Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-aparat-fotograficzny-dla-dzieci-na-co-zwracac-uwage/16776/ 2020-06-23 10:52:28.000000

Jak wybrać aparat fotograficzny dla dzieci? Na co zwracać uwagę?

Pasję fotografowania warto zaszczepiać w dziecku od najmłodszych lat. Potrzebny jest do tego dobry aparat.

Jak wybrać aparat fotograficzny dla dzieci?

Chcąc umożliwić dzieciom samodzielne robienie zdjęć, należy udostępnić im odpowiednie narzędzia. Powinny one spełniać szereg wymogów decydujących o funkcjonalności i prostocie obsługi, a także odporności na użytkowanie przez małych fotografów. Ważne jest, aby wykonywanie zdjęć dawało przyjemność i kojarzyło się z radością, a nie żmudną zmianą ustawień i walką z ciężkim, trudnym do utrzymania sprzętem. Aparat dla dzieci musi zatem cechować intuicyjność obsługi oraz maksymalne wsparcie i automatyczny dobór ustawień.

Ergonomiczna konstrukcja to kwestia, na którą należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Dobrze, aby aparat fotograficzny dla dziecka stabilnie można było utrzymać w małej dłoni, nawet podczas szybkich i dynamicznych ruchów. Poręczne akcesorium ułatwia tworzenie oryginalnych ujęć, będących doskonałym uwiecznieniem szczęśliwych chwil. Zadbaj też, aby sprzęt nie był zbyt ciężki – maluch z pewnością zechce zabierać go na wycieczki czy spacery, dlatego niewielka waga ma istotne znaczenie dla komfortu przenoszenia.

Jaki aparat fotograficzny dla dzieci?

Nic dziwnego, że — znając dziecięcą naturę — obawiasz się powierzyć maluchowi drogi sprzęt. Ruchliwość, spontaniczność i nieokiełznana fantazja sprzyjają nieprzemyślanym działaniom – wystarczy ułamek sekundy, aby urządzenie wylądowało na ziemi i zostało poważnie uszkodzone. Dlatego jeśli Twoja pociecha pragnie samodzielnie fotografować, najlepszym rozwiązaniem są specjalne aparaty dla dzieci. Producenci wyposażają takie modele w wyjątkowo solidną obudowę z tworzywa sztucznego. Ich konstrukcja jest niepodatna na działanie potencjalnie destrukcyjnych czynników, możesz więc być spokojny – Twoje pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto.

Przedostanie się piasku czy pyłu do wrażliwych elementów jest w takich urządzeniach niemożliwe z uwagi na zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Uszczelki są umieszczane w górnej części sprzętu, a w niektórych modelach również po bokach i na podstawie. Dzięki temu aparat fotograficzny dla dzieci nie jest podatny na uszkodzenia wskutek przedostania się do jego wnętrza drobinek kurzu i innych zanieczyszczeń. Nie musisz więc nieustannie się o niego martwić, gdy Twoja pociecha korzysta z niego na wycieczkach czy wędrówkach.

Wiele z takich modeli cechuje także wodoszczelność. To dodatkowy atut, pozwalający maluchom na wykonywanie zdjęć podczas zabawy w morzu czy w basenie.

Polecane modele

Aparat fotograficzny dla dzieci z automatycznym trybem pracy

Fotografia to pozornie prosta pasja, jednak – aby zdjęcia wychodziły perfekcyjne – niezbędne jest staranne dobieranie poszczególnych parametrów. Trudno wymagać tego od dziecka dopiero rozpoczynającego swoją przygodę z robieniem zdjęć. Chcąc ułatwić maluchowi pierwsze kroki w tej dziedzinie, podaruj mu dziecięcy aparat fotograficzny z funkcją automatycznego trybu pracy.

Aparat cyfrowy dla dzieci może być wyposażony w wiele opcji pracy, ale jedną z najważniejszych jest tryb AUTO. Doceniają go nawet dorośli pasjonaci fotografii, ponieważ znacznie ułatwia wykonywanie pierwszych kadrów. Odpowiada za dobór idealnych ustawień, decydujących o ostatecznej jakości zdjęć. Z takim modelem dziecko wybiera jedynie kadr, który chce uchwycić, a resztę pracy wykonuje za nie sprzęt – rezultat to perfekcyjna ostrość fotografii.

Funkcja stabilizaci w dziecięcym aparacie fotograficznym

Rozmazane zdjęcia stanowią zmorę każdego początkującego fotografa, tym bardziej nie będą więc obce małym użytkownikom. Sporym ułatwieniem w wykonywaniu ostrych zdjęć okazuje się aparat cyfrowy dla dziecka z funkcją stabilizacji obrazu. Pozwala uchwycić obiekty w ruchu, a także minimalizuje skutki drżenia rąk. Do wyboru masz dwa tryby:

  • optyczny, bazujący na wbudowanych soczewkach dopasowujących oś optyczną obiektywu do matrycy przy jednoczesnym dobraniu odpowiedniego kąta. Pamiętaj, że przy gwałtownym poruszaniu sprzętem lub wykonywaniu zbyt szybkich i dynamicznych ruchów stabilizator staje się nieefektywny;
  • cyfrowy, działający na zasadzie mechanicznego porównywania klatek i tworzenia z nich najlepszych możliwych kadrów.

Niektóre modele zawierają obydwie opcje, wykorzystując hybrydową stabilizację obrazu.

Aparat cyfrowy dla dzieci – zasilanie

Częste użytkowanie sprzyja szybkiemu rozładowaniu, co może wiązać się z dużą frustracją, jeśli maluch akurat planuje zrobić zdjęcie. Dlatego wybierając aparaty cyfrowe dla dzieci, zwróć uwagę na sposób zasilania i pojemność akumulatora lub rodzaj wymiennych baterii. To właśnie tradycyjne paluszki są najlepszym rozwiązaniem wobec młodych amatorów fotografii. Wystarczy zawsze mieć pod ręką zapasową parę, aby w razie potrzeby szybko przywrócić sprzęt do działania.

Dla starszych dzieci wybierz aparaty fotograficzne zasilanie ładowanym akumulatorem. Na dalszą wyprawę sprawdza się wtedy powerbank lub dodatkowa bateria. Najlepsza jednak jest przenośna ładowarka, która nie wymaga dostępu do gniazdka i szybko uzupełnia energię w urządzeniu nawet podczas wędrówki po lesie lub w górach.

Sprzęt dla małych fotografów. Czy design ma znaczenie?

Choć funkcjonalność to priorytet podczas doboru aparatów, pamiętaj, aby wybierając sprzęt fotograficzny dla dziecka, zwrócić uwagę również na estetykę. Ważna jest kolorystyka, ewentualne wzory i zdobienia czyniące urządzenie przyjaznym i miłym dla oka. Z pewnością będzie to lepsze rozwiązanie, niż poważnie wyglądająca cyfrówka, która odstrasza swoim profesjonalnym stylem.

Aparaty fotograficzne dla dziewczynek mogą być utrzymane w pastelowych i bajkowych odcieniach – różowe, niebieskie lub zielone zachwycą uroczym designem i skłonią małe użytkowniczki do tworzenia zdjęć w każdej wolnej chwili. Dla małych panów fotografów lepiej wybrać stonowane kolory, bardziej pasujące do chłopięcych stylizacji.

Dodatkowe zabezpieczenia

Dzięki uzupełniającym gadżetom aparat dziecka będzie zawsze bezpieczny. Mocowany na smyczy, może zostać zawieszony na szyi. Przenoszony w ten sposób nie upadnie i – co najważniejsze – nie zgubi się w trakcie wojaży i aktywności. Stabilny zaczep i materiał odporny na przetarcia tworzą wytrzymałe akcesoria, towarzyszące maluchom podczas codziennych zabaw.

Równie ważne jest etui, w którym dziecięcy sprzęt do robienia zdjęć będzie chroniony przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych – skrajnymi temperaturami, deszczem czy działaniem promieni słonecznych. Taka dodatkowa asekuracja zapewnia długotrwałą funkcjonalność aparatu, bez konieczności jego naprawy czy wymiany na nowy.

Błyskawiczne wywołanie zdjęcia

Aparaty drukujące zdjęcia to dla dzieci świetna alternatywa – maluch z pewnością ucieszy się, mogąc od razu podziwiać efekty swojej pracy. Takie modele wykonują fotografie w klasycznym formacie 107 mm x 88 mm. Ich zaletą jest sposobność tworzenia ujęć i ich niezwłocznego podziwiania na papierze, co dla młodych pasjonatów stanowi nagrodę samą w sobie za trud włożony w tworzenie kadrów.

Pamiętaj jednak, że aparat natychmiastowy wymaga zakupienia wkładów do drukowania.

Polecane modele

Czy aparat fotograficzny jednorazowy dla dziecka to dobry wybór?

Alternatywą dla drogich sprzętów fotograficznych są jednorazowe aparaty fotograficzne dla dzieci. Na czym polega ich fenomen? Otóż służą one do wykorzystania tylko jednej, umieszczonej w nich kliszy – to stosunkowo tanie produkty, kosztują bowiem kilkadziesiąt złotych. Najczęściej wybierają je osoby, które chcą uniknąć uszkodzenia drogich modeli podczas wakacji lub spontanicznych wyjazdów. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś podarował takie urządzenie dziecku – ten zakup będzie świetnym sposobem, aby sprawdzić, czy maluch faktycznie zechce rozwijać swoją pasję w tej dziedzinie. Jeśli okaże się, że tak, wtedy zainwestuj w aparat z wyższej półki cenowej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
Od 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni