Udostępnij
Skomentuj

Czy warto suszyć pranie na balkonie? Jaką suszarkę balkonową kupić?

Które modele ułatwią Ci suszenie prania na dworze w ładną pogodę? Zobacz rodzaje suszarek balkonowych.

Już od początku wiosny, przez upalne lato, po złotą polską jesień możesz napawać się ciepłem promieni słonecznych. Wykorzystanie go do naturalnego suszenia prania jest nie tylko ekologicznym sposobem, ale także sprzyja dbaniu o tkaniny.

Polecane suszarki na pranie

Zalety suszenia prania na balkonie

Zdecydowaną korzyść stanowi świeży zapach ubrań suszonych na zewnątrz, co więcej stają się one bardziej odporne na uszkodzenia oraz elektryzowanie się. Ponadto, jeżeli zastosujesz ten sposób, możesz nie dodawać do prania chemicznych środków zmiękczających tkaniny oraz wybielaczy – promienie słoneczne zapewniają skuteczne wybielanie ubrań, mają też właściwości dezynfekcyjne dzięki zwalczaniu drobnoustrojów. Jest to nie tylko korzystniejsze dla materiałów, ale także w dłuższej perspektywie przynosi oszczędności.

Mokre ubrania możesz suszyć na balkonie, na tarasie czy w przydomowym ogródku, ale nie musisz martwić się przestrzenią. Suszarka balkonowa to sprzęt, który wykorzystasz nawet na małej powierzchni, nie wymaga również długiego rozstawiania – w przeciwieństwie do niegdyś rozwieszanych sznurków. Zapoznaj się z różnymi rodzajami tego typu urządzeń, dowiedz się, jak wybrać najlepsze oraz jakie podstawowe zalety posiadają poszczególne rozwiązania.

Jeżeli mimo licznych zalet suszenia prania na dworze, nie jesteś przekonany do wystawiania swoich ubrań na balkon ze względu na sąsiadów czy przechodniów, pamiętaj, że wystarczy powiesić na sznurku najbliższym ulicy ręczniki lub koszule, które zasłonią bardziej osobiste elementy garderoby suszące się na wolnym powietrzu.

Rodzaje suszarek balkonowych

Obecnie produkowanych jest wiele rozmaitych urządzeń, które umożliwiają suszenie prania na świeżym powietrzu. Zauważalne różnice to przede wszystkim kształt i wielkość, dzięki którym dobierzesz sprzęt najlepiej spełniający Twoje wymagania.

W tej kategorii produktów znajdziesz wariant stojący bądź wiszący. Suszarka balkonowa stojąca to najczęściej wybierana opcja. Charakteryzuje się większą powierzchnią w centralnej części urządzenia oraz dwiema mniejszymi formie rozkładających się skrzydeł. Ruchome skrzydła sprawiają, że możesz suszyć zarówno mniejsze, jak i większe partie prania, elastycznie zwiększając bądź zmniejszając przestrzeń, którą zajmuje sprzęt. Jest to model dobrze sprawdzający się nie tylko na balkonach, ale również w ogrodach. Warto pamiętać jednak o stabilnym rozstawieniu nóżek oraz równomiernym obciążeniu obu stron. Dodatkowo kształt suszarki pozwala na przenoszenie jej nawet z wiszącym na niej praniem.

Stojąca suszarka balkonowa może mieć też formę wieży. Po rozłożeniu tworzy kilka poziomów, na których da się jednocześnie suszyć pranie. Ewidentną zaletą jest to, że zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Jeżeli masz chociażby mały balkon, powinna się sprawdzić.

Suszarki balkonowe wiszące także idealnie sprawdzą się w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Występują w wariantach zakładających montowanie do ściany bądź innej płaskiej powierzchni, na przykład parapetu, kaloryfera, a nawet do poręczy balkonowej.

Wśród wersji montowanych na ścianie znajduje się model teleskopowy, który jest zalecany szczególnie do stosowania na bardzo wąskich balkonach. Uprane ubrania wiesza się na sznurkach, które są zamocowane na wyciąganych teleskopowo prowadnicach. Po złożeniu suszarka na pranie staje się praktycznie niewidoczna, jej sznurki się nie brudzą. Z kolei model, który przymocowuje się do balustrady, może być przytwierdzony na stałe, ale dostępny jest także wariant mobilny. Niestety typ suszarek wiszących posiada niewielką powierzchnię na ubrania, dlatego najlepiej suszyć na niej bieliznę bądź mniejsze elementy garderoby.

Suszarka balkonowa wisząca ma też wersję rozsuwaną. Składa się z kilku sznurków, które trzeba rozciągnąć między umieszczonymi na ścianach specjalnymi wieszakami. Jeden z jej większych plusów to fakt, że po złożeniu jest praktycznie niewidoczna i nie dochodzi do zabrudzenia poszczególnych elementów. Jeżeli posiadasz zadaszony balkon, możesz wykorzystać także suszarkę sufitową. Stanowi to co prawda rozwiązanie praktyczne, jednak nie należy do najbardziej estetycznych.

Która suszarka balkonowa jest lepsza? Stojąca czy wisząca?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która suszarka do ubrań balkonowa jest najlepsza. Wszystko będzie zależało od tego, w jakim miejscu chcesz ją postawić.

Podstawowa kwestia to wielkość przestrzeni, którą możesz przeznaczyć na rozłożenie urządzenia. Jeżeli planujesz suszyć pranie w różnych miejscach, najlepszą opcją będzie suszarka stojąca, którą postawisz tam, gdzie akurat będziesz chciał. Rozmiar modelu w tym przypadku wybierz, mając na uwadze ilość prania, które standardowo przygotowujesz. Bez względu na wariant stojąca suszarka do prania stabilniej utrzyma Twoje czyste ubrania.

Z kolei zalety, które posiada suszarka balkonowa w wersji wiszącej, to przede wszystkim zajmowanie niewielkiej powierzchni oraz stałość umiejscowienia. Nie musisz za każdym razem rozkładać jej na nowo, wystarczy, że zrobisz to raz. Dodatkowo system mocowania jest łatwy w montażu i jednocześnie gwarantuje stabilność w czasie suszenia ubrań. Mimo że nie daje możliwości suszenia wielu elementów garderoby jednocześnie, to bardzo dobrze sprawdzi się do codziennego prania. Jest ona wygodna dla singli oraz par. Jednak na dłuższą metę powinna być tylko jednym z urządzeń do suszenia prania, ponieważ nie będziesz mógł z niej skorzystać w przypadku złej pogody.

Jaki model suszarki balkonowej wybrać?

Jeżeli wiesz, że w domu przyda Ci się jeszcze jedna suszarka do ubrań, balkonowa wersja to coś, co powinieneś rozważyć. Wybór konkretnego modelu będzie zależał od Twoich możliwości lokalowych oraz indywidualnych preferencji. Kwestia, którą także powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem, to decyzja, czy suszarka ma być zainstalowana na stałe (jak suszarki balkonowe wiszące), czy też czasowo rozstawiana w różnych miejscach – wtedy zdecyduj się na suszarki balkonowe stojące.

Jeżeli dysponujesz dużą przestrzenią, najlepiej zdecyduj się na klasyczną suszarkę na pranie stojącą, która zapewnia dużą stabilność, a więc i bezpieczeństwo Twoim czystym ubraniom. Jej podstawowy wariant ma również sporą powierzchnię, na której można rozwieszać pranie. Jest to opcja, którą zapewne najbardziej docenią duże rodziny. W przypadku, gdy masz mały balkon lub nie potrzebujesz tyle miejsca, wybierz stojącą suszarkę w formie wieży. Będzie ona rozwiązaniem bardzo kompaktowym, ponieważ pozwala na wysuszenie nawet dwóch lub trzech partii prania jednocześnie. Co ciekawe, taka piętrowa suszarka w razie złej pogody może być postawiona nawet pod prysznicem.

Wiesz już, na co zwracać uwagę przy wyborze suszarki balkonowej. Nie czekaj więc, tylko dokonaj odpowiedniego dla siebie zakupu i ciesz się słońcem, świeżością oraz dłuższą trwałością swoich ubrań.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.