Udostępnij
Skomentuj

Jak przyśpieszyć komputer i laptop? Sposoby na optymalizację sprzętu i systemu

Wolno działający komputer, można na kilka sposobów przyśpieszyć. Jak zoptymalizować sprzęt, aby lepiej funkcjonował?

Niektóre laptopy nie są demonami szybkości, inne po czasie zaczynają pracować wolniej. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i jak przyspieszyć laptopa lub choćby przywrócić mu dawną sprawność?

Polecane komputery

Dlaczego komputer wolno działa? Co wpływa na jego spowolnienie?

Spowolnienie komputera czy brak stabilności to najczęstsze problemy, z jakimi spotykają się użytkownicy zwłaszcza po kilku latach od kupna urządzenia. Powodów, dla których pecet źle działa, może być kilka. Większość z nich można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Na początku warto dowiedzieć się, co sprawia, że Twój sprzęt stacjonarny lub laptop nie radzi sobie nawet z najprostszymi komendami. Większość kłopotów wynika z braku konserwacji urządzeń, a przecież o PC też trzeba dbać. Jedną z pierwszych przyczyn braku płynności w działaniu może być zapełniona pamięć. W takiej sytuacji przyśpieszenie komputera jest dość łatwe.

Przede wszystkim przejrzyj zawartość peceta. Prawdopodobnie znajduje się na nim dużo niepotrzebnych plików, aplikacji czy programów. Większość użytkowników zapomina o zasadzie, według której na dysku twardym powinno być co najmniej 10 GB wolnej przestrzeni. Przeciążenie urządzenia wpływa na pracę procesora. Element ten stanowi jedną z ważniejszych części całego sprzętu. Dodatkowo do spowolnienia komputerów przyczyniają się programy nieświadomie pobierane podczas przeglądania stron internetowych, dlatego warto regularnie czyścić dysk. W przeciwnym wypadku będzie napotykał coraz większe trudności w wykonywaniu podstawowych zadań, z jakimi kiedyś radził sobie bez zarzutu.

Pytanie, jak przyspieszyć komputer, jest dość złożone. Włączając sprzęt, uruchamiasz całkiem sporą liczbę programów. Możesz o tym nawet nie wiedzieć, jednak one cały czas działają w tle. Różnego rodzaju aplikacje znacznie obciążają procesor oraz pamięć RAM. W związku z tym moc obliczeniowa urządzenia przeznaczona jest na obsługę niepotrzebnych aplikacji, a nie wykonywanie Twoich zadań.

Nie są to jedyne przyczyny spowolnienia sprzętu informatycznego. Ważną rolę w poprawnym funkcjonowaniu komputera stanowi także kompatybilność poszczególnych części całego systemu. Być może Twój laptop wymaga wymiany niektórych elementów. Jeśli zatem nie wiesz, jak przyspieszyć działanie komputera, zastanów się, kiedy po raz ostatni modyfikowałeś jego pamięć? W niektórych wypadkach nie pozostaje nic innego, jak tylko zakup nowego procesora, zaawansowanej karty głównej lub dodatkowej pamięci RAM. Pamiętaj, że żywotność np. dysku twardego to około 10 lat lub nawet mniej. Już po kilku latach od zakupu dysk powoli traci swoją moc.

Co zrobić by komputer i laptop szybciej pracował?

Przyspieszenie laptopa warto rozpocząć od użycia specjalnych programów, które usuwają niepotrzebne pliki oraz aplikacje. Jest to jedna z pierwszych czynności proponowana przez informatyków zapytanych o to, jak przyśpieszyć pracę komputera. Dzięki temu po włączeniu sprzętu będą otwierać się tylko najpotrzebniejsze elementy. Przeważnie rodzaj systemu operacyjnego nie ma znaczenia w przypadku złego funkcjonowania peceta.

Każde urządzenie po pewnym czasie gorzej działa. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak przyspieszyć komputer windows 7 lub jak przyspieszyć komputer windows 10, odpowiedź będzie ta sama — wyczyść pamięć z niepotrzebnych programów. Warto także pamiętać o procesiedefragmentacji dysku, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wszystkich podzespołów. Oznacza to reinstalację systemu i daje dobre rezultaty. W ten sposób możesz potraktować każde urządzenie niezależnie od tego, jaki system był wgrany w momencie kupowania PC.

Większość użytkowników podkreśla, że po przeprowadzeniu ponownej instalacji, komputer włączył się mniej więcej o 20 sekund szybciej. To samo dotyczy innych programów. Defragmentacja polega przede wszystkim na uporządkowaniu plików na dysku. Poszczególne elementy jednego programu znajdują się w różnych częściach partycji. W trakcie porządkowania oprogramowania wszystkie pliki są układane po kolei. W ten sposób w momencie włączenia komputer nie ma problemów z ich znalezieniem, co znacznie przyśpiesza pracę sprzętu.

Podstawowe sposoby na przyspieszenie komputera lub laptopa

Regularne czyszczenie komputera stacjonarnego pozwala zapanować nad całym urządzeniem. A jak przyspieszyć laptopa? W przypadku mobilnego sprzętu należy postąpić podobnie. Przede wszystkim sprawdź, jakie niepotrzebne oprogramowania hamują poprawne działanie zakupionego modelu. Aplikacje na laptopie uruchamiają się samoczynnie bez Twojej wiedzy. Jeśli chcesz sprawdzić, które pliki spowalniają pecet, wykonaj następujące kroki, kliknij menu Start, a następnie wybierz funkcję Uruchom, gdzie wpisujesz "msconfig". Pojawi się zakładka Uruchamianie, prezentująca listę automatycznie włączających się aplikacji.

Nie zapominaj także o tym, by co jakiś czas weryfikować, czy konkretne foldery i pliki są Ci jeszcze potrzebne. W wielu przypadkach możesz je usunąć. Jeśli jednak chcesz je zachować, zgraj je na dysk zewnętrzny SSD. Stosowanie pamięci mobilnej to kolejny sposób na odciążenie procesora, wbudowanego dysku twardego oraz pamięci RAM. Na rynku dostępne są różne rodzaje mobilnych magazynów danych.

Przeważająca część produktów tego typu oferuje całkiem sporą pojemność. Obecnie dysk zewnętrzny SSD 500 GB nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Warto nabyć zaawansowane modele 1 TB lub 2 TB. Dzięki nim przeniesiesz z komputera (bez konieczności wyrzucania do kosza) fotografie, muzykę, filmy, rzadziej używane oprogramowanie czy pliki tekstowe. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również wymiana procesora oraz dysku twardego. Przestarzałe elementy tracą na wydajności, dlatego potrzebują więcej czasu na obsłużenie całego systemu.

Regularna konserwacja komputera polega nie tylko na porządkowaniu jego zawartości. Czasem należy podjąć drastyczniejsze kroki, dlatego zastanów się, ile lat korzystasz z tego samego dysku lub procesora. Oczywiście modyfikacja poszczególnych części wiąże się wydatkami, jednak komfort pracy w przypadku bardziej zaawansowanych i nowoczesnych systemów trudno rekompensuje wszystkie poniesione koszty.

Kiedy warto przyspieszyć komputer i dlaczego?

Szczególnym rodzajem sprzętu komputerowego są zaawansowane urządzenia gamingowe. Wymagania, jakie stawiane są przez twórców gier, sprawiają, że nie każdy pecet obsłuży nową edycję popularnych rozgrywek. Jeśli chcesz cieszyć się kolejną wersją ulubionej strzelanki, musisz zadbać o wydajność swojego peceta. Jak przyśpieszyć komputer do gier? Największy wpływ na płynne funkcjonowanie rozgrywek mają kilkurdzeniowe procesory oraz karta graficzna. Brak nowoczesnego wyposażenia czasami uniemożliwia „odpalenie” gry. W przypadku gier warto zainwestować w dysk SSD. Ten szybki sprzęt ma o wiele większą moc obliczeniową niż jego starszy odpowiednik HDD.

Nośniki SSD pozwalają na płynne ładowanie kolejnych etapów. Łatwiej wykonują Twoje komendy, dzięki czemu nie ma żadnych przestojów w grach. Słabsze dyski powodują zacinanie się obrazu, ponieważ nie są w stanie zweryfikować takiej ilości informacji. Jeśli zatem chcesz rozpocząć swoją przygodę z rozgrywkami, profesjonalny sprzęt jest koniecznością.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.