Udostępnij
Skomentuj

Zestawy audio – jakie kolumny i subwoofery wybrać?

Tworzysz zestaw grający, ale nie wiesz, z czego powinien się składać? Sprawdź, jak wybrać kolumny i subwoofer.

Kolumny i subwoofer – jak wybrać?

Składając zestaw audio, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj dobieranych kolumn oraz subwoofera. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Dobrej jakości kolumny pozwolą znacząco zwiększyć komfort słuchania muzyki. Mogą one również wejść w skład samodzielnie składanego zestawu kina domowego, który otworzy przed nami zupełnie nowe doznania związanie z oglądaniem filmów. Własny zestaw stworzyć mogą również gracze i muzycy.

Niezależnie od zastosowania, subwoofer i głośniki powinny być dobierane pod kątem kluczowych parametrów technicznych. To one bowiem decydują o jakości generowanego dźwięku. Nie ma sensu inwestować w sprzęt, który nie zagwarantuje nam wiele ponad to, co zapewniają standardowe głośniki telewizora lub w komputerze.

Polecane kolumny i głośniki

Parametry techniczne kolumn i subwooferów

Wszystko to sprawia, że postanowiliśmy przedstawić wszystkie najważniejsze technikalia wpływające na szeroko pojętą przydatność takich zestawów. Ich analiza znacząco ułatwi znalezienie sprzętu, który będzie miał szanse spełnić nasze wymagania i potrzeby. Jaki więc zestaw głośników z subwooferem wybrać? Na co zwrócić uwagę?

  • Moc. Parametr zdecydowanie najważniejszy, ponieważ wskazuje na to, jak głośno mogą grać głośniki. Moc powinna być dobierana do własnych upodobań, ale również do wielkości pomieszczenia. Im bowiem większa przestrzeń, tym kolumny powinny być mocniejsze, tak aby możliwe okazało się komfortowe słuchanie z każdego miejsca. Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku zestawu składającego się z kilku kolumn producenci podają moc zarówno pojedynczych głośników, jak i całego zestawu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że moc musi być zgodna także z parametrami amplitunera. Do tego jednak przejdziemy w dalszej części tekstu.

  • Moc RMS. Określana jest ona mocą znamionową lub skuteczną. Oznacza maksymalną głośność, z jaką głośnik może grać przez długi czas, przy minimalnych zniekształceniach. W przypadku tego parametru także możemy spotkać się z wartościami dla całego zestawu.
  • Liczba elementów zestawu. Jeśli decydujemy się na zestaw głośników z subwooferem, powinniśmy sprawdzić, z ilu elementów się on składa. Do kina domowego zalecany jest system 5.1, a więc zbudowany z dwóch kolumn przednich, jednej centralnej i dwóch tylnych. Uzupełnieniem takiego zestawu jest subwoofer. Oczywiście w sklepie znajdziemy również komplety mniejsze i większe. Nie każdy dysponuje miejscem na zamontowanie pięciu lub siedmiu kolumn, dlatego ograniczyć można się wyłącznie do dwóch głośników i jednego subwoofera. Warto w tym miejscu podkreślić, że w jednej kolumnie mogą znaleźć się dwa, trzy lub więcej głośników.
  • Pasmo przenoszenia. Kolejny bardzo ważny parametr. Określa on obsługiwaną częstotliwość dźwięku, a mówiąc dokładnie, jej zakres. Górna wartość wskazuje na dźwięki wysokie, a dolna na niskie, czyli basy. Standardowy zakres wynosi 20-20 000 Hz. W przypadku zakupu subwoofera, dolna granica nie ma zbyt dużego znaczenia, ponieważ to on odpowiedzialny będzie za basy.
  • Skuteczność. Parametr informujący o dynamice dźwięku generowanego przez zestaw głośników z subwooferem. Im skuteczność będzie wyższa, tym kolumny mogą grać głośniej.
  • Typ subwoofera. Jeśli tworzymy zestaw, musimy zwrócić uwagę na subwoofer i głośniki. Powinny zostać one odpowiednio dopasowane, tak aby możliwe okazało się uzyskanie pożądanego efektu.

W przypadku subwooferów, wymienić należy dwa typy sprzętów: aktywne i pasywne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem, który dysponuje wbudowanym wzmacniaczem. Pozwala on na dostosowanie pracy sprzętu, niezależnie od pozostałych elementów zestawu. Subwoofery pasywne korzystają natomiast ze wzmacniaczy znajdujących się w amplitunerach.

  • Obudowa. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, materiał wykorzystany w obudowie głośników również ma wpływ na jakość dźwięku. Nie warto decydować się na modele plastikowe. Lepsze parametry uzyskamy w przypadku kolumn z drewna czy też płyt MDF i HDF.
  • Technologie. Wpływ na przydatność kolumn mają również wszelkie zaimplementowane systemu, które dodatkowo podbijają kluczowe parametry. Doskonałym na to przykładem jest chociażby technologia Bass Relfex, dzięki której głośniki uzyskują lepsze tony niskie.

Oczywiście nie powinniśmy zapominać również o wymiarach poszczególnych elementów, a także ewentualnych dodatkach, na przykład w postaci pokręteł do regulacji głośności czy też diod sygnalizujących pracę sprzętu. Zestaw głośników z subwooferem możemy złożyć samodzielnie, dobierając poszczególne elementy osobno, lub zdecydować się na zestaw gotowy.

Kolumny i subwoofer – jak dobrać do amplitunera?

Analiza powyższych parametrów nie rozwiązuje jednak całej sprawy. Jeśli bowiem składamy zestawy (np. kina domowego), subwoofer i głośniki muszą zostać odpowiednio dopasowane do amplitunera, który stanowi połączenie wzmacniacza z odbiornikiem radiowym. Na co więc trzeba zwrócić uwagę?

Najważniejsza okaże się impedancja, która określa oporność nominalną głośników, jaką należy ustawić we wzmacniaczu, by uzyskać optymalne warunki pracy zestawu. Z tego też względu, impedancja kolumn musi pokrywać się z przedziałem obsługiwanym przez amplituner. W przeciwnym wypadku dojść może do uszkodzenia sprzętów.

kolumna głośnikowa

Warto sprawdzić również moc wzmacniacza, jaka jest zalecana dla konkretnych kolumn. Dzięki temu będziemy w stanie wykorzystać pełen potencjał przygotowywanego zestawu audio.

Ile trzeba zapłacić za poszczególne urządzenia, o których była mowa w powyższym tekście. Jak to zwykle bywa, wiele zależy do konkretnych parametrów oraz docelowego zastosowania. Najtańsze kolumny zakupimy już za około 100 złotych, podczas gdy najbardziej rozbudowane zestawy mogą kosztować od 300 do ponad 2 tysięcy złotych. Podobnie ma się sprawa z subwooferem. Jeśli zaś chodzi o wzmacniacze i amplitunery, musimy przygotować się na wydatek od około 200 do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Zestaw głośników z subwooferem okaże się doskonałym wyborem dla osób, które chcą odkryć zupełnie nową jakość dźwięku – czy to podczas słuchania muzyki, grania czy też oglądania filmów. Żeby jednak okazało się to możliwe, konieczny jest dobór odpowiednich sprzętów.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.