Udostępnij
Skomentuj

Jak szlifować drewno? Jakie narzędzia wybrać do obróbki?

Szlifowanie jest podstawowym sposobem obróbki drewna. Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się podczas pracy?

Szlifowanie drewna polega na starciu jego wierzchniej warstwy za pomocą odpowiednich narzędzi, w rezultacie otrzymujesz równy i gładki obszar.

Jak wybrać narzędzia do szlifowania drewna?

Dobrze dobrane narzędzia to pewność, że praca przebiegnie efektywnie i sprawnie. Szlifowanie ręczne wymaga użycia papieru ściernego. Przy szlifowaniu mechanicznym potrzeba bardziej profesjonalnego sprzętu. Zatem skąd wiedzieć, jakie przyrządy wybrać do tego zadania? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który odpowie na najważniejsze pytania i pomoże Ci w wyborze.

Przy zakupie należy zastanowić się nad wyborem narzędzia. Które sprawdzi się lepiej – ręczne czy elektryczne? Decyzja najczęściej związana jest z wielkością i rodzajem powierzchni, którą musisz oszlifować. Małe obszary oraz przedmioty o skomplikowanym kształcie, z licznymi kątami i zagięciami, z wyrytymi ornamentami i rzeźbionymi zdobieniami, łatwiej szlifować ręcznie. Dzięki temu dotrzesz do wszystkich zakamarków. Jeśli jesteś początkującym majsterkowiczem, zdecyduj się na papier ścierny. Używając go, masz większy wpływ na szybkość i głębokość ścierania powierzchni.

Szlifierki są skuteczniejsze przy obróbce dużych i jednolitych powierzchni. Twoja praca przyspieszy kilkukrotnie, a ścieranie będzie równomierne. Na rynku dostępny jest duży wybór szlifierek, każda z nich sprawdza się w innych okolicznościach. Szlifierki oscylacyjne i mimośrodkowe są idealne do niewielkich powierzchni. Szlifierka taśmowa jest uważana za jedną z najbardziej wydajnych. Szlifierka typu delta nadaje się doskonale do obróbki powierzchni niedostępnych dla większości modeli. Szlifierka delta wyróżnia się stopą zakończoną w szpic. Poleca się ją do niewielkich drewnianych powierzchni.

Jak szlifować drewno szlifierką kątową?

Szlifierka kątowa nie jest idealna do pracy z drewnem. Choć to narzędzie do cięcia i oczyszczania różnych powierzchni, może jednak służyć również do szlifowania omawianego materiału. Wielu majsterkowiczów ma ją w swoim warsztacie domowym. Zaletą kątówki jest względnie niska cena oraz uniwersalność. By móc szlifować nią drewno, należy dokupić specjalną tarczę lamelkową albo dysk szlifierski w celu przymocowania krążków ściernych.

Tarcza lamelkowa ma stosunkowo grube ziarna, więc może posłużyć Ci do wstępnych prac nad twardszym lub chropowatym drewnem, które wymaga mocniejszej obróbki. Do drewna nie powinieneś używać tarcz o granulacji wyższej niż P80. Doświadczeni stolarze odradzają tarczę lamelkową amatorom – ze względu na wysoką prędkość obrotów łatwo można nią uszkodzić lub przypalić drewno. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest dysk szlifierki, do którego mocuje się krążki ścierne o różnej granulacji. Gwarantuje on delikatniejsze i gładsze wykończenie.

Podczas szlifowania pamiętaj o tym, aby stopniowo zwiększać granulację. Wraz z kolejnymi szlifami stosuj drobniejszy papier ścierny, aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Szlifuj wzdłuż słoi. Nie dociskaj szlifierki zbyt mocno do drewna. Nie pracuj tylko na jednym fragmencie obiektu. Możesz wtedy uszkodzić materiał lub doprowadzić do sytuacji, w której powstanie zagłębienie. Pamiętaj, aby regularnie czyścić drewno – po zmieceniu pyłu przetrzyj obszar miękką, suchą ściereczką. Jeśli pozostałości zostaną na jego powierzchni, to drobiny mogą wbić się w drewno i zostawić rysy.

Polecane modele szlifierek

 

Szlifowanie drewna szlifierką oscylacyjną

Szlifierka oscylacyjna pozwala Ci na obróbkę większych płaskich powierzchni oraz trudniej dostępnych miejsc. Idealnie sprawdza się przy miękkim drewnie, bez wgłębień i wypukłości. Sprawnie radzi sobie na przykład przy pracy z blatami stołów i powierzchniami drzwi. Można nią szlifować narożniki, ponieważ posiada stopę szlifującą. Doskonale nadaje się dla amatorów – łatwo ją wyczuć. Wykorzystuje ruch wahający i regularne drgania, pracuje spokojnie i delikatnie, dzięki czemu początkujący użytkownik nie uszkodzi szlifowanej powierzchni.

Przy wyborze szlifierki oscylacyjnej pamiętaj, że im większa stopa szlifująca, tym szybsza i wydajniejsza praca. Z kwadratową lub prostokątną powierzchnią stopy łatwiej będzie obrabiać duże powierzchnie. Nie należy przesadzać z wielkością, ponieważ większe narzędzie ogranicza pole manewru przy pracy na mniejszej, trudno osiąganej powierzchni. Mała stopa o trójkątnym kształcie sprawia, że prościej obrobić obszary niedostępne dla większych szlifierek. Ze względu na łatwość użytkowania takie modele poleca się klientom z mniejszym doświadczeniem.

Do szlifierki oscylacyjnej możesz dobrać tarcze ścierające o różnej mocy ścierania. Przy pracy z twardym i wytrzymałym drewnem wybierz tarcze z grubszym ziarnem. Do delikatnego materiału i wykończenia przyda się drobniejsza granulacja. Powierzchnie szlifujące po jakimś czasie użytkowania ścierają się, należy wtedy wymienić je na nowe. W porównaniu ze szlifierkami kątowymi czy tarczowymi ze szlifierką oscylacyjną łatwiej utrzymasz czystość. Warto zapoznać się ze szlifierkami Makita i szlifierkami Bosch, których szlifierki posiadają system odsysania pyłu.

Jak wyszlifować drewno za pomocą papieru ściernego?

Szlifowanie ręczne jest czasochłonne, jednak cechuje się dużą precyzją i dokładnością. Taka metoda sprawdzi się głównie przy niewielkich powierzchniach, które mają skomplikowany kształt, dużo załamań i miejsc trudno dostępnych, wyżłobień i udekorowań. Dla osoby początkującej praca nie będzie trudna, a bardziej intuicyjna. Papier ścierny jest również najtańszym sposobem szlifowania drewna. Do szlifowania ręcznego proponujemy cały przedział pomocnych narzędzi: bloki, klocki, uchwyty o różnym kształcie, do których mocuje się papier ścierny.

Poza klasycznym papierem ściernym, występującym w rolkach i arkuszach, można kupić też folię ścierną oraz płótno ścierne. Rodzaj narzędzia do ręcznego szlifowania należy dopasować do metody, którą chcesz zastosować. Jeśli chcesz ścierać drewno na sucho, powinieneś wybrać papier. Jeśli wolisz pracę na mokro, zdecyduj się na folię, która jest bardziej elastyczna lub namocz papier ścierny na co najmniej pół godziny przed rozpoczęciem obróbki. Technika na mokro powszechnie uważana jest za mniej inwazyjną dla drewna. Zapobiega pyleniu i dzięki niej łatwiej dotrzeć do wszystkich zakamarków. Do pracy na mokro z papierem ściernym zastosuj wyższą granulację niż w przypadku metody na sucho.

Proces szlifowania zaliczany jest do skrawania. Meble drewniane szlifuje się w celu wyrównania nierówności, usunięcia starego lakieru, zanieczyszczeń. Pamiętaj, że papier ścierny ma różną granulację. Im mniejsza ziarnistość, tym efekt ścierania jest silniejszy. Grube ziarno oznacza silniejsze działanie. Przed kupnem narzędzi oceń i zdecyduj, jakie prace chcesz wykonać. Twoje działanie musi wyglądać inaczej w zależności od tego, co chcesz zrobić: zmatowić warstwę lakieru, usunąć ją całkowicie czy zmienić kolor mebla, pozbywając się warstwy farby.

Bez względu na to, jaki chcesz uzyskać efekt, musisz pamiętać, aby szlifować zgodnie z kierunkiem włókien drewna. Inaczej powierzchnia mebla może zostać porysowana, co nie będzie wyglądało estetycznie i schludnie. Cały obiekt powinien być równomiernie przeszlifowany. W przeciwnym razie możesz mieć problem z malowaniem mebla, ponieważ w miejscach niedokładnie wyszlifowanych lakier będzie jaśniejszy niż w miejscach bardziej chropowatych. Przy ostatnim szlifowaniu możesz zagruntować powierzchnię rozcieńczonym lakierem podkładowym. Pozwoli to usunąć powstałe odstające włoski, które powodują niepożądaną chropowatość.

Jak przygotować drewno do szlifowania?

Drewno to materiał, z którego powstaje większość mebli oraz elementów wyposażenia wnętrz. Jego uniwersalność sprawia, że jest często obrabianym surowcem przez majsterkowiczów. Aby odrestaurować meble, musisz odpowiednio przygotować je i siebie. Przede wszystkim nie powinieneś zapominać o bezpieczeństwie. Zaopatrz się w maseczkę przeciwpyłową, ponieważ podczas szlifowania powstaje pył szkodliwy dla organizmu. Zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym będziesz działał. Jeśli zamierzasz korzystać ze szlifierki elektrycznej, przydadzą się także rękawice i okulary.

Zanim przystąpisz do szlifowania, oczyść wstępnie powierzchnię. Zadbaj, aby drewno nie nasiąknęło wilgocią. Jeśli nie korzystasz ze szlifierki z systemem odsysania pyłu, przygotuj odkurzacz lub zmiotkę, żeby na bieżąco pozbywać się kurzu. Stosując metodę ścierania ręcznego, przyda Ci się blok lub uchwyt do papieru ściernego. Przygotuj płachty papieru ściernego o różnej granulacji oraz nóż do tapet, którym przytniesz papier do odpowiedniej wielkości. Jeśli używasz szlifierki, przyszykuj komplet tarcz do drewna.

Jeżeli chcesz, aby po skończonym szlifowaniu drewno prezentowało się jak najlepiej i służyło jak najdłużej w doskonałym stanie, przede wszystkim musisz pozbyć się z powierzchni pyłu, który mógł powstać podczas ścierania. Możesz użyć miękkiej ściereczki delikatnie zwilżonej wodą. To pomoże zebrać jak największą ilość lepkiego i suchego odpadu. Jeśli nie korzystasz ze szlifierki z odkurzaczem, tę czynność warto co jakiś czas powtarzać podczas szlifowania. Gotowe drewno powinieneś koniecznie odpowiednio zaimpregnować, aby nie uległo zniszczeniu w przyszłości.

Jaka szlifierka będzie najlepsza do szlifowania drewna?

Wybór zależy od Twoich umiejętności. Doświadczeni majsterkowicze i profesjonaliści do pracy z drewnem sięgnęliby zapewne po szlifierkę mimośrodową, taśmową czy oscylacyjną. Szlifierka kątowa jest rzadziej polecana, ponieważ najczęściej wykorzystuje się ją do cięcia lub odróbki metalu. Da się nią pracować z meblami, jednak wtedy musisz bardzo uważać, gdyż łatwo można nią przypalić szlifowaną powierzchnię (szczególnie gdy kątówka nie posiada regulacji obrotów). Niewątpliwym plusem tego elektronarzędzia jest z kolei niska cena.

Szlifierka taśmowa okazuje się najbardziej użyteczna, gdy powierzchnia do oszlifowania jest duża i płaska. Urządzenie to wykorzystuje się przede wszystkim do pracy w liniowym zakresie. Świetnie sprawdza się, gdy zalecane jest szlifowanie tylko wzdłuż włókien. Wydajność tej szlifierki zależy przede wszystkim od szerokości taśm ścierających. Ze względu na ograniczenia konstrukcji nie można jej używać do obrabiana powierzchni, na których znajdują się kąty, krawędzie czy otwory.

Szlifierki mimośrodowe i oscylacyjne do drewna cechują się większą uniwersalnością. Umożliwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Zasada ich działania jest bardzo podobna, różnią się głównie kształtem i powierzchnią stopy. Szlifierka mimośrodowa ma okrągłą stopę zazwyczaj o średnicy 125 lub 150 mm. Jej największą zaletą jest możliwość szlifowania w dowolnych kierunkach. Szlifierka oscylacyjna ma przeważnie trójkątną lub prostokątną stopę. Przestrzeń szlifuje materiał przymocowany do stopy, która drga pod wpływem wibracji. Szlifierką oscylacyjną można szlifować wyłącznie wzdłuż słoi.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Szlifierki - Polerki - Wiertarki - Ukośnice - Strugarki

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.