Udostępnij
Skomentuj

Jak ustawić głośniki i kolumny stereo?

Ten artykuł da Ci wskazówki, jak przykładowo ustawić kolumny w małym pokoju bez popełnienia żadnej gafy.

Jak prawidłowo rozmieścić kolumny głośnikowe?

Każde mieszkanie różni się od siebie pod względem akustyki, dlatego ustawienie kolumn stereo nie jest łatwe. Nagłośnienie rozstaw, kierując się w pierwszej kolejności szerokością pomieszczenia, a nie długością odstępów między nimi. Jeśli interesuje Cię system dźwięku przestrzennego to najlepiej umieść meble, na których siedzisz i słuchasz muzyki, bliżej środka pokoju oraz nieco w oddali od tylnej ściany.

Niezależnie od tego, czy masz głośniki Yamaha, czy głośniki Denon zamontowane na stojaku, na półce bądź na ścianie, pamiętaj, że są one zaprojektowane tak, aby brzmiały najlepiej, gdy znajdują się na wysokości Twoich uszu. Gdy testujesz jak ustawić głośniki 5.1, postaraj się zostawić przestrzeń między nimi a murami pokoju. Zauważysz poprawę w zakresie średnich tonu i basu. Dla przeciętnego słuchacza to właśnie one będą najbardziej atrakcyjne w odbiorze.

Kiedy myślisz o systemie surround, zalecamy ustawienie głośników 5.1 w pokoju (w tym subwoofera) co najmniej 30 cm od rogu pokoju, aby zapobiec niepotrzebnemu pogłosowi i echu. Jeśli montujesz urządzenia na biurku lub półce, najlepiej umieścić je na warstwie pianki lub podobnie chłonnym materiale. Zapobiega to odbijaniu się fal dźwiękowych, pomaga je również odizolować od powierzchni, na której stoją. Dzięki temu decydujesz, co rzeczywiście chcesz usłyszeć.

Na co zwrócić uwagę podczas ustawiania głośników i kolumn?

Inny sposób na ustawienie kolumn opiera się na testowaniu dźwięku z różnych punktów w pomieszczeniu. Odsłuchaj na przykład stosunkowo szczegółową, znajomą 30-sekundową część utworu. Im lepiej ją znasz, tym bardziej zauważysz, kiedy brzmi najlepiej. Następnie odsuń każdy głośnik od ściany o około 3 cm i powtórz proces z tą samą częścią ścieżki. Jakość tego, co słyszysz, powinna być nieco lepsza. Kolejny krok polega na przesunięciu sprzętu o kilka centymetrów i ponownym nasłuchiwaniu. Odbiór muzyki powinien być lepszy.

W końcu dojdziesz do punktu, w którym dźwięk zacznie się zdecydowanie pogarszać, a nie poprawiać, ponieważ odległość od ściany stopniowo wzrośnie. Umieść głośniki z powrotem w ostatniej, zapamiętanej pozycji, zanim Twoje wrażenia słuchowe obniżyły standardy. Prawidłowe ustawienie kolumn stereo opiera się zatem w dużej mierze na dokładności słuchania, a nie na załączonych przez producenta instrukcjach.

Właściwe rozmieszczenie głośników i kolumn — najważniejsze czynniki

Niewiele jest rzeczy bardziej irytujących niż widok pary głośników Technics stłoczonych na półce razem z książkami, zapełnionej drobiazgami i elektroniką. Przestrzeń domowa stwarza wiele problemów przy wyborze lokalizacji dla naszych głośników. Układ pokoju, meble, estetyka, dostępność dla dzieci i zwierząt domowych itd. Zatem jak ustawić kolumny stereo? Warto przede wszystkim zapoznać się z podstawami akustyki.

Pomieszczenie odsłuchowe wpływa na dźwięk głośnika poprzez fale stojące (o częstotliwościach zależnych od jego wymiarów) oraz powstające w nim odbicia. Niektóre częstotliwości zostaną wzmocnione, inne stłumione, zmieniając w ten sposób charakter dźwięku. Gdybyśmy słuchali naszych głośników do wieży na zewnątrz (lub w komorze bezechowej), zniknęłaby większość podbarwień, do których po prostu przywykliśmy.

Miłośnicy hi-fi szczególnie pasjonują się czymś, co nazywa się obrazowaniem. Gdy w grę wchodzi kino domowe, rozmieszczenie głośników jest podstawą kwestią. Właśnie po to wymyślono stereo. Oznacza to, że otrzymujesz solidny akustyczny profil głosu w pomieszczeniu; innymi słowy poczucie, że wokalista jest w pokoju. Gdy testujesz ustawienie kolumn stereo, spróbuj usiąść w miejscu – przed i pomiędzy nimi – i puść piosenkę z wyraźnym wokalem. Następnie zamknij oczy i zobacz, czy masz wrażenie trójwymiarowego „obrazu” głosu, znajdując się w określonej pozycji.

Polecane głośniki komputerowe

Dlaczego akustyka głośników i kolumn jest ważna?

Poza doznaniami czysto muzycznymi odpowiednia akustyka odpowiadać będzie również za nasze samopoczucie czy poziom zmęczenia. Ustawienie głośników 5.1 w pokoju znacząco zredukuje u Ciebie skutki całodniowej pracy pod warunkiem, że zrobisz to poprawnie. Wielu fanów muzyki i filmu uwielbia bowiem doświadczać najczystszych w formie dźwięków. Jednak ustawienie kolumn 5.1 może być dość skomplikowane nawet dla audiofila.

5.1-kanałowy dźwięk składa się z pięciu dyskretnych, pełnozakresowych kanałów głównych (lewy, środkowy, prawy, lewy przestrzenny i prawy przestrzenny). Opcjonalnie może też mieć efekty niskiej częstotliwości (LFE). Zatem jak ustawić głośniki 5.1 i kino domowe? Należy wziąć pod uwagę, jaki jest rozmiar ekranu i odległość od niego do środka siedzenia. Zwykle przejście na większe modele z linii produktów producentów zwiększa możliwą odległość od głośnika do obszaru odsłuchowego.

Raczej zawsze znajdziesz głośnik, który dopasujesz do przestrzeni o dowolnej wielkości. Musisz jednak poświęcić uwagę akustyce pomieszczeń. Pewne ulepszenia można jednak wprowadzić dość łatwo. Powierzchnie ścian, sufitów i podłóg mogą odbijać fale dźwiękowe, rozpraszać je lub chłonąć. Często stosuje się ich kombinacje. Miękkie materiały, takie jak dywany i zasłony, pochłaniają dźwięk i zapewniają prawidłowe ustawienie kolumn stereo.

Optymalna sytuacja akustyczna ma miejsce wtedy, gdy otrzymujesz naturalny, bezpośredni dźwięk z głośników do miejsca odsłuchowego (tzw. sweet spot) bez odbić w pomieszczeniu, które barwią dźwięk i obraz stereo. Kierując się tymi zasadami, będziesz wiedzieć jak ustawić głośniki 5.1. w idealnie zaaranżowanym pokoju. W ten sposób połączysz wypoczynek z przyjemnością słuchania dobrze brzmiącej muzyki.

Jak ustawić głośniki 2.1 prawidłowo i bez żadnych niepotrzebnych komplikacji? Kieruj się po prostu załączoną w opakowaniu instrukcją napisaną przez producenta. Konfiguracja 2.1-kanałowa składa się z dwóch kolumn przednich i subwoofera. Jest ona w rzeczywistości niczym innym jak „normalnym” ustawianiem stereo i przez wielu nie jest postrzegana jako „dźwięk przestrzenny”. Dlatego z pewnością błyskawicznie poradzisz sobie z tym zadaniem.

Jak nie ustawić kolumn? Najczęstsze błędy

Kiedy posiadasz nowiutkie kino domowe, rozmieszczenie głośników może zejść na drugi plan. Ważne jest, aby każdy element wyposażenia i pomieszczenia współpracowały ze sobą synergistycznie. Gdy zastanawiasz się jak ustawić głośniki 2.1 lub jak ustawić kolumny w małym pokoju, nie popełniaj rażących błędów. Samo kupowanie dobrego sprzętu nie zapewnia satysfakcjonujących wrażeń słuchowych. Ważna jest umiejętność poprawnego jego rozmieszczenia i zoptymalizowania wrażeń słuchowych.

Nie kupuj najpierw odbiornika. Możesz być zachwycony plazmą ze względu na jej cechy lub wygląd, ale nie powinien to być Twój pierwszy wybór. Wyselekcjonuj najpierw głośniki oraz wzmacniacz. W przypadku kina domowego prawdopodobnie chcesz kupić ekranu lub wyświetlacza wideo przed wyborem głośników, aby wszystko pasowało prawidłowo. Zostaw sobie zatem trochę na to miejsca. Miej też otwarty umysł na wypadek, gdybyś musiał wprowadzić zmiany.

Jeśli 50% tego, co dociera do twoich uszu, jest odbijane, to dlatego, że nie zająłeś się akustyką pomieszczenia. Unikaj rozstawiania nagłośnienia na podłogach z twardego drewna i innych tego typu powierzchniach. Panele akustyczne przylegające do lewego i prawego głośnika są opcjonalne (w celu wyeliminowania pierwszych odbić) i zależą od żywotności pomieszczenia oraz właściwości pozaosiowych głośników. W ten sposób będziesz wiedzieć jak ustawić kolumny stereo. Z pewnością spędzisz potem niejeden upojny wieczór przy muzyce.

W naszym tekście staraliśmy się podkreślić znaczenie wiedzy z zakresu rozstawiania sprzętu audio i uczulić Cię na najczęściej popełniane przy tym błędy. Należy do nich np. przecenianie sprzętu. Innymi słowy, możliwości techniczne Twojej wieży to dopiera połowa sukcesu. Odpowiednia odległość kolumn od ściany, stosowanie specjalistycznych materiałów czy poprawna aranżacja przestrzeni zapewnią Ci dopiero najwyższej jakości brzmienie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.