Udostępnij
Skomentuj

Jak skonfigurować tablet graficzny z komputerem?

Tablet graficzny to użyteczny gadżet dla amatorów animacji i rysunku, który wymaga odpowiedniej konfiguracji.

Jak podłączyć tablet graficzny do komputera?

W dzisiejszych czasach niezwykle ważną rolę odgrywają treści wizualne. To na nich opiera się przekaz internetowy, jak również medialny. Dzięki nowoczesnym technikom komputerowym możliwe jest chociażby tworzenie filmów ze sztucznymi efektami. Pozwala na to m.in. tablet graficzny, czyli narzędzie ułatwiające pracę projektantom, rysownikom, czy animatorom. Nie służy on jednak wyłącznie do zastosowania profesjonalnego. Tak naprawdę może z niego korzystać każdy we własnym domu. Aby móc go używać, trzeba najpierw przeprowadzić konfigurację. Jak skonfigurować tablet poprawnie i skutecznie?

Polecane tablety graficzne

Jeżeli zamierzasz wykonywać jeden z wymienionych zawodów lub chcesz rozpocząć nowe hobby powiązane ze sztuką, powinieneś w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jak podłączyć tablet graficzny do peceta lub laptopa. Właściwie nie ma w tym nic trudnego i jeśli do tej pory użytkowałeś sprzęt elektroniczny, to z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem. Większość tabletów posiada wbudowany interfejs USB, ale niektóre modele realizują jednocześnie bezprzewodową technologię Bluetooth.

Swój tablet do rysowania możesz więc zintegrować z komputerem na dwa sposoby. W pierwszym przypadku wystarczy, że podłączysz go za pomocą kabla, wpinając końcówki do konkretnych złączy. W drugim natomiast musisz aktywować Bluetooth na urządzeniu, z którym gadżet ma współpracować, a po otworzeniu menu w systemie operacyjnym wybrać nazwę posiadanego egzemplarza i nacisnąć opcję parowania. Po chwili nastąpi ostateczne połączenie.

Jak zainstalować sterowniki do tabletu graficznego?

Po przedstawionych czynnościach konfiguracja tabletu graficznego Huion, czy też produktu innej marki, wcale się nie kończy. Do korzystania z pełni funkcjonalności potrzebne są jeszcze sterowniki do tabletu graficznego. Jest to specjalne oprogramowanie zapewniające uprawnienia dostępu, a tym samym odpowiednią komunikację pomiędzy sprzętem. Bez sterowników panel roboczy nie zadziała prawidłowo, dlatego należy je zainstalować.

Na samym początku stosowny program trzeba pobrać, a można tego dokonać na oficjalnej stronie wytwórcy gadżetu do rysowania. Ważne, aby znaleźć najnowszą wersję pasującą do danego modelu oraz systemu operacyjnego, na którym działa komputer. W przeciwnym razie niektóre rozszerzenia będą ograniczone, a to zwykle skutkuje zdecydowanym obniżeniem komfortem podczas pracy lub całkowitym jej zablokowaniem.

W dalszym etapie wystarczy otworzyć pozyskany plik i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie monitora. Konieczne jest zaakceptowanie postanowień umowy licencyjnej i odczekanie aż do załadowania wszystkich danych. Finalnie możliwa stanie się swobodna obsługa tabletu graficznego, a potencjalne bariery związane z niekompatybilnością zostaną wyeliminowane. Niezwykle istotna kwestia to przeprowadzanie aktualizacji sterowników w miarę użytkowania tabletu.

Jak ustawić podstawowe parametry na tablecie graficznym?

Jeżeli chcesz, aby konfiguracja tabletu graficznego Wacom lub podobnego produktu przebiegła właściwie, powinieneś wiedzieć, jak ustawić tablet graficzny. Chodzi oczywiście o aspekt techniczny, czyli parametry konkretnego egzemplarza. Odpowiednio je dobierając, sprawisz, że Twoje urządzenie będzie działać na najwyższym poziomie. Najważniejsze są przyciski, gdyż to dzięki nim można podejmować akcje. Są one konfigurowalne, co oznacza, że bez problemów zmienisz ich zadania i to pomimo domyślnie przypisanych ról.

Wszelkie parametry tabletu graficznego dostosujesz w specjalnej aplikacji. Pojawi się ona na komputerze po jego resecie, oczywiście, jeśli instalacja sterowników przebiegła pomyślnie. Znajdziesz ją na dolnym pasku, a żeby zyskać dostęp do szczegółowych opcji, musisz ją uruchomić. Otworzone zostanie menu z listą różnych rozwiązań, które z reguły podlegają dowolnej modyfikacji, ale rzecz jasna w granicach przewidzianych przez wytwórcę.

W programie z łatwością dopasujesz ustawienia dotyku, orientacji, rysika, a także przycisków stosownie do osobistych wymagań. Z pewnością warto to zrobić, ponieważ wtedy kwestie typu jak włączyć tablet graficzny, czy też jak obsługiwać tablet graficzny nie będą stanowić dla Ciebie zagadki, a urządzenie zacznie pracować wyłącznie pod Twoje dyktando. Zanim to nastąpi, pamiętaj jednak o rzetelnym przeprowadzeniu wcześniejszych etapów konfiguracji.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.