
Dysk zewnętrzny Western Digital Elements, 2TB (WDBU6Y0020BBK-EESN)
Dysk zewnętrzny Western Digital Elements, 2TB (WDBU6Y0020BBK-EESN)
3.

                            Dysk zewnętrzny ADATA DashDrive Durable HD650, 1TB (AHD650-1TU3-CRD)
Dysk zewnętrzny ADATA DashDrive Durable HD650, 1TB (AHD650-1TU3-CRD)
Dysk zewnętrzny ADATA DashDrive Durable HD650, 1TB (AHD650-1TU3-CRD)
Zobacz aktualny ranking

Zastosowanie dysków zewnętrznych

Przed decyzją kupna dysku należy zastanowić się, do czego będzie tak naprawdę wykorzystywany:

 • 1. do przenoszenia dużej ilości danych pomiędzy różnymi komputerami/miejscami pracy
 • 2. do trzymania kopii zapasowych plików
 • 3. do zwiększenia powierzchni danych bez konieczności przenoszenia dysku

Co to jest dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny jest to przenośny nośnik danych (urządzenie pamięci masowej) w specjalnej obudowie wyposażonej w interfejs USB 2.0 lub nowszy. Taki rodzaj pamięci przenośnej jest zasilany z portu USB. Zazwyczaj zewnętrzny dysk wyposażony jest w nośnik talerzowy lub hybrydowy mniej popularne są dyski przenośne SSD. Zazwyczaj spotykanymi pojemnościami są 512 GB, 1 Tb, 2 TB lub więcej.

Cechy dysków twardych zewnętrznych 

Rozmiary dysków

Obecnie na rynku najpopularniejszymi formatami dysków zewnętrznych są 2,5 oraz 3,5-calowe. Pierwszy z nich cechuje się mniejszymi rozmiarami oraz wagą, a także innym sposobem zasilania (poprzez port USB).

Dlatego też powinien on być wybierany przez osoby, które poszukują nośnika do przenoszenia danych pomiędzy komputerami. 3,5-calowe dyski twarde to duże urządzenia, mniej poręczne, najczęściej wymagające podpięcia zasilacza. Idealnie sprawdzają się jako dodatkowy, ale i stacjonarny duży magazyn danych (choć oczywiście nie ma przeszkód, by go przenieść w inne miejsce). Są też nieco tańsze niż mniejsze modele.

Interfejs

W sprzedaży najczęściej spotyka się dyski wykorzystujące do komunikacji port USB. W komputerach stacjonarnych najpowszechniejszym standardem jest USB 2.0, które nie wykorzystuje w pełni szybkości przesyłu danych nośników (maksymalnie ok. 60 MB/s).

Dzięki wprowadzeniu najnowszego formatu USB 3.0 prędkość ta może osiągać wartość nawet ok. 600 MB/s. Nowe porty można spotkać zarówno w najnowszych płytach jak i większości laptopów. Warto szukać dysków, które są wyposażone w interfejs USB 3.0, który jest kompatybilny wstecz, a więc działa również w starszych komputerach, a jednocześnie jest bardziej przyszłościowy. Oprócz tego producenci wprowadzają nośniki korzystające z FireWire oraz eSATA. Pierwszy z nich pozwala na przesył z prędkością do 100 MB/s, drugi do 375 MB/s (najczęściej spotykany w laptopach). Jednak tradycyjny eSATA nie dostarcza zasilania, przez co konieczne jest podłączenie dodatkowego zasilacza lub kabla USB. Z kolei dyski sieciowe korzystają z portu sieciowego RJ-45 o przepustowości nawet do 1 GB/s lub Wi-Fi z maksymalną prędkością przesyłu do 300 MB/s

Niektóre dyski mają kilka interfejsów, dzięki czemu stają się nośnikami uniwersalnymi. Jednak wraz z większą ilością portów, rośnie także cena urządzenia.

Pojemność

W tym przypadku należy kierować się indywidualnymi preferencjami. Na rynku są dostępne zarówno modele o pojemności 320 GB (czy mniejsze) jak i 3 TB. Nie oznacza to jednak, że tak duża powierzchnia jest potrzebna każdemu. Jeśli dysk zewnętrzny ma służyć za magazyn plików multimedialnych (zdjęcia i filmy wysokiej jakości) większa pojemność jest jak najbardziej wskazana. Jeśli jednak brakuje miejsca na projekty czy zwykły pliki pakietów biurowych, nie warto inwestować dysk zewnętrzny przekraczający 500 GB. Z drugiej strony, im większa pojemność dysku, tym niższy jest koszt jednostkowy 1 GB.

Warto wiedzieć!

Zaskoczeniem dla wielu osób korzystających z dodatkowych dysków, jest mniejsza dostępna pojemność niż ta deklarowana przez producenta. Wynika to z różnego sposobu reprezentacji liczby. Producenci wykorzystują zapis dziesiętny, z kolei system operacyjny opiera się na systemie dwójkowym (dla komputera 1 GiB to 1024 MiB)

Prędkość

W przypadku, gdy zostanie wybrany dysk twardy (HDD) z interfejsem lepszym niż USB 2.0, warto zapoznać się z prędkościami obrotowymi poszczególnych modeli. Im większa prędkość, tym szybszy odczyt danych. Najczęściej spotykane prędkości to:

 • 5400 RPM (revolutions per minute - obrotów/min)
 • 7200 RPM

Bufor

Przy zakupie nie jest to czynnik najistotniejszy i dla wielu będzie on niezauważalny. Pomimo to warto dowiedzieć się, jakiej wielkości jest bufor, bowiem w pamięci podręcznej przechowywane są dane do których dostęp byłby najdłuższy. Tam też znajdują się pliki tymczasowe.

Jakość wykonania obudowy

Aby mieć pewność, że wrażliwe części dysku twardego nie ulegną uszkodzeniu, warto sprawdzić z czego i jak solidnie została wykonana obudowa. Kiepskiej jakości plastik może nie tylko zmniejszyć komfort użytkowania, ale również pośrednio przyczynić się do utraty danych.

Gwarancja

Teoretycznie jest to element oczywisty, jednak dyski zewnętrzne są urządzeniami awaryjnymi. Dlatego też warto wybierać modele, które mają dłuższy czas gwarancji, a nawet dopłacić za jej przedłużenie.

Zasilanie

W przypadku dysków 2,5-calowych, producenci stosują rozwiązania energooszczędne, dzięki czemu port USB jest wystarczający do zasilenia nośnika. Niektóre dyski wymagają podwójnego kabla pozwalającego podłączyć dysk do dwóch portów.

Dyski zewnętrzne 3,5-calowe bardzo często potrzebują zewnętrznego zasilania ze względu na większe zapotrzebowanie na energię. Przez to stają się dyskami mniej mobilnymi.

Dodatkowe wyposażenie

 • czujnik spadania – zapobiega uszkodzeniom w razie wykrycia upadku urządzenia
 • szyfrowanie danych – istotne w przypadku przechowywania poufnych danych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce.
 • backup danych – dołączone oprogramowanie umożliwia tworzenie kopii zapasowych zgodnie z ustawionym harmonogramem; backup jest w pełni automatyczny i nie wymaga ingerencji użytkownika.

Dyski zewnętrzne w morele.net

Dysk SSD czy HDD?

Choć dyski SSD mają wiele zalet, w tym mniejszą awaryjność i podatność na uszkodzenia, nadal są mało pojemne za stosunkowo wysoką cenę. Dlatego też decydując się na dysk zewnętrzny, najlepiej wybrać zwykły dysk magnetyczny (HDD), który oferuje bardzo dużą powierzchnię za przystępną cenę.

Inne rodzaje dysków zewnętrznych

Zamiast standardowego dysku zewnętrznego można pokusić się również o dysk sieciowy podpinany do routera czy switcha. Mogą z niego korzystać wszyscy uprawnieni użytkownicy sieci lokalnej bez konieczności przepinania go z jednej stacji roboczej do drugiej.

Innym ciekawym rozwiązaniem, które docenią osoby nie lubiące kabli, są dyski bezprzewodowe korzystające z własnego źródła zasilania i komunikujące się za pomocą modułu Wi-Fi. Dane mogą być udostępnione nie tylko kilku osobom, ale także różnym urządzeniom jak: komputer, laptop, smartfon czy tablet.

Zwykły dysk twardy nie zostanie wykryty przez telewizor. Aby móc odtwarzać filmy, bez konieczności podłączania komputera, należy wziąć pod uwagę dyski multimedialne. Pod względem możliwości przypominają odtwarzacz DVD wyposażony w porty HDMI oraz USB. Bardzo często dyski multimedialne działają podobnie do nośników sieciowych, a po podłączeniu do telewizora, sterowane są za pomocą pilota.

Składany dysk zewnętrzny

Nie zawsze konieczne jest kupno oryginalnego dysku zewnętrznego proponowanego przez producenta. Niektórzy (np. osoby, którym pozostał dysk po laptopie) kupują oddzielną obudowę i składają własny dysk zewnętrzny. Takie rozwiązanie ma kilka korzyści:

 • niższa cena
 • możliwość dowolnego dobrania parametrów dysku

Awaryjność dysków zewnętrznych

Decydując się na dysk twardy, nie SSD, należy pamiętać, że są to nośniki wrażliwe na awarie. Nieodpowiednie użytkowanie, upadek, nieprawidłowe odpinanie dysku od komputera, mogą przyczynić się do utraty danych.

Różnice pomiędzy dyskami zewnętrznymi 2,5'' a 3,5''

Zalety i wady dysków zewnetrznych 2.5"

ZALETY

 • lekkie i małych rozmiarów
 • nie potrzebują dodatkowego zasilacza
 • ciche
 • bardzo energooszczędne

WADY

 • mniej pojemne
 • wolniejsze

Zalety i wady dysków zewnetrznych 3.5"

ZALETY

 • tańsze
 • bardziej pojemne
 • szybsze

WADY

 • ciężkie
 • duże rozmiary
 • potrzebują zewnętrznego zasilacza
 • prądożerne

Jakiego producenta dysk zewnętrzny warto wybrać? Jakiej firmy i która marka dysków zewnętrznych jest najlepsza? Które dyski zewnętrzne są najlepsze?

Najpopularniejsi producenci dysków zewnętrznych to np. A-Data, Western Digital, Transcend, Verbatim, Seagate, LaCie, Intenso, Silicon Power, Toshiba, Platinum, PQI, Hyundai, Hewlett-Packard, Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze dyski zewnętrzne. Zobacz ranking dysków zewnętrznych w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobry sprzęt do swojego komputera.

Jaką pojemność dysku zewnętrznego wybrać? Czy lepiej 500gb, 1tb, 2tb? A może więcej? Zobacz również poradnik Jak wybrać dysk twardy (wewnętrzny). oraz poradnik Jak wybrać dysk SSD

Polecane artykuły
 

Dziś nie ma już osoby, która nie gromadziłaby cyfrowych informacji. Jedni będą kolekcjonować zdjęcia, inni filmy i muzykę, a niektórzy potrzebują miejsca na wyniki swoich prac oraz realizowane projekty.

Coraz rzadziej wystarczają dyski wewnętrzne, gdyż ilość dokumentów rozrasta się z dnia na dzień, tworząc dużą kolekcję plików. Gdzie w takim razie pomieścić wszystkie informacje? Na dyskach zewnętrznych! Producenci przygotowują coraz pojemniejsze nośniki pamięci wyposażone w dodatkowe funkcje i możliwości. Dzięki temu stają się funkcjonalne, a dane może łatwo przenosić pomiędzy domem a pracą. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie dysków zewnętrznych? Jaki producent oferuje najlepsze modele?

Trudno sobie to wyobrazić, ale jeszcze kilkanaście lat temu dyski twarde nie dysponowały dużą powierzchnią magazynowania danych. Dopiero w 2006 roku dzięki rozwojowi nowych technologii zapisu stało się możliwe wyprodukowanie dysków o pojemności ponad 1 TB.

Niewiele później pojawiły się dyski SSD, które oferują dużo więcej możliwości i nie mają wyraźnej granicy ilości gigabajtów, na których można zapisać dane. Producenci wciąż szukają nowych rozwiązań, które sprawią, że zwykłe dyski twarde (HDD) staną się olbrzymimi magazynami danych.

Ranking dysków zewnętrznych 2017

1.

                            Dysk zewnętrzny Toshiba Canvio, 1TB (BLACKHDTB310EK3AA)
Dysk zewnętrzny Toshiba Canvio, 1TB (BLACKHDTB310EK3AA)
Dysk zewnętrzny Toshiba Canvio, 1TB (BLACKHDTB310EK3AA)
2.

                            Dysk zewnętrzny Western Digital Elements, 2TB (WDBU6Y0020BBK-EESN)
Dysk zewnętrzny Western Digital Elements, 2TB (WDBU6Y0020BBK-EESN)
Dysk zewnętrzny Western Digital Elements, 2TB (WDBU6Y0020BBK-EESN)
3.

                            Dysk zewnętrzny ADATA DashDrive Durable HD650, 1TB (AHD650-1TU3-CRD)
Dysk zewnętrzny ADATA DashDrive Durable HD650, 1TB (AHD650-1TU3-CRD)
Dysk zewnętrzny ADATA DashDrive Durable HD650, 1TB (AHD650-1TU3-CRD)
Zobacz aktualny ranking

Zastosowanie dysków zewnętrznych

Przed decyzją kupna dysku należy zastanowić się, do czego będzie tak naprawdę wykorzystywany:

 • 1. do przenoszenia dużej ilości danych pomiędzy różnymi komputerami/miejscami pracy
 • 2. do trzymania kopii zapasowych plików
 • 3. do zwiększenia powierzchni danych bez konieczności przenoszenia dysku

Co to jest dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny jest to przenośny nośnik danych (urządzenie pamięci masowej) w specjalnej obudowie wyposażonej w interfejs USB 2.0 lub nowszy. Taki rodzaj pamięci przenośnej jest zasilany z portu USB. Zazwyczaj zewnętrzny dysk wyposażony jest w nośnik talerzowy lub hybrydowy mniej popularne są dyski przenośne SSD. Zazwyczaj spotykanymi pojemnościami są 512 GB, 1 Tb, 2 TB lub więcej.

Cechy dysków twardych zewnętrznych 

Rozmiary dysków

Obecnie na rynku najpopularniejszymi formatami dysków zewnętrznych są 2,5 oraz 3,5-calowe. Pierwszy z nich cechuje się mniejszymi rozmiarami oraz wagą, a także innym sposobem zasilania (poprzez port USB).

Dlatego też powinien on być wybierany przez osoby, które poszukują nośnika do przenoszenia danych pomiędzy komputerami. 3,5-calowe dyski twarde to duże urządzenia, mniej poręczne, najczęściej wymagające podpięcia zasilacza. Idealnie sprawdzają się jako dodatkowy, ale i stacjonarny duży magazyn danych (choć oczywiście nie ma przeszkód, by go przenieść w inne miejsce). Są też nieco tańsze niż mniejsze modele.

Interfejs

W sprzedaży najczęściej spotyka się dyski wykorzystujące do komunikacji port USB. W komputerach stacjonarnych najpowszechniejszym standardem jest USB 2.0, które nie wykorzystuje w pełni szybkości przesyłu danych nośników (maksymalnie ok. 60 MB/s).

Dzięki wprowadzeniu najnowszego formatu USB 3.0 prędkość ta może osiągać wartość nawet ok. 600 MB/s. Nowe porty można spotkać zarówno w najnowszych płytach jak i większości laptopów. Warto szukać dysków, które są wyposażone w interfejs USB 3.0, który jest kompatybilny wstecz, a więc działa również w starszych komputerach, a jednocześnie jest bardziej przyszłościowy. Oprócz tego producenci wprowadzają nośniki korzystające z FireWire oraz eSATA. Pierwszy z nich pozwala na przesył z prędkością do 100 MB/s, drugi do 375 MB/s (najczęściej spotykany w laptopach). Jednak tradycyjny eSATA nie dostarcza zasilania, przez co konieczne jest podłączenie dodatkowego zasilacza lub kabla USB. Z kolei dyski sieciowe korzystają z portu sieciowego RJ-45 o przepustowości nawet do 1 GB/s lub Wi-Fi z maksymalną prędkością przesyłu do 300 MB/s

Niektóre dyski mają kilka interfejsów, dzięki czemu stają się nośnikami uniwersalnymi. Jednak wraz z większą ilością portów, rośnie także cena urządzenia.

Pojemność

W tym przypadku należy kierować się indywidualnymi preferencjami. Na rynku są dostępne zarówno modele o pojemności 320 GB (czy mniejsze) jak i 3 TB. Nie oznacza to jednak, że tak duża powierzchnia jest potrzebna każdemu. Jeśli dysk zewnętrzny ma służyć za magazyn plików multimedialnych (zdjęcia i filmy wysokiej jakości) większa pojemność jest jak najbardziej wskazana. Jeśli jednak brakuje miejsca na projekty czy zwykły pliki pakietów biurowych, nie warto inwestować dysk zewnętrzny przekraczający 500 GB. Z drugiej strony, im większa pojemność dysku, tym niższy jest koszt jednostkowy 1 GB.

Warto wiedzieć!

Zaskoczeniem dla wielu osób korzystających z dodatkowych dysków, jest mniejsza dostępna pojemność niż ta deklarowana przez producenta. Wynika to z różnego sposobu reprezentacji liczby. Producenci wykorzystują zapis dziesiętny, z kolei system operacyjny opiera się na systemie dwójkowym (dla komputera 1 GiB to 1024 MiB)

Prędkość

W przypadku, gdy zostanie wybrany dysk twardy (HDD) z interfejsem lepszym niż USB 2.0, warto zapoznać się z prędkościami obrotowymi poszczególnych modeli. Im większa prędkość, tym szybszy odczyt danych. Najczęściej spotykane prędkości to:

 • 5400 RPM (revolutions per minute - obrotów/min)
 • 7200 RPM

Bufor

Przy zakupie nie jest to czynnik najistotniejszy i dla wielu będzie on niezauważalny. Pomimo to warto dowiedzieć się, jakiej wielkości jest bufor, bowiem w pamięci podręcznej przechowywane są dane do których dostęp byłby najdłuższy. Tam też znajdują się pliki tymczasowe.

Jakość wykonania obudowy

Aby mieć pewność, że wrażliwe części dysku twardego nie ulegną uszkodzeniu, warto sprawdzić z czego i jak solidnie została wykonana obudowa. Kiepskiej jakości plastik może nie tylko zmniejszyć komfort użytkowania, ale również pośrednio przyczynić się do utraty danych.

Gwarancja

Teoretycznie jest to element oczywisty, jednak dyski zewnętrzne są urządzeniami awaryjnymi. Dlatego też warto wybierać modele, które mają dłuższy czas gwarancji, a nawet dopłacić za jej przedłużenie.

Zasilanie

W przypadku dysków 2,5-calowych, producenci stosują rozwiązania energooszczędne, dzięki czemu port USB jest wystarczający do zasilenia nośnika. Niektóre dyski wymagają podwójnego kabla pozwalającego podłączyć dysk do dwóch portów.

Dyski zewnętrzne 3,5-calowe bardzo często potrzebują zewnętrznego zasilania ze względu na większe zapotrzebowanie na energię. Przez to stają się dyskami mniej mobilnymi.

Dodatkowe wyposażenie

 • czujnik spadania – zapobiega uszkodzeniom w razie wykrycia upadku urządzenia
 • szyfrowanie danych – istotne w przypadku przechowywania poufnych danych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce.
 • backup danych – dołączone oprogramowanie umożliwia tworzenie kopii zapasowych zgodnie z ustawionym harmonogramem; backup jest w pełni automatyczny i nie wymaga ingerencji użytkownika.

Dyski zewnętrzne w morele.net

Dysk SSD czy HDD?

Choć dyski SSD mają wiele zalet, w tym mniejszą awaryjność i podatność na uszkodzenia, nadal są mało pojemne za stosunkowo wysoką cenę. Dlatego też decydując się na dysk zewnętrzny, najlepiej wybrać zwykły dysk magnetyczny (HDD), który oferuje bardzo dużą powierzchnię za przystępną cenę.

Inne rodzaje dysków zewnętrznych

Zamiast standardowego dysku zewnętrznego można pokusić się również o dysk sieciowy podpinany do routera czy switcha. Mogą z niego korzystać wszyscy uprawnieni użytkownicy sieci lokalnej bez konieczności przepinania go z jednej stacji roboczej do drugiej.

Innym ciekawym rozwiązaniem, które docenią osoby nie lubiące kabli, są dyski bezprzewodowe korzystające z własnego źródła zasilania i komunikujące się za pomocą modułu Wi-Fi. Dane mogą być udostępnione nie tylko kilku osobom, ale także różnym urządzeniom jak: komputer, laptop, smartfon czy tablet.

Zwykły dysk twardy nie zostanie wykryty przez telewizor. Aby móc odtwarzać filmy, bez konieczności podłączania komputera, należy wziąć pod uwagę dyski multimedialne. Pod względem możliwości przypominają odtwarzacz DVD wyposażony w porty HDMI oraz USB. Bardzo często dyski multimedialne działają podobnie do nośników sieciowych, a po podłączeniu do telewizora, sterowane są za pomocą pilota.

Składany dysk zewnętrzny

Nie zawsze konieczne jest kupno oryginalnego dysku zewnętrznego proponowanego przez producenta. Niektórzy (np. osoby, którym pozostał dysk po laptopie) kupują oddzielną obudowę i składają własny dysk zewnętrzny. Takie rozwiązanie ma kilka korzyści:

 • niższa cena
 • możliwość dowolnego dobrania parametrów dysku

Awaryjność dysków zewnętrznych

Decydując się na dysk twardy, nie SSD, należy pamiętać, że są to nośniki wrażliwe na awarie. Nieodpowiednie użytkowanie, upadek, nieprawidłowe odpinanie dysku od komputera, mogą przyczynić się do utraty danych.

Różnice pomiędzy dyskami zewnętrznymi 2,5'' a 3,5''

Zalety i wady dysków zewnetrznych 2.5"

ZALETY

 • lekkie i małych rozmiarów
 • nie potrzebują dodatkowego zasilacza
 • ciche
 • bardzo energooszczędne

WADY

 • mniej pojemne
 • wolniejsze

Zalety i wady dysków zewnetrznych 3.5"

ZALETY

 • tańsze
 • bardziej pojemne
 • szybsze

WADY

 • ciężkie
 • duże rozmiary
 • potrzebują zewnętrznego zasilacza
 • prądożerne

Jakiego producenta dysk zewnętrzny warto wybrać? Jakiej firmy i która marka dysków zewnętrznych jest najlepsza? Które dyski zewnętrzne są najlepsze?

Najpopularniejsi producenci dysków zewnętrznych to np. A-Data, Western Digital, Transcend, Verbatim, Seagate, LaCie, Intenso, Silicon Power, Toshiba, Platinum, PQI, Hyundai, Hewlett-Packard, Każdy z opisanych producentów posiada w swojej ofercie zarówno lepsze jak i gorsze dyski zewnętrzne. Zobacz ranking dysków zewnętrznych w naszym sklepie, aby łatwiej wybrać dobry sprzęt do swojego komputera.

Jaką pojemność dysku zewnętrznego wybrać? Czy lepiej 500gb, 1tb, 2tb? A może więcej? Zobacz również poradnik Jak wybrać dysk twardy (wewnętrzny). oraz poradnik Jak wybrać dysk SSD

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 17.05.2017
Social
4,8
2 oceny
1 komentarz
Moja ocena
Lista komentarzy jest pusta.