Udostępnij
Skomentuj

Jak szybko wysuszyć pranie, bez suszarki bębnowej? Skuteczne sposoby

Chcesz wysuszyć szybko pranie, ale nie posiadasz suszarki bębnowej? Sprawdź nasze sposoby na suche pranie.

Poznaj praktyczne triki na błyskawiczne wyszuszenie ubrań, które przydadzą się w kryzysowych sytacjach.

Polecane suszarki na pranie

Jak najszybciej wysuszyć pranie – sprawdzone metody

W twoim domu przydałaby się elektryczna suszarka na pranie pionowa? Bez niej też sobie poradzisz! Oto kilka sprawdzonych sposobów. Zaczniemy od suszenia za pomocą pralki. Aby wyeliminować z odzieży wilgoć, nie wywieszaj ubrań po zakończeniu cyklu. Włóż do środka duży suchy ręcznik i następnie nastaw wirowanie na mocnych obrotach. Ręcznik wchłonie nadmiar wody. Jeśli ubrania nadal nie wyschły, możesz powtórzyć sztuczkę z nowym ręcznikiem.

Inny sposób na szybkie suszenie ubrań, gdy nie masz w mieszkaniu lub domu suszarki na pranie stojącej, to użycie żelazka. Wystarczy kilkuminutowe prasowanie w temperaturze pokojowej, by wilgoć szybko odparowała z odzieży. W ten sposób można suszyć nawet delikatne tkaniny, np. wizytowe męskie koszule lub letnie sukienki. Dodatkowy plus to wyeliminowanie powstałych w trakcie prania zagnieceń oraz odkształceń.

Błyskawiczną metodą na wysuszenie ubrań jest także umieszczenie ich w wysokiej temperaturze – w piekarniku lub mikrofalówce. Wystarczy rozgrzać urządzenie do 200 stopni i odczekać kilka, maksymalnie 5 minut. W ten sposób można pozbyć się wilgoci np. z bielizny lub ze spodni – po wyjęciu powinny one być pozbawione wody. Należy jednak uważać – sposób ten nie może być stosowany do suszenia odzieży z plastikowymi elementami, np. guzikami.

Mokre pranie możesz wysuszyć również suszarką do butów lub suszarką do włosów. Wystarczy umieścić końcówkę urządzenia w prawej nogawce spodni i zagiąć górną część, tak, by ciepłe powietrze nie uciekało do góry. Czynność należy powtórzyć dla lewej strony i na końcu dosuszyć pas. Inna metoda to wykorzystanie… zamrażarki. Włóż ubrania do torebki foliowej i zostaw je w zamrażalniku na około 2 godziny. Woda przejdzie z tkaniny do suchego powietrza we wnętrzu sprzętu. Następnie możesz wyprasować odzież.

Suszenie prania w zimie, czy można wysuszyć pranie na dworze?

A co, jeśli chodzi o tradycyjne metody? Nasze babcie do suszenia prania wykorzystywały siły natury. Wietrzyły dom i mieszkanie po zrobieniu prania, a także rozwieszały odzież na wieszakach na pranie w balkonie lub w ogrodzie, bez względu na porę roku. Suszenie zimą na balkonie jest bardzo skuteczne, ponieważ woda z ubrań zamarza i przechodzi od razu do stanu gazowego (z pominięciem fazy cieczy). Dodatkowy plus to przewietrzenie mieszkania.

Suszenie prania za pomocą pralki, żelazka i zamrażarki i mikrofalówki – czy to bezpieczne?

O ile suszenie na wieszakach na pranie na mrozie jest bezpieczne dla odzieży, o tyle umieszczanie ubrań w piekarniku lub mikrofali może być dla nich szkodliwe. Stosując te metody, trzeba zachować ostrożność i pilnować czasu, tak, aby nie przypalić prania. Maksymalny czas suszenia w piekarniku wynosi 5 minut, natomiast dla mikrofali – 20 sekund. Po odczekaniu należy wyjąć rzeczy, strzepać je i włożyć ponownie do urządzenia.

Jak wieszać ubrania na suszarce na pranie, aby szybciej wyschły?

Jak rozwiesić ubrania na suszarce na pranie rozsuwanej, aby wyschły szybko? Najważniejsza zasada to wyjmowanie odzieży z pralki od razu po zakończeniu prania i strzepnięcie jej przed powieszeniem. Aby usunąć nadmiar wilgoci, ciuchy nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie, należy je rozmieścić równomiernie – wtedy przepływ powietrza będzie równomierny. Warto także, żeby przeznaczyć na suszarkę ciepłe suche miejsce.

Proces suszenia ubrań można przyspieszyć poprzez odciśnięcie nadmiaru wody z tkanin przed ich rozwieszeniem. Dozwolone jest także przysunięcie suszarki bliżej grzejnika lub farelki. Bielizna oraz skarpetki powinny być powieszone pojedynczo, z zachowaniem odpowiednich odstępów, natomiast spodnie warto umieścić nogawkami do góry. Odzież taką jak swetry czy bluzki można suszyć również na płasko, np. na grubym ręczniku.

Jaka jest najlepsza i najszybsza metoda suszenia prania?

Która z wymienionych metod suszenia prania jest najlepsza? Najszybciej suszy się w piekarniku/mikrofali lub za pomocą suszarki do butów/włosów. Urządzenia te generują automatycznie duże ilości ciepła, w związku z czym pomagają one wyeliminować wilgoć z tkanin. Jednak sposoby te, nieumiejętnie zastosowane, mogą doprowadzić do uszkodzenia odzieży – należy więc z nich korzystać z ostrożnością.

Najmniej inwazyjne jest suszenie w sposób naturalny, na suszarce na pranie rozkładanej. Bardzo skuteczne są także tradycyjne metody, czyli wieszanie odzieży na mrozie. Jeśli mokre ubrania są Ci potrzebne za kilka godzin, możesz skorzystać również z zamrażalnika. Po wyjęciu z zamrażarki wystarczy szybkie prasowanie i możesz od razu założyć ulubioną bluzkę lub spódnicę. Sposobu tego nie warto jednak stosować do suszenia tkanin delikatnych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.