Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-dobra-kamere-ip-ktora-bedzie-odpowiednia/967/ 2020-08-06 11:32:53.000000

Jak wybrać dobrą kamerę IP? Która będzie odpowiednia?

Kamery IP cieszą się dużym zainteresowaniem jako kamery do monitoringu. Jak wybrać dobrą kamerę IP?

Nowocześniejszą alternatywą dla kamer analogowych są właśnie kamery IP, które są urządzeniami cyfrowymi i zapewniają lepsze parametry obrazu, dzięki czemu są coraz chętniej stosowane w monitoringu. Jak działają kamery IP? Jaką funkcjonalność oferują? Którą kamerę wybrać?

Co to jest kamera IP?

Kamery IP wykorzystuje się do monitoringu zarówno w lokalach usługowych i sklepach, jak również w domach. Ich dużą zaletą jest możliwość wysyłania obrazu przez połączenie sieciowe, co umożliwia podgląd mieszkania w dowolnym miejscu na świecie i to na żywo. Kamery IP to nic innego, jak kamery do monitoringu, które mogą łączyć się z siecią przewodowo lub bezprzewodowo.  

Warto pamiętać o tym, że nie każda kamera do monitoringu jest kamerą IP, dlatego chcąc kupić kamery do monitoringu mieszkania albo urządzenia mogące działać, jak ukryte kamery, warto wziąć pod uwagę właśnie modele IP, które będą łączyły się z siecią i umożliwią podgląd nagrywanego obrazu z dowolnego miejsca na świecie. 

Jak działa kamera IP?

Kamery IP do domu lub firmy działają w prosty i przejrzysty sposób – muszą zostać podłączone do sieci, co może się odbyć:

 • Przewodowo – jeśli wybrana kamera sieciowa jest urządzeniem działającym przewodowo, należy podłączyć ją do routera przy pomocy sieciowego przewodu (zazwyczaj RJ-45).
 • Bezprzewodowo – jeśli wybrane urządzenie to kamera Wi-Fi IP, wystarczy połączyć się z siecią bezprzewodowo (przez Wi-Fi). 

Jak połączyć się z kamerą IP przez Internet? Po tym, jak użytkowana kamera domowa, firmowa lub zewnętrzna zostanie przyłączona do sieci, należy zweryfikować jej adres IP, by móc zdalnie podglądać nagrywany obraz. 

Działanie kamery IP zależy od jej parametrów – niektóre modele są bardzo proste i mają wyłącznie podstawowe funkcje nagrywania ciągłego, ale są też rozwiązania takie, jak kamera zewnętrzna z czujnikiem ruchu, która uruchomi się po aktywacji czujnika albo ukryta kamera Wi-Fi, która jest niewielka i bardzo dyskretna, a przez to trudna do zauważenia. 

Zastosowanie kamery IP

Kamery Wi-Fi IP oraz kamery IP przewodowe mają szereg zastosowań. To sprawdzony i ceniony sprzęt do monitoringu, który można skompletować w rozsądnej cenie, a którego konfiguracja i podłączenie również nie powinno sprawić kłopotu. Kamery IP są często używane jako:

 • Kamery monitoringu – i to zarówno amatorskiego, jak również profesjonalnego, do zastosowania we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Kamera wewnętrzna znajdzie zastosowanie we wszelkich systemach monitoringu (np. w biurach albo jako kamery do sklepu), a cena urządzeń tego rodzaju jest atrakcyjna. Jeśli jednak potrzebna jest kamera do zastosowania wokół budynku, do monitorowania placu, parkingu lub jakiejkolwiek przestrzeni zewnętrznej, oczywistym wyborem powinna być kamera zewnętrzna IP, która będzie odporna na czynniki atmosferyczne. 
 • Kamery do domu – zarówno do większych posesji, jak również jako kamera do mieszkania. Kamera IP domowa może przydać się zarówno jako element systemu monitorowania i ochrony, ale też może znaleźć zastosowanie nawet jako elektroniczna niania lub urządzenie do podglądu zwierząt domowych. Popularnym wyborem do amatorskich zastosowań jest kamera do monitoringu domu Wi-Fi, ponieważ nie wymaga przewodowego połączenia z siecią, co umożliwia jej łatwy montaż w niemal dowolnym miejscu. 
 • Kamery zewnętrzne IP – zarówno do monitorowania otoczenia domu i ogrodu, jak również do monitorowania przestrzeni miejskiej, parkingów i obiektów przemysłowych, a nawet do podglądania wolno żyjących zwierząt (choć w tej roli sprawdzi się raczej tylko kamera Wi-Fi z własnym zasilaniem). Kamera IP zewnętrzna to oczywisty wybór, gdy urządzenie ma znajdować się na zewnątrz budynku i być narażone na czynniki atmosferyczne. 

Oczywiście kamery IP Wi-Fi oraz przewodowe modele mogą znaleźć wiele innych zastosowań, ale najczęściej stosowane są właśnie do prewencyjnego kontrolowania domów, mieszkań i różnorodnych obiektów, a także jako elektroniczne nianie. 

Polecane modele

Jak wybrać dobrą kamerę IP?

Oferta kamer IP jest na tyle szeroka, że naprawdę jest w czym wybierać. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę szereg kluczowych kwestii technicznych:

 • Zastosowanie (miejsce instalacji) – kupując kamerę IP, należy najpierw zastanowić się, gdzie zostanie zamontowana: wewnątrz czy na zewnątrz budynku. W sprzedaży są dostępne kamery wewnętrzne, zewnętrzne i uniwersalne. Kamera IP wewnętrzna nie musi spełniać dodatkowych kryteriów, ale kamery monitoringu zewnętrzne oraz uniwersalne powinny mieć mocną obudowę odporną na uszkodzenia mechaniczne oraz na zmienne warunki atmosferyczne.

Obudowy kamer IP mają oznaczenie dotyczące klasy szczelności, które składające się z dwóch cyfr. Pierwsza oznacza pyłoszczelność (przedział 0-6), druga wodoszczelność (0-8). Im wyższe cyfry, tym lepiej jest zabezpieczona obudowa. Przykładowo: IP00 – nie zapewnia żadnej ochrony; IP36 – obudowa chroni przed wniknięciem obiektów o średnicy do 2.5 mm (3), a także zapewnia ochronę przed silnym strumieniem wody (6).

 • Przetwornik obrazu – w kamerach IP można spotkać przetworniki w różnych rozmiarach (np. 1/3 lub 1/4), przy czym im niższa cyfra w mianowniku, tym obraz będzie lepszej jakości. Zastanawiając się nad tym, jakie kamery do monitoringu zewnętrznego wybrać, warto zwrócić uwagę na tę kwestię, gdyż rozmiar matrycy wpływa na odwzorowanie kolorów, pracę przy kiepskim oświetleniu oraz ostrość. Ponadto każdy przetwornik ma podaną rozdzielczość obrazu. Im wartość ta jest wyższa, tym lepiej. 
 • Obiektyw – zastanawiając się nad tym, jaka kamera IP będzie dobrym wyborem, warto zwrócić uwagę na tę kwestię. Wiele kamer IP dysponuje wbudowanym obiektywem, dzięki czemu użytkownik nie musi sam dobierać odpowiedniego modelu. Można jednak zdecydować się na bardziej indywidualne rozwiązania, gdzie obiektyw należy dokupić samodzielnie. Daje to duże możliwości konfiguracji i dopasowania do monitorowanego obszaru. Aby prawidłowo dobrać obiektyw, można skorzystać z kalkulatorów internetowych, dzięki którym można określić potrzebną ogniskową. Można również kierować się prostą zasadą – im węższy kąt, tym obraz będzie dokładniejszy, jednak jednocześnie kamera nagra węższy kadr.
 • Łączność i interfejs – wybierając IP, należy koniecznie zwrócić uwagę na te kwestie. W sprzedaży są bowiem zarówno kamery IP bezprzewodowe, jak i przewodowe. Kamery bezprzewodowe Wi-Fi dają większą swobodę w wyborze miejsca instalacji (nie trzeba prowadzić przewodu od kamery do routera), a jeśli jest to kamera Wi-Fi z własnym zasilaniem to w ogóle nie trzeba przejmować się kablami.  Chcąc doposażyć niewielkim kosztem istniejący monitoring kamery warto wybrać przewodowe, bo zazwyczaj są tańsze.
 • Konstrukcja – solidna kamera monitoring uczyni bardziej niezawodnym i pewnym rozwiązaniem, ale znaczenie ma nie tylko porządne wykonanie kamery, ale też jej kształt i mocowanie. Wśród kamer IP znajdziemy rozwiązania takie, jak kamera kopułkowa zewnętrzna, kamery fisheye, kamera tubowa, naścienna, kompaktowa oraz inne. 
 • Dodatkowe wyposażenie i funkcje – dobra kamera IP zaoferuje nie tylko podstawowe funkcje, ale też inne rozwiązania dodatkowe, jak detekcja ruchu (kamera z czujnikiem ruchu Wi-Fi może działać jak element systemu alarmowego, porównywać następujące po sobie klatki nagrania, a w razie wykrycia ruchu alarmować o tym np. uruchamiając syrenę alarmową albo powiadomienie na telefon), promiennik podczerwieni (każda kamera nocna powinna umożliwiać nagrywanie nocą, a dobra kamera do monitoringu w nocy powinna być wyposażona w podczerwień, co pozwala na tworzenie nocnych nagrań przy braku zewnętrznego światła. Uruchamia się automatycznie w momencie zapadnięcia zmroku), nagrywanie (kamery bezprzewodowe do monitoringu oraz przewodowe mogą oferować funkcję nagrywania; kamera do domu z nagrywaniem umożliwia odtworzenie nagrania nie tylko na żywo, ale w dowolnej innej chwili, a kamera zewnętrzna bezprzewodowa z rejestratorem to dobry wybór do monitorowania, bo nagrania są dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek włamania lub aktów wandalizmu), systemy BLC oraz HLC (odpowiadają za minimalizowanie efektu oślepienia), funkcja obrotu kamery (kamery obrotowe IP mają o wiele większy obszar zasięgu). 

Jak podłączyć kamerę IP?

Podłączenie kamery IP nie jest trudne. Postępowanie zależy od tego, z jaką kamerą ma się do czynienia.

 • Kamery bezprzewodowe (mini kamery Wi-Fi, kamery wewnętrzne Wi-Fi i zewnętrzne) wystarczy podłączyć do zasilania, a jeśli mają własne źródło zasilania, to nawet to jest zbędne. Jedyne, co należy zrobić, to połączyć urządzenie z Wi-Fi i udostępnić obraz, by można było podglądać go z dowolnego komputera.
 • Kamery przewodowe (np. przewodowa kamera IP obrotowa) wymagają podłączenia do zasilania oraz do sieci przy pomocy kompatybilnego złącza (najczęściej RJ-45). 

By korzystać z zakupionej kamery IP, monitoring musi zostać jeszcze poprawnie skonfigurowany. Odbywa się to w panelu administracyjnym w oknie przeglądarki. Należy dokonać zmiany ustawień sieciowych i pozostałych parametrów, jak choćby dostrojenia jakości nagrywanego obrazu. Szczegółowe działania zależą od modelu posiadanej kamery.

Polecane modele kamer IP

Chcąc kupić dobre kamery do domu Wi-Fi, kamery zewnętrzne lub kamerki przewodowe, warto zerknąć na popularne i polecane modele urządzeń tego rodzaju. Do najpopularniejszych i godnych uwagi modeli kamer IP należą:

 • Kamera IP Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P – to mini kamera Wi-Fi typu fisheye do zastosowania w pomieszczeniach. Urządzenie ma pełny kąt widzenia, dzięki obrotowej konstrukcji. Jest to kamera z czujnikiem ruchu tryb dzień-noc-podczerwień, która umożliwia rejestrowanie obrazu za dnia i nocą. Urządzenie obsługuje karty Micro SD oraz może przesyłać dane na dysk twardy w kompatybilnym routerze.
 • Kamera IP Overmax Kamera zewnętrzna IP CAMSPOT 4.6 IP66 – to kamera zewnętrzna Wi-Fi obrotowa z możliwością podłączenia do RJ-45. Wyposażono ją w zaawansowany tryb nocny oraz w obsługę kart micro SD. Jak każda kamera IP POE (z zasilaniem POE), model ten może być zasilany przy pomocy złącza RJ-45. Jej mocną stroną jest nagrywanie w jakości HD, a także czujnik ruchu wraz z automatycznym wysyłaniem zdjęć na e-mail oraz na FTP.
 • Kamera IP Xblitz Kamera IP ISEE 2 WIFI-XBLITZ ISEE 2 KAMERA IP WIFI – kamera bezprzewodowa mini Xblitz to urządzenie dedykowane do zastosowania we wnętrzach. Wyposażono ją w tryb nocny oraz we wbudowany mikrofon. Czarno-biała kolorystyka i przemyślana konstrukcja sprawiają, że ta mini kamera z czujnikiem ruchu pasuje do każdego pomieszczenia.
 • Kamera IP Creative Smart HD Czarna (73VF082000000) popularna kamera do monitorowania na żywo. Urządzenie oferuje tryb nocny, wykrywanie dźwięku i ruchu, a także komunikację dwukierunkową, co powoduje, że jest to kamera IP monitoring umożliwiająca, ale też sprawdzająca się w roli elektronicznej niani.
Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,8
2 oceny
13 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (8)

Przydałoby się jeszcze jakieś zestawienie jaką kamerkę najlepiej wybrać. Ostatnio montowałem w pracy kamerę do biura Xblitz Ready, bardzo łatwa konfiguracja myślę, że większość osób by sobie z nią poradziła. A co do CMOS to według mnie przetwornik 1/4 nie wypada tak źle, jakość obrazu w ciemnym pomieszczeniu i tak jest bardzo dobra i można sporo wychwycić.
Przy wyborze kamer IP Wifi ważna jest kamera oraz aplikacja, która decyduje o funkcjach kamery IP Wifi oraz współpracy z windows i smartfonem. Testowałem parę firm i na głowę bije wszystkich aplikacja Orllo Monitoring (aż do 81 kamer) oraz kamery IP Wifi zewnętrzne i wewnętrzne z pamięcią do 128GB! Naprawdę polecam. Na ich stronach jest podgląd video online na żywo z kamer IP Wifi. Można zrobić test przed wyborem kamery.
Ale ordynarna reklama Orllo
Masz rację w sprawie kamery Orllo i ich aplikacji. Mam jedną z ich kamer. Kamera posiada swoje zasilanie /bateria/ jak również zasilana z sieci. Kamera ma slot na kartę SIM obojętnie jakiej sieci. Posiada slot na kartę SD. Konfiguracja jest tak prosta że chyba dziecko z przedszkola by sobie poradziło. Alarm z zarejestrowanej przez czujkę detekcji przychodzi na obojętnie jaki wpiszemy nr telefonu czy smartfona jako połączenie telefoniczne i jednocześnie SMS o wykrytym ruchu. Obraz zapisywany jest na kartę SD i w chmurze. Kiedy chcemy możemy w każdej chwili oglądać co się dzieje na naszej nieruchomości lub altance. Podczas wykrycia ruchu na bieżąco widzimy na smartfonie co tam się dzieje i możemy porozmawiać ze złodziejem gdyż kamera posiada mikrofon i głośnik. Przydatną funkcją jest wysłanie SMS gdy jest zanik prądu w gniazdku i gdy prąd powturnie pojawi się w gniazdku.
chmure
A Ty Janusz chyba pracujesz dla tej firmy, bo ten komentarz az smierdzi na kilometr. Owszem, kamery tej firmy sa w porzadku, ale Twoje zaangazowanie w komentarz swiadczy o niezlych profitach finansowych majacych scisly zwiazek wlasnie z ta firma.
Posiadam kamere ORLLO-ROCAM NC500, ogolnie kamera dziala dobrze ale mam problem z dostepem zdalnym za pomoca aplikacji na iphona. Lacze sie do kamery ale czesto z duzymi problemami jak juz sie polacze to rozlacza mnie (tylko gdy robie to przez GSM/LTE po wifi wszystko dziala dobrze)
Miałem kamerę overmax camspot 3.3 i nie potrafiłem jej zmusić do wysyłania powiadomień o alarmach, a po aktualizacji oprogramowania ucegliła się. Teraz mam podobną ale Mediatech MT 4052 chyba - z powiadomieniami jest dużo lepiej, ale mam podgląd poniżej jednej klatki na sekundę!
Także znowu rozglądam się za kamerą...
ja tam wybralem orllo i jestem zadowolony poniewaz aplikacja jest ciagle rozwijana, klient czuje sie dobrze potraktowany i kamery mozna testowac przed zakupem (wszystkie maja do wglądu przez apkę). Ceny też są rózne i można wybrać coś dla siebie. Mam 4 kamery tej marki i warto
co do kamer mediatech i overmax, aplikacja jest niedopracowana, ale kamery same w sobie dobre
pzdr
ze tak powiem ORLLLOOOO mocno poleciał ... pewnie przedstawiiele dostali nakaz napisania czegos.... dobrego o produktach
Ja mam kamerkę trochę do innych celów. Dzięki Xblitz iSee mam podgląd cały czas na mojego niemowlaczka. Trochę obawiałam się żeby spała w drugim pokoju ale nie chcemy z mężem uczyć żeby spała z nami, tak przynajmniej widzę co się u Majeczki dzieje
Ja zamontowałem przed domem za donicza Xblitza iSee i czuje się zdecydowanie bezpieczniej. Zawsze mam podgląd kto przychodzi i widze już kto jest przed brama
Ja mam kamerki z firmy Foscam w domu i na firmie , żadnego problemu z nimi nie mam , producent jest na rynku sporo lat. Najważniejszy była dla mnie prostota instalacji i podgląd na telefonie . Skanuje kod z kamery QR i łącze się z kamerą