Udostępnij
Skomentuj

Co wybrać? Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Czym się różnią?

Bezlusterkowiec czy lustrzanka? Ten artykuł pomoże Ci zdecydować, jaki aparat kupić.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Jaka jest różnica?

Fotografia nigdy nie będzie passé, zwłaszcza w obliczu szybko rozwijających się technologii obrazowania (od aparatów kompaktowych klasy podstawowej po zaawansowane systemy profesjonalne), które są niemal co roku aktualizowane przez producentów. W dalszej części tekstu piszemy np. o ulepszanych przez nich bateriach w bezlusterkowcach. Chociaż jest to dobra wiadomość dla miłośników fotografii, łatwo się pogubić w zagadnieniach technicznych. Początkującym znacznie trudniej jest wybrać odpowiedni aparat, zwłaszcza gdy dopiero zaczynają fotografować.

Bezlusterkowiec czy lustrzanka? Zarówno lustrzanki Nicon, jak i bezlusterkowce wykorzystują wymienne obiektywy. Oba typy tych aparatów mogą również przechwytywać obrazy o bardzo wysokiej jakości. Mają one pewien stopień ręcznej, jak i automatycznej kontroli. Skąd więc masz wiedzieć, który system sprosta Twoim oczekiwaniom? Należy tu wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Omówimy poniżej najważniejsze z nich.

Termin „bez luster” oznacza, że złożony system lusterek w lustrzance cyfrowej jest całkowicie usunięty z aparatu. W lustrzankach duobiektywowych mają one naprowadzać światło wpadające przez obiektyw w górę i na zewnątrz przez wizjer, tak aby fotograf mógł wykadrować ujęcie. Lusterka kierują promienie świetlne na dedykowany czujnik Auto Focus, a także Auto Exposure. Oznacza to, że masz specjalnie zbudowany komponent do sterowania autofokusem oraz komponent do kontroli automatycznej ekspozycji.

Polecane bezlusterkowce

Główne zalety i wady lustrzanek i bezlusterkowców

Czym się różni lustrzanka od bezlusterkowca? Aparaty bezlusterkowe zostały stworzone, aby uzyskać mniejszy i lżejszy aparat, a jednocześnie tworzyć obrazy wysokiej jakości. Aby wykonać możliwie najmniejszą kamerę, producenci analizują każdy element aparatu, który można usunąć. Komponenty, które mają największy wpływ na ogólny rozmiar i wagę, to czujnik obrazu i soczewki. Jeśli ten pierwszy jest mniejszy, aparat może mieć zredukowane mocowanie obiektywu oraz korpusu. Z drugiej strony, jeśli jest większy, to jego obudowa fizycznie też jest obszerniejsza. Czy wciąż zatem zastanawiasz się jak wypada lustrzanka vs bezlusterkowiec?

Warto, żebyś zastanowił się, czy bezlusterkowiec – Sony, Olympus czy Canon – ma długą żywotność baterii? Jaką ma ergonomię (czyli czy będzie pasował do rozmiaru Twojej dłoni)? Jaka jest dostępna na rynku liczba obiektywów, które do niego pasują. Należy też pamiętać, że wizjoner elektroniczny ma ograniczone działanie w warunkach słabego oświetlenia. Gdy naciśniesz migawkę, aby zrobić zdjęcie, lustro odchyli się na bok. Migawka następnie otwiera się, a światło pochodzące z obiektywu trafia prosto do czujnika obrazu, w którym rejestrowane jest zdjęcie.

Jakie zadania powinien spełniać aparat?

Ze względu na lustrzane pudełko i pryzmat pentagonalny lustrzanki cyfrowe mają większe rozmiary. Najlepsze bezlusterkowce są znacznie mniejsze, a przez to też cieńsze i lżejsze. Dlatego często niektórzy fotografowie postrzegają aparaty bezlusterkowe jako mniej profesjonalne tylko dlatego, że nie wyglądają tak, jak „powinien wyglądać” prawdziwy sprzęt. Lustrzanka a bezlusterkowiec? Dla fachowca to ważne pytanie. Sony, Olympus, Canon tworzą bezlusterkowce, aby były bardziej wytrzymałe i dorównywały trwałością lustrzankom cyfrowym.

Chociaż mniejszy aparat może być dobry w podróży, mały rozmiar aparatu bezlusterkowego zwykle wymaga mniejszej baterii. Gdy robimy zatem porównanie lustrzanka vs bezlusterkowiec, ten drugi wypada gorzej. Producenci Sony wydłużyli jednak pracę jego baterii. Aparaty cyfrowe typu lustrzanki, mają zwykle dłuższą jej wydajność. Nie musisz zasilać wizjera elektronicznego, ponieważ czujnik aparatu nie zawsze jest włączony.

Na co zwrócić uwagę wybierając aparat z wymiennym obiektywem?

Podczas nagrywania wideo lustrzanka cyfrowa używa sensora w taki sam sposób jak bezlusterkowiec. Główny czynnik, który odróżnia fotografię „prawdziwym” aparatem od robienia zdjęć smartfonem to jego rozmiar. Jakość obrazu i elastyczność ekspozycji są ściśle uzależnione od wielkości matrycy i każdej znajdującej się na niej fotokomórki przechwytującej światło. Im więcej informacji trafia do procesora obrazu aparatu, tym większy zakres dynamiczny (tonalny) w wynikowym obrazie i lepsza jakość obrazu.

Polecane lustrzanki

Dla kogo lustrzanka, a dla kogo bezlusterkowiec?

Lustrzanka a bezlusterkowiec? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie. Aparaty bezlusterkowe zdecydowanie wygrywają, jeśli podróżujesz z dużą liczbą bagażu. Natomiast wykonanie dobrego zdjęcia wymaga mimo wszystko umiejętności kadrowania bez wspomagania systemem lusterkowym. Aparaty bezlusterkowe pomagają wykonać więcej zdjęć na sekundę, więc lepiej sprawdzają się w fotografii reportażowej, kiedy o kadrze decydują milisekundy. Czym się różni lustrzanka od bezlusterkowca?

Wykonywanie portretów lustrzanką cyfrową ma z kolei wiele zalet. SLR zapewnia lepszą rozdzielczość, ostrość i przejrzystość, ponieważ wykorzystuje większy czujnik do przechwytywania obrazu i moc przetwarzania. Korzystanie z lustrzanki cyfrowej zapewnia również wszechstronność wymiennych obiektywów. Jedną z zalet aparatów bezlusterkowych wyposażonych w wizjery elektroniczne (EVF) jest możliwość korzystania z niego podczas nagrywania wideo. W trudnych warunkach oświetleniowych jest to często lepsze niż użycie wbudowanego ekranu LCD.

Udostępnij
3,4
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.