Udostępnij
Skomentuj

Jak dbać o komputer? O czym należy pamiętać?

Odpowiednie obchodzenie się z komputerem przedłuży jego żywotność. O czym pamiętać? Jak dbać o PC?

Jak dbać o komputer na bieżąco?

Niektórym wydaje się, że wystarczy kupić dobry komputer PC, by służył użytkownikowi przez wiele lat. Tymczasem bardzo ważna jest również regularna konserwacja komputera oraz zadbanie o kilka istotnych aspektów, które mogłyby przyczynić się do awarii sprzętu. Mowa o:

 • Kontrolowaniu bieżącego stanu komputera.
 • Zadbaniu o odpowiednią wentylację.
 • Konserwowaniu komputera.
 • Zabezpieczeniu urządzenia przed awariami sieci.
 • Regularnym tworzeniu kopii zapasowych.

Powyższe działania sprawią, że sprzęt będzie funkcjonował sprawnie przez długi czas, a ryzyko prostych awarii zostanie ograniczone.

Polecane komputery

Kontrola komputera – na co zwrócić uwagę?

By regularnie sprawdzać stan komputera i móc podjąć odpowiednie działania, warto wiedzieć, co należy sprawdzić i w jaki sposób. Do kluczowych kwestii należą poniższe czynności:

 • Utrzymywanie wnętrza komputera w czystości – obudowę należy przecierać od zewnątrz, ale od czasu do czasu należy również zajrzeć do jej wnętrza. Jeśli nagromadził się w nim kurz, warto delikatnie go usunąć przy pomocy suchej szmatki, pędzelka lub powietrza w sprayu. Nie powinno się pochłaniać go odkurzaczem, gdyż przy okazji można uszkodzić podzespoły. Czyszczenie wnętrza komputera warto przeprowadzać, co najmniej, raz w roku lub częściej – szczególnie, jeśli w domu są zwierzęta, których sierść także może przedostawać się do wnętrza obudowy.
 • Zadbanie o odpowiednią wentylację – czyszczenie komputera jest istotne, bo przy okazji udrażniane są wszelkie otwory wentylacyjne, ale zadbać należy o to, by wentylacja była sprawna i na optymalnym poziomie. Błędem jest wybór zbyt małej obudowy do dużej liczby podzespołów, bo trudno pomieścić je w środku i jeszcze zadbać o chłodzenie i świetny obieg powietrza. Odpowiednia wentylacja to gwarancja utrzymywania niższych temperatur podzespołów, co wpływa na wydajność oraz sprawność komputera.

To dwie priorytetowe kwestie, które należy kontrolować na bieżąco. Jeśli zauważymy, że komputer nadmiernie się przegrzewa, to warto od razu skontrolować czystość podzespołów (kurz oblepia je i powoduje podnoszenie się temperatur) oraz to, czy otwory wentylacyjne nie są w żaden sposób zatkane, zabrudzone lub zasłonięte.

Ochrona przed awariami sieci – jak o nią zadbać?

Komputer PC może ulec uszkodzeniu nie tylko na skutek ekstremalnego przegrzewania się lub z powodów mechanicznych, ale również przez skoki i zanikanie napięcia z sieci. Jeśli w naszej lokalizacji występują problemy z częstymi przerwami w dostawie prądu, a przepięcia są częste podczas burzy lub mocnego wiatru, to zdecydowanie warto zadbać o tę kwestię. By ochronić komputer i jego podzespoły przed bolesnymi skutkami awarii zasilania, warto zadbać o:

 • Zasilacz awaryjny UPS – to zasilacz, który chroni urządzenia, które do niego podepniemy, przed przepięciami i nagłym zanikiem napięcia. Jeśli dobierzemy UPS o odpowiedniej mocy, to obsłuży zarówno komputer, jak i monitor oraz ewentualnie jeszcze jakieś inne urządzenie. UPS zapewni dostawę energii na czas potrzebny do tego, by zapisać bieżące projekty i bezpiecznie wyłączyć komputer.

Kopie zapasowe – dlaczego warto je wykonywać i jak to zrobić?

Nawet najlepsze zabezpieczenia komputera PC przed awariami i dbanie o jego dobry stan nie uchronią go w 100% przed możliwością awarii. Takie ryzyko zawsze istnieje i należy brać je pod uwagę, a szczególnie w sytuacji, gdy komputer jest dla nas narzędziem pracy i tworzymy na nim różnego typu ważne dokumenty i projekty.

Działaniem, które można polecić każdemu użytkownikowi komputera, jest tworzenie kopii zapasowej i nie chodzi tylko i wyłącznie o system, ale również o backup kluczowych plików i programów. Wyobraźmy sobie, jak bolesna w skutkach mogłaby być sytuacja awarii dysku, na którym przechowywalibyśmy jedyne egzemplarze istotnych dokumentów firmowych lub zdjęć z ważnych uroczystości. Tworzenie kopii zapasowych pomaga ustrzec się przed taką sytuacją.

Jeśli chodzi o backup systemu, to jego wykonywanie jest bardzo proste i systemowe – wystarczy uruchomić systemowe narzędzie tworzenia kopii zapasowej i zapisać kopię systemu na dysku lub na wybranym nośniku zewnętrznym. Jeśli chodzi o backup prywatnych plików, to warto wykonywać go na dysku zewnętrznym i ewentualnie również w chmurze danych.

O czym jeszcze warto pamiętać, dbając o komputer?

Wszystkie powyższe działania mają na celu utrzymywanie komputera w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas. Nie można jednak zapomnieć o kilku dodatkowych czynnościach, które także nie są bez znaczenia dla urządzenia, a mowa o:

 • Regularnym czyszczeniu systemu z niepotrzebnych programów oraz aplikacji.
 • Instalowaniu wyłącznie czystych programów, bez dodatkowych programów, które są sugerowane i polecane podczas instalacji.
 • Regularnym aktualizowaniu systemu, sterowników i oprogramowania.
 • Stosowaniu programu antywirusowego.
 • Wykonywaniu defragmentacji dysków.
Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.