Udostępnij
Skomentuj

Jak przycinać brodę? Jak samodzielnie ostrzyc brodę trymerem?

Zadbana broda to najlepsza ozdoba twarzy mężczyzny. Jak sprawić, by zawsze prezentowała się perfekcyjnie?

Samodzielne przycinanie brody nie jest trudne, jeżeli posiadasz odpowiedni sprzęt. Jak ostrzyć brodę trymerem?

Jak przygotować się do przycinania brody trymerem, co będzie potrzebne?

Samodzielne modelowanie krótszej brody to zadanie, do którego nie jest potrzebny salon fryzjerski. Nadanie jej pożądanego kształtu w warunkach domowych nie jest zadaniem nadzwyczaj trudnym, zwłaszcza jeżeli nie jest ona zbyt długa, a Ty posiadasz dobry trymer Remington albo urządzenie innej renomowanej marki. Odpowiednio zadbana i precyzyjnie przycięta broda stanie się Twoją wizytówką i będziesz nosił ją z dumą. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak tego dokonać, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie.

Zwłaszcza długa broda wymaga specjalnego podejścia do jej pielęgnacji i modelowania. Znający się na rzeczy fryzjer albo barber pomoże Ci dobrać kształt zarostu oraz kosmetyki do brody, które ułatwią jej utrzymanie. Warto więc raz na jakiś czas go odwiedzić, szczególnie jeśli jesteś posiadaczem bardzo bujnego i długiego owłosienia twarzy. Trymery Philips czy innych producentów pozwalają strzyc na długość maksymalnie paru centymetrów od skóry. Odpowiednie dostosowanie kształtu bujniejszej brody wymaga bardzo pewnej ręki i doświadczenia.

Jeżeli jednak Twoim celem jest uzyskanie krótkiego lub średniego zarostu, bez trudu zrobisz to w domu. Będzie ci w tym celu potrzebne lustro, ręcznik, grzebień lub kartacz oraz na przykład trymer Babyliss. Przydać mogą się też podstawowe kosmetyki takie jak olejek lub balsam. Dedykowany trymer możesz ewentualnie zastąpić uniwersalną maszynką do włosów. Czasami do zestawu dołączana jest nakładka do brody, w przypadku jej braku uniwersalna, zdejmowana końcówka również się sprawdzi.

Dużą zaletą, jaką ma praktycznie każdy trymer bezprzewodowy, jest regulowana długość cięcia. W starszych i najtańszych urządzeniach może to być po prostu wymienna nasadka do brody, ale zwykle spotyka się suwak lub pokrętło połączone z jedną końcówką. Taka regulacja pozwala bardzo precyzyjnie, nawet co do milimetra, ustawić pożądaną długość cięcia. Uzyskasz więc efekt, jakby Twoją brodę przycinał zawodowiec.

Poprawne strzyżenie brody – jak dopasować kształt brody do twarzy?

Zanim przystąpisz do cięcia, zastanów się nad efektem finalnym, do którego będziesz dążył. Możliwe, że masz już wypracowany ulubiony kształt zarostu, albo cały ścinasz na jednakową długość kilku milimetrów. Jeżeli jednak szukasz inspiracji, warto zapoznać się z kształtami brody polecanymi do konkretnego kształtu twarzy. Oczywiście, jeżeli teoretycznie się one nie zgrywają, nie znaczy to, że masz cokolwiek zmieniać.

Najważniejsze jest, byś to Ty czuł się ze swoim zarostem dobrze i by Tobie się on podobał. Charakterystyczna broda może stać się Twoim znakiem rozpoznawczym. Przykładem mogą być członkowie ZZ Top czy fiński basista Marco Hietala, który od lat wiąże swoją w dwa długie warkoczyki. Moda oraz wskazówki internetowych poradników są w tych przypadkach mniej istotne i raczej nie doradzają ekstremalnych długości czy stylizacji. Mogą jednak podpowiedzieć Ci, jak zaprzyjaźnić się ze swoim owłosieniem.

Już samo określenie kształtu twarzy może czasem przysporzyć pewnych trudności. Na szczęście zwykle daje się go ocenić na podstawie kilku atrybutów. Twarz trójkątna występuje zwykle u osób o drobnej budowie ciała. Charakteryzuje się dominującym, wysokim i szerokim czołem, od którego zwęża się ku dołowi aż do spiczastego podbródka. Jeżeli zależy Ci na wyrównaniu trójkątnego kształtu, pomocne okażą się pełna broda lub bokobrody, pozwalające uzyskać silniej zarysowaną żuchwę. Twarz kwadratowa charakteryzuje się niskim czołem i równomierną szerokością. Uwagę zwraca wyraźnie zarysowany podbródek oraz silna linia szczęki. Nie warto z tych atrybutów rezygnować, a nawet można je lekko podkreślić. Dobrze spisze się więc pełna broda z przyciętymi krócej bokami albo kozia bródka.

Twarz podłużna odznacza się podobnymi proporcjami do kwadratowej, ale nieco rozciągniętymi w pionie i z mniej wyraźną żuchwą. Dobrym wyborem w tym przypadku jest równa, gęsta broda z porośniętymi policzkami. Twarz okrągła może kojarzyć się z bardziej korpulentną posturą, ale nie zawsze jest to prawda. Poznasz ją po wydatnych policzkach, niewysokim czole i delikatnej, zaokrąglonej linii żuchwy oraz włosów. Jeżeli ten opis do Ciebie pasuje, wypróbuj bardziej wyraziste, ostrzejsze kształty zarostu. Dobrze sprawdzi się dłuższa pełna broda z krócej przyciętymi bokami lub kozia bródka, która wizualnie rozciągnie rysy ku dołowi i zaakcentuje linię szczęki. Twarz owalna cechuje się zbliżoną wysokością czoła, nosa i podbródka oraz nieco zaokrągloną linią włosów. Jej najszerszym punktem są kości policzkowe. Posiadaczy tego typu twarzy ucieszy na pewno duża dowolność w doborze kształtu zarostu, gdyż prawie każdy powinien dobrze do niej pasować. Równie dobrze sprawdzi się broda krótka, kozia z wąsem czy pełna, długa. Uważaj tylko, aby nie przeciążyć wizualnie jej dolnej części samotnymi, krzaczastymi bokobrodami.

Polecane modele trymerów do brody

Jak przyciąć brodę trymerem krok po kroku – poradnik

Mając już przygotowane niezbędne narzędzia oraz wybrany pożądany kształt brody, możesz rozpocząć modelowanie. Daj sobie na to trochę czasu, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynasz i uczysz się, jak formować zarost w warunkach domowych. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, najlepiej blisko lustra, które pomoże Ci zajrzeć w każdy zakamarek Twojej brody. Pod ręką miej też wszystkie niezbędne nasadki oraz akcesoria trymera. Stylizacja zarostu powinna przebiegać następująco:

  • Brodę umyj szamponem lub mydłem, po czym dobrze wysusz. Gęstszą i dłuższą dobrze wyczesz, najlepiej kartaczem ze szczeciny. Pozwoli to nastroszyć włosy, rozplątać je, a także pozbyć się z jej wnętrza resztek martwego naskórka.

  • Wybierz na trymerze najdłuższe ustawienie lub nasadkę, odpowiadające największej pożądanej długości włosów, na przykład na podbródku.

  • Strzyż od szyi ku górze, przez boki twarzy, a w bardziej skomplikowanych miejscach, zwłaszcza na żuchwie – również w innych kierunkach. Dzięki temu łatwiej złapiesz włosy nie zawsze rosnące w jedną stronę. Kontynuuj, aż ostrza przestaną natrafiać na opór. Rozpoznasz ten moment po zmianie dźwięku.

  • Zmniejsz długość strzyżenia i równo przytnij policzki oraz bokobrody. Czasami trochę wyczucia może wymagać idealne wyrównanie przejścia między włosami a bakami, ale warto poświęcić mu chwilę.

  • Przytnij wąsy na pożądaną długość. Zwróć uwagę na miejsce ich styku z brodą. Potrafią się one tam nieco zawijać, co nie każdy lubi. Jeżeli nie chcesz tego efektu, ostrzyż to miejsce nieco krócej. Zadbaj też, by wąs nie kładł się na usta.

  • Zdejmij nasadkę i odsłoniętymi ostrzami trymera wyreguluj linię brody. Choć zależy to od Twojego wyboru, dobrze jest, by zaczynała się ona tam, gdzie włosy są wystarczająco gęste. Pojedyncze włoski na policzkach zetnij trymerem lub maszynką.

  • Jeżeli zostawiasz dłuższą brodę, poświęć chwilę jej krawędzi na szyi. Lekkie skrócenie włosów w tym miejscu pozwoli uniknąć ich podwijania się. Możesz śmiało pominąć ten krok, jeżeli naturalnie układają się one w tym miejscu ku przodowi.

  • Nożyczkami albo trymerem bez nasadki ostrożnie przytnij włoski odstające poza obrys brody. Wymaga to spokoju i pewnej ręki, w przeciwnym wypadku może poskutkować koniecznością znacznego skrócenia długo hodowanego zarostu.

  • Wyczesz lub wyszczotkuj brodę, pozbywając się pozostałości ściętych włosów. Wtarcie odrobiny dedykowanego olejku lub balsamu pozwoli ją odżywić i dodać blasku, który podkreśli efekt modelowania.

Jeżeli jesteś dumnym posiadaczem długiej i gęstej brody drwala lub czarodzieja, lepiej te czynności pozostawić specjaliście takiemu jak fryzjer czy barber. Jeżeli chcesz na żywo zobaczyć, jak podcinać czy skracać włosy, a także, jaka stylizacja najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku – również ich odwiedź. Samodzielne dbanie o brodę to coś, co powinien potrafić każdy mężczyzna, ale warto też raz na jakiś czas oddać się w ręce fachowca, który nada kierunek dalszej pielęgnacji zarostu.

Jaki trymer do brody wybrać do przycinania?

Wysokiej klasy trymery Braun są doskonałym wyborem dla każdego mężczyzny. Dzięki wysokiej jakości wykonania i szerokiej palecie akcesoriów przytniesz nimi nie tylko swój zarost, ale też włosy na głowie czy innych miejscach. Odpowiednio ukształtowane ostrza pozostają bezpieczne dla skóry nawet z bliskim kontakcie, pozwalając na bezpieczne przycinanie włosków tuż przy niej. Podobnymi cechami odznaczają się również docenione przez profesjonalistów trymery Wahl.

Jeżeli nie dysponujesz wyspecjalizowanym, dedykowanym sprzętem, o brodę pomoże Ci zadbać nawet elektryczna maszynka do włosów. Jej konstrukcja jest bardzo zbliżona, choć zwykle posada zauważalnie szersze ostrze. Pozwala to na szybsze, ale też mniej precyzyjne cięcie, zwłaszcza w miejscach wymagających więcej uwagi, jak na przykład podkreślone krawędzie zarostu. Jeżeli szukasz czegoś wyspecjalizowanego, dobrym wyborem w każdej cenie są trymery Panasonic. Odznaczają się one szczególnie długą pracą na jednym ładowaniu.

Pod uwagę możesz oczywiście wziąć również inne marki. Na rynku funkcjonuje wielu producentów z ogromnym doświadczeniem, oferujących bardzo interesujące produkty. Dokonując wyboru, zwróć uwagę na materiał, z jakiego zostało wykonane ostrze. Stal niskiej jakości w najtańszych produktach może się tępić lub nawet korodować, powodując ciąganie za włosy i obniżenie precyzji. Dobrym wyborem jest stal szlachetna albo nawet tytan. Szeroki zakres ustawień długości, czy to przez nasadki, czy suwak, pozwala na pielęgnację nawet nieco dłuższej brody.

Ogromna popularność bród nie wzięła się znikąd. Stanowią one idealną ozdobę każdej męskiej twarzy, nadając elegancji, siły bądź autorytetu. Pozwalają podkreślić atrakcyjne rysy twarzy i ukryć pewne niedoskonałości. Nie jest więc zaskoczeniem, że nosiło je tak wiele istotnych postaci historycznych. Pamiętaj jednak o konieczności utrzymania brody w idealnym stanie. W warunkach domowych pomoże Ci w tym dedykowany trymer.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.