Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić czy waga łazienkowa dobrze waży?

Waga łazienkowa pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Jak sprawdzić, czy pomiar jest prawidłowy?

Szczególnie jeśli masz problemy z utrzymaniem poprawnej wagi lub musisz przejść na dietę, waga łazienkowa to niezbędny zakup. Dzięki niej możesz kontrolować swoje postępy, a jak wiadomo, progres motywuje do dalszego działania. Na podstawie tej wartości i Twojego wzrostu możesz obliczyć między innymi precyzyjny poziom BMI. Jest to współczynnik określający, czy masa ciała jest prawidłowa. Określa on, w którym momencie zaczyna się otyłość lub niedowaga. Gdyby nie wyznaczenie naszych kilogramów, obliczenie tego czynnika nie byłoby możliwe. Waga pomoże Ci więc kontrolować znacznie więcej, niż tylko kilogramy.

Czy waga łazienkowa prawidłowo waży?

Czasami bywa tak, że nie jesteśmy pewni, czy waga łazienkowa aby na pewno poprawnie działa. Warto raz na jakiś czas skontrolować, czy prezentowany wynik jest poprawny. Jak to sprawdzić w zaciszu domowym, bez korzystania z płatnych porad specjalistów? To bardzo proste. Wystarczy, że położysz na urządzeniu przedmiot, którego masa jest już określona i porównasz ją z wyświetlonym wynikiem. Może to być kilogram mąki, kilkulitrowa butelka wody w plastikowej butelce lub dwa kilogramy cukru. W przypadku tych produktów nie ma mowy o pomyłce. Jeśli prezentowany wynik różni się od gramatury, którą umieściłeś na urządzeniu, to znaczy, że wynik jest sfałszowany.

Popularne wagi łazienkowe

Czasami zdarza się, że wagi pokazują rezultat z dopuszczalnym marginesem błędu, o którym informuje producent przy zakupie produktu. Dotyczy to zarówno wag elektronicznych, jak i mechanicznych. Ale nie martw się, temu też można zaradzić. Przed zakupem zorientuj się, jakie urządzenia są dostępne na rynku. Sprawdź ich specyfikację i porównaj ze swoimi potrzebami, i możliwościami. Jeśli wybierzesz dobrze, waga łazienkowa będzie Ci służyć przez długie lata.

Jeśli zastanawiasz się, jaką wagę łazienkową kupić i jakie daje ona możliwości, to świetnie trafiłeś. Prawidłowe, domowe ważenie jest niezwykle ważne do określenia wyżej wspomnianych czynników. Na szczęście sprawdzenie, czy działa ona bez zarzutu, jest banalnie proste. Warto weryfikować jej pracę co najmniej raz w miesiącu. Szczególnie gdy zależy Ci na systematycznym kontrolowaniu masy ciała. Jeśli urządzenie pokazuje błędny wynik, może to wpłynąć źle na Twoje samopoczucie. Nie ma nic gorszego niż uczucie, że pomimo ciężkiej pracy, nie osiągasz wymarzonych efektów. Jeśli natomiast używasz jej sporadycznie, możesz sprawdzić działanie bezpośrednio przed zastosowaniem. Najszybszym sposobem na kontrolowanie tego, czy urządzenie nie popełnia żadnego błędu, jest wyżej wspomniane wzorcowanie wag, czyli używanie wiarygodnego i określonego już wzorca masy.

Waga łazienkowa z założenia powinna działać prawidłowo. Niestety jest kilka czynników, które mogą zaburzyć jej pracę. Pamiętaj również, że Twoje ciało nie składa się jedynie z tkanki tłuszczowej. Jeśli trenujesz siłowo, Twoja waga może wzrastać, pomimo tego, że ciało zmienia się na lepsze. Dzieje się tak, ponieważ rozbudowane mięśnie ważą o wiele więcej niż tłuszcz. Waga nie powinna być jedynym wyznacznikiem efektów ciężkiej pracy. Pamiętaj, aby wykonywać ważenie zawsze rano, na pusty żołądek. Wtedy według specjalistów wynik będzie najbardziej wiarygodny. Warto też wspomnieć, że w przypadku kobiet, waga waha się zależnie od cyklu miesiączkowego. Bezpośrednio przed menstruacją, kobiece ciało gromadzi zdecydowanie więcej wody niż w innych etapach cyklu.

Dlaczego waga łazienkowa pokazuje różne wyniki?

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego zdarza się tak, że ta sama waga łazienkowa może pokazywać zupełnie różne wyniki. Odpowiada za to tak zwany błąd pomiaru. Dotyczy to każdego rodzaju wag. Powodów może być wiele. Najczęstszym z nich i najprostszym do wyeliminowania jest nierówne podłoże. Urządzenie ułożone na dywanie, pokaże zupełnie inny wynik, niż to, które znajduje się na kafelkach lub parkiecie. Dzieje się tak z prostych przyczyn. Niestabilne podłoże, jakim jest wykładzina, nie daje możliwości utrzymania prawidłowego dystansu pomiędzy dźwignią a punktem, na który nakładany jest nacisk. Najlepsza do wykonania pomiaru w tym przypadku jest równa i prosta podłoga. Minimalizuje ona ryzyko jakiegokolwiek błędu.

Waga łazienkowa elektroniczna pomimo swojej zaawansowanej technologii, również może popełniać błędy. Pierwszym jest oczywiście wspomniana wyżej nierówna posadzka. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na dokładność urządzenia, może być rozregulowanie lub zakurzenie. Jeśli jest ono długo nieużywane, warto je czasem zresetować i oczyścić z pyłu. Powinieneś też kontrolować baterie w urządzeniu, ponieważ jest to kolejny punkt, który może przyczyniać się do sfałszowania wyników. W wersji elektronicznej inteligentna waga wskaże Ci wynik na cyfrowym wyświetlaczu lub prześle pomiar za pomocą połączenia bluetooth do Twojego telefonu. Na przykład waga łazienkowa Xiaomi jest wyposażona w system, który analizuje skład Twojego ciała. Określi między innymi takie parametry jak tłuszcz i woda, zawarte w Twoim organizmie. Od teraz wszystko będzie pod Twoją kontrolą.

Niektóre wagi posiadają również pamięć poprzednich pomiarów. Dzięki temu możesz szczegółowo analizować swoje postępy. Dodatkowymi atutami są między innymi przelicznik utraconych kalorii lub funkcja automatycznego zerowania. Nowoczesny design sprawi, że urządzenie nie tylko stanie się pomocą w pracy nad sylwetką, lecz także nowym gadżetem w Twojej łazience. Przechowywanie jest banalnie proste. Małe rozmiary tych urządzeń sprawiają, że bez problemu ukryjesz je pod meblami lub wsadzisz do średniej wielkości szafki. Odpowiednie przechowywanie jest tak samo ważne, jak poprawne użytkowanie. Innowacyjne rozwiązania, stylowe wykończenia sprawią, że idealnie wpasuje się w wystrój każdego pomieszczenia. Nie warto zrażać się drobnymi problemami technicznymi, które w większości są bardzo łatwe do rozwiązania.

Waga łazienkowa mechaniczna, również może wskazywać niepoprawny wynik. Jest tak samo podatna na zmianę położenia, jak jej elektroniczna wersja. Jeśli zastanawiasz się, którą wersję wybrać, powinieneś zastanowić się, jakie masz potrzeby i oczekiwania wobec urządzenia. System wskazówkowy wskaże Ci wynik zaraz po wejściu na wagę. Dodatkowo w tej wersji bateria nie jest potrzebna. Waga mechaniczna jest prostsza w obsłudze i nie posiada skomplikowanej technologii. Dodatkowym atutem jest zdumiewająco niska cena.

Co zrobić gdy waga źle waży?

W momencie, gdy zauważysz, że Twoje urządzenie zaczyna fałszować wyniki, reaguj. Nie musisz dłużej już zastanawiać się, jak je naprawić. Mamy na to sposób. Jeśli jest to wersja elektroniczna, na przykład waga łazienkowa Huawei, najpierw sprawdź baterie. Jeśli używasz wciąż tych, które zostały dołączone do zestawu możliwe, że przyszedł czas, aby je wymienić. Są one dostępne w każdym supermarkecie. Natomiast, jeżeli problem wciąż się powtarza, spróbuj zmienić jej położenie.

Jeśli mówimy o wadze mechanicznej, która nie jest wyposażona w baterie, zastosuj się jedynie do drugiej propozycji. W ostateczności jeśli wszystkie sposoby zawiodły, możesz poszukać pokrętła, które ma za zadanie wyważyć wagę. Przestawi ono wskazówki tak, aby waga zaczynała od wartości 0. W ostateczności gdy urządzenie wciąż pokazuje błędne wyniki, możesz udać się z nim do pobliskiego serwisu. Tam specjaliści wykalibrują je tak, aby już nigdy problem się nie powtarzał.

Jak dobrze ważyć się na wadze?

Często popełnianym przez ludzi błędem jest zbyt częste ważenie się. Według ekspertów nie powinieneś ważyć się codziennie, bo to może wprowadzić Cię w błąd. Przy monitorowaniu spadków masy ciała, dobrze jest robić to raz w tygodniu, o tych samym porach. O poranku będziesz ważył zdecydowanie mniej niż pod koniec dnia. Wieczorem możesz uzyskać wynik większy o 1 lub 2 kilogramy, ze względu na to, ile wody wypiłeś. Jeden litr wody to jeden kilogram więcej na ekranie. Warto o tym pamiętać, aby nie rezygnować z wyznaczonych celów, ze względu na brak postępu.

Kolejnym popełnianym błędem jest ważenie się w butach i w pełni ubranym. Ciuchy mogą ważyć o wiele więcej, niż Ci się wydaje. Na wagę powinieneś wejść przede wszystkim na boso i w jak najmniejszej ilości ubrań. Dodatkowo, aby sztucznie nie zawyżać masy ciała, warto wykonać pomiar po wizycie w toalecie, ale nie bezpośrednio po treningu. Podczas odwiedzin na siłowni nasze mięśnie pracują, puchną i zbierają wodę, co sprawia, że wynik zawsze będzie wyższy.

Jest wiele czynników, które wpływają na poprawność i efektywność ważenia się. Pamiętaj również, aby podczas tej czynności zachować spokój. Poświęć na to czas. Nie możesz po prostu wejść i zejść z urządzenia. Ściągnij buty, stań prosto, postaraj się rozłożyć masę ciała równolegle, na całej powierzchni wagi i pozwól urządzeniu wykonać swoje zadanie. Dobra cena i wydajność sprawi, że będziesz mógł cieszyć się z niej przez długie lata, kontrolując swoją masę swojego ciała.

Udostępnij
3,5
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.