Udostępnij
Skomentuj

Co wybrać – ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny?

Problemy z ciśnieniem dotykają ludzi w każdym wieku, wybierz odpowiedni ciśnieniomierz i regularnie się badaj.

Szacuje się, że w Polsce co trzecia osoba choruje na nadciśnienie tętnicze. Wiele dolegliwości dnia codziennego takich jak: potliwość, zmęczenie czy problemy ze snem wynikają z problemów z ciśnieniem. Warto więc dbać o swoje zdrowie i regularnie sprawdzać ciśnienie za pomocą ciśnieniomierza. Na rynku istnieje wiele rodzajów ciśnieniomierzy, jednak najpopularniejszym wyborem w użytku domowym jest ciśnieniomierz naramienny, a zaraz po nim ciśnieniomierz nadgarstkowy.

Co lepsze, ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny?

Jeśli zastanawiasz się, jakie opisywane urządzenie jest najlepsze dla Ciebie, to jest to kwestia indywidualna zależna od wieku, masy ciała czy częstotliwości korzystania. Ważną rolę odgrywa również budżet, jaki chcesz przeznaczyć na zakup. Ciśnieniomierz nadgarstkowy dedykowany jest dla osób, które prowadzą mobilny tryb życia i często nie mają możliwości ściągnąć koszulki bądź bluzy, żeby zmierzyć swoje ciśnienie. Jeśli masz nadwagę, również warto wybrać ten typ sprzętu albo zastanowić się nad ciśnieniomierzem naramiennym z szerszym mankietem.

Ciśnieniomierz naramienny jest z pewnością lepszym wyborem, jeśli możemy pozwolić sobie na pomiar ciśnienia w domu. Według powszechnej opinii jest on dokładniejszy, ponieważ żyły ramienne są grubsze i łatwiej ocenić skuteczność przepływu krwi. Jeśli cierpisz na choroby układu krążenia, to wybierz ciśnieniomierz naramienny dla większej pewności i skuteczności badania.

Polecane ciśnieniomierze naramienne

Jakie są różnice pomiędzy ciśnieniomierzem nadgarstkowym a naramiennym?

Oczywiście podstawową różnicą jest budowa. Jak sama nazwa wskazuje, ciśnieniomierz nadgarstkowy jest mniejszy i służy do badania ciśnienia na nadgarstku. Przez to jest bardziej mobilny i można używać go w wielu sytuacjach, jak na przykład po treningu bądź na spotkaniu, jeśli poczujesz się gorzej. Tego typu urządzenie jest idealne do badania cardio. Wszędzie tam, gdzie nie możesz zabrać ze sobą stacjonarnego ciśnieniomierza, sprawdzi się właśnie elektroniczny ciśnieniomierz nadgarstkowy.

Kolejną różnicą jest łatwość obsługi. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są trochę prostsze w użytkowaniu. Wystarczy założyć sprzęt na rękę i wybrać odpowiednią opcję, a ciśnieniomierz wykona szybki pomiar Twojego ciśnienia. Warto rozważyć kupno tego sprzętu, jeśli chcesz regularnie badać się podczas podróży bądź prowadzisz tryb życia, który uniemożliwia Ci częste sprawdzanie ciśnienia w domu.

Stacjonarny ciśnieniomierz naramienny może być automatyczny bądź półautomatyczny. Zapewnia większą dokładność pomiaru. W odróżnieniu od aparatu nadgarstkowego jest on zdecydowanie większy i mniej mobilny. Dlatego zastanów się nad jego kupnem, jeśli możesz pozwolić sobie na stacjonarne badanie ciśnienia.

Polecane ciśnieniomierze nadgarstkowe

Dla kogo wybrać ciśnieniomierz nadgarstkowy, a dla kogo naramienny?

Jeśli kupujesz ciśnieniomierz dla osoby w podeszłym wieku, kieruj się prostotą w użytkowaniu. W tym wypadku idealnie sprawdzą się ciśnieniomierze Omron, które oferują jedne z najlepszych na rynku aparatów nadgarstkowych. Równie dobrym wyborem będą ciśnieniomierze Sanitas, jak na przykład SBC41, tani ciśnieniomierz nadgarstkowy spełniający swoją funkcję. Jeśli obawiasz się o swoje ciśnienie, a Twój tryb życia nie pozwala na korzystanie ze stacjonarnego sprzętu, to zastanów się nad kupnem właśnie ciśnieniomierza nadgarstkowego.

Najkorzystniejsze dla Twojego zdrowia będzie posiadanie dwóch ciśnieniomierzy, dzięki czemu zawsze będziesz mieć kontrolę nad ciśnieniem swojej krwi. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, to musisz zastanowić się, na czym bardziej Ci zależy. Jeśli bardziej cenisz sobie mobilność i kompaktowość sprzętu, to wybierz ciśnieniomierz nadgarstkowy. Jeśli chcesz otrzymywać dokładniejsze pomiary i korzystać z dodatkowych funkcji, takich jak przesyłanie wyników na smartfona czy też zapisywanie ich w pamięci sprzętu, to zdecyduj się na ciśnieniomierz naramienny.

Przy wyborze ciśnieniomierza naramiennego zwróć uwagę na wymienne mankiety, dzięki czemu będzie mogło korzystać z niego więcej osób, a w przypadku zepsucia się mankietu, możesz bezproblemowo go wymienić bez konieczności kupowania nowego sprzętu. Dobrym wyborem w tym przypadku będą ciśnieniomierze Braun oraz ciśnieniomierze Tech Med. Obie te marki charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz długą żywotnością aparatury. Natomiast jeśli chcesz kupić urządzenie, które nie będzie dużo kosztować, możesz sprawdzić ciśnieniomierze Microlife oferujące ciekawe funkcje przy relatywnie niskiej cenie.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz ciśnieniomierz nadgarstkowy, czy ciśnieniomierz naramienny, będą one z pewnością w stanie pomóc Ci utrzymywać stabilny poziom ciśnienia, a co za tym idzie, przyczynią się do znacznej poprawy jakości Twojego życia i zdrowia. Wybór tego typu aparatury w głównej mierze polega na indywidualnych możliwościach i wygodzie, tak więc wybór należy ostatecznie do Ciebie.

Czy ciśnieniomierz nadgarstkowy może zastąpić ciśnieniomierz naramienny?

Świat bardzo szybko się rozwija, a razem z tym pojawiają się nowe, rewolucyjne technologie, które mają jedno zadanie – ułatwić nasze życie. Wraz z postępem technologicznym możemy się więc spodziewać, że różnice pomiarowe pomiędzy ciśnieniomierzami będą się zacierać. Na tę chwilę oba aparaty pomiarowe spełniają swoją funkcję i są przy tym niezawodne.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy ciśnieniomierz nadgarstkowy może w pełni zastąpić ciśnieniomierz naramienny, odpowiedź już nie jest taka prosta. Obydwa sprzęty służą do tej samej czynności – pomiaru ciśnienia. Wiele z nich jest już wyposażona w zaawansowaną elektronikę i duże wyświetlacze, większość urządzeń ma też połączenie Bluetooth i własną pamięć. Na tę chwilę jednak w użytkowaniu stacjonarnym ciśnieniomierz naramienny sprawdza się po prostu lepiej. Jego rozmiar i brak wymaganej baterii działają na plus, a technologia w nim zawarta daje większe możliwości oraz wygodę użytkowania.

Jeśli jednak nie zależy Ci na bardzo dokładnych pomiarach, a cenisz sobie kompaktowość tego typu aparatury, to odpowiedź na postawione wcześniej pytanie brzmi – tak, ciśnieniomierz nadgarstkowy może z powodzeniem zastąpić ciśnieniomierz naramienny, jednak tylko w przypadku, jeśli nie chorujesz na nadciśnienie lub inne choroby.

Wiele z opisywanych urządzeń jest wyposażona w dodatkowe funkcje, chociażby takie jak badanie EKG, więc wybór jest naprawdę spory. Najważniejsze jednak jest to, że obydwa sprzęty oddają relatywnie dokładny pomiar i zapewniają Ci pełną kontrolę nad swoim ciśnieniem. Należy też rozróżnić ciśnieniomierz nadgarstkowy od ciśnieniomierza naramiennego tym, że zostały stworzone do działania w zupełnie innych warunkach i tak naprawdę każdy z nich będzie bezkonkurencyjny w swojej dziedzinie.

Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jakie są podstawowe różnice między sprzętem naramiennym a nadgarstkowym. Teraz możesz poszukać odpowiedniego dla siebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.