Udostępnij
Skomentuj

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki?

Chcesz się dowiedzieć, jak zneutralizować nieprzyjemny zapach w lodówce? Podpowiadamy, jak usunąć problem.

Nieprzyjemny zapach w lodówce może skutecznie odebrać domownikom apetyt, a nawet całkowicie zniechęcić do korzystania z tego sprzętu.

Polecane lodówki

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki?

Co robić w sytuacji, gdy z nowo zakupionej lodówki wydobywa się odpychająca woń? Zanim dowiesz się, jak zlikwidować zapach z lodówki, warto zastanowić się nad tym, co doprowadziło do powstania problemu. Dzięki temu łatwiej będzie zapobiegać mu w przyszłości i sytuacja nieprędko ponownie się pojawi.

Brzydki zapach w lodówce może wynikać z kilku czynników. Wśród nich najważniejsze to:

  • niewłaściwa higiena lodówki – jeśli wnętrze urządzenia nie jest regularnie czyszczone, na półkach mogą zalegać fragmenty żywności;
  • przechowywanie zepsutych artykułów spożywczych – spleśniałe warzywa, psująca się wędlina, ser lub jogurt – tego typu produkty potrafią wydzielać bardzo nieprzyjemną woń, która rozchodzi się po całej lodówce.

Inne możliwe przyczyny nieprzyjemnego zapachu w lodówce to:

  • niewłaściwe przechowywanie żywności – produkty takie jak wędliny, sery czy mięso powinny być przechowywane w szczelnych opakowaniach;
  • problemy z systemem odprowadzającym wilgoć – jeśli doszło do awarii lodówki, w środku może dochodzić do zawilgocenia. Wtedy rozkład żywności jest szybszy, dochodzi także do rozwoju pleśni. Warto zatem zerknąć do zbiornika na wodę lub zweryfikować drożność rury odpływowej.

Domowe sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z lodówki

Jak usunąć przykry zapach z lodówki? Zanim sięgniesz po chemikalia, wypróbuj bardzo skuteczne domowe sposoby. Likwidacja problemu wcale nie wymaga zaprzestania użytkowania urządzenia przez domowników. Istnieją bowiem produkty, tzw. pochłaniacze zapachów, które możesz włożyć do lodówki obok aktualnie przechowywanej żywności. Dzięki ich właściwościom uciążliwy fetor zostanie całkowicie zneutralizowany.

Jak usunąć zapach zepsutego mięsa z lodówki? Po usunięciu żywności w środku wciąż może unosić się nieprzyjemna woń. Na szczęście można się jej pozbyć poprzez zastosowanie proszku do pieczenia. To naturalny pochłaniacz, dzięki któremu wnętrze pozostanie czyste i świeże. Jak to działa? Wystarczy, że wysypiesz proszek na talerzyk i wstawisz go na półkę. Gdy problem zniknie, wyjmij spodek i wyrzuć zużyty proszek.

Jak usunąć zapach ryby z lodówki? Poza proszkiem do pieczenia skuteczna będzie także soda oczyszczona. Produkt ten pochłania nieprzyjemną woń, w związku z czym jest chętnie wykorzystywany do czyszczenia sprzętów domowych. Wystarczy wstawić do lodówki kilka łyżek sody rozpuszczonych w szklance wody – roztwór pochłonie doszczętnie odrzucającą woń. Możesz także zanurzyć w miksturze szmatkę i przetrzeć nią półki oraz drzwiczki urządzenia lub rozsypać produkt na talerzyku.

Metod na to, jak skutecznie usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki, jest o wiele więcej. Z domowych sposobów bardzo skuteczne są także:

  • kawa – wystarczy włożyć do lodówki pojemnik ze zmielonymi ziarnami kawy i wymieniać go mniej więcej co 2 tygodnie. W środku będzie się rozchodził przyjemny aromat;
  • cytrusy – wystarczy umieścić na półce pokrojoną cytrynę lub pomarańczę i wymieniać je co kilka dni na świeże, by wewnątrz lodówki zapanowała miła, cytrusowa woń.

Jak wyeliminować zapach z lodówki, gdy nie mamy tego typu artykułów pod ręką? Dobrze sprawdzi się również:

  • mleko – wystarczy otworzyć mleko, wlać do plastikowego pojemnika i wstawić do lodówki. W ciągu kilku godzin powinno ono pochłonąć nieprzyjemną woń;
  • ekstrakt z wanilii – jeśli używasz często aromatu do ciast, wystarczy nim nasączyć gąbkę i umieścić ją na półce;
  • sól kuchenna – postąp podobnie jak w przypadku proszku do pieczenia i sody – nasyp na talerzyk i zostaw na jakiś czas w lodówce.

Jak usunąć zapach stęchlizny z lodówki? Ciekawą metodą jest zastosowanie kawałków jabłka. Obrany owoc należy pozostawić w lodówce na cały dzień, jeśli jest taka konieczność, czynność tę można powtórzyć. Inny dobry sposób to goździki. Składnik ten wykazuje nie tylko działanie aromatyzujące, lecz także antybakteryjne. Wystarczy garść goździków w miseczce, by wyeliminować zapach pleśni lub zepsutej żywności.

Co jeszcze można zrobić? Jak usunąć zapach pleśni z lodówki? Jeśli masz pod ręką węgiel aktywny, możesz rozkruszyć tabletki i także umieścić je na spodku na półce. Lek ten jest bowiem znany z silnych właściwości pochłaniających. Podobnie wygląda sytuacja z boraksem – zastosowanie ekologicznego proszku do sprzątania pozwoli utrzymać wnętrze lodówki w czystości i świeżości. Wywabione zostaną wszystkie nieprzyjemne aromaty.

Jak usunąć zapach cebuli z lodówki? Poza wspomnianymi sposobami skuteczny jest także… brykiet do grillowania. Wystarczy umieścić kilka kawałków tego artykułu na półce w głębi lodówki, by skutecznie zneutralizować nieprzyjemne wonie. Jeśli więc po sezonie letnim zostało Ci trochę brykietu, użyj go jako – kilka kostek powinno Ci wystarczyć na około miesiąc użytkowania.

A jeśli szukasz sposobu na to, jak usunąć zapachu octu z lodówki po jej czyszczeniu, użyj żwirku dla kota o naturalnym zapachu. Umieść go w szklance lub miseczce i po prostu wstaw do lodówki – kamyczki o właściwościach pochłaniających wyeliminują problem. Za 3 litry bezzapachowego żwirku zapłacisz około 10-13 złotych, dodatkowa zaleta tego rozwiązania to także zmniejszenie poziomu wilgotności w lodówce.

Ostatni rodzaj nieprzyjemnej woni, która może się pojawić w lodówce to… aromat nowości. Jak usunąć zapach plastiku z nowej lodówki? W tym celu możesz użyć sody oczyszczonej rozcieńczonej w wodzie lub kwasku cytrynowego. Po dokładnym umyciu zewnętrznych i wewnętrznych części urządzenia pozostaw je na kilka godzin do wyschnięcia, oczywiście odłączone od zasilania. Dopiero po całkowitym przewietrzeniu możesz z powrotem wkładać do środka produkty spożywcze.

Jak skutecznie wyczyścić lodówkę?

Jak zadbać o to, by we wnętrzu lodówki Bosch lub innej marki nie pojawiały się nieprzyjemne zapachy? Kluczowe jest racjonalne planowanie zakupów oraz przeglądanie zawartości urządzenia na bieżąco. Jeśli zauważysz zepsutą żywność – usuń ją od razu. Gdy niedługo mija data przydatności do spożycia jakiegoś produktu, zaplanuj posiłki tak, by go jeszcze wykorzystać. Staraj się nie dopuszczać do tego, by zakupione artykuły marnowały się lub gniły.

Co zrobić, gdy po wyciągnięciu z lodówki Side by Side zepsutej żywności zapach nadal się utrzymuje? W pierwszej kolejności skorzystaj z wymienionych powyżej metod domowych, a dopiero gdy one okażą się nieskuteczne, wdróż bardziej drastyczne metody. Pamiętaj, by dokładnie wysprzątać całe wnętrze – wyjąć trzymane w lodówce produkty i dokładnie przetrzeć każdą półkę, ściankę oraz uszczelkę. Tylko w ten sposób pozbędziesz się niechcianych zapachów.

Jeśli chcesz, by Twoja lodówka Electrolux lub innej marki zawsze była świeża, zastanów się nad zakupem gotowych pochłaniaczy woni. Tego typu środki możesz znaleźć w każdym sklepie z artykułami do czyszczenia domu i mieszkania. Ich rolą jest nie tylko usuwanie nieprzyjemnych zapachów, lecz także odkażanie wnętrza. Są one dostępne w kompaktowych opakowaniach, które wystarczy otworzyć i umieścić na przykład w lodówce Candy.

Jak utrzymać lodówkę w czystości?

Pamiętaj o tym, że żaden pochłaniacz zapachu nie zapewni efektu na stałe, jeśli zaniedbasz kwestię higieny urządzenia. Każda lodówka np. lodówka MPM, Candy, Bosch, Electolux – wymaga regularnego (przynajmniej raz w miesiącu) dokładnego czyszczenia. Do odświeżenia sprzętu wystarczy namoczona szmatka i któryś z domowych środków (ocet, soda oczyszczona lub kwasek cytrynowy). Jeśli posiada on powłokę antybakteryjną, możesz użyć także delikatnego płynu do mycia naczyń.

Poza dokładnym czyszczeniem bardzo ważne jest także to, w jaki sposób przechowywane są produkty spożywcze. W dolnej szufladzie urządzenia powinny znajdować się owoce i warzywa, nad nimi – szczelnie zapakowane mięso i ryby. Wyżej – produkty mleczne, wędliny oraz sery, a na drzwiach – napoje, sosy, przetwory w słoiczkach. Żywność przechowuj w szkle lub atestowanym plastiku, unikaj sklepowych foliówek, ponieważ w nich jedzenie psuje się najszybciej i efekcie pojawia się nieprzyjemny zapach w lodówce.

Jak skutecznie usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki? Co tydzień rób mały przegląd i wyrzucaj wszystkie zepsute produkty. Warto także co jakiś czas weryfikować stan rury odpływowej, która odprowadza wilgoć i wodę. Gdy zaobserwujesz jakieś zanieczyszczenia w odpływie, reaguj błyskawicznie. Element ten możesz czyścić drucikiem lub wykałaczką, dzięki czemu w lodówce nie będzie pojawiać się zawilgocenie i lód. Produkty będą zawsze świeże, a i sama lodówka posłuży Ci jeszcze długi czas.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.