Udostępnij
Skomentuj

Jak ustawić wagę łazienkową?

Właściwe ustawienie wagi jest kluczowe dla dokładnego pomiaru. Dowiedz się, jak przygotować urządzenie.

Aby świeżo zakupiona waga łazienkowa była dokładna, koniecznie należy zacząć jej używanie od odpowiedniej kalibracji. Jest to proces, który polega na potwierdzeniu parametrów pomiarowych przez porównanie ich ze wzorcem, przeprowadzany standardowo od dawna, już w przypadku klasycznych wag bez modułów elektronicznych. Dla przykładu, w trybie kalibracji należy na wadze postawić obciążenie o znanej masie, skontrolować dane, które pokazuje urządzenie, i ewentualnie je edytować, a następnie zatwierdzić. Masz wtedy pewność, że pomiar jest adekwatny.

Jak skalibrować wagę łazienkową?

Pod wpływem rozmaitych czynników zewnętrznych, a także zwyczajnej eksploatacji, zarówno mechaniczne, jak i elektroniczne urządzenia mogą się rozregulowywać. Nie inaczej wygląda to w przypadku wag łazienkowych – najbardziej zauważalne jest to na przykład w momencie, gdy wyczerpie się bateria, która zasila narzędzie i trzeba dokonać wymiany. Kalibracji należy dokonywać także od czasu do czasu w ramach konserwacji wagi, aby upewnić się, że pomiar jest precyzyjny.

Klasyczna waga łazienkowa mechaniczna powinna być regulowana przed pierwszym użyciem, a jej właściwe ustawienie – za każdym razem, gdy chcesz się ważyć. Z reguły wystarczy zadbać o to, aby wskazówkowy mechanizm ustawiony był na 0. Z kolei nowoczesna waga łazienkowa elektroniczna to urządzenie, które zazwyczaj ma już wbudowany system kalibracji i cały proces odbywa się automatycznie. Dobra waga łazienkowa może nieco więcej kosztować, jednak najczęściej jej wyższa cena jest powiązana z lepszą jakością.

Polecane wagi łazienkowe

Na jakim podłożu się ważyć na wadze?

Wagi mechaniczne najczęściej potrzebują specyficznych warunków dla zachowania jak najlepszej dokładności pomiaru masy. Ustaw urządzenie na równym i płaskim kawałku podłogi, najlepiej dobrze utwardzonym – z reguły w tym celu najlepiej sprawdzają się powszechne w łazienkach kafelki. Zadbaj o to, aby wskaźnik był ustawiony na wartości 0, co sprawi, że wynik będzie wiarygodny – w przeciwnym razie kilogramy mogą zostać odjęte lub doliczone, co zaburza obraz.

Inteligentna waga domowa, na przykład waga łazienkowa Xiaomi lub równie popularna waga łazienkowa Huawei, to zaawansowane technologicznie urządzenia, dzięki którym poznasz nie tylko masę ciała – tryb analityczny pozwala sprawdzać też inne parametry, jak poziom tłuszczu, woda w organizmie, masa mięśni czy symetryczność poszczególnych części ciała. Takie urządzenie najczęściej nie potrzebuje aż tak sprecyzowanych okoliczności pomiaru jak wagi starego typu – wystarczy w miarę równe, utwardzone podłoże i nieco wolnej przestrzeni.

Szczególnie w przypadku wag elektronicznych warto zadbać o to, by otoczenie było bezpieczne – jeśli zdecydujesz się wybrać wagę, której ekran jest szklany, zwróć uwagę, by nie ustawiać jej na mokrym podłożu, gdyż wejście na nią śliskimi stopami może skutkować nie tylko zepsuciem sprzętu, lecz także kontuzją. Warto sprawdzać, jak konkretny typ podłoża wpływa na jakość pomiaru, np. porównując wyniki przy ustawianiu wagi w różnych częściach domu.

Kiedy się ważyć na wadze łazienkowej?

Jeśli Twój dietetyk nie zalecił inaczej – raczej nie waż się codziennie. Tłuszcz, który zbiera się w organizmie, nie będzie spalany błyskawicznie, a niezależnie od tego, czy Twoja domowa waga ma cyfrowy, czy mechaniczny wskaźnik – nie musi wyłapać takiego niuansu w masie, co może wpływać demotywująco. Pamiętaj, aby dokonywać pomiarów o podobnej porze dnia, w stałych warunkach fizjologicznych i najlepiej w tym samym miejscu. Zaleca się także ważenie w miarę możliwości bez odzieży i obuwia.

Regularne ważenie jest najbardziej istotne dla osób, które zdecydowały się zrzucić nadprogramowe kilogramy. Jeżeli należysz do nich i zależy Ci na tym, aby wyniki ważenia były jak najbardziej wiarygodne, zastosuj się do kilku wskazówek dotyczących samego procesu ważenia. Weź pod uwagę, że nawet najlepsza domowa waga może się czasem zepsuć, co ma wpływ na dokładność pomiaru – bardzo często, aby ją naprawić i ponownie skalibrować, wystarczy zresetować urządzenie (np. wyjąć baterie i włożyć z powrotem lub wymienić na nowe).

Jeśli zdecydujesz się kupić wagę najnowszej generacji, z inteligentnymi modułami i systemem Bluetooth, pora pomiaru masy ciała może mieć także duże znaczenie – szczególnie przy korzystaniu z aplikacji monitorujących zdrowy tryb życia i proces odchudzania, istotne jest, aby brać pod uwagę parametry mierzone w możliwie zbliżonych warunkach. Duże ułatwienie stanowi fakt, że urządzenia typu smart samodzielnie gromadzą dane dotyczące ważenia, nie musisz więc ich zapamiętywać ani skrupulatnie notować.

Jak ustawić stopy na wadze?

Kiedy Twoja waga jest już odpowiednio wyregulowana i skalibrowana, znalazłeś dla niej idealne miejsce na płaskim podłożu i zdecydowałeś się na ważenie w regularnych odstępach czasu, pozwalających na kontrolę postępu – pora na instrukcje dotyczące samego ustawienia na wadze. Może się wydawać, że to nieistotne z punktu widzenia jakości pomiaru, miewa jednak duże znaczenie, szczególnie w przypadku skomplikowanych urządzeń elektronicznych, takich jak waga łazienkowa Zelmer.

Zadbaj o to, aby Twoje stopy były równomiernie rozstawione, najlepiej równolegle, w komfortowej dla Ciebie pozycji (ich wygodne rozstawienie jest często zależne od szerokości bioder). Stój spokojnie, nie podtrzymuj się żadnych elementów wokół Ciebie. Wagi inteligentne na podstawie ustawienia sylwetki są w stanie określić balans Twojego ciała, czyli poziom kontroli nad całym układem ruchu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.