Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić, czy ciśnieniomierz dobrze mierzy?

Czy ciśnieniomierz elektroniczny prawidłowo mierzy? Oto kilka wskazówek, które mogą nam pomóc to sprawdzić.

Pomiar powinien być dokonywany w neutralnych warunkach takich jak spokojne i ciche pomieszczenie o standardowej temperaturze. Wyniki będą błędne, jeśli zmierzymy ciśnienie zaraz po posiłku, wysiłku fizycznym bądź po zapaleniu papierosa. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na właściwy pomiar ciśnienia jest ułożenie ręki. Prawidłowe jest wtedy, kiedy łokieć jest podparty, ramię znajduje się na wysokości serca, a mięśnie badanej ręki są rozluźnione. Zaufany sprzęt, taki jak np. ciśnieniomierze Microlife, redukuje jednak możliwość złego pomiaru.

W jaki sposób sprawdzić, czy ciśnieniomierz prawidłowo mierzy?

Pomiaru należy dokonać na ręce niedominującej. Kiedy mierzymy ciśnienie pierwszy raz, zaleca się też zrobienie go na obu kończynach i potem konsekwentnie mierzyć na tej ręce, na której ciśnienie było wyższe. Jeśli aparat pokazuje identyczne wyniki, oznacza to, że ciśnieniomierz wymaga kalibracji. Oznaką psującego się ciśnieniomierza jest też podawanie różnych wyników w krótkim czasie. Niezawodny sprzęt, sprawdzonych producentów to:

Polecane ciśnieniomierze

Dlaczego ciśnieniomierz pokazuje różne wyniki?

Istotną informacją jest to, że ułożenie ramienia poniżej wysokości serca zawyży wynik pomiaru ciśnienia. Natomiast uniesienie ramienia spowoduje, że wynik będzie zaniżony. Różnica w pomiarze może wynosić 10 mm Hg. Należy pamiętać, że kiedy posiadamy ciśnieniomierz nadgarstkowy (np. jak ciśnieniomierze Omron), nie możemy opuścić ręki, a nadgarstek opieramy o klatkę piersiową na wysokości serca. Kolejnym błędem, który popełniamy, to używanie nieodpowiedniego rozmiaru mankietu do ramienia.

Jeśli mankiet będzie za krótki bądź za wąski, wtedy zwiększy on wynik pomiaru ciśnienia. Z kolei za długi lub zbyt szeroki spowoduje, że pomiar będzie zaniżony. Prawidłowe zmierzenie ciśnienia jest wtedy, kiedy odsłonimy ramię – bez nadmiernego uciskania go. Jeśli nasz sprzęt jest nieautomatyczny lub półautomatyczny, pamiętajmy, żeby prawidłowo spuszczać pompowane wcześniej powietrze z mankietu. Jeśli spuścimy powietrze za szybko, wtedy wynik pomiaru będzie zaniżony w przypadku ciśnienia skurczowego i zawyżony przy ciśnieniu rozkurczowym.

Co powinien pokazywać ciśnieniomierz jak dobrze mierzy?

Ciśnieniomierz naramienny jest uważany przez specjalistów za dokładniejszy niż jego tani, nadgarstkowy odpowiednik. Uważają, że jest bardziej profesjonalny. Ciśnieniomierze Tech Med to na przykład linia produktów wywodząca się ściśle z branży medycznej, dlatego są godne zaufania. Ciśnienie tętnicze jest z kolei zmienne i jest zależne od stanu naszego organizmu. Dlatego ważne są wspomniane wyżej neutralne warunki podczas dokonywania pomiaru.

Ciśnieniomierz pokazuje dwie wartości: ciśnienie skurczowe (górne) i ciśnienie rozkurczowe (dolne). WHO ustaliło ich wartości graniczne, które odpowiadają za prawidłowy poziom naszego ciśnienia. Ciśnieniomierze Sanitas, tak jak i ciśnieniomierze Braun, posiadają dodatkowo bardzo czytelne wyświetlacze, które bez problemu zrozumie nawet laik. Dlatego tak ważne jest dobranie dobrego ciśnieniomierza. Nie warto zastanawiać się nad tym, ile kosztuje, podstawą jest to, czy jest dokładny.

Należy zadać sobie jeszcze pytanie, komu przyda się ciśnieniomierz? Dla pacjentów z arytmią serca zostały stworzone aparaty, które rozpoznają to zaburzenie (wstępnie diagnozują prawdopodobieństwo jej pojawienia się). Mogą zasygnalizować pojawienie się ryzyka błędnego pomiaru. Takie ciśnieniomierze wykorzystują technologię CAM podczas mierzenia. Posiada ją np. model Dr. Frei m500A, dobry aparat dla ludzi z napadami arytmii serca.

Jakie są oznaki, że ciśnieniomierz się psuje?

Porządnie wykonany ciśnieniomierz naramienny czy ciśnieniomierz nadgarstkowy nie może być niedokładny, w przeciwnym razie staje się tylko gadżetem. Jakie więc cechy powinien wykazywać porządny aparat? Przede wszystkim ważne jest, żeby miał długi okres gwarancji. Jeśli pochodzi z firmy o sprawdzonej reputacji, daje to dodatkowo znacznie więcej poczucia bezpieczeństwa. Dodatkowo musi posiadać wszystkie opisane na ulotce funkcje.

Warto przy tym zwracać uwagę na zgodność aparatu ze zharmonizowanymi normami europejskimi, powołanymi w celu certyfikacji i kontroli produktów medycznych. Najważniejsza taka norma to 93/42/EWG. Każdy taki ciśnieniomierz będzie posiadał znak CE – który gwarantuje – że przeszedł odpowiednie badania i posiada odpowiednie deklaracje zgodności. Należy się wystrzegać chińskich odpowiedników profesjonalnego sprzętu medycznego, które niewiele mają wspólnego z narzędziami do diagnostyki ciśnienia rozkurczowego i skurczowego.

Jednak żaden, nawet najdroższy ciśnieniomierz elektroniczny, nie zastąpi badania przeprowadzonego przez sfigmomanometr lekarski. Do pomiaru ciśnienia tętniczego metodą Korotkowa są również potrzebne słuchawki lekarskie. Umożliwiają one słyszenie tętna w naczyniach krwionośnych. Mimo to na naszym rynku można już zakupić ciśnieniomierze porządnych marek, które dają wysoką gwarancję precyzyjnego wyniku pomiaru. Zakładając, że został on przeprowadzony prawidłowo.

W tym miejscu warto wytłumaczyć pojęcie walidacji. Jest to proces kliniczny, w czasie którego sprawdza się i testuje sprzęt, by sprawdzić, czy spełnia standardy międzynarodowych organizacji Jeśli rzecz się tyczy aparatów do mierzenia ciśnienia tętniczego, tymi organizacjami są: ESH (Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego) oraz BSH (Brytyjskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego). One też przeprowadzają walidację i wystawiają atesty, dające gwarancję wysokiej jakości urządzeń.

Rezultaty badania urządzeniem testowym z reguły zrównuje się z wynikami ciśnieniomierza rtęciowego, który uważany jest za najdokładniejszy sprzęt do mierzenia ciśnienia tętniczego. Aparaty, które nie odbiegają jakością i precyzją pomiaru wzorcowego ciśnieniomierza, dostają oznaczenie literą A na certyfikacie klinicznym. Tym warto się kierować przy wyborze domowego ciśnieniomierza, zapewnia to bowiem autentyczną miarodajność jego wyników.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że po jakimś czasie intensywnego używania ciśnieniomierza, pomiary mogą przestać być tak dokładne, jak tuż po zakupie. W takich sytuacjach należy oddać ciśnieniomierz do kalibracji w specjalistycznym punkcie. Najczęściej oddaje się do kalibracji ciśnieniomierze zegarowe. Pracują na nich lekarze, ponieważ ich obsługa wymaga wiedzy i doświadczenia. Kalibruje się je średnio co dwadzieścia cztery miesiące.

Tego rodzaju dbałość o sprzęt to gwarancja jego prawidłowej pracy. Ciśnieniomierze elektroniczne również potrzebują kalibracji, szczególnie modele automatyczne. Mankiety naramienne z czasem ulegają rozregulowaniu i wtedy aparat nieprawidłowo mierzy różnicę ciśnienia w komorze powietrznej i ciśnienia tętniczego. Kalibruje się je średnio co dwa lata. Można to zrobić w przychodni w obecności personelu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.