Udostępnij
Skomentuj

Jaką szlifierkę wybrać do szlifowania drewna?

Dostępne na rynku szlifierki do drewna cechują się różnym przeznaczeniem. Wybierz najlepszą dla siebie.

Szlifierki to bardzo różnorodne urządzenia. Mimo tego, że służą do wykonywania identycznych zadań, warto zastanowić się, jaki rodzaj najlepiej sprawdzi się do drewna.

Jaka szlifierka będzie najlepsza do drewna?

Wyróżnić można kilka rodzajów szlifierek, zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów. Warto wybrać tę, która spełni Twoje oczekiwania. Dostępne na rynku są:

 • szlifierki oscylacyjne do drewna – przeznaczone do dużych powierzchni oraz do płaskich powierzchni, np. odświeżania podłóg czy tarasów. Sprawdzą się także do narożników. Szlifierki oscylacyjne charakteryzują się prostokątną lub kwadratową stopą, na którą można nałożyć za pomocą rzepów lub specjalnych zaczepów odpowiednio przycięty papier ścierny. Im większa stopa oraz liczba oscylacji, tym szybciej i wydajniej przebiega praca;
 • szlifierki typu delta – od szlifierek oscylacyjnych odróżnia je stopa, która kształtem przypomina nieco grecką literę delta. Są one wymienne (dostępna jest m.in. stopa o kształcie szpachli, dzięki której w łatwy sposób zedrzesz stare tapety czy wykładziny);
 • szlifierki mimośrodowe do drewna – sprawdzą się przy naturalnym drewnie, które pełne jest wklęsłości czy wypukłości, bo ich elastyczna stopa pozwala na kontakt nawet z nierównymi powierzchniami. W przypadku powierzchni płaskich obróbka następuje tu zdecydowanie szybciej niż np. przy użyciu szlifierki oscylacyjnej, gdyż stopa szlifierki mimośrodowej wykonuje nie tylko ruch oscylacyjny, ale jednocześnie obrotowy;
 • szlifierki taśmowe do drewna – używane są tam, gdzie powierzchnia do szlifowania jest naprawdę duża. Poleca się je przede wszystkim profesjonalistom;
 • Szlifierki kątowe do drewna – kojarzą się z cięciem i obróbką metali, jednak do drewna nadają się równie dobrze. Wato przy tym pamiętać, że szlifowanie drewna szlifierką kątową wymaga doświadczenia, dużej wprawy i precyzji, ponieważ można łatwo uszkodzić powierzchnię, na której się pracuje. Na rynku dostępne są liczne modele szlifierek kątowych, które różnią się głównie mocą silnika, średnicą tarczy oraz dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi pracę;
 • szlifierki wielofunkcyjne – można do nich podpiąć stopy prostokątne, okrągłe, delty i kilka innych rodzajów końcówek;
 • miniszlifierki – to idealne urządzenie dla modelarzy czy majsterkowiczów. Wykorzystując odpowiednie końcówki (jak frezy, kamienie szlifierskie czy tarcze tnące), możesz pracować w różnych materiałach, np. drewnie, mosiądzu, stali, tworzywach sztucznych lub gumie;
 • szlifierki pneumatyczne – nie wymagają zasilania, ale, aby można było ich używać, potrzeba sprężarki, czyli kompresora. Jeśli więc masz w domowym warsztacie sprężarkę, zakup szlifierki pneumatycznej będzie rozsądną decyzją. Kosztują one bowiem tyle samo, co modele elektryczne. Przed zakupem musisz poznać te cechy szlifierek pneumatycznych, które decydują o ich funkcjonalności. Zwróć zatem uwagę na średnicę tarczy. Im większa, tym narzędzie jest wydajniejsze, co oznacza, że szybciej uporasz się z obrabianym elementem. Najczęściej spotyka się szlifierki pneumatyczne z tarczami średnicy 125, 150 lub 250 mm.

Na co zwrócić uwagę wybierając szlifierkę do drewna – najważniejsze czynniki

Podczas wyboru szlifierki sprawdź jej parametry. Jednym z najważniejszych jest moc – im jest większa, tym twardsze materiały można obrabiać. Jednak w przypadku drewna nie trzeba używać szlifierek o maksymalnej mocy. Urządzenia, których moc silnika sięga do 1000 W, adresowane są do lekkich prac, natomiast te z silnikiem o mocy powyżej 1400 W, sprawdzą się przy pracy krótkotrwałej, ale pod dużym obciążeniem.

Na rynku znaleźć można szlifierki o różnym typie zasilania. Najpopularniejsze są oczywiście szlifierki sieciowe. Mają dużą moc i trwały silnik, działają aż do momentu zakończenia pracy. Narzędzia sieciowe sprawdzą się zwłaszcza w intensywnej eksploatacji. Szlifierki akumulatorowe, choć wydają się wygodniejsze, są w istocie dość ciężkie i ich prowadzenie bywa kłopotliwe, a akumulator może nie wystarczyć do ukończenia niektórych zadań. Wybór zasilania zależy jednak przede wszystkim od Twoich potrzeb.

Warto sprawdzić, czy dana szlifierka posiada funkcję odsysania pyłu szlifierskiego. Dzięki temu w czasie pracy pyli się nieco mniej, a powierzchnia jest obrobiona dokładniej. Zwróć także uwagę na liczbę oscylacji. Wartość ta jest z reguły wyrażana w liczbie oscylacji na minutę i ma ona wpływ na jakość szlifowania. Najczęstszy spotykany zakres mieści się w zakresie od 19 000 do 27 000. Niektóre modele szlifierek wyposażone są w funkcje ustawienia prędkości oscylacji. Zastanów się również, jaki wymiar stopy jest Ci potrzebny. Im większa stopa, tym mniej czasu spędzisz na szlifowaniu danej powierzchni. Pamiętaj jednak, że czasami wielkość stopy może przeszkadzać w bardziej precyzyjnym szlifowaniu powierzchni o mniejszych gabarytach lub z trudno dostępnymi miejscami.

Drewno to materiał, który wymaga znacznej obróbki. Nawet wstępnie heblowane deski powinny zostać ponownie oszlifowane, by zapobiec wbijaniu się drzazg w skórę oraz uwydatnić ich naturalne piękno. Zanim jednak weźmiesz się do pracy z tym materiałem, powinieneś wydzielić i dokładnie zabezpieczyć powierzchnię roboczą. O ile wstępne, zgrubne szlifowanie drewna produkuje skrawki o dość dużych rozmiarach, to przystąpienie do dalszej jego obróbki będzie owocowało odpadkami w postaci bardzo drobnego pyłu. Dlatego warto przeznaczyć całkowicie oddzielne pomieszczenie na warsztat, a jeśli jest to możliwe, rozważyć pracę na otwartej przestrzeni. Kolejną bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przykładanie szlifierki do materiału i nietrzymanie jej zbyt długo w jednym miejscu, gdyż grozi to nadpaleniem drewna i pozostawieniem brzydkich i trudnych do usunięcia śladów.

Polecane modele szlifierek

Szlifierka do mebli, zdzierania farby i czyszczenia drewna – jaką wybrać?

W jakim celu szlifujesz różnego rodzaju powierzchnie? Głównie po to, by:

 • materiał miał pożądany przez Ciebie wymiar,
 • nadać szorstkość gładkim powierzchniom,
 • wyrównać piłowane powierzchnie,
 • wyrównać powierzchnię przed malowaniem, bejcowaniem i lakierowaniem,
 • oczyścić zabrudzoną powierzchnię.

Podstawą w każdym warsztacie renowacji mebli jest szlifierka oscylacyjna. Częścią szlifującą tego urządzenia jest najczęściej prostokątna stopa, na którą zakłada się tarczę z papieru ściernego. Będzie idealna do płaskich powierzchni – odświeżenia podłogi czy tarasu. Szlifierka mimośrodowa sprawdzi się z kolei przy naturalnym drewnie, pełnym wklęsłości czy wypukłości.

Pamiętaj, że szlifierkę możesz wykorzystać także do polerowania powierzchni. W tym celu materiał ścierny zamieniasz na tarczę polerską i ustawiasz wysoką prędkość pracy. Najlepszym typem tych urządzeń, jeśli chodzi o efektywność polerowania, są szlifierki mimośrodowe – w nich też możesz łatwo zmienić tarczę.

Jeśli chcesz zedrzeć starą farbę lub lakier, także przyda Ci się taki sprzęt. Możesz wybrać szlifierkę oscylacyjną, taśmową lub mimośrodową. Model oscylacyjny z prostokątną stopą do mocowania papieru ściernego pozwala na szybkie i dokładne usunięcie farby bez uszkadzania powierzchni ściany. Szlifierka taśmowa nadaje się do usuwania farby z płaskich podłoży, natomiast model mimośrodowy będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku elementów okrągłych.

Dodatkowe cechy szlifierek do powierzchni drewnianych

Wbrew pozorom nie musisz mieć dużego doświadczenia ani obszernej wiedzy na temat obróbki drewna, aby je dobrze wyszlifować. Pierwszym krokiem, jaki musisz zrobić, jest wybór odpowiedniego narzędzia – ręcznego lub elektrycznego. Jeśli wybierzesz ręczne – papier ścierny – Twoja praca potrwa dłużej. Znacznie bardziej się też przy niej natrudzisz. Papier ścierny przyda Ci się jednak do pracy z meblami o skomplikowanych kształtach.

Pamiętaj, że szlifowanie zapewni Ci dobre przygotowanie powierzchni przed malowaniem. Dzięki niemu uzyskasz trwały i pożądany efekt. Wiele zależy także od tego, jaki produkt do zabezpieczenia wybierzesz – warto postawić na najlepszą jakość. Na rynku znajdziesz sporo preparatów do zabezpieczenia pomalowanego drewna. Warto się w nie zaopatrzyć, tak samo jak w dobrej jakości szlifierkę do drewna.

Koszt zakupu szlifierki do drewna uzależniony jest od jej marki, rodzaju oraz mocy i dostępnego osprzętu. W przypadku sprzętów do użytku domowego ciekawe modele możesz kupić w cenie około 150-400 złotych. Zakup urządzenia profesjonalnego jest droższy, waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Niezależnie od tego, jaką wybierzesz szlifierkę do drewna, cena tego produktu powinna mieć znaczenie drugorzędne. Znacznie istotniejsze są parametry takie jak moc.

Lista producentów szlifierek do drewna jest długa. Dużą popularnością cieszą się szlifierki Bosch do drewna czy szlifierki Makita do drewna. Na pewno warto sprawdzać opinie i czytać o sprzętach – doświadczeni użytkownicy z pewnością mogą przekazać wiele cennych rad. Nie bez znaczenia jest także pozycja marki na rynku.

Pamiętaj, że chcąc wyszlifować drewno i przygotować je do dalszej pracy, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad jego obróbki:

 • drewno szlifuje się wzdłuż słoi – jest to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób, dzięki któremu nie zniszczysz poddanej pracy powierzchni,
 • nie warto zbyt długo skupiać się na szlifowaniu jednego miejsca – możesz w ten sposób doprowadzić do dysproporcji w objętości drewna,
 • nie dociskaj szlifierki do podłoża tak, aby nie przegrzać silnika używanego narzędzia,
 • przed ostatnim szlifowaniem dobrze jest zagruntować powierzchnię rozcieńczonym lakierem podkładowym – unikniesz w ten sposób wszelkich chropowatości.

Drewno to piękny i ponadczasowy materiał. Warto jednak pamiętać, że jego obróbka wymaga wiedzy i odpowiednio dopasowanych narzędzi. Pracę z drewnem należy zacząć od poznania podstawowych właściwości tego surowca. Istotne jest zwłaszcza zapoznanie się z indywidualnymi cechami charakterystycznymi różnych gatunków, by jak najlepiej je wyszlifować.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Szlifierki - Polerki - Wiertarki - Ukośnice - Strugarki

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.